Podizanje zasada višnje

Rastojanje je 4*2.5
Nekako mi se najvise svidja 3-4 grane pravilno rasporedjane u prostoru, bez centralne.
A ako ima neka odgovarajuca grancica na dobroj visini da li se ostavlja ili ostaje samo stablo prekraceno na odredjenu visinu?
U cemu je razlika u rezidbi kod rucne i masinske berbe?
Za sad ima radnika koji beru visnju, ali obzirom da je to dugogodisnji zasad neznam dal ce da bude beraca za 10 godina.
Pa se mora razmisljati o masinskoj berbi kod formiranja krosnje.
 
Za rucnu berbu mozes da prekratis na 70cm visine. Za masinsku treba vislje, ali nemam iskustva sa masinskom berbom, kod nas beru beraci (rucno) ima ih dovoljno.
4x2,5m je gusta sadnja da bi formirao vazu, najbolje formiraj na vreteno. Sad sve zavisi sta ti zelis.
Ja na primer nisam ostavljao prevremene grane i ako ih je bilo, kratio sam sve na 70cm (za rucnu berbu), nekako mi ruzno izgleda kad jedna sadnica ima prevremene grane a druga da nema. Ovako sam sve pokratio i lepo su izbile nove mlade grane i sve jednake. Opet sve zavisi sta ko voli i kako kome odgovara.
 
Radio sam prošle jeseni analizu za parcelu na kojoj je planirana oblačinska . Najveći problem je bila velika kiselost pH 4.4 . Ubacio sam (po savetu savetodavca iz stručne službe ) 1400 Kg/h kalka i 8 t/h stajnjaka kozijeg ( stajnjak nije bio neophodan već zbog brže razgradnje kreča - tako su mi rekli ) i zaorao. DAnas rađena provera pH i nije se pomerilo na dubini od 60 cm 3.9 a pri površini 4.6 . Sadnice su mi u trapu od jesenas i sada nisam pametan šta da radim , da li da sadim sada ili ???:sta: Ajde neki pametan savet , a u ponedeljak idem do savetodavne službe da popričam i sa njima
 
Konkretno parcela je 24 ara (računam za sadnju će biti najviše 20 -uvrati i ivice) . rekli su mi 300 kg kreča i nepuna prikolica stajnjaka . Kažu da ne bi došlo do šoka , a ja sam se baš šokirao kad sam video da nije ni mrdnulo pH. Moguće da se nije dovoljno rastvorio kreč zbog suše :sta:
 
Sadi da ne gubiš godinu, a kalcifikaciju možeš da radiš i nakon sadnje. Za podizanje zasada višnje ja sam dobio preporuku da primenim njival u količini od 4 t/ha na tabli sa pH 4,7, odnosno 2,5 t/ha na tabli sa pH 5,3, u dva navrata.
 
Glavna kalcijeva đubriva:
žvi kreč(oksid kalcija); 70-90% CaO,
 gašеni kreč(hidroksid kalcija); 60-70% CaO,
 кречњак (kalcijev karbonat); 50-55% CaO,
 dolomitno brašнo (kalcijev i magnezijev karbonat); 30% CaO,
 sadra-gips (kalcijev sulfat); cca 33% CaO,
 saturacijski mulj (pretežo kalcijev karbonat); cca 22% CaO,
 lapori (kalcijev karbonat); 10-95% CaCO3 i MgCO3.

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -
Количина пољопривреног креча у кг по хектару
 
Poslednja izmena:
Moze sto ne bi moglo...
Ja neznam sta se svi loze da je 4 m minimalan razmak izmedju redova? ja imam jedan zasad 15ak godina star 3x3m i opusteno prolazi traktor i prateca mehanizacija. jeste da je malo tesno ali prolazi se i sto je najvaznije ne lome se grane...

Jeste lepo kada se komotno prolazi, ali sadi se radi profita a ne komfora u vocnjaku... ja predlazem 3.5m, znaci na svakih 7 redova dobija se jedan plus, taj jedan red moze da finansira obradu na godisnjem nivou.
 
Pa 3x3 je oko 1000 komada a 4x2.5 je takođe 1000 komada. Preporuka je da se višnja sadi na 4m izmeđuredno isključivo zbog mehanizacije ali ako vi radite malim traktorima npr. Toma vinković onda nije problem, ali IMT traktori jako teško prolaze na 3m, naravno ako pustite drvo da Vam lepo poraste i razgrana se.
 
Ok, zavisi sa cime se obradjuje... vecina ljudi ne razmisljaja logicno, rezmak izmedju redova treba da se planira na osnovu mehanizacije sa kojom se obradjuje.
Klasican primer, kod mene u selu covek kupio mali, lep, jak traktor, 50 konja ima a posadio visnje 4 m izmedju redova. Taj traktor bi lagano prolazio i na 3m
Po redu metar gubi, znaci na svaka 3 reda dolazi jos po jedan... mozda to nekom zvuci malo ali na vece povrzine razlika je ozbiljna!
 
Ja gde sadim visnju traktor nece ulaziti zato sto je strana, znaci ako bi sadio 3x3 na hektar moze da stane 1000 komada, da li bi moglo i na manji razmak da se sadi i koji bi to razmak bio. Zanima me jos da li sadnice koje imaju prevremene grane moraju da se krate i koliko bi trebalo
 
Poslednja izmena:
Zavisi od stanja i porekla, od besplatnih izvadjenih izdanaka, pa do 150 dinara po sadnici. Na veliko sam placao po 70 centi, a na malo oko 100 dinara.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh