Podizanje zasada višnje

Ti si maher u provociranju, ali posto imas 3 godine:haha: malte ne si vrsnjak mojim detetom pa cu da te savetujem kao rodjeno dete!
Da si ziveo i radio na selu, ili slican posao znao bi zasto je bio problem da se proda visnja i zasto je masovno vadjena.
 
  • Like
Reagovanja: igo
Izvinjavam se, moja greska, pomesao sam te sa nekim od "Proizvodjaca" koji slovi za kompetentnog za sve a ima izmedju 14 i 16godina (to se dogodilo prosto jer imate slicne stavove prema mnogo cemu). :ppozdrav:
Ja sam odrastao na selu i poljoprivreda mi nije bila primarni izvor zarade. Kao sto nikad nece ni biti bez obzira sto sebe smatram poljoprivrednikom tj vocarem.

Vratimo se na temu.
 
opste je poznato da cena voca varira...
Zato vaditi vocnjak zato sto je jedne godina cena bila 12 din ili koliko vec je vrlo glup potez!
Ja te godine nisam brao visnje, sto sam predlagao i ostalima...

Gorski care, jer ti mislis da se visnja samo u Srbiji proizvodi? pa kazes da je cena od 120 din posledica vadjenja visanja...
Ja neznam sta je uzrokovalo tu cenu i voleo bi da znam, cuo sam razne price tipa povedjeni su visnjari u poljskoj, mrazevi unistili rod u drugim zemljama itd

Sadi se mnogo, ali su mnogi visnjari pri kraju bioloskog zivota, dok ovo stigne na rod mislim da ce vecina sadasnjih visnjara biti na kraju... Videcemo sta ce da bude...
 
Ti koji si skrenuo sa teme pises da se vratimo na temu.
Non stop cucis na forumu i u svakoj temi si glavni provokator.

- - - - - - - - - -

opste je poznato da cena voca varira...
Zato vaditi vocnjak zato sto je jedne godina cena bila 12 din ili koliko vec je vrlo glup potez!
Ja te godine nisam brao visnje, sto sam predlagao i ostalima...

Gorski care, jer ti mislis da se visnja samo u Srbiji proizvodi? pa kazes da je cena od 120 din posledica vadjenja visanja...
Ja neznam sta je uzrokovalo tu cenu i voleo bi da znam, cuo sam razne price tipa povedjeni su visnjari u poljskoj, mrazevi unistili rod u drugim zemljama itd

Sadi se mnogo, ali su mnogi visnjari pri kraju bioloskog zivota, dok ovo stigne na rod mislim da ce vecina sadasnjih visnjara biti na kraju... Videcemo sta ce da bude...

Pa i napisao sam da cemo videti sta ce da bude. U svakom slucaju nece biti nista dobro cim su ovolike povrsine posadjene pod visnjom!
 
opste je poznato da cena voca varira...
Zato vaditi vocnjak zato sto je jedne godina cena bila 12 din ili koliko vec je vrlo glup potez!
Ja te godine nisam brao visnje, sto sam predlagao i ostalima...

Gorski care, jer ti mislis da se visnja samo u Srbiji proizvodi? pa kazes da je cena od 120 din posledica vadjenja visanja...
Ja neznam sta je uzrokovalo tu cenu i voleo bi da znam, cuo sam razne price tipa povedjeni su visnjari u poljskoj, mrazevi unistili rod u drugim zemljama itd

Sadi se mnogo, ali su mnogi visnjari pri kraju bioloskog zivota, dok ovo stigne na rod mislim da ce vecina sadasnjih visnjara biti na kraju... Videcemo sta ce da bude...
Upravo tako, da izostavimo najezdu stetocine koji svake godine unistavaju hektare zasada. Bez obzira, da se sve obradive povrsine u Srbiji zasade vocem nema ga dovoljno koliko moze da se proda.

- - - - - - - - - -

Ti koji si skrenuo sa teme pises da se vratimo na temu.
Non stop cucis na forumu i u svakoj temi si glavni provokator.

Nemam komentar, osim :off_topic:
 
Sljiva je bila 10dinara i 5din zato sto je prerodila i bilo je mnogo sljive.
Visnja bila 120 dinara 2012 secate se valjda kakva je zima bila i koliko je visnje izmrzlo na prolece, cena je bila jaka zato sto je visnje bilo malo. To je osnovno pravilo ponude i potraznje kad neceg ima previse cena ide dole tako ce biti i sa visnjom, svidelo se to nama ili ne, budimo realni.

@mexiko
Ne bavi se samo srbija vocem rade to ostale zemlje mnogo bolje od nas. 15tog avgusta ove godine sam bio u Italiji gledao kako oni rade mi smo za njih primitivna smejurija!
 
Cena šljive je bila niska samo zbog toga što je bilo jako puno a nakupci, hladnjačari,prerađivači i njima slični su to jedva dočekali i otkupili je za džabe. Znaju da je naš seljak nema kud pa ajde da je pokupe a ima i koja je plaćana po 30 dinara ( konzumna šljiva) ali samo kad im treba. Zato sam i pisao da je u Turskoj to rešeno bez nakupaca pa je cena uvek malo bolja. A cena višnje od prošle godine je bila nerealna pa je zato i morala da padne na relan nivo, što je negde 50 dinara po mom mišljenju. Opet kažem da ako se malo uvede red u otkup i subvencije naše voćarstvo bi moglo jako brzo da se razvije a zasadi udvostuče.
 
To sto su sada posadjene visnje, neznaci da ce sledece godine da se beru, ali naravno otkupljivaci ce iskoristiti priliku i reci kako se visnja nagomilala i spustiti cenu, bice guzve sto se tice visnje i sledece godine, Poljacima visnja nece izmrznuti,tu su i Brazilci, cujem da i u Bugarskoj ove godine stize visnja.... Bice tu i cupanja i novih zasada, bice cena i gore i dole, a jedino ce da raste sadni materijal djubrivo pesticidi... Ja cu pokusati da saznam cenu visnje u Brazilu, samo kod nas izgleda i u Bugarskoj strasnom brzinom nicu novi zasadi :)
 
  • Like
Reagovanja: igo
Cena šljive je bila niska samo zbog toga što je bilo jako puno a nakupci, hladnjačari,prerađivači i njima slični su to jedva dočekali i otkupili je za džabe. Znaju da je naš seljak nema kud pa ajde da je pokupe a ima i koja je plaćana po 30 dinara ( konzumna šljiva) ali samo kad im treba. Zato sam i pisao da je u Turskoj to rešeno bez nakupaca pa je cena uvek malo bolja. A cena višnje od prošle godine je bila nerealna pa je zato i morala da padne na relan nivo, što je negde 50 dinara po mom mišljenju. Opet kažem da ako se malo uvede red u otkup i subvencije naše voćarstvo bi moglo jako brzo da se razvije a zasadi udvostuče.

Ovo je odgovor na sva pitanja. Cega god da ima previse obicno bude jeftinije.

Jugi cisto sumljam da je u tvom kraju situacija drugacija nego kod mene, pretpostavljam da se dosta sadi.
 
Jeli istina da je srpska višnja (oblačinska) ipak malo kvalitetnija od ovih što je imaju više (Poljska, Bugarska). Kao neke sorte pšenice koje se siju kao poboljšivači za mlinsko-pekarsku industriju.?!
Cijena višnje a nažalost i ostalih poljoprivrednih proizvoda je vrlo rijetko produkt ekonomskih zakona. Na dijelu su špekulacije i karteli. Čak je i u Njemačkoj ove godine otkrivena takva jedana velika afera. Netko će se možda iznenaditi, ili ?
 
Jeste, istina je, posebno visnja koja raste na teitoriji Merosine.
Teritorija merosina ima specificnu mikro klimu. Visnje iz Merosinskog okruga imaju najvise suvog ostatka u odnosu na visnje proizvedene na drugim delovima zemlje...
Visnja ima siroku primenu u prehrambenoj industriji, takodje se koristi i van prehrambene industrije...
 
Znam. Samo sam htjeo da se i na to obrati pažnja a ne unaprijed pruža alibi otkupljivačima.
 
batad;787641[B je napisao(la):
]Jeli istina da je srpska višnja (oblačinska) ipak malo kvalitetnija od ovih što je imaju više (Poljska, Bugarska). [/B]Kao neke sorte pšenice koje se siju kao poboljšivači za mlinsko-pekarsku industriju.?!
Cijena višnje a nažalost i ostalih poljoprivrednih proizvoda je vrlo rijetko produkt ekonomskih zakona. Na dijelu su špekulacije i karteli. Čak je i u Njemačkoj ove godine otkrivena takva jedana velika afera. Netko će se možda iznenaditi, ili ?


Divanili smo o tome jednom. Već je udio suhe tvari, aromatičnija je... u odnosu na poljske sorte. Ali... Imamo mi (što se tiče suhe tvari i arome) bolju višnju od Obalčinske. Maraska je po tom pitanju dobro šije.
 
Mislim da nije bitno koliko se posadilo vec ko su ti ljudi sto sade,Kod mene sadili i kurta i murta tj i oni sto nisu nikad ni motiku uzeli u ruke a kamo lida pobodu neki kolac.Tako da je nebitno koliko ih je vec kako ce da to posadjeno odrzavaju i koliko ce ispostovati svu agrotehniku ...
 
@nino5

To sto ih posade i neodrzavaju (a takvih je mnogo) je dodatan problem ljudima koji odrzavaju svoje voce. Neodrzavani vocnjaci privlace razne stetocine i zilogriz...
 
Kod mene sade uglavnom kurta i murta, ostali su bojazljivi, medju tim bojazljivama sam i ja, lakocu da posadim a tamo u 5 godini kada treba da rodi dobro udari zilogriz i sta onda? gde si bio sta si radio 5 godina? radio za zilogriz...strpljen spasen...da vidimo rezultate borbe protiv te gamadi pa onda sadnja.. to je moja konacna odluka
 
Nazad
Vrh