Podizanje zasada višnje

To je vec stvar licnog afiniteta, oblacinska nema potrebu za kalemljenjem, moze biti prporena, a rasadnicari mogu svasta da probaju da ti uvale. Sve to pise ovde po forumu, baci se malo na citanje, svasta ces jos saznati korisno.
 
Kako mislis, da ih sad kupis i spremis za jesen? Kako bi ih cuvao do jeseni? Skracene i utrapljene ili imas bolju ideju? Ja sam isto razmisljao o tome ali sa vise sadnica pa neznam koliko se "isplati". Koliki je posao?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ajd posto sam zaludan
Napisao je "doskolujem" misleci pod tim na nas retko koristen izraz "skolica" preuzet oe bukvalbog prevoda nemacke reci "Baumschule" (skola za drvece) ciji prevod na srpski je "rasadnik"
A do jeseni bi ih cuvao tako sto bi ih zasadio negde blizu kuce u redove rezmaka 50-60 cm a izmedju stabala 20-30 cm redovno okopavao po mogucstvu zalivao i djubrio tako da bi ujesen dobio mlada stabla mnogo razvijenija nego da su takva posadjena u njivu to je posebno dobro za izdanke jer im je slab korenov sistem pa bi zasadjivanjem odmah na stalno mesto u njivi tavorile i ako je susna godina imao bi sigurno gubitaka
Pozdrav
 
Hobby ni sam nebih bolje rekao...
I ovako ce biti posadjene pored kuce...(nema drugih njiva...) ali ovako znam da ce im biti bolje nego posadjenima na stalno mesto.... bolje su im sanse za razvoj...

- - - - - - - - - -

Tintoreti.... i onako je bolje saditi na jesen... tako da bice to dobro....
 
Posle male pauze neka fotka: Poprskane, orezane, juce odrađena međuredna kultivacija
dscf9061.jpg
dscf9059.jpg
 
Lepo i uredno urađene. E sad moje mišljenje je da su možda malo visoko formirane, a i ja bih išao na piramidu sa produznicom a ne na vazu jer su posađene verovatno na 2.5m ako ne i gušće. Mada se mahom stariji višnjici mogu videti sa vazom, u novije vreme se taj uzg. oblik zapostavlja jer sa piramidom može gušće da se sadi.
 
One visnje od jesenas,prekracene na 70 cm.sada lepo krenuli pupoljci,ali na ponekim sadnicama pri sadnji smaknuti po nekoliko gornjih pupoljaka,tako da kod pojedinih sadnica tek na 50 tak cm.krenuli pupoljci.Imali nekog resenja da se ti pupoljci aktiviraju ili ne,sta bih dobio sa tim rovasenjem ili vec sta.Unapred zahvaljujem.pozz.
 
Sto se tice tih sto su skinuti budi siguran da ove godine nece krenuti bilo sta da im uradis. Obicno se ti pupoljci ostete u trasportu sadnica pa se mora voditi racuna oko prekracivanja svake sadnice. Nemora se svaka skratiti na striktnih 70 ako na 75 imas dobrih pupoljaka za skeletne grane vec je svaka sadnica prica za sebe kako u sadnji tako i u prekracivanju i daljem formiranju.:ppozdrav:
 
Ako sadnica ima sokova u gornjem delu izbice tu novi pupoljci bez problema. Ako nema sokova i ako ne krenu ti skroz gornji pupoljci, ostavi 4-5 od prvih nizih pupoljaka. Skroz donje pupoljke poskidaj da ti ne crpe sadnicu bez potrebe i da bi se lakse razvijali gornji pupoljci( kasnije mlade grane)...
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo i mojih visnjica, pre mesec dana im je bilo godinu dana od sadnje, za sad sam zadovoljan napretkom. Oprskane signumom pre neki dan i opet ce za neki dan u precvetavanju. Isfrezirano oko stabala, ceka se burazer da prodje izmedju redova nekom novom tanjiracom. Dobice svako stablo po saku SAN-a, a usput ce i perfekthion da padne da se odbranim od raznih gusenica i musica... Na poslednje dve slike je neka stonoga koja kruzi po stablima, ne znam da li je stetna, ali se nadam da ce insekticid da je satre..

20140402092035.jpg

20140402091901.jpg
20140402091927.jpg

20140402085137x.jpg
20140402085211x.jpg
 
Poslednja izmena:
Vrlo moguce da je ona, ali nju sam video samo jednu na stablu, dok sam ovih stonoga video vise komada.. U svakom slucaju pada prskanje insekticidom, pa ce napasti nestati..
 
Rutava buba neće nestati od prskanja, a ovaj insekt nalik na stonogu verovatno ni nije štetan, možda je čak i koristan, pa je bolje raspitati se nekako o kojem insektu se radi.
 
Pozdrav svima, novi sam u ovoj oblasti a imam neku parcelu na kojoj bi želeo da zasadim neki voćnjak.Mnogi me upućuju na višnje.Kod nas u Zaječaru imam gde da nabavim izdanke (kako mi to ovde zovemo lastari).Ali me interesuje dali da ti izdanci budu tanji ili malo deblji prutevi prilikom vađenja, šta je efikasnije?Hvala..
 
Nazad
Vrh