Podizanje zasada višnje

Kod mene sade uglavnom kurta i murta, ostali su bojazljivi, medju tim bojazljivama sam i ja, lakocu da posadim a tamo u 5 godini kada treba da rodi dobro udari zilogriz i sta onda? gde si bio sta si radio 5 godina? radio za zilogriz...strpljen spasen...da vidimo rezultate borbe protiv te gamadi pa onda sadnja.. to je moja konacna odluka

Ljudi zapisite ovo.
Odavno nista pametnije nisam procitao na ovom forumu.
 
Tako je. U međuvremenu sačekajmo i borbu protiv rutave bube koja cvet jede. Kad se to završi, nađimo načina da se borimo protiv slepog kučeta koje oglođa koru ispod zemlje i sadnica se osuši. Sačekajmo i da se nađe dugoročno rešenje protiv grada i vremenskih nepogoda.

Dok vi čekate, drugi nek ubiru plodove.

Ne kažem da treba da sadite višnju već da sednete, proračunate, nađete neku svoju računicu kojim voćem bi se bavili i sadite odmah dan nakon što se smislite, po mogućstvu SUTRA.
 
Proslog proleća (u martu) sam posadio dve parcele oblačinske višnje sa razmakom 4x3m. Sadnice su se primile, olistale, a onda odjednom stale u razvoju. List zakržljao, pupoljci nisu ,,radili", prosto rečeno ogromna većina sadnica je stagnirala u razvoju. Jednu od svojih grešaka vidim to što sam ih podjubrio ureom (poslušao druge). Sadnice su sada žive, tj one koje su preživele formirale su pupoljke i zdrave. One koje su se posušile u toku leta zamenio sam novim (oko 30%). Ne znam dali je potrebna celokupna zamena prošlogodišnjih sadnica ili da ih ostavim jer vidim da su još vitalne (nadam se da će krenuti da rastu...). Dali ima neko mišljenje u vezi toga, tj dali je imao iskustva?
 
@vukanjac

One koje bas nisu makle u razvoju obavezno zameni nemoj da gubis godinu za dzabe. One koje su pustile po koju grancicu ne moj da diras krenuce na prolece. Azotna djubriva kao sto je urea ne stavlja se u voce. Ja u visnje bacam KAN linzer.
 
I obavezno zalivanje kad spoji 20-30 dana bez kiše, stanu voćke sa rastom čas posla...barem 10 litara po sadnici, okopaš da se napravi čanak, zaliješ, pa kad zemlja upije vodu tj posle par minuta, zagrneš zemlju nazad da ne isparava voda i ne puca zemlja.
 
Zalivane su. One koje su se osušile su zamenjene. Zdrave sam ostavio. Još ih i neka gamad napada (orezuje im grane-izgriza ukoso). Staviću KAN u proleće po preporuci. Hvala :cao:
 
na jednoj grančici sam našao belu dlaku, najverovatnije je zec-grančica rezana kao za kalem.
 
Kod mene su grancice obrstene bas na vrhu, ne znam da li zec moze dotle da dohvati pre ce biti da je srna. Za zeca nije problem stavis mrezice ali kako zastiti visoke grancice od srna, tu nema leka probao sam sve zivo.
 
Cudo bre nema neko sredstvo koje se naprimer dodaje krecu, koje ce zeceve i ostalu divljac drzati dalje od sadnice...
Ja sam lepo okrecio visnjice u nadi da ce ih zecevi zaobilaziti, poslednji put kada sam obilazio zasad primetio sam da im krec ne predstavlj nikakav problem :/
 
Pozdrav ljudi.
Postao sam kolega. Posadio 35 oblačinskih i 30 šumadinki.
Sadnice prelepe sa gomiliom prevremenih grana.
Ništa nisam prekraćivao,računam bolje kasnije.
Pitanje glasi.Treba li oprskati nečim?
Isto pitanje i za šljivu.Posadio 80 kom.
 
Bakrom,poprskaj ovih dana dok su visoke temperature, mozda je najbolje isprkati bakarnim oksihloridom ili cuprablau . Mislim da su to 2 najbolja preparata.
 
Zdravo svima,nov sam ovde,citao sam forum i ovu temu,ali nisam nasao odgovor za sadnice oblacinske visnje.Sadio bih na jesen,ali sada moram da narucim sadnice.Jel neko ima odgovor na to,da li da sadim izdanke oblacinske visnje (prporene) ili kalemljene na Magrivi i Divljoj tresnji?Citao sam ovde da su ta kalemljenja nacin za uzimanje para,ali opet da pitam sta vi mislite. AMATER sam u ovome,sve sto znam su citanja iz literature i sa interneta. Imam u okolini Blaca stari zasad,ali je to od pocetka lose radjeno i to nije to.
 
Dali bi mogao neko da mi izracuna sto preciznije kolika su ulaganja za odrzavanje jednog hektara visanja(oblacinka,posadjene u novembru 2013g.Znaci djubrenje u prolece, leto,jesen zatim hemijska zastita,znaci u prvoj,drugoj,trecoj godini itd.pa cena berbe-rucne.To mi je potrebno radi sagledavanja troskova,jer sva ta ulaganja moram finansirati od licnog dohotka,sto ce biti vrlo tesko.Mozda ste pisali o ovoj temi,ali ja to nisam nasao,zato vas molim za iscrpan odgovor::pomoc:;
 
Rodjo70,jel bi mogao da mi kazes gde si kupio sadnice i kakve su (kalemljene) ili izdanci? Stvarno je lep vocnjak!!!
 
Dali bi mogao neko da mi izracuna sto preciznije kolika su ulaganja za odrzavanje jednog hektara visanja(oblacinka,posadjene u novembru 2013g.Znaci djubrenje u prolece, leto,jesen zatim hemijska zastita,znaci u prvoj,drugoj,trecoj godini itd.pa cena berbe-rucne.To mi je potrebno radi sagledavanja troskova,jer sva ta ulaganja moram finansirati od licnog dohotka,sto ce biti vrlo tesko.Mozda ste pisali o ovoj temi,ali ja to nisam nasao,zato vas molim za iscrpan odgovor::pomoc:;

Ovo ne mogu tacno da ti izracunaju ni Clanovi veca naucnih oblasti prirodno-matematickih nauka uz pomoc katedre za vocarstvo Kragujevckog univerziteta...

- - - - - - - - - -

Zdravo svima,nov sam ovde,citao sam forum i ovu temu,ali nisam nasao odgovor za sadnice oblacinske visnje.Sadio bih na jesen,ali sada moram da narucim sadnice.Jel neko ima odgovor na to,da li da sadim izdanke oblacinske visnje (prporene) ili kalemljene na Magrivi i Divljoj tresnji?Citao sam ovde da su ta kalemljenja nacin za uzimanje para,ali opet da pitam sta vi mislite. AMATER sam u ovome,sve sto znam su citanja iz literature i sa interneta. Imam u okolini Blaca stari zasad,ali je to od pocetka lose radjeno i to nije to.

Svi sade izdanke Oblacinske Visnje, prporene ili direktno na stalno mesto. Nisam jos video zasad Oblacinske visnje na margivi ili divljoj tresnji, ako je neko video, sadio ili ima bilo kakva iskustva sa tim podlogama neka nam napise.
 
Nazad
Vrh