Plug - osnovna tema

e hvala kolegi i cinilo mi se da neko ima neki slican plug kad ono bas isti.svidja mi se kako ore a pogotovu kako se prevrce u jednom trenutku cak je bilo dosta zemlje na glavi i on se bez problema prebacio i otreso sve sa sebe.samo je tvoj malo bolje odrzavan ovaj je malo korodirao jer je stajao napolju i nema ove lepe nalepnice.za predpluznike nisam ni pitao još nije iskljuceno da stoje u supi negde.mislim da je ovde problem jer su kupili ovaj plug za 542 pa su ga malo precenili
:osmeh:
ako nije krivljen ili varen uzimam ga 100% idem danas ili sutra da ga gledam i kaparisem. a ne bih ja bas tako potcenjivao 558 posebno ne u oranju u snazi je mala razlika ali je velika razlika u prednjoj vuči i zemlji.moja zemlja je laka peskovita nemam velika brda njive su mi u blagoj strani ja sam prosle godine leskovacki od 14 cola vukao 1 brzom po nekim travuljinama gde mi je 755 gusio.ja mislim da ce mu ovaj od 12 coli bas odgovarati ko budali samar.a nemogu da ocenim jel ovo tvoj Hurli redukovan ili samo za snimanje.a svejedno i ja merkam neki traktorčic drugi pa mozda uleti i neki rus mozda neka 52-a sa prednjom vucom ili tako nesto
a sa nemeckim se bas slabo snalazim pojasnices mi oko stelovanja kad ga dovucem sta i kako ide to obavezno posto nikad nisam ni video a kamo li radio sa ovakvim plugom::sramota::

za kolegu baneta trenutno obradjujem oko 7 ha pod ratarskim kulturama a na jesen planiram da podignem iznad 10 sigurno.svejedno sto nemam mnogo zemlje.ni ovo nije mnogo veliki plug ali mi je bas uzivanje da mi sve njive budu ravne pod konac bez razora.lakse za spremanje sejanje spartanje PRSKANJE (jao kad mi grane drljaju po psenici pojeo bih ga)a i kad su manje njive pa još razor na sredini nemas nista od nje.a imam neke uske a duuugacke...nervira me kada mi je psenica ili kukuruz slabiji ili ne nikne od vode u razoru.a i brate kad mi je neka njiva u trougao, romb, trapez, paralelogram... ovo će biti spas.jedva cekam da ga probam
:bravo:
 
javio sam ti se na PM.radim u veterinarskoj bio si sigurno kod mene po pasose za goveda ako čuvas nesto

a plug si extra sredio imam i ja taj leskovački samo u originalu dvobrazni sila ziva vucem ga po kamenjarima travuljinama i razoravam voćnjake i bagremare sa njim jer je jak ali nekako mi ne prevrće bas dobro ako ide dublje.a ako ga nakrenem ka oranom onda slaze ali nece u zemlju duboko.mislim da bi mu odgovarali oni raonici sa kljunom da ga vuku u zemlju i da ga navalis ka oranom
pozz
 
@ danijela
Verujem da su raonici losi, to je sklepo jedan cica, za 2000dinci, ali docice na njemu samoostreci, jer se nije stiglo ovog puta. Znas da sam i dalje u RAZVOJU :D
.... u svakom slucaju hvala na pohvali, prijatelju moj severni !!! :D
 
taj plug je izuzetno čvrst ali nije za oranje dublje od 25--27cm i loše zaorava naročito ako nema pera
 
e hvala kolegi i cinilo mi se da neko ima neki slican plug kad ono bas isti.svidja mi se kako ore a pogotovu kako se prevrce u jednom trenutku cak je bilo dosta zemlje na glavi i on se bez problema prebacio i otreso sve sa sebe.samo je tvoj malo bolje odrzavan ovaj je malo korodirao jer je stajao napolju i nema ove lepe nalepnice.za predpluznike nisam ni pitao još nije iskljuceno da stoje u supi negde.mislim da je ovde problem jer su kupili ovaj plug za 542 pa su ga malo precenili
:osmeh:
ako nije krivljen ili varen uzimam ga 100% idem danas ili sutra da ga gledam i kaparisem. a ne bih ja bas tako potcenjivao 558 posebno ne u oranju u snazi je mala razlika ali je velika razlika u prednjoj vuči i zemlji.moja zemlja je laka peskovita nemam velika brda njive su mi u blagoj strani ja sam prosle godine leskovacki od 14 cola vukao 1 brzom po nekim travuljinama gde mi je 755 gusio.ja mislim da ce mu ovaj od 12 coli bas odgovarati ko budali samar.a nemogu da ocenim jel ovo tvoj Hurli redukovan ili samo za snimanje.a svejedno i ja merkam neki traktorčic drugi pa mozda uleti i neki rus mozda neka 52-a sa prednjom vucom ili tako nesto
a sa nemeckim se bas slabo snalazim pojasnices mi oko stelovanja kad ga dovucem sta i kako ide to obavezno posto nikad nisam ni video a kamo li radio sa ovakvim plugom::sramota::

za kolegu baneta trenutno obradjujem oko 7 ha pod ratarskim kulturama a na jesen planiram da podignem iznad 10 sigurno.svejedno sto nemam mnogo zemlje.ni ovo nije mnogo veliki plug ali mi je bas uzivanje da mi sve njive budu ravne pod konac bez razora.lakse za spremanje sejanje spartanje PRSKANJE (jao kad mi grane drljaju po psenici pojeo bih ga)a i kad su manje njive pa još razor na sredini nemas nista od nje.a imam neke uske a duuugacke...nervira me kada mi je psenica ili kukuruz slabiji ili ne nikne od vode u razoru.a i brate kad mi je neka njiva u trougao, romb, trapez, paralelogram... ovo će biti spas.jedva cekam da ga probam
:bravo:

Mislim da je ovaj plug malo potežak za 542 u svakom slučaju. Hurli na snimcima zaista ide polako a razlog tome je nenormalno tvrda zemlja. Jednostavno nisam htio da silim ni traktor ni plug jer sam se nagledao polomljenih plugova u selu a bilo je gadnih havarija na traktorima tako da jesam orao par sati duže ali je sve ostalo na svom mjestu, vidi se i na snimcima da plug bukvalno lomi zemlju. Pored toga, na svim parcelama imam i dijelove gdje ima mnogo gline a ona je, kada je suva, zaista opasno tvrda i tu su se tresli i plug i traktor pa sam išao još sporije. Kod tebe će oranje sa ovim plugom ići kao podmazano, kad već možeš da vučeš 2x14" u prvoj brzoj...ja sa 65ks i prednjom vučom ne mogu ni sanjati takvo nešto, zemlja je mnogo teža i ima strašnih nagiba, pogledaj primjer, ovo je moja parcela gdje 2 traktora moraju da vuku jednoredni berač:


i ovdje sam sa ovim plugom uzbrdo orao bez problema u trećoj brzini u srednjem rangu (Hurli ima 4 brzine i tri ranga, spori, srednji i brzi), sa 2x14" bi morao ići možda drugom srednjom.

Što se podešavanja tiče imaš dvije ručke sa strana i njima se reguliše nagib pluga kada je u brazdi. Veoma je važno da ti obje spone nazad na polugama budu jednake dužine, dakle metar u ruke i udesi da ti je desna (ona koja ima mašinicu) jednako dugačka kao i lijeva. Kada plug udje u brazdu do željene dubine pomoću ručke na plugu udesiš nagib tako da plug stoji vertikalno s tim da traktor naravno mora biti u brazdi - tako podesiš i lijevu i desnu stranu. Na sredini pluga imaš dva dodatna podešavanja, jedno služi za zabraždjivanje a drugi za podešavanje širine prve brazde. Podešavanja mehanizma za okretanje ne diraj sem ako pravi neke probleme. Dubinu udesiš sa točkom i ručicom hidraulika, najbolje je raditi u plivajućem položaju i to je to.

Evo snimak Hurlija u oranju sa mojih drugim plugom, Eberhardt Paladin 2x10", orano posle kiša pa je išlo kao u pjesmi:

 
pa ja kolikosam shvatio ovaj plug moze da se steluje na 10 i 12 coli pa su se oni zaleteli sa 542 zato nisu mogli ni da ga koriste još u brdu su isto kao i ti.ali ipak je malo potezak
odlično dok ne stigne da ga ja malo prostudiram pa pitaću sta mi nije jasno
ma moje su njive ravne u odnosu na ove tvoje kazem ti imam samo par koje orem u blagoj strani ali ne uzbrdo
imam video na telefonu od prosle godine ali je slab kako vucem 755 u drugoj brzoj jednan prolaz.znaci moze ali nije za duze staze jedino da se ide pliće sto mi nije odgovaralo.zemlja je laka peskovita ali zato je za daske i raonike smrt kao šmirgla nosi sve duplo brze se trose u nasoj zemlji
 
@Zombie

mislim (samo kazem moje misljenje) , da sa ovoliko jakim traktorem ovako ores je samo igra, i trosenje goriva i vremena. I sa ovakvim plugom kojim samo trsis po zemlji u dubini od 10-15cm, je pogresno.
Ako si vec uzo mali plug, a jak i veliki traktor, trebo si bar plug sa 4 brazde, inace cu ti priloziti dokaz, da jedan mali IMT 539, ore brze i dulje , nego ti, sa ovim.
Evo dokaza kako ore deda MOLE.
Nemoj se naci uvredjen, samo je poucni komentar, izvini!

http://www.youtube.com/watch?v=_0OX6XU8cuM&feature=plcp
 
Plug sam namjerno uzeo ovako mali jer je zemlja EKSTREMNO teška, posebno kada je suva a kada je previše vlažna onda je još gora jer je "masna" i tokom oranja se odvaljuju brazde dugačke i po 4-5m bez ijednog prekida ili loma. Prvi komšija ima Landini 8880 (80KS) sa prednjom vučom, naprijed nosi teg od 500kg i jedva, al jedva može da ore sa 3x14" tj. ore ali je traktor stalno na 100% opterećenja. O uzbrdicama da i ne govorim. Nemam se zašto vrijedjati, jednostavno uslovi na mom terenu su takvi. Prije dvije godine mi je uslužno orao pozanik sa Renault 754 (75KS) i DV sa 3x14" i nije mogao pa je skinuo zadnja dva raonika i napatio se sa 2x14". Sa istim tim plugom je par dana kasnije orao drugu parcelu pored moje ali sa Fiat 1000 DT i polomio i iskrivio plug da je morao da ide u otpad. Mislim da to govori kakva je zemlja.
 
ma plug je ok. kvalitet materijala je izvanredan, ali! klirens od 60cm ne moze propustiti veliku zetvenu masu.

attachment.php


ja planiram na mom landsbergu za jesen povecati klirens sa 70-80cm. jer sam imao problema zbog suve jeseni, gde je masa nasusurena i dolazilo je do zagusenja.



Sto se tice zetvenih ostatka mi ovde kod nas svako pali svoje njive posle vrse, zato necu imati problema sa zetvenih ostataka... I tvoj je plug exstra. Sa kojim traktorom ga vuces? Videcemo kad pocne sezona...


 
Nazad
Vrh