Plug - osnovna tema

Biograd na moru... Turizam ovo ono... Lopovska posla. Ima tamo neka velika farma, ekonomija sta li vec, neka zadruga i kod njih se odrzava. Prvi dan se oru strnjaci a drugi dan travnjaci...
 
Jel to takmicenje u oranju zemlje ili vode?:ppozdrav:

Evo jos jedan primer,burazer sad ore sa IMT 585,orao je sa 757 plugom,orginal FOP,stanje fantasticno,novi raonici i sasvim slucajno je zakacio da proba Leoparda kriva greda 14 coli,dobili ga uz traktor,a plug sav uvrnut,varen,raonici i daske"0",traktor duplo lakse vuce taj plug i oranje je duplo lepse.Sad 757 ide na prodaju a Leopard na sredjivanje.
 
Leopard 14" krivi gredelj ja vučem sa (sporim!) 558. Imam i jednu njivu na baš jakom brdu i ako se desi suva jesen tu nekad ide treća spora inače i uzbrdo prvom. Hoće malo da me zeza u plitkom oranju, kod mene to zovu ugar, kad se ore strnjika posle vršenja žita pa samo plitko da prevrne ostatke i stajsko đubrivo ako je razbačeno a kasnije ujesen se preorava duboko. U tom plitkom oranju nekad hoće da se malo izvrne ili ukosi ili da malo varira dubina kako je gde sabijena zemlja. Teško ga uštelovati da ide svugde jednako bez čestog korigovanja na onoj ručki za održavanje dubine. Valjda što je taj plug malo i visok i širok ram za 558 plus luftovi u polugama. A u dubokom oranju se ne okrećem nazad, ide odlično. Na ovratinama dignem i spustim kad okrenem traktor i samo gas, dremam u pravcu. Ako je vlažnija površina držim nogu na blokadi da ne proklizava levi točak a motor prede, nema znakova da je preopterećen. Dobar plug i teško se zaguši a izgleda star ko zna koliko, kao da je neka starudija za na kilu. Kupim imt 756 u solidnom stanju i odem sa komšijom po njega i ubedi me komšija da zamenimo glavu za glavu bez da sam i probao imt. Njemu odgovarao imt da doda treću brazdu a sa Leopardom bi mu bilo preširoko za starog rusa t40 duplak. Ne znam dal sam se zajebo, kad je plitko oranje pomislim da sam pogrešio al u dubokom milina. Da je srećnije vreme pa za ugar kupiti sa više malih brazdi, to bi bilo pravo ali nema::novac:: Inače sam imao lemind i znao da ga naštelujem u dvorištu ali je nizak i stalno zaguši kad ima kukuruzovine. Inače dobar plug (osim što je nizak) i kratak za njega se kajem što sam ga dao jeftino, mogao sam na njega dodati treću brazdu sa malo para pa sa njim ugarivati.
Sad ni da opet menjam ili pravim manji trobrazdni nit imam para. A skoro sam kod jednog švercera video više plugova i imt je prilično skuplji od leoparda.. Mirko015 da ste malo bliži pa da probam 757 sa mojim traktorom (možda bi menjali), ali pretpostavljam da bi bio previše teško vući za 558?
 
Preveliki je on za 558,tezak je za vuci,mi smo ga pre vukli sa Rakovicom 65 i nije jos svejedno,oce da prsne:osmeh:
Lemind plug je jako jeftin,ali kad se uradi trobrazni od njega za ugar je idealan,a lako se vuce.
 
Jel moze neko da mi kaze koji je ovo plug (ako uopste moze ovako sa slika)? Na sebi nema nikakvu plocicu, mislim da je neki OLT-ov. Hvala



 
Pomoc ljudi. Interesuje meko moze da mi kaze nesto vise o plugu marke Huard. Interesuju me oste karakteristike te marke, i iskustva u radu sa njim ako ga neko ima.
 
laki ja mislim da ti je to mf 12 coli
stojane dragan 82 ima huarda i trguje sa njima pa bi mogo nesto da zna ako je radio sa njim kojim slucajem ja samo znam da je njih kupio kuhn i da dosta dobro oru i sad koristim priliku da pitam ako neko zna koja je razlika izmadju huard i rumpstad holandskih plugova kad imaju isti tip daske istu konstrukciju cak sam na nekom stranom forumu da im je hidraulicna instalacija potpuno ista i plus su iste boje
 
Stojan-ki ima moj brat Huarda i ne menja ga nizakoji drugi prug. Da bi ti reko nesto vise o njima kazi mi o kom se tipu radi. Mozda je to neki tip koji ja ne poznajem.
 
Plug je 4 brazde, veliki klirens ali ne znam tacno koji model, kad proverim javicu se. Hvala svima na dosadasnjim informacijama :)
 
ako je Huard narandžaste boje,to je onda stari tip i nema veze sa Kuhnom,ti stari su jako loši,imaju čudno ispravljene daske,nisu za naše terene,to se jako teško prodaje...
 
Ima vise tipova daski kod Huarda, kao i plugova . One sto ja koristim mnogo su dobri , ali ima i neki drugi tipovi koje sam ja vidjao kod nas , a uvezeni iz F , za njih pojma nemam kakvi su i kako rade.
 
90% Huarda što sam video su nisku,sve ispod 70cm,mada nemogu se pohvaliti ni razmakom izmedju glava,izuzetno tesni,tako da to po meni nije neka proslavljena marka
 
Svaka marka se proizvodi prema potraznji musterija. Ovde u CH u godine kada se Huard proizvodio , tada i Kverneland ,Rabe Werk, Regent , Lemken svi ama bas svi su istih dimenzija , tek od pre 2-3god su poceli svi da prave visoko klinaste. Dok u nekim drugim drzavama visoko klinasti su postojali jos od pre 20god.
 
ja sam samo hteo da mu ukažem kakav je Huard da bi se on orjentisao dal je za njega ili nije,jer za naše uslove mislim da je uzaludno uzimati plug visine ispod 75cm, i razmaka ispod 90cm,a taj Huard sigurno nema te mere,a dobro svi ovde znamo kakve mase moramo da zaoremo. Švajcarci nemaju šta da zaoru jer pokupe i one zadnje peteljke,pa zato i mogu da koriste te niske plugove.
 
Čovjek ovde u blizini ima narandžastog Huarda , 3 ili 4 br obr , ne mogu da se sjetim. Uglavnom je straaaašno dug i visok , znači da nisu svi tijesni i da može da se nadje Huard sa dobrim klirensom i dužinom . Gledo sam njegovo oranje , jako duboko i odlično složeno. I naravno ima onaj njihov reset.
 
Macvan ja se slazem stobom , ali nema u prodaju mnogo plugova koji su visoki klirens. Sa zapada stize ovo sto je ovde u ponudi. Na Lemkena i na Rabe nasi trgovci otrade klirens pre prodaje i posle je sve ok.
 
sve je moguće... ja takav nisam video... samo znam da kome god spomeneš Huard samo te kiselo pogledaju :sta:

---------- Poruka napisana u 00:57 ---------- Prethodna poruka je at 00:55 ----------

a kada kažeš Eberhardt, samo čuješ :bravo::osmeh:
 
Nazad
Vrh