Plug - osnovna tema

Nemora biti Leskovački jer takve su pravili i Batuje I Osijek pa koji nadješ. Oni su naj jeftiniji na tržištu i možeš jeftino kupiti dva i lako napraviti plugkakav poželiš..:ppozdrav:Samo su ti oni 12 " i AKO oreš u polju puno su teži od IMT pluga za vući ali lepo slažu brazdu na manjim dubinama oranja jer i nisu za velike dubine a to tebi i treba...On će ti ako oreš 10 -ak. cm. potpuno okrenuti brazdu na leđa...
 
E, KLINAC... OLT je 11.5" rama a leskovacki je 10" mjereno vise puta ;) I na 10-15cm se leskovacki vuce puno puno lakse nego IMT a okrece brazdu skoro za 180°. Vrlo lagani plugovi za vuci.
 
Nameravam na jesen da kupim drugi plug,pa mi treba par saveta,treba mi dvobrazni plug obrtac koji moze da nosi T 40 sa pr.vucom,podrazumeva se i da radi s njim kvalitetno,pozeljno bi bilo da ima raonike sa izmenljivim vrhom,dvosmerni cilindar i stelovanje zahvata,da li neko ima neku preporuku?u obzir dolaze sve marke.

Meni ovako nesto deluje interesantno:
http://www.kupujemprodajem.com/plug-KVERNELAND-dvobrazni-obrtac-1172518-oglas.htm
S
ta vi mislite o tome?Mislim da sam video da neki clan ima isti ovakav Kverneland,samo trobrazni,ali ne mogu da se setim ko.
Jedino vidim da nema kopir tocak,ali verujem da bi se nekako montirao drugi.
Da preduhitrim potencijalne kritike da mi obrtac nije potreban,potreban je samo tako,na njivi od 18 jutara u komadu oko kuce, sa ravnjakom kad radim,imam oko 5 razora,dve sume koje moram da obilazim,mnogo praznog hoda i nepotrebno utrosenog goriva,plus imam dvobrazni Leopard koji je u dosta losem stanju i kolko vidim nije na glasu kao neki kvalitetan plug,pa ne bih vise ulagao u njega,nego bih uzeo nesto ozbiljnije.
Svaki savet dobro dosao.
 
Za takve parcele obrtač je prava stvar i apsolutno si u pravu što hoćeš da ga nabaviš. T40 je dosta snažan traktor u oranju, ne znam kakva ti je zemlja ali sigurno možeš da ideš sa 2x12" ili 2x14" ako je lakša i ako je ravno, ja vučem 2x12" Rabe sa 65KS i prednjom vučom na mjestimično jako brdovitom terenu. Taj sa oglasa djeluje mnogo dobar plug ali je i cijena jaka.
 
Zaboravio sam da kazem,zemlja je laka i ravna,traktor je u odlicnom stanju.Pretpostavljam da kad je Kverneland u pitanju ne bi trebalo da bude greske,mada kolko vidim dvobrazdnih obrtaca je jako malo u oglasima kod nas.
I ja mislim da mu je cena jaka,ali opet sto neko rece plug se kupuje za vise godina.

@pocerina puno ti je sanduce.
 
Sta znam,onaj Rabe mi deluje praistorijski,a opet da na njemu pravim klip ne znam kolko je pametno,ima tu posla,a jos ako ne potrefim neki ugao,duzinu...
Huard izgleda dobro,ali mi je nekako premasivan za T 40,mozda mi se i cini,a i nije mi jasan onaj sistem sa rezervoarom za ulje i manometrom.
Sve dolazi u obzir,ali bih gledao ipak nesto poput Potingera,Kverneland-a,Vogela,Lemken-a,mada ne bezim ni od ostalih,pogotovo ako neko ima iskustva sa njima.
 
Raba sa drugog oglasa je gotovo ista kao moja. Obrtanje može lako da se udesi da je automatsko, znači čim digneš plug on se sam okrene, spustiš ga i digneš i on se opet okrene (mora da se digne skroz visoko). Kod Huarda mi se čini da je ta boca sa manometrom namijenjena za regulisanja rada sisteme za resetovanje ili podešavanje zahvata, nisam siguran, ne bih rekao da to ima veze sa obrtanjem.

Tu imaš par snimaka takve Rabe u oranju, mislim da je ta sa oglasa ista kao ova moja sa snimaka


 
Zombie lepo ovo radi,ali meni treba 2x14,a voleo bih da ima stelovanje zahvata i cilindar,tako da ipak cu gledati nesto novije.
 
Naravno, i ja bih da su mi sve parcele ravne radio sa 2x14". Što se udobnosti tiče, sa cilindrom si gospodin, samo ručicu pipneš i gotovo. Ja na traktoru imam dvosmjerne izlaze za hidrauliku ali nisam imao novca za moderniji plug. Bitno je da odradi posao :)
 
E klinacBobo itebi . Ja imam batuje i plavi olt od 78 g i oba su 12 " I oba se vuku teze od imt pluga jer imaju duže i zakovrnute daske i svi ljudi su prešli na imt plug baš zbog tih razloga . A taj tvoj od 11.5 je verovatno neka budževina i prepravka.
 
Ne zelim se prepirati oko gluposti ali smao da ti dam do znanja da sam vlasnik 6 plugova... sto jednobraznih sto dvobraznjih i orao sam s njima sve i svasta... No to nije bitno u ovoj prici. Bitno je da su dva od tri OLT na "lakoj" rami (premetnoj za odorivanje) jedan je PTO plug a drugi je POSAVAC 2.25 i kako god mjerio ramu i na jednom i na drugom, radnih zahvat je 11.5". Na kraju sam obje rame spojio u jedan trobraznjak, PTO daske sam ostavio sa strane, ako nekome zatrebaju mozda jer su jos donekle dobre, a napravio sam trobraznog posavca (daske ISTE kao na IMT plugu, samo pod "otvorenijim kutem) i 539 vuce taj trobraznjak u mojoj zemlji na ugaranju strnjaka do 15cm dubine, a susjed ima dva leskovacla pluga isto tako na toj premetnoj rami i slozio si je trobraznjaka i leskovacki plug je ravno 10" tako da razlika izmedju ovih plugova ocito postoji... ursus 335 se igra s 3x10" ali takodjer ugaranje i predsjetveno oranje, posto je kod nas zemlja dosta laka za obradu.

Da na 539 zakopcam IMT 3x12" i da ga moze donesti do njive, 15cm duboko ga nece nikad vuci i ovo ti garantiram, jer stvarno znam sta pricam.

Ljudi su u tvom kraju presli na IMT kao i kod mene (obadva OLT pluga sam dobio na POKLON) jer su skuzili da ol slavonac radi 5 puta bolje i moze orati dublje, isto kao i IMT plug. OLT PTO ne moze dublje od 15cm, inace bude tezak za vuci kao da vuces jos jedan traktor iza sebe a ne zaorava nikako. dok IMT i slicni plugovi imaju vislje daske, bolji klirens do rame i zaoradas s njima kukuruzovinu koja je ostala stajati uspravno nakon rucnog branja, sto sa OLT PTO ne mozes ni sanjati...


Duze i zakovnute daske znaci da se plug teze vuce... Hehehe, al se nasmija sad... Sta onda kverneland daske No.28? dugacka je ko dvije IMT daske a zakovrnuta da okrece skoro za 180° a kverneland ko kverneland. nemaju pojma sta prave ;) Naprotiv, vrlo se lako vuce...
 
Baš i ti mene nasmeja . Pa te kvernelend daske ido skroz nazad u zadnjem kraju pa ih moš pravit od 2 metra a kada bi i njih postavio pod uglom kao na ovim pluguma ha ha ha . bi se lako vukle . Puko španer desni ili bi odgrćao brazdu bar pola metra.. Nije ni on za neka ekstra duboka oranja...Meni je zakon daska na757 visoka nije duga , okomita dobro prevrće i na većim dubinama.
 
OK, neces pozaliti. Svakako nadji neke deflektora za njega, i da vidis posla. Vidi se na onom mom videu koliko mu deflektori znace... Ja sam za svojeg nabavio i pretpluznjake, ali cu ih montirati samo za natjecanje oraca, u njivi mi ne trebaju...
 
plug6.jpg
plug5.jpg

plug4.jpg
plug3t.jpg

plug2.jpg
plug1y.jpg


Evo danas imao malo vremena pa isao u razgledanje masina
 
Nazad
Vrh