Plug - osnovna tema

Mora da se otkaci topling,da bi mogao da "zivi" plug,gore-dole,kad ides preko neravnina,u suprotnom dolazi do uvijanja,krivljenja,pucanja...
 
Meni su pucali klinovi od utega (oni sto se na rusu prebacuju u slicovano) zamisli te da sam ga jos i nosio koliko bih ih promenuo, taj tocak je neverovatna stvar i samo doprinosi, inace je napravljen za cetvorobrazac mada se kodnas koristi i na novim kuhn master trobraznim plugovima. Onaj drzac sto nije iste boje je njegov samo sto ga je bivsi gazda remontovao komplet sistem obrtanja pa je to bilo zapeknuto i grejano.
 
Trebalo bi da napravi ceo krug,ti kad smotas vuces tocak po strani,zato ti i pucaju utege,da li si dobro namestio tocak u transportni polozaj?
 
Jel se neko prije sreo s ovim čudom, tzv. "square plough"?

medium


DSCF6163.jpg


Kako sam shvatio, ovo je plug koji ravnjak koji kao obrtač. Daske su simetrične i greda se jednostavno zakrene lijevo ili desno i plug ore lijevo ili desno. Prvi put to vidim.
sqplough (2).jpg


O,9ec2efce-1883-453c-a1f5-f72dbbcc4d98_2.jpg


IMG_5761100.jpg


O,9ec2efce-1883-453c-a1f5-f72dbbcc4d98_3.jpg


---------- Poruka napisana u 21:02 ---------- Prethodna poruka je at 21:01 ----------

Evo kolekcija odličnih slika, ne mogu da se preuzmu

http://www.midsuffolkagriphotos.co.uk/gallery/ngp187.htm
 
Po netu sam i ja nailazio na ove plugove ali nikad nisam obraco paznju,ova druga slika ti sve govori,jel mozes zamislit ovaj plug u teskim ilovacama ili kako to neko kaze smionicam valjda sam dobro napiso,jer su ove daske kratke i imaju ostar ugao tesko da bi to islo u nasim zemljama,dok je za ove prahulje odlican
 
Rješenje je jako čudno, ne mogu da nadjem nijedan snimak da vidimo kako se to ponaša u radu. Jesi gledao slike sa linka na kraju posta, evo opet
Ovo zemljište mi djeluje malo teže i oranje izgleda jako lijepo. Prednost ovog pluga je u svakom slučaju daleko manja masa u odnosu na klasičan obrtač.

Po ovom kratkom snimku izgleda da je i IMT napravio ovakav plug
 
Kod nas ima takav plug u bivšem kombinatu u Novoj Topoli , sadašnji Farmaland , mislim da ga je vukao Kirovec. Nisam ga nikad vidio u radu , al zemlja je srednja do teška , znači da može.
 
Video sam i ja na agriaffer da ima u oglasima takav plug. Dopada mi se ideja , ali nikada nisam video licno kako radi taj plug.
 
Koliko sam upucen da su se ovakvi plugovi MASOVNO koristili u pjecanim tlima australije i afrike. ACO 600 (nekada najjaci traktor svijeta) po africi vuce bas takav plug. Australci takodjer, jer se moze nositi puno vise brazdi i promjenjivog su zahvata tako da se daju prilagoditi ama bas svakoj situaciji.


Evo ga jedan amer kako ore s takvim plugom, bilo je nekad na youtubeu toga dosta, samo ne znam vise naci...

Izbaceni iz upotrebe jer ni ameri ni australci vise ne oru, pa im plugovi nisu trebali i tako su i zaboravljeni...
 
Koju firmu mi mozete preporuciti da mi remontuje plug , daske raonike , plazove u pitanjuje lansdberg-potinger i dali bi mogao da na njemu nekako ugradim kvederland glave (valjda sam dobro napisao)

---------- Poruka napisana u 23:47 ---------- Prethodna poruka je at 23:45 ----------

Jako sam zadovoljan njegovim radom , kolikobi bio bolji kvederland
 
Po meni najbolje je da ti njima odneses plug , pa da ti oni sve kompletno urade i ugrade. Ako uopste postoji takva firma kod nas .
 
@ zombi 666 to su zaokretni plugovi, daske su iste sa obe strane, pokusali sa ovim plugovima da dobiju rad kao sa obrtacem, a jeftiniju proizvodnju i odrzavanje. Citao sam o njima u nekoj literaturi, solidno rade u laksim zemljistima(peskovitim), a lose u teskim. Problem je bio i zaoravanje biljne mase, zbog izvedbi deflektora/ pretpluznjaka
 
Nazad
Vrh