Plug - osnovna tema

Razmak točkova je najvažniji za eliminisanje kose vuče. Prvo se tu uradi koliko može, pa tek onda fino doterati sa podešavanjem pluga. Ja sam na mojoj rakovici suzio zadnji trap za 7cm u odnosu na fabričko podešavanje. Fabrički položaj je položaj 149cm iz knjige (mada sam ja kod mene izmerio 151 cm od simetrale do simetrale točka), a letos sam premestio na položaj iz knjige 145 cm (zapravo je suženje tačno 7 cm, ne znam kako su oni uopšte ove cifre pisali u knjizi jer je 3.5 cm debelo srce na točku). Ovako i prednji točkovi budu na sredini zadnjih a u fabričkom položaju su unutrašnje ivice poravnate. Pomoglo je, ali bi trebalo još da se suzi zadnji trap, međutim sledeće podešavanje na felnama daje baš jako uzan trap (šteta što nema podešavanje u manjim skokovima). Orao sam u kombinaciji sa Leopardom 14" i bilo je malo kose vuče.



Po meni je mnogo bitnije da plug ide za traktorom sa otpuštenim španerima, tj. da su simetrično postavljene vučne poluge, a da uopšte nije bitno da pri tom srednja tačka stoji pravo u simetrali traktora jer to zavisi od konstrukcionog rešenja kupe (kod nekih Vogela npr. može da se pomera položaj kupe levo desno na plugu, jednostavno se rašrafi kupa i pomeri na druge rupe...).
 
fotografija0501.jpg
evo i slike, spaneri su uvek otpusteni kod mene tako da to nije problem. Probacu da vratim kolenastu osovinu prema desnom tocku kako je i fabricki bilo, jer sad kod mene se desava da desna poluga skoro pa stoji pravu u osi sa traktorom pri oranju, a leva je dosta pomerena prema levom tocku i to dosta utice na kosu vucu
 
Samo jedna mala ispravka, ne utiče takav položaj vučnih poluga na kosu vuču, već kosa vuča prouzrokuje takav položaj poluga.:osmeh:

Slobodno pomeri kolenastu osovinu u desnu stranu, smanjićeš dosta kosu vuču ali može da se desi da ćeš imati veći zahvat. Samo neka te to ne brine previše, obično se lakše vuče takav veći zahvat bez kose vuče, nego manji zahvat uz kosu vuču. Jedino vodi računa da tako veći zahvat ne utiče na oranje (jer tu prva glava hvata više nego što joj je zahvat), odnosno da je i onaj nepodsečeni pojas (nekoliko cm) prelomljen u brazdu.
 
@cicimoric i bobo

Jbga, pa znam kako se koji dio pluga zove i čemu služi, problem je što za ovaj specifični dio koji se montira na plug ne mogu da nadjem nista jer dobijam rezultate za obične podrivače.

E jesi pravi bosanac:osmeh: . Na slici koju sam postavio 7. je taj deo koji si trazio. I nisam mislio da nepoznajes delove pluga nego ostale delove nisam obrisao sa te slike.

---------- Poruka napisana u 21:04 ---------- Prethodna poruka je at 21:02 ----------

Da li negde u Srbiji ima da se kupe ovi dodaci ?

u Vogel & Noot-ovom katalogu postoji taj deo pa se raspitaj kod uvoznika. Verovatno nemaju na lageru jer jos nisam video nikoga kod nas da koristi to ali sigurno moze da se naruci.
 
fotografija0501.jpg
evo i slike, spaneri su uvek otpusteni kod mene tako da to nije problem. Probacu da vratim kolenastu osovinu prema desnom tocku kako je i fabricki bilo, jer sad kod mene se desava da desna poluga skoro pa stoji pravu u osi sa traktorom pri oranju, a leva je dosta pomerena prema levom tocku i to dosta utice na kosu vucu
Gledano od pozadi, desno koljeno koje je okrenuto na dole kada ga okrećeš prema traktoru, i plug i poteznice traktora će biti pomjerene u desnu stranu i obrnutim okretanjem u lijevu stranu, na ovaj način postavi poteznice traktora u centar posle te operacije ako ti prva brazda hvata manje ili više pomjeri plug po osovini lijevo ili desno.
 
Diskosni pretplužnjak

O diskosnom pretplužnjaku je na strani 38 pisao član Mityoo, on je pretplužnjak sam pravio od vadilice za repu.
Sličan takav pretplužnjak sam video u Temerinu na vašaru kod kovača iz Čantavira. Pretplužnjaci nisu baš jeftini da bi se kupili, probali i bacili ako nevaljaju. Interesuje me dali je neko probao ove pretplužnjake i kako su se pokazali u različitim uslovima.
Ako je suvo i tvrdo dali idu u zemlju.
Ako je mokro dali se lepi zemlja za njih.
Ako ima puno mase dali se guši plug.
Ako su ovi pretplužnjaci dobri kako to da ja nisam nikog video da ih koristi.
2s00n69.jpg

qqenih.jpg
 
O diskosnom pretplužnjaku je na strani 38 pisao član Mityoo, on je pretplužnjak sam pravio od vadilice za repu.
Sličan takav pretplužnjak sam video u Temerinu na vašaru kod kovača iz Čantavira. Pretplužnjaci nisu baš jeftini da bi se kupili, probali i bacili ako nevaljaju. Interesuje me dali je neko probao ove pretplužnjake i kako su se pokazali u različitim uslovima.
Ako je suvo i tvrdo dali idu u zemlju.
Ako je mokro dali se lepi zemlja za njih.
Ako ima puno mase dali se guši plug.
Ako su ovi pretplužnjaci dobri kako to da ja nisam nikog video da ih koristi.
2s00n69.jpg

qqenih.jpg

Moj rođak ih koristi već 20gonina , skinuti su sa vadilice za repu . Jedina razlika je što nisu nazubljeni . Montirani su na Regent plug (kao što je licenca Leopard) , plug radi fantastično lepo zaorava i ne ostavlja ništa gore . kaže da nije imao problem sa zagušenjem i da su se bolje pokazali od klasičnih (klasične ima na drugom plugu). Ja već duže vreme motam tako nešto .
 
Sta mislite da za torpeda 75 uzmem imt plug 757.20 i stavim vogelove glave koliko bi me to kostalo i da li ima svrhe raditi takvo operaciju
 
A sta fali obicnom 757? NJegove glave su kopija kvernelandovih, tako da ih mozes zamjeniti samo boljim kvernelandovim daskama, sve drugo je korak u nazad ;)
 
Ja imam 757.20,ali njegove glave nisu ni K od kvernelenda,na hudjiku imam kvernelendove glave i zaorava sto puta bolje nego 757,a u selu vecina stavlja sad ili vogelove glave ili narucuju od hudjika pa ih montiraju na 757,i razlika je ogromna
 
Kolega, ne pricaj ono sto ne znas...

Glave ne IMT plugovima su kopije starih kvernelandovih glava. Kako na 755/756, tako i na 757/758 plugovima. Vi imate kopije novijih kverneland glava na svojem plugu pa je normalno da bolje rade.

Kverneland je prije pravio 1-2 tipa daske za sva tla i to je ono sto se danas nalazi na IMT plugovima, a poceli su kasnije prilagodjavati pluzna tjela ovisno o zemlji u kakvoj ce se orati, tako da danas imamo veci izbor oblika daske, dok tog prije nije bilo.
 
Nazad
Vrh