Plug - osnovna tema

stvarno ne znam, bio je i u nekim oglasima na netu, 1000evrova ga cenio vlasnik...

a ovo je oridzinale 4brazni, takodje radjena matica unutar, 1 i 2brazdu...vukao ga fiat 180ks.
attachment.php

attachment.php
 
plug ne izgleda lose , ali zasto da bacis pare , kad mozes sacekati iducu god i dodas jos malo pa kupis obrtaca. Zasto da se zarubis sa ovim plugom.
 
То је одличан плуг за те паре. Барем по сликама а и иначе ће ИМТ плугови још дуго парирати Вогелу.
 
sto se mene tice ja sam oduvek bio za IMT , a ne za ViN. zasto samo platiti marku , kad i ovi isto rade.
 
plug ne izgleda lose , ali zasto da bacis pare , kad mozes sacekati iducu god i dodas jos malo pa kupis obrtaca. Zasto da se zarubis sa ovim plugom.
ja sam prosle godine kupio obrtaca.Moje misljenje je da je to samo moda postala,jer sam razocaran koliko je velika potrosnja u odnosu na obican a samo na ustrb manje voznje u krug i nekoliko razora po njivi
Ja cu mog prodati u kupiti obicnog trobrazdnog
 
Uf Rabadzija sad ces pokrenuti lavinu komentara..... Da ne kazem: Spremi se da snosis posledice! Bice tu i matematickih izracunavanja isplativosti obrtaca..... Sve u svemu ja licno mislim da je bolji obrtac(iako imamo ravnjaka),ali za vece posede,nepravilne njive..... Da nismo naisli na extra povoljnog VN-a 4 brazde,verovatno bi kupili obrtaca. Ovako cemo jos koju godinu raditi sa ravnjakom a onda cemo videti sta cemo tj dal cemo kupiti obrtaca. Trenutno za nase parcele je ravnjak sasvim ok.
 
Ja imam jednu parcelu siroka je tacno 6kruga tanjiracom od 24 diska . Od toga uradim 3kruga u mesto dok zatvaram razor. sto bi uradio jos pola njive , ja vozim ko budala u mesto. I isto 2 reda kukuruz nemam u taj razor. A nasi clanovi koji seju po 200ha kukuruza, zamislite da njima na 200ha imali bi bar 100 razora po 2 reda i eto ti najmanje10ha rada u prazno.
 
ja gledam direknu setvu i pitam se da li se tim nacinom obrade plugu izbrojeni dani.
 
Plug nikada ali nikada neće moći biti izbačen iz poljoprivrede niti je to potrebno.Kako god i koliko god da se radi načina obrade uvek će zemlja morati da se preokrene s vremena na vreme.
Nauku i inovacije pratim i poštujem ali je plug bio i biće osnov poljoprivrede.
 
Ja imam jednu parcelu siroka je tacno 6kruga tanjiracom od 24 diska . Od toga uradim 3kruga u mesto dok zatvaram razor. sto bi uradio jos pola njive , ja vozim ko budala u mesto. I isto 2 reda kukuruz nemam u taj razor. A nasi clanovi koji seju po 200ha kukuruza, zamislite da njima na 200ha imali bi bar 100 razora po 2 reda i eto ti najmanje10ha rada u prazno.
ja moram da priznam da uglavnom za oranje imam coveka,penzioner traktorista radio ceo zivot u Agrokombinatu, RAZOR ? ? sta je to za njega...covek tako uradio da skoro ni nevidis razor a na prolece kad se slegne zemlja tek ga onda slabo mozes pronaci,tako da kod mene ta prica oko gubljenja prinosa u redovima ne pije vodu a ja na tabli od 10 jutara imam uglanom 2 razora i to kad se lepo uradi mozda imas minimalan pad prinosa u tim redovima koji su u razoru.
potrosnja je veca iskreno nisam merio nego sam se i sam iznenadio kada sam ove godine posle obrtaca ( oba kopir/tocka mi se sje...) ponovo uzeo dvobrazdni IMT plug .
S druge strane posle sezone oranja na MTZ 82.1 treba menjati gumice na hidraulici.....tezak mu je sve u svemu.
 
Rabadzija@ ako si razočaran obrtačem onda je to sigurno neki vanklasni plug ili staro gvozde koje neradi kako treba jasam sad kupio obrtač i mogu reći da samse oduševio i potrošnja mije mnogo manja nego sa ravnjakom a o kvalitetu oranja nema šta da pričamo i osim toga nema brazde a poslovica kaze Svako svog konja hvali..u selu ima par lemkena ,kvederlanda i koneki kun ili huard i to radi ok.dok ovi novi Unija se nisu proslavili kobojagi kvederland daska al neradi nikako i teško se vuče naspram ostalih pomenutih plugova ja vučem ovaj i naspram imt ili leoparda potrošnja manja 2l na k.j.
 
Rabadzija ti pricas za ravne parcele po vojvodini. Daj pogledaj malo nize u Srbiju. Samo da je malo njiva na stranu i sasvim je dovoljno da u jesen abude razor 20cm , a u prolece 60cm ili cak 1m. Pa ga posle ti zatvaraj , na prvi krug ne smem ni da mu se priblizim , jer ako upadnem u njega ni 2 traktora me nece izvuci.
 
Ja uvek gledam da kada uradim razor, onda odbacim jos jedno tri brazde u jednu stranu i ostane mi samo jedan kanal sto plug izvadi zemlje sirine 30cm i onda nema problema

---------- Poruka napisana u 17:13 ---------- Prethodna poruka je at 17:10 ----------

[video=youtube_share;VtklI1NwZfs]http://youtu.be/VtklI1NwZfs[/video]




Evo ovde konkretno posto je njiva na stranu, a i gde je ravno isto, uradio sam jod par brazdi na dole ii nista se ne primecuje, na prolece bice jos bolje
 
Opet ista prepirka. Ima situacija gdje je obrtač bolji a ima i nekih gdje je jednostavnije sa ravnjakom. Ja imam oba pa kombinujem mada je obrtač nezamjenljiv na mom terenu (nepravilne i nagete parcele).
 
Po svim podacima koje sam cuo kod obrtaca dobija se na prinosu 3-4%.Jer nema onih slabih redova na sastavima(razorima).Jedina prednos je ravnjaka samo tamo gde su putevi uski pa se nemoze stalno okretat u mesto.
 
Dobar traktor i kvalitetan plug rade posao onoliko, koliko je rukovalac "umetan". Dobar majstor i sa lošim mašinama čini čuda, normalmo na uštrb veće potrošnje goriva, utroška vremena i ekonomičnosti uopšte. Nema pravila, samo manjih ili većih izuzetaka.
Zbog svega napisanog, mislim da je bespredmetno generalizovati šta je bolje a šta lošije.
 
Nazad
Vrh