Plug - osnovna tema

Jes, u pravu ste, malo sam pogrešio, i to dosta. Priznajem grešku.
 
kloki

Baš tako na to sam mislio, a neznam koliko je to efikasno, i da li može da probije pužni đon?
 
To je vrlo dobra stvar i stavlja se u pravilu samo na zadnju brazdu, da malo "razbuca" zemlju po kojoj ce u iducem prolazu gaziti tocak traktora. Ovo ne razbija pluzni djon, nego samo sprijecava njegov nastanak, ili da se bolje izrazim produzuje vrijeme izmedju dva podrivanja. Moze se stavljati na svako drugo radno tijelo, da se efekt "podrivanja" poboljsa, naravno ako se radi o visebraznom plugu i ako imate dovoljno snazan traktor.

 
Bobo, ima li ovaj dodatak neko posebno ime na engleskom ili njemačkom, probao sam da izguglam nešto ali nemam pojma šta da tražim, kako god okrenem dobijam samo podrivače. Djeluje mi mnogo dobra stvar, šta misliš, dal bi ja sa 65KS i prednjom vučom mogao vući taj dodatak na 2x12" plugu? Naravno, mislim na oranje u normalnim uslovima, ova godina se ne broji.
 
@ zombie...............

34fi6v8.jpg
 
Nekad sam znao kako se na eng to cudo zove... Ali sam zaboravio. htio sam napisati i prije, al ne mogu se jos uvijek sjetiti...

u biti je najglavnija stavka da taj "podrivac" ne ide direktno ispod plaza, nego po sred radnog zahvata pluznog tijela, da ne remeti rad plaza i da se opterecenja rasporede...
 
@cicimoric i bobo

Jbga, pa znam kako se koji dio pluga zove i čemu služi, problem je što za ovaj specifični dio koji se montira na plug ne mogu da nadjem nista jer dobijam rezultate za obične podrivače. Pokušavao sam i ripper, soilripper, subsoiler, tiefgrueber, grueberzinken i kombinacije svega toga sa plough, pflueg i šta sve ne ali djaba, nigdje nema rezultata o tom dodatku. Vidio se i na snimku da ne podriva zemlju odmah ispod plaza već sa strane i efekat djeluje jako dobro, pdosjeća na rad podrivača sa krivim radnim tijelima

French_Type_Subsoiler.jpg
 
Molio bih za malu pomoc! Sinoc sam do pola dva kopao po ovoj temi i nism nasao odgovor na moj problem. Stvar je ovakva, zbog veoma susne godine,
javlja se barem kod mene, kosa vuca. U pitanju je kombinacija rakovica i 14" leskovacki sa kojim orem vec 25 godina. Primecivao sam i ranije da su
plugovi ponekad hteli da beze u levo i traktor da zabacuje u desno, ali to nije nikada bio neki problem.
Ali ove godine se bas dosta javlja ta kosa vuca zbog ove suse.
Mene interesuje- kako bih mogao da odredim, razmak tockova u odnosu na zahvat pluga(ako to ima veze sa kosom vucom)
i kako da odredim postavljanje osovine na plugu gde se kace poluge(pomeranje levo ili desno) ako i to ima veze sa kosom vucom.
Da napomenem ta osovina je pomerena skroz do kraja do levog tocka godinama i sad sam ja probavao neke varijante, ali nisam dobio neke rezultate.
Plug ide u osi traktora, ali baca ga prema oranom zemljistu.
 
mirko 015@
Stelujem tu, ali ako je pomerim malo da se plug ispravi ne javlja se toliko kosa vuca, ali zato plug odmah bezi u levu stranu
milan 1961@
pomerao sam je na njivi i to nekoliko puta stelujuci na onim rupama, i dobio sam da nema kose vuce ali zato topling nije u osi traktora
Zanima me dali ima toliko uticaj razmak tockova sa kosom vucom i kako da odredim taj razmak
 
Ja mislim da razmak tockova ima velike veze ali da taj problem kose vuce mozes samo pomeranjam pluga po kolenastoj osovini dovesti u red. Koliko ti je sada udaljen plug od desnog kolena na plugu?
 
Druze bitna je i sirina prednjih tockova na traktoru mozda su ti prednji tockovi uzi u odnosu na zadnje tockove. Isto tako i poteznice moraju biti podjednako udaljene od zadnjih guma ako jedna poteznica stoji pravo a druga koso eto ti kose vuce.
 
Uvrtanjem koljenaste osovine prema traktoru ili kontra od traktora možeš da utičeš na kosu vuču, i kada nađeš najbolju poziciju da ti lanci na poteznicama budu slobodni a ne zategnuti, onda pomijeranjem pluga po osovini našteluješ normalan zahvat prve brazde.



Uploaded with ImageShack.us
 
Ne do kraja, nego do samog kolena ?

Do kolena je 5cm!
Znam za to pomeranje, pomerao sam i stelovao kolenastu osovinu, kada je zavijem do kraja, i onda otpustim jedno 5-6 kruga, tada plug ide u osi traktora, tj. topling, i tada se javlja kosa vuca, a kada je popustim malo vise recimo jos neki 7-8 kruga nema kose vuce, ali zato plug ima veci zahvat
 
Nazad
Vrh