Pečenje prasića, hrskava kora.

To ti je isto kao brend Zlatoborac.
Zlatiborac iz Vojvodine, Kazahstana itd
 
Da na otoku Pag-u , imaju zasticeno ime u EU , takozvana paška janjetina, navodno zbog specificne vegetacije na koju bura nanosi morsku sol koje te ovce pasu.
Imaju i zasticen brend ovcijeg sira takodje , nisam jeo , mislim da odnos kvalitet cijena nije bas u redu.
Inace ima samo odredjeni broj ovaca pa tako da se proda i pod tim imenom janjetina koja nije vidjela taj otok u zivotu.
U Dalmaciji peceno prase zovu odojak , a cesto rebra ko u dinosaurusa
 
Seljače, jel vas bar malo grize savest radi toga što ste varali novopečenu gospodu?:osmeh:
Pomalo :D Mada je sir bio vrhunskog kvaliteta.I to je sasvim slučajan posao bio,drugar otišao u Beograd,a njegovi mu slali sir u količinama koje nije mogao da pojede.A zafalilo para i ode na pijac sa kantom sira.Naidje gospodja odakle sir jer iz Sjenice,jeste jeste ostalo je istorija.Gledićki sir ala Sjenica :D
 
Ja sam kod prijatelja jedne prilike uveče za meze gustirao lep sir, i pitam ga jeli sjenički, kaže nije, pribojski je ali po meni i bolji bio od izvikanog sjeničkog.
 
Kazu da je i Zlatarski na glasu. Jednom prilikom budem u Novoj Varosi, pijacni dan i ajd da kupim koje kilo, a sira kao kod nas zelene salate. Svi nude probaj, probaj. Kakvih ukusa sve tu ima od zagorelog mleka, prljjavog suda do raznih drugih smekova. Tako da Sjenicki, Zlatarski ili neki treci ne znaci nista.
 
Pa normalno,ali da je rekao da je sa Gledića ne bi imao cenu,ovako kad se čuje Sjenički svi se kao oduševe :D Još pokondirene gospodje koje su kao čule za Sjenički sir i to im je ispred ukusa.A sir je pravila majka tog drugara i neke njegove komšije,ja skupljao i vozio on prodavao :D Isto tako i jagnjad,samo mu kažeš da je Sjeničko i nebitno što je paslo po livadi iza kuće.

Ja sam rodom sa Golije od Sjenice vazdušnom linijom 20km.Ja lično ne vidim nikakvu razliku u pečenju,ma koliko se trudio lepo jagnje je ukusno pa je ukusno,a loše je loše.Evo npr meni Il de France je na ražnju očajno,ali sač ili kuvano je druga priča.

Npr kad bi probali pravi sir sa Golije,onako slan tvrd i iz mešine,mnogi bi kao moja žena trčali iza kuće :D

Ali sve je to marketing,kao kad neko kaže da voli proju,a da je rastao na seljačkoj proji ne bi je ni pogledao.

Ima kod nas jedan koji kao ima dobru rakiju,dolaze mnogi da kupuju još kao dobra nema gram šećera,a on iz prodavnice ne izlazi bez džaka od 25kg :D
 
Bio sam pre 20-tak godina nekim poslom na Pešteru, bilo kišno jutro, magla, oni čobani muzu ovce u kante, sa đubrave vune se cedi u onu kantu sa mlekom.
Mleko posle muže samo procede i onako sirovo zasire, i to je taj čuveni masni sir.
Verovatno ti ostali mirisi doprinose ukupnom šmeku i prepoznatljivosti tog hvaljenog sira.
E sad, što ga beogradski nobles voli to je posebna priča..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Bio sam pre 20-tak godina nekim poslom na Pešteru, bilo kišno jutro, magla, oni čobani muzu ovce u kante, sa đubrave vune se cedi u onu kantu sa mlekom.
Mleko posle muže samo procede i onako sirovo zasire, i to je taj čuveni masni sir.
Verovatno ti ostali mirisi doprinose ukupnom šmeku i prepoznatljivosti tog hvaljenog sira.
E sad, što ga beogradski nobles voli to je posebna priča..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Do unazad 15g smo imali krave, baš prave Holštajn, 35_40l prosek mleka, mlečna mast 4,5_5
Prodavali sir, sveži sitni sa kajmakom, i podlivani
Nije se moglo desiti da krava bude prljava a ne vime!!
Higijena u FULL-u ljudi su to cenili i otimali se za sir, bukvalno čekali 1_2dana
Kad smo ih prodali odem u selo da kupim 10l mleka da baba napravi sir, taj otvori laktofriz ono čudan miris, donesem ja 10l u onoj ALU mlekadžijskoj kanti kod babe, kaže baba od kakvog SKOTA si ovo uzeo
Ja se pravim budala kaže ovo mleko smrdi na mastitis daj to paščadima
A po Srbiji dole i po Bosni sam se nagledao tih što muze ovcu brabonjci upadaju on ih onom čistom rukom izbaci i kao siri to mleko
Nema ni da se procedi kroz Gaze, ni da se pasterizuje ništa!!
Direktno iz vimena na sirenje!!
Kod nas se procedi kroz te Gaze,pa pasterizator pa ona se uhvati kajmak koji se skine, pa kad se sir napravi taj kajmak se pomeša sa sirom!!! I sir se osoli, bukvalno je mogao da se maže na hleb!!


Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh