Pšenica 2020-2021

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kolega diesel d-60 je kupio novu prskalicu pa sada ne može da dočeka da prska. 😁 A kolega, jesam li u pravu?
 
Ja cu u prvom tretmanu raditi najverovatnije Excortu,vidim da a.m.Epoxikonazol ima ocene 4 i 5 kad je u pitanju zastita od rdje. A to mi je u tom tretmanu najbitnije.
 
U 4 mesecu je odavno kasno za preventivu tad se samo leci i zaustavlja...
Ako su temperature normalne (nocne) i 3. List bude vani da. a ako nije 3. List vani (osim da zivimo u irskoj ovo nije sala) i nocne temperature bude 2 3 4 stupnja ili ko u mom ataru di ljudi prskaju a za 3 dana nocna bude minus 2 3 4 pa kukaju kako imaju bolesno zitoonda nemoj prskati. Propikonazol je 0 bodova ako vas iole uhvati bolest ili uopce nemojte prskati ili prskaj te sa kvalitetnim aktivnim materijama.
 
Željkoo jel nije malo mnogo to djubriva? Ako sam dobro preračunao to je negde oko 170-185 kg N/ha, naravno bez NPK. Po ovoj slici tvoje žito mi izgleda jako dobro po svim parametrima, a boja je jako-jako dobra. Ali verovatno ti znaš najbolje tvoju zemlju i šta joj treba.
Videcu situaciju za 10,15dana, imam neke parcele nisu moje, nisu radjene 20godina tu je dosta slaba zemlja, ovo je zemljiste 4/5 klasa, sva psenica je na toj losijij zemlji, zahteva malo bolju agrotehniku, Ureju ne praktikujem, nisam je bacao godinama uvek radim kanom dva puta u Martu i Aprilu korekciju, tada se jasno vidi ako postoji neki nedostatak, nisam ni racunao kolicinu azota, odredio sam mu od 500 do 600kg/h ukupno, to je neka doza u kojoj mogu da ocekujem od 5do8 t po hektaru, to je potencijal, obicno me sjebe nesto drugo jer od proleca sve zavisi.Ovaj Balaton je posejan na parceli gde je bila lubenica, to je radjeno oko 10oktobra, jedva sam odradio oranje, teska zemlja, bilo je suvo ali nisam odustao i ispalo je dobro.Imam tu jos mnogo ulaganja, moracu da radim tretman Palasom, bilo je dosta divljeg ovsa ranije, bice dva tri tretmana fungicidom, verovatno Impakt ili Presing na pocetku, mozda Falkon druga opcija, pocelo je da mi smeta to sto ja radim skoro sve u fulu ali desavalo se da mi mrezasta pegavost odnese celu njivu ali da stvar bude gora, u mom selu samo nas nekoliko tretiramo psenice od njih jedino ja kada je u fazi klasanja, oni se smeju i opet nemaju bolesti u psenici ali ni prinos.Tezim ka tome da ostavrim neki rekord, pazljivo radim svaki usev na kraju sve donese vreme.Ove godine imam dobre psenice, ima potencijala, nisam neki veliki proizvodjac 4-5hektara ali volim da bude kako treba ili necu da radim uopste, kod mene u kraju je prosek 2,5t/h Ja sam imao do 8300 pre destak godina, moj brat 10t zanaci da moze ali smo zaostali mnogo, fali znanja,mehanizacije, uslovi su tezi, proizvodnja skuplja, sve ima svoje,Neznam tacno koliko cu dugo raditi zemlju, imam i drugih problema ali to je moj zivot, volim dobar usev, uzivam u tome. Pozdrav prijatelju, Ako prezivim, bice fotografija, nadam se dobrih.
 
Previse djubriva za tako male prinose,pa jos tolike hemijske tretmane,koja je tu racunica ?.
 
Ne znam kako je kod vas ali meni je taj Propikonazol sačuvao pšenicu 2014 godine bez ikakvih problema sa lisnom rđom, pegavošću...možda ne valja zbog toga što je jeftin, ne znam, nisam pametan, ima pametnijih i iskusnijih svakako.
 
Ja sam sad pogledao da sam prošle godine radio prvo prskanje 06.04. Kombinacija je bila Biatlon Duet Furore Fastac i Dash sa 10kg/ha rastopljene uree. Drugo prskanje bilo 13.05. Amistar extra i Fastac. Sve ispalo kako treba. Neću menjati kombinaciju.
 
Ми смо прошле године прскали први пут пшеницу 10.4 Дует ултра+метмарк+8кг/ха распотпљене уреје, друга заштита је ишла 25 дана касније Деут ултра+инсектицид (заборавих који је у питању)+2кг/Ха растопљене уреје+Фастак на две њиве звбог корова...Приноси били за наше услове одлични тако да остајемо при овим комбнацијама и даље...
 
Previse djubriva za tako male prinose,pa jos tolike hemijske tretmane,koja je tu racunica ?.
Pa nema neke racunice, ja bacam od 400-600kg/h ali imam prinose preko 6t, retko manje ovi koji bacaju 200 kg ureje i nista vise oni misle da imaju racunicu sa 2,5t/h.Ove godine bacicu malo vise vestaka jer su njive slabije ali psenica je potencijalno dobra i treba da se isprati maksimalno, opet kazem, videcu kasnije na prolece ona pokaze sve slabosti.Klasa zemljista je veoma bitna, nije svuda isto.Kod nas je na brdu bolja psenica nego u ravnici, nije to neko brdo, ravno je ali je nadmorska visina 150-200metara. U ravnici uvek imamo neki problem kvalitetom i prinosom.Neznam tacno koliko me kosta ali bez 500 evra tesko da mogu hktar da uradim mozda i vise.moze da da ostane 200-300 evra eventualno ali kada pogledas sa druge strane to je nista.Treba imati najmnaje 20hektara kod nas je cist promasaj ali nemamo gde, nemamo posede, nemamo mehanizaciju, nemamo uslove ali da nam zemljiste ne uraste u korov jer vec preko 1000 hektara u mom selu je uraslo u trnje i korov i posumilo se.
 
Kolega diesel d-60 je kupio novu prskalicu pa sada ne može da dočeka da prska. 😁 A kolega, jesam li u pravu?
Kolega nije jos ni u srbiji... nisam ja nestrpljiv... nego slusam zastitare... jer 6 godina nismo imali ozime strnine, a ja ni tad nisam to bas pratio a sad imam oko 35posto povrsine pa strepim...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh