Pčelarstvo za početnike

Kao što rekoh ne bih da me kolege pogrešno shvate neka svako radi kako misli da treba, industrijalizacija se uvukla i u pčelarstvo i to je verovatno neizbežno, ja sam za ideju da se vratimo korenima(stalno slušamo priče kako je nekad bilo bolje)
 
Samo smo razmenili mišljenja, naravno neka svako radi kako misli da treba :ppozdrav:
Nisi uslikao onu uljanu repicu, kako napreduje? Ja sam posejao na placu ručno, ostalo mi od pre 2 godine u džaku nešto malo, a da posejem na planiranoj parceli nije mi se dalo, nije bilo kiše. Pa rekoh bar tu na placu nekih 20m x 6m. Lepo je nikla, po kiši sam je razbacao maltene.
 
Pre kiše oprskana regulatorom rasta, ima je više od 20cm visine, komp mi neradi a neznam kako se preko telefona kači slika na forum, mi smo imali 14 litara krajem avgusta posle setve tako da je imala vlage da nikne i čak je na jednom delu parcele imala problem sa pokoricom pa je tu nešto redja
 
Зашто се уљана репица третира регулаторима и сличним „трицама“. Јел' и то враћање коренима и одступање од индустријализације.

Треба бити доследан у свему...или ја негде грешим...
 
Ali onda Bojane postavi sebi logično pitanje- zašto im uopšte oduzimaš med? Ostavi ga u saću, gde ga pčele prirodno skladište i napravi sebi drugu korist od pčela, ako već insistiraš na tome (prodavanje rojeva, proizvodnja matica...). Napisao sam već, možeš lako da izazoveš grabež sa tvojim načinom prihrane, pa ne vidim zašto bi hteo da desetkuješ svoja društva. Iskreno, mislim da si odabrao loš način da ih prihranjuješ, (a bez tvoje krivice) im činiš lošu uslugu.

A što se tiče laika koji dolaze do zaključka da si falsifikator jer tobože kupuješ šećer a pčelar si, imaš opciju da im ponaosob objasniš zašto i u koje vreme koristiš šećer, ili da ih pustiš s mirom u njihovom neznanju.

Ja bih imao 1-2 pitanja u vezi sa pogačom, koja se dodaje otprilike u vreme Božića: jel kupovna ili spravljena u kućnim uslovima, i dobra/loša praksa sa pogačama i jel bitan tajming da bude obezbeđeno baš uoči Božića? Viđao sam na nekoliko mesta u literaturi da se neko protivi dodavanjem pogače.
Као и остале ствари у пчеларству, сматрам да и коришћење погаче треба упознати као технику која се примењује. Разлика између мене и других који додају погачу редовно је велика: ја сматрам да је уобичајено редовно додавање погаче, када пчеле имају довољно хране у близини клубета, непотребно.

Још када се то уведе као редовна техника, обично се чека да пчеле саме обезбеде зимницу иако су услови за то (очигледно) неповољни, следи ослањање на погаче што је врло лоше. Зато је најбоље допунити зимницу на време и избегавати погаче. Значи, устаљена техника коришћења погача је лоша због оклевања да се допуни зимница на време.

Уколико је зима неповољна (не мислим на јаку зиму као нпр. 2012, већ на зимске услове који наведу друштва на одгој легла у невреме), може бити потребе за погачом. Али и тада сам за додавање меда. Тада сматрам додавање меда оправданим и врло добрим начином рада. Није исто додати мед или шећерну погачу коју пчеле морају прерађивати.



Sale нема тајминга у пчеларству. Услови су различити сваке године и календарски рад је лоша одлука: у пчеларству се ради по „виђеном“ стању. Време које наводиш је један од рокова када се „вирне“ у кошнице да се утврди стање (обавезно се бележи виђено) и према томе врши процена када и у којем друштву треба нешто урадити и да ли уопште треба нешто предузимати.

Негде у новембру се погледа стање у друштву и то при температури око нуле (или чак и у благом минусу). Тада се најбоље види колики су венци око клубета, колико је клубе и слично. Други рок је време у првој декади јануара, када се може и заокренути наставак за 180⁰ јер су венци увек дебљи у задњем делу кошнице.
 
Ako sam dobro razumeo trenutno se diskutuje o prehrani pčelinjih zajednica?

Prehrana se primenjuje samo u određenim uslovima i u količini kada je to pčelinjoj zajednici potrebno a ne tokom cele godine jer to onda više ne bi bila prehrana. Prehrana od strane pčelara je neminovna mera kojom se pomaže pčelinjoj zajednici, nažalost to mnogi ljudi ne razumeju. Ako pčelar želi neku korist od pčelinje zajednice mora da brinje o njoj a to između ostalog podrazumeva i prehranu. Savestan pčelar nije ''eksploatator'' pčelinje zajednice koji samo nastoji da otima od pčela već svoj interes ostvaruje kroz dobrobit pčelinje zajednice!

Na osnovu mog iskustva pogača je potreba a ne mogućnost. Kod mene oko pčelinjaka ima puno kasne paše (Aster, Bršljen...) a to je poguban med za zimovanje pčela. Prvu pogaču dajem odmah nakon tretmana oksalnom kiselinom ili početkom decembra, kad pojedu ide sledeća. Najlon pomaže u uspostavljanju određene mikro klime klubeta....., sav med koji se nalazi u košnici nakon zimovanja zajednica utroši prilikom prolećnog razvoja.
 
Зашто се уљана репица третира регулаторима и сличним „трицама“. Јел' и то враћање коренима и одступање од индустријализације.

Треба бити доследан у свему...или ја негде грешим...
Pa da znaš da si verovatno u pravu, dok se tako gledalo na stvari svet je bio lepši. Ja sam pisao protiv šećera samo zato jer ljudi često med koriste kao lek,a neki pčelari šećer koriste i kad treba i kad netreba a kupci nisu naivni i zbog takve prakse izbegavaju kupovinu istog. Naći sredinu to bi bio uspeh a i narod bi više jeo meda i bio bi zdraviji a za nas plasman ne bi bio problem :ppozdrav: 0
 
Треба направити разлику између нечега што се коси са моралом (или је посао надлежних) и онога што може бити добро за пчеле. Мислим да овде говоримо о нечему што може повољно утицати на пчеле које гајимо.

То што се шећер несавесно користи не значи да пчелама не треба помоћи када су услови лоши.

Управо се допуном зимнице у касно лето постиже да пчеле сигурно зимују и да вештачки мед не доспе на тржиште. То би била та средина о којој говориш. Такође, не посматрамо само сопствене пашне прилике и могуће услове, већ имамо у виду да није свуда било паше да се обезбеди зимница (и да се то може десити у сваком поднебљу). Ипак, ово чита више пчелара који су почетници и они желе да издвоје оно што је добро за пчеле или не.

Застрањивање у идеализму, пре или касније дође на наплату тако што пчеле пропадну или обољевају. Такође, застрањивање у злоупотреби (шећера) дође на „наплату“ када купци схвате да су преварени .

Зато је потребно овладати начинима рада који се могу применити када је то неопходно (ту спада и прихрањивање пчела шећером). То не значи да је обавезно, али треба знати када и како.
 
Ove zime ću da probam nešto novo (nakon iskustva sa proizvođačima pogača), prosto ko pasulj i tačno znam šta je u pogači. Receptura i način izrade jako jednostavan ali ja ću da dodajem tinkturu žalfije kao preventivu za nozemozu.

 
Zanimljivo, nisam dosad tražio video materijal kako se pravi pogača, tako da za ovu godinu kupujem, i to preventivno sa nozencidom, najverovatnije. Da objasnim, nisam gledao, a i da jesam, početnik sam i ne umem da prepoznam, da li su pčele skupljale medljiku. Prema tome, mislim da ne grešim u razmišljanju da preventivno delujem sa pogačom protiv nozemoze.
A imam neke ideje kad bih pravio pogaču, pa- da li bi bilo dobro kad bih dodao kompleks vitamina B recimo?

Trebao bih do kraja nedelje i tretman sa oksalnom kiselinom da radim, jel radite ovaj tretman i jel trebam na nešto posebno da obratim pažnju kad budem radio?
 
У погачу је добро додати љуте паприке...и чварке. :)



Ако већ мораш (МОРАШ), прави најједноставнију погачу. У растопљен мед додајеш шећер у праху и тачка. Нема више.

Не знам одакле људима идеје о витаминима који нису природни витамини. Ове трице што подмећу као витамине су у ствари само најситнији могући део природног витамина (па је сумњиво и то де је уопште део природног витамина). Витамини који се уносе из природе су врло сложене „грађе“ и често је потребно да су у садејству са витаминима друге групе да би испољили праву вредност у организму.

Сврха погаче која се даје пчелама у случају нужне потребе је да пчеле преживе, а не да се развијају. Зато се у погачу и не додају никакви додаци који пчелама могу само отежати. Клико је потребна само храна која је углавном, чисто енергетска (чист мед), показују саме пчеле. У меду медишта има минималне количине примеса – полена. Примесе у меду само отежавају зимовање пчела јер оптерећују органе за варење.



Закључак би био: прави једноставну погачу и не компликуј. Избегавај куповину погача, јер ту може бити свега и свачега, па се дешава да пчеле и не троше погачу уопште и угину од глади.

Други део закључка је још битнији: убудуће гледај да избегнеш погаче тако што ћеш дохранити пчеле у доба када је то примерено. Корист оваквог поступка је вишеструка.
 
U redu, glupo pitanje s moje strane, vise znatizelja. I prihvatam savet da samo u slucaju nuzde koristim pogacu, tj. potrudicu se da procenim stanje hrane kad budem radio oksalnu. Pa se javljam ovde radi novih instrukcija.
Hvala doktore!

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Ништа, ништа, служимо народу! :)

Да се разумемо одмах. Нисам против употребе погаче ако се то мора у крајњој нужди (пчеле угрожене од глади). Против погаче сам ако се то устали као редовна пракса. Већ сам написао да је боље допунити зимницу пчелама сирупом. Наравно, најбоље је док има полена. Релативно је лако проценити када почети на време са лаганом допуном зимнице, да то не буду преобилни дневни оброци.

Као што сам писао за сируп (шећерни сируп), сматрам да је добро упознати и технику прихране погачом и примењивати када је то потребно.

Нисам сигуран да ћеш најбоље проценити стање хране у моменту када примењујеш оксалну. Ипак је то температура када је клубе релативно раширено и не виде се медни венци најбоље. Медни венци се виде када је температура око нуле (најбоље је да је око минус један – два степена). Тада се види поклопљен мед и рачунаш да је клубе захватило бар 1 цм. Битно је и вагнути предњи и задњи крај кошнице и закључити где је више меда – напред или назад. Ово се бележи и онда у одређено доба зиме ,саветујем окретање медишта (за настављаче) или плодишта за 180 степени.


Овако си скоро потпуно сигуран да ће презимити ако си направио добру процену.

И унос медљике се може проценити, али о том потом.

И не мораш да ме зезаш, није лепо:):

 
Ne zezam te, nick je takav pa sam uprostio :)
Urađen tretman sa oksalnom kiselinom pre par dana, sutra bih otišao da vidim kakvo je stanje na podnom limu. Situacija je takva da su mi dva društva jaka što se hrane tiče, dok ostala dva- mršavo. Plus, dobio sam još jedno društvo, morao sam da ga preuzmem sad, i tu je situacija loša što se hrane tiče, po težini koliko sam procenio. Tako da u ta tri ubacujem pogaču ovih dana. Da mesim znam, pa valjda će biti ok. Recept sam našao u literaturi, deluje mi krajnje jednostavan- 6kg šećera u prahu i 1,5kg meda se umeša dok se ne dobije homogena smesa.
P.S. Napravio sam svoju prvu propolis tinkturu
IMG_20201130_000002734.th.jpg
 
Пази како процењујеш по тежини. То зна бити јако варљиво. Врло је битан распоред хране. То је у ствари често пресудно и одлучује о животу и смрти заједнице. Храна често буде ван клубета и тада је бескорисна, а када крене легло и буде хладно, пчеле не залазе у те хладније делове кошнице.

Не бих да ти пишем како се у зимским условима ради око кошница, јер поуздано знам да су многи томе толико супротстављени (као и у другим стварима које не знају) и ако само са једним или двојицом пчелара будеш разговарао убедиће те да је то „нешто невероватно“, тако да ћемо засада то избећи.

Ако те занима, како „извлачити на мишиће“ та друштва која су слабија са храном, могу ти написати шта ја радим са друштвима која нисам ситуирао на време.



За погачу си добро закључио да ваља. Као што си вероватно приметио у погачу трпају све и свашта, што више штети пчелама него што користи. Додао бих само да не замешаш све одједном према „рецепту“. Може се десити да густина погаче није добра (буде мекана и може се разливати по клубету) и да се мора згуснути са шећерним прахом. Буди доследан и не дозволи да те убеђују да се још нешто трпа у погаче. Опрезно меси, јер се погача забија испод ноктију.

Када додајеш погачу, не отварај потпуно целу доњу страну него направи прорезе (под 90 у односу на рамове) ширине до 10 мм (тестерасти нож обавезно).

Не замери ако пишем нешто што већ знаш.


Прополис делује добро, али зашто у бочицу-распрскивач. Мислим да ће брзо да зачепи.

Иначе, што се тиче прополиса, мој син је пре скоро 10 година „провалио“ најбољи начин примене (али само за одрасле и оне који не пију неке лекове – због алкохола у прополису). Систем смо из зезања назвали "ајншприц". Користи се стишљива пластична бочица за прополис која има један мали отвор. У грло се убризга један млаз, али директно на крајнике (пазиш да не оде према плућима или се не задржи на почетку језика). Моје колеге су то пробале и када крене инфекција одмах наручују прополис. Проблем је што се не може тако применити код деце.

Видим да си још прошле ноћи послао поруку...извини, нисам имао интернет 2 дана.
 
Ако те занима, како „извлачити на мишиће“ та друштва која су слабија са храном, могу ти написати шта ја радим са друштвима која нисам ситуирао на време.
Ako imaš vremena, slobodno napiši. Zanima me i inače, a posebno zbog novog društva. Mada, ne pada mi napamet šta drugo osim pogače, u ovo doba.
Када додајеш погачу, не отварај потпуно целу доњу страну него направи прорезе (под 90 у односу на рамове) ширине до 10 мм (тестерасти нож обавезно).
Nisam siguran da znam ovaj deo, viđao sam samo na youtube kako se postavlja. Ustvari- ne znam koja je dobra čvrstina pogače, ne znam kakav najlon da koristim, ne znam kako da ne zakomplikujem sebi posle ako neko društvo oboli od nozeme. Zbog svih tih novina, sad razumeš zašto sam ranije hteo da kupim i pojednostavnim stvari. Kakogod, pokušaću kao što sam i naveo, napraviću sam testo. Videću na sobnoj temp. kako se ponaša (po čvrstini), možda ziplock kesa je najbolje rešenje za kao ambalaža. Hoću ispravno da uradim posao, pre svega.
Прополис делује добро, али зашто у бочицу-распрскивач. Мислим да ће брзо да зачепи.
Šta znam, ovo mi je delovalo kao prikladno pakovanje. Na početku mi je ukus bio jak i opor, sad sam se nekako navikao. Preventivno x1 dnevno u grlo.

Još jedno pitanje ako uspem da ga sročim- koji broj varoa-e na podnom limu bi značio da je letošnji tretman neuspeo?
 
Прво мораш проценити има ли смисла да се „рвеш“ са друштвима која су слабија са храном. То значи да треба проценити има ли наде да то на пролеће личи на друштво. Ако у чврстом клубету има 4-5 улица пчела (али да клубе има и висину, а не да се види при врху неколико уличица, а пчела има још 3-4 цм, гледајући раширеност). Зими, улице су збијене и немој да те уплаши ако заузимају само предњи део рамова (али ако при томе, клубе има висину). Ако ниси сигуран да су улице солидно попуњене, мораш размаћи рамове (зато увек људима препоручујем да изваде бар један рам када друштво већ улази у зимовање). „Почетничка процена“ снаге друштва је када неко погледа одозго кошницу, изброји улице и каже: није лоша, чак је јака...а она има 2-3 улице како ваља а остале пчеле одмах по отварању кошнице „истрче“ и затварају простор у којем су се нашле и то раде при врху јер ту се највише нарушава повољно стање при отварању кошнице.

Пази када процењујеш чврстоћу „теста“ док је још у некој посуди, јер се на површину издвоји нешто течнијег дела погаче и то те завара (наравно, супротно томе како идеш према дну посуде сува је и јако чврста). Ако додајеш одмах, боље је да је чвршћа. Кесе могу бити и оне за замрзивач, али су оне „килаве“, пуцају, тешко се праве прорези, ако остане дуже време (дешава се крајем зиме), пчеле је извлаче према лету и направе русвај итд. предност је јер их имаш свуда. Зато је боље имати кесе нешто веће дебљине. Не постављај погачу ако су пчеле превише узнемирене јер ћеш их погачом много притиснути (није добро притискати пчеле јер се унутрашњост из тела пчела избацује напоље тиче се садржаја црева, али и ткива пчела). Такође, не жури када радиш јер ће летети свуда унаоколо. Прво „размрдај“ спојеве пчеларским ножем дан пре додавања или пар сати пре додавања. Тиме смањујеш узнемирење пчела. Мало задржи кошницу отвореном, без наглих покрета (одаљи се мало) и сачекај мало да се пчеле смире. Хладан ваздух наводи пчеле да се збијају. Било би добро да имаш ону малу силиконску лопатицу (жене их користе за нешто у кухињи) и да са њом мало „погураш“ пчеле да се повуку у улице (ако их је пуно на сатоношама). Никако не дими пуно!

Немој да те неко убеди да погачу стављаш тако да отклопиш горњу страну или између наставака (код настављача).



Нозему ће изазвати удаљена храна, а не микроби nosema apis (развој микроба је увек у вези са последицом стања и поремећаја у организму, а не узрок – осим ако неким начином није унет у природно неподношљивој мери). Погача није нешто што ће зауставити развој ноземе. То може само добар мед (природни или вештачки ако је прерађен "по пропису").



А, да за прополис...ако га убризгаш директно на крајнике, укус се и не осети (треба мало вештине, а највише одлучности – ако се „мрљави“ пада на ћелије на језику које осете и жестину алкохола и укус прополиса).

Вароа...па нула је најбоље :) (али то може бити и знак да средство не делује – или не ваља или си мало погрешио у примени). Најбоље је ако видиш да пада за кратко време и после је нема (али то зависи од средства и немој да буквално схватиш – било које средство је „слабије“ ефикасно када има легла). Код оних „дугосвирајућих“ (летвице) или Апигард, опадање потраје све док има варое, односно док има средства које је обара (не летвица него активне супстанце). Ако се дими, опадање може бити бурно када нема легла (у случају да има много варое и од средства за димљење може отпасти пуно вароа) и не траје данима (дан-два). Битно је да утврдиш отпада ли вароа у првих пола сата. Ако не отпада, средство је сумњиво (у складу са тим не повећавај дозирање јер је то увек опасно). Такође, ако су пчеле у другом наставку, деси се да добар део вароа упадне у ћелије доњег наставка, па се не виде на контролној површини док их пчеле не избаце (док не отопли да могу "вршљати" по доњем наставку - у "пуном капацитету" :) што уначи да је довољно топло да посећују већи део површине рамова).

За почетак толико.

Ако заборавим даље, подсети ме слободно. Нисам обухватио све од твојих „захтева“.:)
 
Poslednja izmena:
Vidi, kad imaš samo pet košnica, gledaš da sve do jednog društva sačuvaš. Ponekad se treba prisetiti kako je bilo na početku :)
Ništa, pročitaću ovaj tvoj tekst jedno 4-5 puta dok "sažvaćem" informacije. Čitamo se i u narednom periodu, i hvala što ti nije teško da obrazložiš odgovore na pitanja :ppozdrav:
 
Није ми тешко слободно питај шта те занима.

Мада, имам једну ману: не пишем кратко јер ми је намера да објасним шта и како. Ако си вољан да читаш и искористиш оно што ти одговара, онда нема фрке. Али, моли бих те да не буде као што ради један тип, када има проблем, ја му напишем шта и како и он обично каже: ма мени је то сложено итд.

И када имаш 100 друштава обично буде неких 5-10% са неким проблемом. Деси се понекада да преко целе зиме имам зезање с две-три кошнице (нека је и само једна, завређује да исправљам оно што нисам урадио на време – резултат је леп осећај победе).

Ако научиш на време, после је лако да се избориш са неким проблемчићима и то ти дође као нека занимација. Мада, навео бих зиму 1995/96 као врло дугу зиму са прилично ветра и снега. Тада сам морао цео пчелињак да „претумбавам“ а снег је био око пола метра. Успех је био изузетан. Имао сам јако успешну следећу пчеларску годину.
 
Poslednja izmena:
Али, моли бих те да не буде као што ради један тип, када има проблем, ја му напишем шта и како и он обично каже: ма мени је то сложено итд.
Video si da sam u dve poruke rešio da te poslušam u vezi s pogačama. Ne kažem, u nekim drugim praktičnim situacijama se možda i nećemo složiti, ne zameri ni ti meni. Nije mi zamerio ni moj prvi uča, samo ne mogu da se setim u čemu se to nismo složili. Na posletku, da bi on završio kao moralni pobednik, kaže on meni- ti mene da slušaš ove godine, a dogodine radi kako hoćeš.


I vidiš, imam još jedno pitanje, kad sam već pomenuo mog mentora. Elem, s njim sam bio sad kad smo odradili tretman oksalnom, pa sam bio i na njegov pčelinjak. Kaže mi, a i video sam, 3 košnice su bez ijedne pčele, mrtve ili žive, dok na kontrolnom papiru je pri poslednjoj kontroli, matica i društvo uopšte, bilo u redu. Da li imaš neku ideju o čemu bi moglo tu da se radi?
 
Nazad
Vrh