Pčelarstvo za početnike

Како на контролном папиру и у које време је то гледано?

Иначе,ништа ти не замерам. Твој је проблем да ли ћеш нешто прихватити након размишљања или онако на брзину прихватити једноставна решења (која често имају лош завршетак). С обзиром да си сам рекао да ћеш 4-5 пута прочитати написано разумео сам да си озбиљан човек.

Ако ништа друго уважаваш мој труд у намери да ти помогнем да нешто мало научиш о пчелама и послу око њих.
А то је вредно сваког поштовања.
 
Na kartonu ispod poklopca zapisujemo šta smo radili, šta smo zapazili.... na to sam mislio. Poslednja takva kontrola je bila negde u septembru, ne mogu sad tačnog datuma se setim, ali je zapisao da je matica plave boje (ovogodišnja), polaže jaja i da je društvo srednje jačine. Zaboravio sam da napišem bitnu stavku u ovome, hrana je ostala u saću.
 
Нисам још питао који тип кошнице. Обично се напуштање дешава код настављача када их пчелар мало истумба и подигне плодише горе (или саме пчеле пребаце гнездо у други наставак).

Не чуди што се то десило, јер је након тога било још топлих дана. Наравно да ми је познато. 2010-те године ми је 50 кошница тако променило „место становања“. Наредне још толико.
 
LR je u pitanju, plodište na dva nastavka. Dakle pripisujemo nekoj vrsti rojenja ovo nestajanje bez traga?
 
У међувремену сам видео да су настављаче (поставио си слику на менторовом пчелињаку).

Није то ројење. Назовимо то неком врстом „придруживања“ другим друштвима (ројење је размножавање, а ово смањивање броја друштава:)). Јако је изражено у касну јесен (што дуже траје топло време, појава је дуготрајнија и може се ширити на више друштава) и још ако неко около напољу топи восак или оставља рамове са саћем, то подстиче пчеле да „завирују“ у друге кошнице. Наставља се и у пролеће и прекида развојем разноврсне паше у пролеће.

Под „притиском јавности“ сам то назвао специфичном врстом грабежи (када је расправљано о тихој грабежи). Сада бих то преформулисао :) , али нисам осмислио како то назвати. Грабеж у основи има пљачку нападнутог друштва. Може се проширити и угрозити цео пчелињак. При напуштању кошница храна остаје нетакнута и може тако стајати и до следећег пролаћа (да ли може дуже, не знам јер сам ја све посклањао у пролеће :) ).

У случају напуштања кошница сам закључио да пада „танка линија одбране“ јер је моје мишљење да пчеле у одређено време имају прече послове од уобичајених. У јесен је то већ почетак мировања већег дела пчела у друштву и одбрана се своди на мали број стражарица. Тућице лако реше проблем врло малог броја пчела стражарица.

Туђице активнијих друштава (обично оне које су свеле легло на минимум) обилазе и врло је могуће да одабирају друштва по слабим медним траговима које остављају осе када улазе у то доба у кошнице. Могу бити угрожена и врло јака друштва. Мени се дешавало да су јака друштва напуштала кошницу (у којој има легла на неколико рамова – на 5 ЛР рамова легла) и прелазиле у неке слабиће. Тако да нема правила.



Ројеви који круже крајем лета или почетком јесени такође нису ројеви. Има друштава које мењају матицу и при задњем спаривању излећу за матицом. Како је ројење увек специфичног понашања, тако се и пчеле понашају тако – забораве место одакле су изашле ако се сместе у кошницу под условом да је матица ту. Иако делује да је то рој и има неке одлике роја, не може се тако и посматрати, јер се друштво опет не дели већ напушта кошницу.



Иначе, „стручњаци“ и даље упорно тврде да су пчеле напустиле кошницу због варое (мора да је неку лупио ту теорију и онда сви као папагаји понављају). Када друштво има преко 10.000 вароа (и више), бори се да сачува оно мало преосталог легла и на крају се "угаси". Остане матица и пар пчела.
 
Poslednja izmena:
Sale pogače sa sitnim šećerom stavljate zbog uštede? Što ne probate čist med na par košnica? I ja planiram ovih dana jer javljaju toplije da dodam pogače od meda društvima gde manjka hrane, ove jeseni su dosta meda potrošile, bilo je legla i temp visoke i sad po nekom društvu se mora dodati, ovaj slučaj je i kod starijeg kolege kod mene u komšiluku,
 
Ne zbog uštede, taman posla. Zbog toga što jedino pogačom mogu da delujem sad. Rekao sam ti, da imam ram sa medom, to bih postavio horizontalno- preko ramova (uslikaću primer). Ne znam kako si ti planirao da im dajes med?

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Evo ovako sam zamislio, valjda će se videti slika dole:
6da674bdcb106095a0249f039bab1e17.jpg


Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
U kese za zamrzivač od 4kg i stavi se oko 1,5 kg i razvuče kao pogača ono što će9 biti dole išaram nožem da bi mogle pčele uzimati nema potrebe lepiti kesu med je kristalisan, ovako je radio Pčelar koji je meni prodao pčele jer nikad nije davao sirup pčelama.
 
Poslednja izmena:
Бојан ти је препоручио добар начин додавања хране по систему „погача“. Тај начин ја примењујем јер шећерну погачу не додајем скоро 30 година (осим пар пута понеком друштву и то изузетно, а најгори је био када сам купио 4 погаче за нека помоћна друштва о познате фирме којој су сада нашли да има мање од 5% воска у сатним основама – то је била катастрофа јер пчеле месецима то нису утрошиле и бацио сам на ђубре).

Осим погачом, можеш деловати (како ти кажеш:)) медом на више начина. Један је овај што си усликао – стављање рама са медом на сатоноше.

Други чисто медна погача (кристалисани сунцокретов мед). Мед од репице би био добар, али цури превише и зато је сунцокретов најбољи (мада и он може бити помешан са другим медом па да делимично цури и зато се пази како се погача поставља и наравно, како се праве отвари).

Трећи начин који ја најчешће примењујем убацивање рама који је пун меда у сред клубета (претходно рамове које убацујем држим у кући пар дана да се мало "подгреју" на собној температури). Сличан начин сам препоручивао почетницима ако немају рамове са медом да убацују рамове са сирупом (али ПАЗИ ово се примењује када већ буде дана да пчеле излећу, што значи крајем зиме, а никако у ово време). Слично би могло да се уради да пробаш да убацујеш кристалисан топао мед у саће. Али ти овде треба рам из којег је излазило више генерација пчела – у супротном, осипаће се восак. Предност убацивања рама је што је та храна увек лако доступна пчелама и што при додавању тачно процениш колико је клубе (односно какво је стање у друштву).

Четврти начин је неугодан, али је добро да га упознаш. То је додавање кристалисаног меда директно на сатоноше (без кесе или нечег другог). Такође треба да је чврсто кристалисани мед. Мана је што се ово мора радити на неколико дана, а предност је што се може применити када ништа друго не „делује“ (када се већ појави нежељено зимско легло као што је нпр. било у јануару 2016-те). Ефикасност овог начина је проверена и доказан кроз праксу и поред присуства легла и отварања кошнице има само повољне резултате.

Има и пети начин, али не могу да се сетим:)...шалим се пети начин је исти као и четврти али се на сатоноше разлије течан мед и сврха је „подизање“ клубета које је остало у првом наставку где већ нема хране (није сврха додавање хране са циљем да се спасе друштво од глади, јер је други наставак крцат храном). Ако клубе не пређе у други наставак, то је поуздан знак да је у првом наставку кренуло легло и да је друштво животно угрожено. Имаш видео који на Youtube поставио „неки“:) Pera Detlic и занимљиво је да има за све време само 529 прегледа (сада сам уочио) док неке тешке небулозе имају знатан број прегледа. Ово кажем зато што треба проверити овај једноставан начин провере положаја клубета са мало рада...не шкоди, али може бити јако корисно (као што је код нас на пчелињаку било крајем претходне зиме).

 
Poslednja izmena:
U kese za zamrzivač od 4kg i stavi se oko 1,5 kg i razvuče kao pogača ono što će9 biti dole išaram nožem da bi mogle pčele uzimati nema potrebe lepiti kesu med je kristalisan, ovako je radio Pčelar koji je meni prodao pčele jer nikad nije davao sirup pčelama.
Nisam se susretao sa ovakvom dohranom (ni na netu, ni u literaturi), mislio sam da im daješ med samo ujesen i to u hranilicama. Ovo stvarno nisam znao da može ovako da se radi; znam drugi sistem sa čistim medom sa youtube-a, ali mi je trenutno nemoguće da izvedem jer bih trebao druge krovove da pravim:
 
Nisam se susretao sa ovakvom dohranom (ni na netu, ni u literaturi), mislio sam da im daješ med samo ujesen i to u hranilicama. Ovo stvarno nisam znao da može ovako da se radi; znam drugi sistem sa čistim medom sa youtube-a, ali mi je trenutno nemoguće da izvedem jer bih trebao druge krovove da pravim:
Изгледа да си мало погрешио: не кровове него поклопне даске (мада, ограђујем моје мишљење тиме да не знам каква ти је садашња конструкција крова :) ).

Да би прихрањивао овако са теглом, требаш имати наставак изнад и отвор на поклопној дасци. Тако нешто користим за допуну зимнице јер то сада радим са кофицама од 3,5 кг. Наравно изнад поклопне даске је полумедиште.

Иначе, са медом пред јесен (или још горе у јесен – ако све паше посустају) треба бити врло опрезан. Са тиме се није играти. Медом може да се храни док су пчеле заузете некаквом ситном пашом (још боље је ако је мало „крупнија“ :) ).
 
Poslednja izmena:
@drsole
I mi dva dana razglabamo o pogači, i ti ne kažeš ništa o tome kako ti dohranjuješ pčele zimi.
Da, poklopna daska gde ide tegla, pa nastavak pa onda krov... pobrkao sam. U svakom slučaju, ako dohrana koju vas dvojica praktikujete radi posao, nema šta dalje da mislim. Meda imam na raspolaganju toliko koliko mi treba za pčele, jedino ne znam da li je suncokretov.
 
Па сам си крив, ти си „запео“:) за погаче (шалим се, ниси запео него решио да то радиш):
https://poljoinfo.com/threads/pčelarstvo-za-početnike.62/post-1576630

С обзиром на то, хтео сам да ти мало помогнем неким својим искуством.

Ја сам и навео да има других начина...и навео сам да ме подсетиш (молим те, узми у обзир да је код нас интернет килав, а ја не користим интернет преко телефона). Што ниси?...к'о ти је крив...:)

Мени није тешко и опет понављам да ме посетиш или напишеш шта те занима о свакој техници додавања хране. Веруј ми на реч да је све проверено и доказано у пракси...а да не причамо да је и теоретски исправно.

Код давања меда пчелама мораш имати у виду да ће неко сигурно, одмах „да ти скочи на кичму“ – не то никако може да се добије куга...мислим теоретски може, али практично је мало теже. Ја увек наводим да куга није баук и да је то „техничка“ болест – како поступаш са пчелама, тако ће ти и вратити. Изузимам случај да, ако је неко изврцао мед из тешко заражених друштава и то додаш пчелама. Мој став је (и то сам јавно износио) да бих ја и тај мед без бојазни додао пчелама. Другима то не препоручујем.
 
Nisam se susretao sa ovakvom dohranom (ni na netu, ni u literaturi), mislio sam da im daješ med samo ujesen i to u hranilicama. Ovo stvarno nisam znao da može ovako da se radi; znam drugi sistem sa čistim medom sa youtube-a, ali mi je trenutno nemoguće da izvedem jer bih trebao druge krovove da pravim:
Ako želiš možemo kontaktirati preko mesindžera pa kad budem ja radio mogu direktno da ti pokažem
 
И да наведем нешто што се тиче оног снимка који сам поставио. То што се види на снимку је додат мед други пут (или чак и трећи) када је клубе већ изашло горе и хтео сам да га „оверим“ :) (да потврдим прелазак).

Иначе сам пре додавања меда на сатоноше направио серију фотографија где се прилично добро види да у горњем наставку нема пчела (на фотографијама се може видети да су сви рамови на својим местима и да ништа није „тумбано“).
 
Kolega @Sudarski Bojan mi je napravio video kako on to radi, pa hvala i ovde na lepom gestu!
Pošto nisam znao kad ćeš ti raditi, a i ja jedva dočekao dan bez vetra i kiše, evo uoravo se vratio sa pčelinjaka, postavio sam "pogače" i sad imam brzo pitanje, ako nešto nisam uradio dobro da mogu da ispravim dok mogu- da li će ovakav med da kapa iz kese na klube i da li će to napraviti problem? Prorezi su max 1cm, kese sam stavio u zamrzivač da budu u čvršćem stanju dok ih postavim...evo i slika:
6fe32c3f36cbfce97f4dfd7f7a0c8070.jpg
8d4b430363073a4c3ebd26b2928876c9.jpg


Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Kese si trebao da držiš u sobi a ne da hladiš, ovako će one morati da ga zagrevaju i trošiće energiju za to, stavi i drugi snimak gde se vidi da su potrošile veći deo a nije ništa kapalo i nema udavljenih pčela u medu. I ja sam samo zasekao kese, nisam vadio trake, ako si mnogo otvorio samo ih okreni gde su cele a predhodno ih išaraj nožem. Ovako mi radimo neznači da tako i treba, ako želi neko od iskusnijih kolega da nas kritikuje slobodno
 
Poslednja izmena:
Ma neka ga zagrevaju, bilo mi je lakše da radim sa kesama kad su u čvrstom stanju, ti si lakše odradio posao jbg. I zasekao sam u trake do 1cm širine, nisam samo napravio prorez. Samo mi je ovo problem što se vidi na drugoj slici na letu košnice, plašim se da ne iscuri naglo med po saću i klubetu. Videćemo večeras šta kaže i doca.

P. S. Drugi snimak mi nije stigao

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Druze bice ti ovo problem pokapace ti po podnjaci i satonosama. Jel med bio u kristalisanom stanju ili tecan? Ako je bio kristalisan samo si trebao u zensku carapu da stavis i to je to.
 
Nazad
Vrh