Прво мораш проценити има ли смисла да се „рвеш“ са друштвима која су слабија са храном.
То значи да треба проценити има ли наде да то на пролеће личи на друштво. Ако у чврстом клубету има 4-5 улица пчела (али да клубе има и висину, а не да се види при врху неколико уличица, а пчела има још 3-4 цм, гледајући раширеност). Зими, улице су збијене и немој да те уплаши ако заузимају само предњи део рамова (али ако при томе, клубе има висину). Ако ниси сигуран да су улице солидно попуњене, мораш размаћи рамове (зато увек људима препоручујем да изваде бар један рам када друштво већ улази у зимовање). „Почетничка процена“ снаге друштва је када неко погледа одозго кошницу, изброји улице и каже: није лоша, чак је јака...а она има 2-3 улице како ваља а остале пчеле одмах по отварању кошнице „истрче“ и затварају простор у којем су се нашле и то раде при врху јер ту се највише нарушава повољно стање при отварању кошнице.
Пази када процењујеш чврстоћу „теста“ док је још у некој посуди, јер се на површину издвоји нешто течнијег дела погаче и то те завара (наравно, супротно томе како идеш према дну посуде сува је и јако чврста). Ако додајеш одмах, боље је да је чвршћа. Кесе могу бити и оне за замрзивач, али су оне „килаве“, пуцају, тешко се праве прорези, ако остане дуже време (дешава се крајем зиме), пчеле је извлаче према лету и направе русвај итд. предност је јер их имаш свуда. Зато је боље имати кесе нешто веће дебљине. Не постављај погачу ако су пчеле превише узнемирене јер ћеш их погачом много
притиснути (није добро притискати пчеле јер се унутрашњост из тела пчела избацује напоље тиче се садржаја црева, али и ткива пчела). Такође, не жури када радиш јер ће летети свуда унаоколо. Прво „размрдај“ спојеве пчеларским ножем дан пре додавања или пар сати пре додавања. Тиме смањујеш узнемирење пчела. Мало задржи кошницу отвореном, без наглих покрета (одаљи се мало) и сачекај мало да се пчеле смире. Хладан ваздух наводи пчеле да се збијају. Било би добро да имаш ону малу силиконску лопатицу (жене их користе за нешто у кухињи) и да са њом мало „погураш“ пчеле да се повуку у улице (ако их је пуно на сатоношама). Никако
не дими пуно!
Немој да те неко убеди да погачу стављаш тако да
отклопиш горњу страну или између наставака (код настављача).
Нозему ће изазвати удаљена храна, а не микроби nosema apis (развој микроба је увек у вези са последицом стања и поремећаја у организму, а не узрок – осим ако неким начином није унет у природно неподношљивој мери). Погача није нешто што ће зауставити развој ноземе. То може само добар мед (природни или вештачки ако је прерађен "по пропису").
А, да за прополис...ако га убризгаш директно на крајнике, укус се и не осети (треба мало вештине, а највише одлучности – ако се „мрљави“ пада на ћелије на језику које осете и жестину алкохола и укус прополиса).
Вароа...па нула је најбоље
(али то може бити и знак да средство не делује – или не ваља или си мало погрешио у примени). Најбоље је ако видиш да пада за кратко време и после је нема (али то зависи од средства и немој да буквално схватиш – било које средство је „слабије“ ефикасно када има легла). Код оних „дугосвирајућих“ (летвице) или Апигард, опадање потраје све док има варое, односно док има средства које је обара (не летвица него активне супстанце). Ако се дими, опадање може бити бурно када нема легла (у случају да има много варое и од средства за димљење може отпасти пуно вароа) и не траје данима (дан-два). Битно је да утврдиш отпада ли вароа у првих пола сата. Ако не отпада, средство је сумњиво (у складу са тим не повећавај дозирање јер је то увек опасно). Такође, ако су пчеле у другом наставку, деси се да добар део вароа упадне у ћелије доњег наставка, па се не виде на контролној површини док их пчеле не избаце (док не отопли да могу "вршљати" по доњем наставку - у "пуном капацитету"
што уначи да је довољно топло да посећују већи део површине рамова).
За почетак толико.
Ако заборавим даље, подсети ме слободно. Нисам обухватио све од твојих „захтева“.