Organsko voćarstvo i odgovornost prema prirodi - čuvanje flore i faune i čoveka, vreme i načini primene pesticida

Gandrad šta si se poplašio za ta velika slova i poneku psovku, bitno je da nije ceo tekst velikim slovima i da ne psuješ ko kočijaš :osmeh:
 
Odgovorno prema prirodi i nasim potomcima!!!

Gandrad šta si se poplašio za ta velika slova i poneku psovku, bitno je da nije ceo tekst velikim slovima i da ne psuješ ko kočijaš :osmeh:

Ma samo me ti pusti, i daj mi volju. I prelazim u kocijase, ha ha ha.
Nek mi oprosti priroda , izadjem i psujem na sav glas, kad mi dodje. A pred potomcima , to, ne.
 
Kao vocar amater a opet u mom okruzenju kao neko ko ima najvise, najcesce mi se ljudi obracaju sa pitanjem koju oni sortu da uzmu a da ne prskaju. Na to im tesko dajem odgovor jer ne znam, ja pratim sta mi savetuje i time prskam. Mislim da bi bilo dobro da pokrenemo temu organsko vocarstvo i da tu pisemo, time bi ohrabrili one koji imaju neko parce zemlje slobodne da posade po neku vocku i gaje za sebe.

Primeri:
1. Umesto plavog ulja dovoljno je obicnim uljem poprskati i to unisti dosta gamadi u prolece.
2. Sirce moze da unisti neke stetocine

itd..
 
Pozdrav svima,
gandrad nebilo vam tesko recite i vi svoje misljenje i iskustvo npr u vezi prskanja pa da imamo sve na jednom mestu. Hvala unapred i sve najbolje.
 
Evo malo gluposti od mene :

Da reci cu vam. Ja sam veliki protivnik prskanja voca , raznoraznim otrovima. Ocigledno niste citali u zadnje vreme, razlicite teme, u kojima sam izneo svoje ( i samo svoje ) misljenje o prskanju voca. Bez ikakvih namera, da nekog preobracujem ( nisam toliki kapacitet), da nekome solim pamet (nemam je ni sam dovoljno), a nemam ni argumenata da pruzam alternativu ( jer je i sam trazim) i svakako ne zelim da nikoga uvredim svojim stavovima.
Svakako se slazem da zastita voca mora da postoji kod iole ozbiljnijeg proizvodjaca( pa i kod malih, na okucnici i sl.) jer je proizvodnja voca postala industrija, inace jako vazna i znacajna za celu zemlju i svakoga konzumenta pojedinacno ( ono idustrija sam mozda mogao napisati i velikim slovom, i svakako je ovo jedan od glavnih argumenata za intenzivnu zastitu voca).
Svakako da ne zelim da se "okrecem" organskoj proizvodnji ( a znam sta je, jer sam odrastao na njoj, mogu i da obrazlozim ,ako nekoga zanima), ni biodinamickoj ili nekoj slicnoj, niti imam ambicija da proturam svoje "filozofije", "ideje" ili ne daj Boze "pravce razvoja".
Osnovna misao je da se trujemo, ajmo opet, TRUJEMO, svim i svacim( i priznatim i nepriznatim ) i potrebnim a najcesce ( u ovo sam uveren, sto iz licnog iskustva sto iz postova koji se citaju ovde na forumu) nepotrebnim hemijskim jedinjenjima ( koji su nazalost sintetizovani samo za zaradu proizvodjacima, normalno ne svi ,ima tu svakako sjajnih pronalazaka)
Uveren sam da postoji jedan mali prozorcic, u koji mozemo da udenemo misao , posle prskanja: da li sam prskao zbog mene ili zbog vocke? Zbog mene, da volim da vidim sve lepe i napredne vocke , da ih nista ne napada, da sutradan imam velike i lepe plodove i da se ostvarimo na trzistu itd itd . Dakle da bi meni bilo lepo na oko, i sve pod konac, i sve super,moram da koristim toliko i toliko hemije jer za Boga miloga , to tako treba i to tako mora. Zbog vocke? Ne, ona je otrovana, ali lepo izgleda.
I onda cemo probati nalaziti alternativu, ne prskanju, odnosno zastiti voca, nego TROVANJU voca.
Ma nisam ja lud ljudi, i ja volim i zdravu vocku i zdravo stablo, kao sto i nijedan od vas nije lud za trovanjem ni sebe ni drugoga a ni vocke verujem.
A sta ja volim? Pa ja volim kad udjem u vocnjak da vidim i zdravu sljivu i krusku i da ne nabrajam svo voce ,ali volim da cujem i pticu ( pevacice one male ima ih vise vrsta, pa i kukavicu i svraku zasto da ne)i pcelu, volim da cujem i bumbara i strsljena, meni ne smetaju ni rutave bube, u mom vocnjaku i one su moje, ( bas sam otkacen jel tako, a oce to kad napolje pljusti). E sad cesce puta ima sve to ali nema plodova , ...ebi ga , no moze covek sve imati uvek , i opet i opet(cak i ona industrija, znaci zasadi od nekoliko hektara, omane i pored sveg ulaganja u zastitu, pa ostanu bez plodova)
Da li i vi mozete ovo osetiti u svom vocnjaku?
E sad osecaji su licna stvar svakog pojedinacno, i tu ne bi trebalo diskutovati, pa kome se svidja , svidja ok , kome ne, sta cu ja ( ma nek se nosi budala sa svojim glupostima i ko ga ...ebe)
 
Slazem se ja da je bolje ne prskano ali nije sve kao sto mislis. Prskaju nas prijatelju 10puta vise nego sto mi znamo i o tome se cuti. Nemoj misliti da je ta vocka koju ne prskas i ako uopste budes sa nje nesto ubrao nije prskana i puna hemije. Gresis silno.:ppozdrav:
Svako ko se bavi poljoprivredom komercijalno nece da rizikuje rod da bi video stetocine u svom zasadu i u njima uzivao u to budi siguran i termin "trovanje" je ne prihvatlji za zastitu poljoprivrednih proizvoda jer je netacan ako se koristi u propisanim granicama. Dali mislis da je dobro ako koristis za zastitu u organskoj proizvodnji bilo sta od preparata u preteranim kolicinama zdravo , nebih bas rekao. Tako da sve ima svoje dobre i svoje lose strane. Samo je pitanje ko se za koju odluci, zato se drzim one, zivi i pusti druge da zive.
 
"Propisane granice" su rastegljiv pojam... koji obično propisuju oni koji otrove i proizvode. Bilo je već ovde priče kako je neki pesticid ovde više ili manje otrovan nego u drugim državama, verovatno iz klimatskih razloga, mislim na političku klimu:)
Otrov je sasvim primeren naziv i još ublažen od svog latinskog porekla 'pesticid-pošast,ubistvo'.

Problem je u strpljenju, nekad se ono što nam liči na veliki problem pretvori u zanemaljiv dogadjaj jer se priroda postara da stavi stvari u ravnotežu.
 
Pa reci to pravim imenom, bez obzira dali se nekome svidja ili ne: TROVANJE , a ti ga udeni gde hoces, to je ipak to.

Slazem se ja da je bolje ne prskano ali nije sve kao sto mislis. Prskaju nas prijatelju 10puta vise nego sto mi znamo i o tome se cuti. Nemoj misliti da je ta vocka koju ne prskas i ako uopste budes sa nje nesto ubrao nije prskana i puna hemije. Gresis silno.:ppozdrav:
Svako ko se bavi poljoprivredom komercijalno nece da rizikuje rod da bi video stetocine u svom zasadu i u njima uzivao u to budi siguran i termin "trovanje" je ne prihvatlji za zastitu poljoprivrednih proizvoda jer je netacan ako se koristi u propisanim granicama. Dali mislis da je dobro ako koristis za zastitu u organskoj proizvodnji bilo sta od preparata u preteranim kolicinama zdravo , nebih bas rekao. Tako da sve ima svoje dobre i svoje lose strane. Samo je pitanje ko se za koju odluci, zato se drzim one, zivi i pusti druge da zive.

Tintoreti@, druze, sta da ti kazem, vidim da si na brzinu procitao, ove moje reci, jer samo tako mogu da objasnim ovo sto si napisao. Tjt. slazes se samnom , ali...
Inace pratim tvoje postove i vidim da si ozbiljan covek ( a svidja mi se kako si pecnuo Oktopoda) i ozbiljan proizvodjac, i sve se slazem sa tobom, ali...
Ja nemam pretenzija da postanem veliki komercijalni proizvodzac (ciji trud izuzetno cenim), i juce sam ,a i ranijih postova , napravio veliki otklon i izvinjenje unapred, mnogim ljudima za moje stavove. Ali da ne duzim, precizno sam naveo sve termine i stojim iza njih, samo ih treba pravilno upotrebiti u odredjenim ( na zalost sve vecim i vecim) situacijama.
Ali oko jedne stvari se necemo sloziti: necu da cutim. Zasto cutati? Zasto da cutim? Dokle cemo da cutimo? Necu da cutim. Necu da cutim , ni kad me drugi truju , ni kad sam sebe trujem.
Jedino mozemo pitati : DOKLE ?
A pokusaj da se da odgovor na ovo , bi bio : na sme se cutati, nego biti strpljiv, ponavljati ,ukazivati ,dosadjivati . Nalaziti alternativna resenja, ali sigurna, opravdana, jeftina , normalna (nemojte me zbog ovoga povezivati sa necim drugim, nego pazljivo procitajte), primenljiva, korisna itd.
Mislite da su ovo "vetrenjace"? Nisu, verujte mi, a i sami znate da imamo REALAN problem.
Jos jednom napominjem , da ovime ne zelim nikome da vredjam inteligenciju, i izvinjavam se unapred, ako se neko tu pronadje.
 
Сто посто органски за велике трговачке ланце је немогуће произвести.
Али за малу производњу и познате крајње купце у неком полуорганском издању је могућа производња.
Ја сам прошле године проивео брескву полуоргански, а јабуке и крушке органски.
Бресква је прскана два пута бакром и уљем, једном даконилом и једном корусом.
Крушке и јабуке су прскане два пута бакром и уљем.
 
Ne postoji "poluorganski" proizvod to treba da je jasno.
Procitajte malo o tome iz pravih knjiga pa onda razmislite sta ste do sada proizveli organski i dali to opravdava cena po kojoj se takvi prizvodi prodaju. Slazem se da je organski proizvod najbolji ali takvo nesto ne prati cena takvog proizvoda i td...
 
Pa normalno da smara kad ne shvatate sustinu organske proizvodnje i tu je glavna stvar. Svi bi voleli da nesto proizvedemo organski ali da to oprskamo kad bas moramo. To nije organska proizvodnja. Svi teze da prskaju sto manje ali to nije organski proizvod.
Ne postoji poluorganski proizvod i tu je tacka. Bilo gde da pogledas taj termin je nedefinisan. Probaj da registrujes takvu proizvodnju.
Neznam uopste zasto i komentarisem u ovom delu foruma kad sam to odavno prestao.
 
Ja ne znam o čemu komentarišeš.

Vrlo dobro znaš šta je čovek hteo da kaže. Reč koju je upotrebio je bila opisnog karaktera a ne definicija.
 
Pa kao takva dovodi u zabludu zasto nije upotrebio rec poluneorganski ili jos bolje polutrovacki kako vi to kazete. Takvo nesto odavno postoji da se nesto nazove boljim nego sto jeste,Kapiras, Stvari treba nazvati pravim imenom a ne uvijati u sjajni papir i masnicu na vrhu a ustvari....
Tako se dovode ljudi u zabludu da kupuju nesto zdravije ali nije tako. O tome ja pricam
Da nebi vise isli u off :ppozdrav:
 
Naravno da je zdravije nešto što je manje puta tretirano hemijom.

Kapiram ja odlično, niko ovde nije doveden u zabludu, jer je u nastavku objasnio na šta je mislio i svima je vrlo dobro jasno šta je hteo reći a to je najbitnije.

Zašto nije rekao poluneorganski.... Zašto je nešto poludivlje a ne polupitomo, polusređeno a ne polunesređeno itd...
 
Dalleko cemo da odemo :osmeh: Ja sad mogu da tvrdim da nije zdravije nesto ako je tretirano manje hemijom, jer priznaces nije dokazano da je stetna upotreba te hemije u propisanim kolicinama i td. Jer da je dokazano da nije zdravo bilo bi zabranjeno. Zar ne?
Sto se tice tih termina mene asocira ako se kaze poluorganski da je nesto zdravije od proizvoda koji nisu u organskoj proizvodnji.
A u sustini je isto. Neznam sta sprecava komercijalne proizvodjace da svoje proizvode nazovu poluorganski. Mogu veoma lako jer za taj termin nema jasnih pravila a zvuci zdravije od ostaloh proizvoda.

Necu vise da komentarisem. Idi spavaj :ppozdrav:
 
Хмм. Закон је прописао да је вријеме превођења из неорганске производње у органску три године. Узмимо на примјер један дио прилично затрованог америчког земљишта које је тровано преко 60 година. Да ли су довољне три године за превођење тог земљишта? По мени ће моја кајсија која је прскана једном или два пута против сушења цвјетова бити здравија него та америчка органска на таквом земљишту.
На мањим површинама у нашим условима је упитна исплативост добијања дозола за органску производњу јер су велики трошкови добијања тих дозвола што не прати цијена органских производа.
 
Polutani, da ,pa nikad i nismo bili celi

Pa drugari moram i ja da se umesam u tu vasu "glupu" diskusiju ( morao sam ovako to da nazovem jer covek insistira da se stvar nazove pravim imenom, jel tako?), i da postavim jedno pitanje. Ako moze?
Da li vi imate kod kuce , znate ono malo, sto se mota oko nogu, i tek sto guguce ili cak i progovara pomalo? Da mislim na decicu : sincice ,cercice, ,unucice i takve slicne druge lutkice. Kod mene je unuk od cerke ,evo sad 2 i 4,5 meseci, vidjate ga stalno uz svaku poruku.
Da li mozete da ga odvedete, odnesete, odvezete , svejedno kako, u vocnjak ili vinograd ,sljivar, sta ko ima, bez straha???
Ja mogu.
Danas sam bas pikirao na jednoj jabuci pogodne grane za ljuljasku, a posto vec ima koliba, imace gde i da se sakrije od vrucine ( inace ona dva lesnika ,gde je moj pokojni Otac vezivao satorsko krilo, da se ljuljaju moja deca, morao sam ovog proleca da izvadim ,jer nikad zbog veverica nismo ni okusili nijedan lesnik ( osim poneki zeleni), a valjda su za ljuljanje samo i sluzili?). E sad ima tu i po malo plodova nekih ( mada jos zelenih) i NE plasim se da ce da dohvati i da pojede.
A VI?

A druzice se i sa cvrccima i sa komarcima i sa drugim cisto ORGANSKIM BUBAMA, dok mi prckamo nesto oko vinograda i voca ( a i neka ih , to je vec posao za odrasle oni drugo i neznaju samo da rade i rade)

P.S. ovo " prckamo " ne citaj kao prskamo , ne nego prckamo. OK.
 
Nazad
Vrh