Orah - opšta tema

Orasdzije,
prijatno krckanje oraha.
Da li je neko imao pojavu raka oraha ,koliko je opasna ta bolestina i da li se neko uspesno izborio..
 
Све више се прича и пише о раку ораха. Оно с чиме се ја суочавам је заузера. Јуче сам загледао младар који је порастао ове године и уочио убушење. Иначе тај младар је изашао из истог стабалца које сам орезао јер је и претходне године био нападнут заузером. На пролеће ћу радикално до мало изнад земље па Јово наново. То је неки сејанац који ето очигледно има предиспозицију да га заузера напада. Или је једини ''млад'' у воћњаку па је једини избор. Имао сам убушење и у једну крушку али сам ту бештију уништио. Такође сам постављао и фотографију када се убушила у јабуку.
Не нервирам се превише јер то је природа и треба се понашати у складу са природним законима. Заузера је јача и само докосури стабла која су већ у неком проблему.
Иначе велики орах крај колибе је донео скоро мрежасто џакче плодова. Било је и плодова који су имали црнило и плодових опни које су се ''квариле''. У воћњаку три ораха сваки је дао по два плода. Од њих очекујем да ће се следеће године још више развити и још више плодова дати. Не ђубрим а изгледа и нећу с обзиром на цену вештачког ђубрива.
Нека стабла заостају а неки се опорављају од напада дивљих свиња из 2020 године када је доста садница поломљљено. Неке саднице ће добити радикално скраћивање па ће кренути изнова да расту. Ако не почну да расту посадићу друге.
Ове зиме планирам калемљење у кућним условима. Размножићу тај велики орах јер има неких нижих грана које ћу исећи па ћу имати калем гранчице. Начин калемљења у кућним условима сам већ описао у ранијиим постовима.
Припремам се и за калемљење напољу. Гледам на јутјубу филмиће и у глави правим паралеле са климом и подручјима где је калемљење напољу успешно. Колега Мисоо је имао успеха. Мислим да се код нас калем неће примити ако се не уради додатна заштита калемљеног места. Странци то раде или постављањем неке врсте лопте од блата или око калема стављају ''облогу'' од влажне пиљевине. Наравно треба да се погоде и клима и степен ''кретања'' подлоге а највећи проблем је сузење ораха. Мени је то само нека врста хобија без икаквих очекивања.
 
Da li neko zna koja je razlika u orezivanju čendleta u odnosu na terminalne sorte? I na kojoj visini bi trebalo formirati krošnju čendlera?
 
Има и неколико занимљивих филмића на јутјубу о орезивању. Погледати руске и турске канале. Само мислим да су тамо засади са већим растојањима између садница. У Србији се све више саде засади са мањим растојањем. Да ли се планира машинско орезивање? Вероватно ће и неко од великих плантажера да увезе машину за машинско орезивање или је већ има.
Оно што сам код нас видео у филмићима је да се подижу озбиљне површине и да се користе комплетне агротехничке мере. Са адекватним ђубрењем и наводњавањем.
 
Sa 100-ak starih oraha sakupili smo oko 700 kg u ljusci i biće oko 230 kg jezgra. Pozdrav
Hvala Leskarezi na urednom prijavljivanju skupljenog roda ,
Ja sam ove godine imao problem sa truljenjem jezgre koji sam primetio kod ciscenja oraha . Minimalno promeni boju ali je gorak za medalju tako da sam isao bas polako i oprezno u odabir .Ne znam da li sam omanuo u fazi susenja ploda ili jednostavno se nesto desilo sa samim plodom imajuci u vidu da je bilo toga vise na bugarskoj sorti koju imam ali kako sam ove godine na nekih 20kg ociscenog ploda jos uvek sam u fazi ucenja:geek: .
 
Da kazem kako sam prosao ove godine ,morao sam da skinem plodove oraha Cendler star 4 godine krajem septembra zbog raznih namernih prolaznika koji bezobrazno kradu sve sto vide,prosle godine plodovi su bili beli kao sneg a ove godine jezgra su tamnija i na krajevima kao malo sasusena ,radman je 53 posto sto i nije tako lose ps i prosle godine je ubran 15dana ranije
 
Pozdrav orašdžije. Dao bih u zakup 2ha oraha u punom rodu. Ima 200 stabala, ograđeno je i ima bunar na sredini. Pola je posađeno 1995 a druga polovina 2005. Lokacija je savršena, nalazi se na drugoj njivi do sela Rumenka. Asfalt skoro do samog ulaza, a tih par stotina metara je tvrdo nabijen tucanik koji vodi do Futoga. Ako je neko zainteresovan može se javiti za više informacija na 0603667436.
 
Narode potrebna pomoć. Orasi su ekstra krenuli svi i poterali baš junački nakon prošlogodišnjeg čepovanja i dostignute visine od 50-80cm. Međutim, danas se vratim sa puta i kad me nije šlogiralo...pocrnelo sve što su isterali i savija se. Zna li neko o čemu se radi jer ne primećujem bilo kakve instekte a nije ni mraza bilo
 
Poslednja izmena:
Narode potrebna pomoć. Orasi su ekstra krenuli svi i poterali baš junački nakon prošlogodišnjeg čepovanja i dostignute visine od 50-80cm. Međutim, danas se vratim sa puta i kad me nije šlogiralo...pocrnelo sve što su isterali i savija se. Zna li neko o čemu se radi jer ne primećujem bilo kakve instekte a nije ni mraza bilo
Definitivno mraz i to prizemni koji zna da ošteti vegetaciju na nižim granama i odraslim stablima u ovo vreme i nekim mrazistima tj.nizinama .Nema brige krenuće ponovo vegetacija iz spavajućih pupoljaka .
 
Poslednja izmena:
Juce sam spanerom ispravio orah precnika 20ak cm u dvoristu... Naime on je bezao od tog nekog starog bagrema i otisao u stranu... Isekao bagrem i naspanovao orah u vertikalu .. skoro ga iscupao iz korena😅 i sad obilno zalivam da se slegne zemlja i da se "stabilizuje"
Jos je relativno mlad, mislim da nece biti problema
 
Da li neko ima plantažu oraha sa stablima visine 10-12 m? I ako ima, sa čime je tretirate? Mislim na atomizer-prskalicu..
 
Ja i dalje prskam * ručnom* tj.plastičnom Lela prskalicom i plastičnim teleskopom od 3 metra.
Na nekim stablima posle ovih kiša imam jak napad sive pegavosti pa cu morati da prskam ovih dana .
Sto se tice Zeuzere imam jednu klopku gde je u nedelju dana uhvaćeno 30 a juce u jednom danu 5 leptirova !!
 
Pozdrav ekipa, pitanje za Pantu konkretno. Video sam na jednom drugom forumu da si imao problema sa crvom u stablu, zanima me kako si resio? Koo mene je napao dva sadnice, pri vrhu, gde je pojeo skoro sve iznutra, pa sam osekao sadnicu do zdravog dela. Koliko sam shvatio treba zicom ga unistavati unutra, jesi koristio sta od preparata uz to?
 
Pozdrav ekipa, pitanje za Pantu konkretno. Video sam na jednom drugom forumu da si imao problema sa crvom u stablu, zanima me kako si resio? Koo mene je napao dva sadnice, pri vrhu, gde je pojeo skoro sve iznutra, pa sam osekao sadnicu do zdravog dela. Koliko sam shvatio treba zicom ga unistavati unutra, jesi koristio sta od preparata uz to?
Vec skoro 10 godina koristim klopke sa feromonskim mamcima kojima nahvatam veliki broj muskih jedinki po paroli sto manje muskih manje oplodjivanja *proslonedeljni ulov je bio fantasticnih 60 jedinki * .
Kada vidis rupu na stablu onda je logicno da zicom izvuces crva ako ga ili ih ima , eventualno naprskati nekim insekticidom i zatvoriti rupu da bi on sto bilje odradio posao.
Dok su orasi bili manji prskao sam nekom glinom koja sluzi da prikrije miris oraha koji izgleda , pored odstalih vocki , jako privlaci lepira da polozi jaja .
Nekoliko puta prskam insekticidima sa produzenim dejstvom da bih umanjio opasnost od izleglih jedinki i tako....
 
Kupio samo ove godine feromonske klopke za orahovu muvu i planiram da ih montiram ovih dana da vidim ima li te zivuljke kod mojih oraha .
Kisa i vlazno vreme tj.siva pegavost su mi ove godine jako oštetili plodove i lisnu masu na nekoliko oraha tako da ne znam da li je za tu muvu ostalo nesto .
 
Nazad
Vrh