Orah - opšta tema

20220412_175717.jpg
 
Izgleda su mi uvalili neke sadnice škart ili šta li nije mi jasno. Posadio sam orahe (13 sadnica) jesenas u pripremljeno zemljište sve po ps-u i još ni jedna krenula nije. Zemljište se sleglo zimu čepao kad je mraz dizao. Proletos zalivao dva puta kad nije kiše bilo i ništa još. Najgote od svega je što su sadnice bile zelenkaste a sad menjaju boju u tamniju o braon kao da se suše. Nije mi jasno šta se dešava
 
Можда немаш разлога за бригу. Моја искуства кажу да саднице које сам пресађивао мало касније крећу. Сад опет видећемо. Навијам да ти саднице крену.
 
Izgleda su mi uvalili neke sadnice škart ili šta li nije mi jasno. Posadio sam orahe (13 sadnica) jesenas u pripremljeno zemljište sve po ps-u i još ni jedna krenula nije. Zemljište se sleglo zimu čepao kad je mraz dizao. Proletos zalivao dva puta kad nije kiše bilo i ništa još. Najgote od svega je što su sadnice bile zelenkaste a sad menjaju boju u tamniju o braon kao da se suše. Nije mi jasno šta se dešava
Jeste cudno ali da svih 13 sadnica nece da krene je nesto sto daje nadu da ipak nije sve tako crno. Ja sam imao takvo iskustvo sa jednom mladom sadnicom pre nekoliko godina da tek se probudila krajem Maja kada sam vec izgubio svaku nadu. Meni je pre nekoliko dana krenula jedna prošlogodišnja sadnica Rasne koja je bila Š klase, prošle godine sam isforsirao mali rast jedinog probudjenog pupoljka neposredno iznad samog kalema , ali je sada na toj maloj sadnici prizemni mraz pre nekoliko dana jednostavno osusio sve izdanke koji su posli iz pupoljaka . Sada gledam i one rezervne pupoljke * suočice* koji mi deluju da samo sto nisu krenuli i nadam se da ćeš imati sreću u ovoj neprijatnoj situaciji.
 
Pozdrav kolegama orasarima, vrlo korisno je bilo čitati vaša iskustva te sam samim tim odlučio da se i aktivnije uključim u samu priču.
Imam zasad od 1 ha koji sam podigao u jesen 2020 godine i u startu sam napravio ogromnu grešku jer nisam stavio navodnjavanje. Sorte koje sam posadio su rasna, šejnovo, broadview i fernor, ukupno 102 stabla imam od čega mi je jedno 20 stradalo pa sam morao presađivati. Ove godine sam na zasad izvukao kokošiji stajnjak i poprskao sa everestom. Ono što me zanima, šta preporučujere u narednom perioda treba da se primeni od agrotehničkih mera na osnovu nekog vašeg iskustva?
 
Nisam ih čepovao. Ostavio sam da vidim šta će krenuti. Posle žaljenja na forumu krenuli su orasi svi i svi pri dnu malo iznad kalema.
E sad da li je kasno da ih skratim tj čepujem sad kad su krenuli ?
Ja ih ne diram u takvoj situaciji i ostatak stabla dobro posluzi da se oprezno i ovlaš uveže mladar jer hoce zbog tezine da se očeni i polomi. Moras da obavezno stitis lisnu masu od mrava, insekata i flekavosti po programu zastite . Kada ojacaju tj. za mesec dva mozes da izaberes najaci i ostale uklonis da bi ga isforsirao do jeseni. Sledeceg proleca mozes odseći deo stabla. Bas si nas kolektivno zabrinuo sa * situacijom* ali bice to dobro. Kada budem imao sliku pusticu kako izgleda orah koji sam pominjao jer sam slicnu situaciju imao sa njim proslog proleca i jos uvek nisam odrezao suvi deo stabljike.
 
Ima toga puno po forumu i programima zaštite koje nude proizvodjaci hemije pa ti vidi koja ti hemikalija dostupnija. Najčešće i ljudi koji rade u poljo apotekama budu dobri savetnici a ne klasicni prodavci za uvaljivanje kesica sa praškovima.
Tu nema puno tretmana ali kako ima malo lisne mase na tim sadnicama vodi paznju o terminima i koncentraciji sredstava. Orah je prilicno otporan na bolesti ali treba povremeno ih obici, pogledati i bas labavo bez nekog zatezanja uvezati mladare oko stabla da ih vetar ili ptice ne bi eventualno pokidale.
Ja sam prosle godine koristio lepak za miseve kojim sam na stablima, neposredno ispod najnize grane napravio tanak namaz po celom obimu na orasima ali i na kajsiji i visnji koje imam jos uvek izmedju. To se pokazalo kao fantasticna odbrana od mrava a onda i vasi tako da nisam imao prskanja voca to toj problematici sto me je mucilo prethodnih godina . Ako neko to hoce da proba neka ga kupi u poljo apoteci a ne u Kineskim radnjama jer se Kinez brzo osusi.
 
Worm, uvek se zaštita protiv bolesti radi preventivno.Tvoji neće imati plod još nekoliko godina i zbog toga je zaštita olakšana.Potencijalna bolest sada može da napadne samo list, a to su siva pegavost i bakterioze.Od insekata mogu da se pojave lisne vaši (što se lako utvrdi) i u ovom periodu neki insekti koji se hrane mladim listićima.Meni je pre dvadeset godina Zeuzera pyrina osušila jednogodišnje stablo novosadskog kasnog rodnog, od tada kad idem u voćnjak nosim i parče žice duge oko 15-ak cm.Kad bude plodova, tu su i jabučni smotavac, orahova muva, dudovac.
 
Worm, uvek se zaštita protiv bolesti radi preventivno.Tvoji neće imati plod još nekoliko godina i zbog toga je zaštita olakšana.Potencijalna bolest sada može da napadne samo list, a to su siva pegavost i bakterioze.Od insekata mogu da se pojave lisne vaši (što se lako utvrdi) i u ovom periodu neki insekti koji se hrane mladim listićima.Meni je pre dvadeset godina Zeuzera pyrina osušila jednogodišnje stablo novosadskog kasnog rodnog, od tada kad idem u voćnjak nosim i parče žice duge oko 15-ak cm.Kad bude plodova, tu su i jabučni smotavac, orahova muva, dudovac.
Da li si posle toga imao napade Zeuzere i kako si se protiv nje borio. Ovaj leptir pravi veliku stetu i uvek je zanimljivo cuti za necija iskustva.
Pozdrav!
 
Sada su orasi u dvadeset prvoj godini i Zeuzera ne može da napravi veću štetu.Bez obzira na zaštitu protiv insekata, svake godine se desi po neki slučaj.Ako uđe u stablo, primetim tamno braon curenje sa izmetom i izvadim crva žicom.Ako se ubuši u tanju granu u krošnji, primetim tek kad vetar odlomi granu.I onda je crv u grani i izvadim ga napolje.
 
Imam jedno pitanje . Imam orah Srem koji je star oko 25 godina i lepo radja.
Medjutim po granama onim ramenim pojavili mu se lisajevi.
Sa cim da oprskam da unistim lisajeve.
Da ima kreozana on bi to zbrisao odlicno.
 
Imam jedno pitanje . Imam orah Srem koji je star oko 25 godina i lepo radja.
Medjutim po granama onim ramenim pojavili mu se lisajevi.
Sa cim da oprskam da unistim lisajeve.
Da ima kreozana on bi to zbrisao odlicno.
Ja bih probao kombinaciju kreca i sumpora tj. kombinaciju kao za krecenje stabla. Mada neko te lisajeve skida i četkom metalnom.
 
Sumpor 1% van vegetacije u kombinaciji ga koristim sa 0,7 % deterdzent za sudje, 0,7 % kalijumov sapun (koji kad stavim onda deterdzent za sudje ne peni) i ako imas koncentrovane sircetne kiseline isto 1%
Skine i kojekakve vasi koje prezimljavaju na stablima.
 
Sada su orasi u dvadeset prvoj godini i Zeuzera ne može da napravi veću štetu.Bez obzira na zaštitu protiv insekata, svake godine se desi po neki slučaj.Ako uđe u stablo, primetim tamno braon curenje sa izmetom i izvadim crva žicom.Ako se ubuši u tanju granu u krošnji, primetim tek kad vetar odlomi granu.I onda je crv u grani i izvadim ga napolje.
Tomislave,
jesi novajlija na forumu ali u isto vreme i imas orahe koji su u * najboljim* godinama. Bilo bi zanimljivo prwtpostavljam svima da podelis misljenje tj. da nas upoznas koju si sortu zasadio, sta od agrotehnike primenjujes i kakva su ti iskustva vezano za prinose i krckanje oraha. Pozdrav!
 
Orasi su posađeni u novembru 2001.godine.Sadnice su kupljene u rasadniku profesora Koraća u Novom Sadu, tražio sam da kupim Rasnu, Kasni rodni i Srem, a kad su počeli da rađaju video sam da sam dobio Rasnu, Kasni rodni, Šampion, Srem, Tisu, Šejnovo i jednu sorta za koju nisam siguran koja je, a koju karakteriše da ima po tri ploda u jednoj cvasti i plodovi su jojraspoređeni kao list deteline.Tu za mene nepoznatu sortu karakteriše srednje veliki i izdužen plod sa lepim belim jezgrom.Bio bih zahvalan ako bi mi neki član foruma otkrio ime te sorte.Nije ispalo tako loše sa većim brojem sorti pošto svake godine imam slučaj da se neka sorta ne opraši dobro i da ima slabiji rod.Sve u svemu, u poslednje tri godine imam u proseku oko 150 kg suvog jezgra godišnje od ovih 30 stabala.
 
Nazad
Vrh