Orah - opšta tema

Dobio sam takve orahe i nekoliko komada posadio. Niknuli su novi, a kad su počeli roditi, plod je ostao debeli kao onaj koji sam posadio, ali crvena boja pokožice se izgubila. Vjerojatno je u blizini oraha s kojeg sam dobio plodove bio drugi orah s debelim plodovima, ali normalno žutom pokožicom pa je došlo do križanja sorti.
 
Svaka čast, da li prodajete orahe?

Написао сам у поруци изнад фотографије језгра да је на том дрвету родило само два плода. Орах је сејанац који је узгајан тако што је у каналић испод шљиве убачено неколико плодова ораха. Мислим да су се пар година ти ораси мучили у сенци а ја сам их у јануару 2015 пресадио у воћњак. Нису били већи од 1.5 метара. И даље се муче јер су сушне године па ипак сада су довољно порасли да дају прве плодове. И то само два од десетак тада посађених.

Могуће да има неког ко продаје такве саднице.

Он има назив G – 1239 према информацијама на интернет презентацијама наших расадничара. (Г је Газенхајм.)
Има назив и Црвени Дунав.
https://www.frankpmatthews.com/catalogue/walnut/11968

У Калифорнији постоји и сорта под називом Роберт Ливерморе.

Robert Livermore (PP#12,264)
Introduced in 1999 by University of California. The Robert Livermore is a walnut variety produced from a cross of Howard and Juglans purpurea making it the first patented red-kernel walnut. Its leafing date is close to Chandler, occurring around mid-April. The harvest date of Robert Livermore is around the first week of October. It has a lateral fruiting habit with a medium to high yield. Nut is medium to small and round with a good shell seal. Robert Livermore is a one-of-a-kind nut with appeal for specialty markets.

Овде има понешто на српском језику.

https://misbell.net/rs/crveni-orah.html

Мада ови моји плодови подсећају више на плод приказан на фотографији са горњег линка, на интернету су обе сорте са округлим плодовима. Претпостављам да је овај мој продукт неког чудног укрштања. Појавиле су се особине које су имале родитељске сорте.
Елем прати моја писања па ако се сетиш за пар година ти могу послати пар плодова ако пре тога не пронађеш на другом месту.
Да ли ће од тих плодова израсти орах са истим особинама тешко је рећи. Калемљење се не исплати јер су калемови који се купују вероватно са већим плодом и љуском која се лако ломи само руком.

Dobio sam takve orahe i nekoliko komada posadio. Niknuli su novi, a kad su počeli roditi, plod je ostao debeli kao onaj koji sam posadio, ali crvena boja pokožice se izgubila. Vjerojatno je u blizini oraha s kojeg sam dobio plodove bio drugi orah s debelim plodovima, ali normalno žutom pokožicom pa je došlo do križanja sorti.


Колега слажем се са тобом. Има сорте (клонови) који су сејанци и који добро преносе особине плода као што је крупноћа и мека љуска. Старији су увек такве размножавали и умножавали.

Ја сам се баш изненадио када сам видео шта је у плодовима. Мислим да је веома симпатично да имам и такав орах. Посадио сам два плода са баш великим плодовима и мислим да сам постављао фотографије. И никли су ораси из оба плода. Један сам пресадио мало даље. И сад остаје чекање најмање пет година да плодоносе. Мислим да се не исплате јер плод им је баш велики али га зато мање има на дрвету. Е сад ако је успело неко укрштање па га нека сорта оплемени и на крају добијем мању величину а већу количину плода или неки коштунац.
 
Pozdrav , orasdjije .
Nesto mi ne ide sa pokusajima postavljanja slike na forum . Da li ima neko slican problem i kako ga prevazilazi ,
Pozdrav !
 
Ne znam koji je razlog , osim ove pandemije, da generalno izgleda postoji problem nabavke sadnica oraha ove godine . Nekoliko poznanika me je vec pitalo za neku varijantu da kupe doduse manji broj sadnica , mada jedan ortak hoce da zasadi 20 tak cendlera , ali retko ko od rasadnika koji se reklamiraju hoce brzom postom ili na neki drugi nacin da im dostavi sadnice.
 
Ne znam koji je razlog , osim ove pandemije, da generalno izgleda postoji problem nabavke sadnica oraha ove godine . Nekoliko poznanika me je vec pitalo za neku varijantu da kupe doduse manji broj sadnica , mada jedan ortak hoce da zasadi 20 tak cendlera , ali retko ko od rasadnika koji se reklamiraju hoce brzom postom ili na neki drugi nacin da im dostavi sadnice.
Ako nekom trebaju sadnice oraha
Dejan
063 80 99 704
 
Ne znam koji je razlog , osim ove pandemije, da generalno izgleda postoji problem nabavke sadnica oraha ove godine . Nekoliko poznanika me je vec pitalo za neku varijantu da kupe doduse manji broj sadnica , mada jedan ortak hoce da zasadi 20 tak cendlera , ali retko ko od rasadnika koji se reklamiraju hoce brzom postom ili na neki drugi nacin da im dostavi sadnice.
Koliko sam načuo kurirske službe više ne isporučuju sadnice jer je bilo mnogo reklamacija. Ima "rasadnika" koji sadnice šalju samo brzom poštom, a odbijaju da daju svoju adresu, ako kupac želi lično da dodje po njih.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Druže slobodno postavi link od videa sa youtuba na stranicu Uzgoj oraha, sorta ne znam koja je nego sam video plod tog oraha na starom stablu kod jednog coveka pa mi se svideo i zato sam ga kalemio jer sam imao neki sitni orah koji sam kupio kao krupni orah sadnicu pa sam ga iskoristio kao podlogu. Inače sadnica se nalazi u selu Bavanište
 
Кад би знао да ће такво калемљење на месту да успе овде код мене јер је пролеће превртљиво ја бих све прекалемио да имају онај плод са црвеном покожицом на језгру.
Синоћ сам часком очистио крупне плодове јер се лако разбијају и одвајају.
Зато морам да чекам кад дају прве плодове. Није ми важно да буду као калемљени а не могу да буду јер су узгајани из полода али ми је важно да могу лако да се крцају и чисте.
Посадио сам и двадесетак оних који су никли у природи и те ћу сигурно калемити али то је мислим мучан посао.

Мишо, да ли си подрезивао стабло испод калема због сузења пресека?
Да ли си калемио када су већ кренули сокови подлоге?

другарски поздрав
 
Није ми важно да буду као калемљени а не могу да буду јер су узгајани из полода али ми је важно да могу лако да се крцају и чисте.

Krupnoća, radman i lako krckanje je i razlog zašto se orah kalemi... Starac od poznanika je svojevremeno posadio 50tak kalemljenih oraha, to je sad šuma a svi krupni i lako se krckaju. U međuvremenu taj moj poznanik se napravi pametan, jer Bože moj nije glup da plaća kalemljene sadnice, i iz tih plodova uzgoji sebi sadnice... od 30tak oraha možda sa dva-tri dobija lepe plodovo ostalo koštunjci, sitno, tvrdo...
 
U kojoj godini su orasi i koja sorta
Domaći sejanci stari oko 50 godina. Ekstenzivan uzgoj. Jezgro veoma ukusno. Zdravog jezgra 38% (2018.) 36% (2019.) 32% (2020.). Od toga 1/3 bude belo/svetlo jezgro. Ovi orasi izgleda polako idu u penziju :) Nekada je bilo drugačije priča mi ženina baka da je jezgra bilo 42-43% i da je većinom bilo svetlo.
 
Poslednja izmena:
Domaći sejanci stari oko 50 godina. Ekstenzivan uzgoj. Jezgro veoma ukusno. Zdravog jezgra 38% (2018.) 36% (2019.) 32% (2020.). Od toga 1/3 bude belo/svetlo jezgro. Ovi orasi izgleda polako idu u penziju :) Nekada je bilo drugačije priča mi ženina baka da je jezgra bilo 42-43% i da je većinom bilo svetlo.
Leskarezi,
postovanje i svaka cast sto imas volju da svake godine podelis iskustva vezana za taj orasar kojim se bavis imajuci u vidu da kako ti nikname kaze leska ti je izgleda glavna preokupacija.
Zanimljivo je da vodis statistiku i evidentno svake godine procenat roda pada sto mozda treba povezati i sa novim stetocinama koji se navlace na orah .
Svim ljudima da nam je srecnija i bericetnija nadolazeca 2021...
 
Hvala Panto, poštovanje i tebi isto tako kod tebe se vidi entuzijazam puno kvalitetnih upisa i ljubav prema orasima. Možda se navlače i bolesti i štetočine na orah ali eto navučeni smo i mi :) Sve najbolje
 
Nazad
Vrh