Orah - opšta tema

iwanho

Član
Učlanjen(a)
15 Feb 2009
Poruka
686
Orežem samo grane koje su prenisko i smetaju za malčiranje. Ostalo se sve s vremenom izbalansira samo po sebi. Moram napomenuti da imam iskustvo isključivo sa sjemenjacima.

Učlanjen(a)
14 Sep 2011
Poruka
1.799
Драго ми је што има људи који желе да помогну. И сам тражим помоћ. Али посадити стотину ораха и тражити уопштено да неко објасни узгајање је мало превише чак и за некога момка од двадесет љета. Мада сада влада корона вирус па вјероватно има људи који су спремни да напишу романе јер не могу да изађу из куће.

Luka1806

Novajlija
Učlanjen(a)
10 Mar 2020
Poruka
5
pozz, zovem se Luka imam 23 godine i dolazim iz Hercegovine. Pri kraju sam sa studijem na poljoprivrednom fakultetu i nakon toga bih se zelio baviti orasarstvom. Nakon par godina citanja ovog foruma odlucio sam se prijaviti jer imam dosta pitanja za postaviti iskusnijim clanovima :D

Luka1806

Novajlija
Učlanjen(a)
10 Mar 2020
Poruka
5
Pozz Комадара orahe mislim saditi u primorskom dijelu Hercegovine(Čapljina) blizu granice s Hrvatskom , što se tla tiče ono je pjeskovito i dobro propusno, analizu mislim uskoro raditi.

Poslednja izmena:

Luka1806

Novajlija
Učlanjen(a)
10 Mar 2020
Poruka
5
mislim da je tlo neutralne ph vrijednosti, a na toj parceli i u blizini ima dosta oraha, jedan star oko 150 godina. U mene je jedan orah lani rodio oko 60 kg ploda s ljuskom na toj parceli

Luka1806

Novajlija
Učlanjen(a)
10 Mar 2020
Poruka
5
Poz evo jedno pitanje koje imam za postaviti. Posto mislim podizati intezivni nasad oraha mislio sam uzeti sorte Tulare ili Laru. Ali kazu mi neki da Tulare i Lara nisu na sortnoj listi BiH. Moze li mi netko objasniti sta to znaci? Hocu li ih moci prenijeti preko granice iz Srbijei hocu li moci uzimati poticaje zbog toga sto nisu na listi?

milanz

Novajlija
Učlanjen(a)
16 Maj 2012
Poruka
3
Pozdrav Orasdzije! Imam 7 sorti oraha zasadjenih na okucnici, i primetio sam jednu zanimljivu stvar oko kretanja vegetacije.
Rasna i g-139 poceli pupoljci da se otvaraju a Cendler jos miruje. Iako se po pricama navodi da Cendler krece sa vegetacijom pre Rasne, ovde je to obrnuto. Takodje vezano i za ostale strane sorte, i one kasnije (manje vise) ulaze u vegetaciju od Rasne.
Inace je 200m nadmorska visina, sliv juzne morave.
Kakva je situacija kod vas sa kretanjem vegetacije?

Panta SD

Član
Učlanjen(a)
19 Maj 2010
Poruka
245
Ja sam juce bio i vidim da su pupoljci napupeli ali jos nije krenulo sa izlazenjem listica tako da ce izgleda kod mene svi krenuti skoro istovremeno * Sejnovo , Rasna, Gajzenhajm , Jupiter* . Verovatno mnogo faktora kao i kakvo je prolece utice na to. Secam se da mi pre par godina jednostablo oraha , ne znam pravi razlog i bio sam se bio prilicno zabrinuo za njegovo stanje , krenuo sa otvaranjem pupoljaka i listanjem negde sredinom Maja ..

Vrh