Orah - opšta tema

Izvinjavam se sto se mesam u pricu, da li znate makar jednu naucnu studiju koja potvrdjuje da fosfor doprinosi razvoju korena. Ako je ima na netu ja bih je rado pogl? Mikorizne gljive zive na korenu, ne razlazuci ga, dok u balegi koja je sastaljena od neraspadnutih organskih materija zive sasvim druge vrste gljiva i bakrterija koje upravo razlazu organske materije. Proces razlaganja traje sve dok se oseca miris. Tek djubre bez mirisa moze da se mesa sa zemljom. E da, sadnice oraha pre kalemljenja i za vreme kalemljenja po nasem sistemu se isto tako umacu u rastvor fungicida. Mikorizne gljive se nalaze u zemljistu gde se voce sadi, ako im nije narusen sistem. Dodavanjem vestackog djubriva se narusava. I samo da se nadovezem na svoj predjasnji post. Jela moze da zivi u simbiozi sa 2000 vrsta gljiva istovremeno. Sto siromasnije tlo mineralnim materijama, to vise mikoriznih gljiva, zato neki cetinari uspevaju da prezive bukvalno u kamenu.
 
Izvinjavam se sto se mesam u pricu, da li znate makar jednu naucnu studiju koja potvrdjuje da fosfor doprinosi razvoju korena. Ako je ima na netu ja bih je rado pogl? Mikorizne gljive zive na korenu, ne razlazuci ga, dok u balegi koja je sastaljena od neraspadnutih organskih materija zive sasvim druge vrste gljiva i bakrterija koje upravo razlazu organske materije. Proces razlaganja traje sve dok se oseca miris. Tek djubre bez mirisa moze da se mesa sa zemljom. E da, sadnice oraha pre kalemljenja i za vreme kalemljenja po nasem sistemu se isto tako umacu u rastvor fungicida. Mikorizne gljive se nalaze u zemljistu gde se voce sadi, ako im nije narusen sistem. Dodavanjem vestackog djubriva se narusava. I samo da se nadovezem na svoj predjasnji post. Jela moze da zivi u simbiozi sa 2000 vrsta gljiva istovremeno. Sto siromasnije tlo mineralnim materijama, to vise mikoriznih gljiva, zato neki cetinari uspevaju da prezive bukvalno u kamenu.

Pogledaj video o sadnji oraha Nikolaja Kiktenka, moldavskog strucnjaka za orasarstvo. On je dosta logicno objasnio ovaj postupak, ali u par reci - djubrenje fosfornim djubrivima je prilicno jalov posao, jer se aktivni fosfor iz djubriva odmah pasivizuje obrazujuci hemijska jedinjenja sa kalcijumom iz zemljista i postaje neupotrebljiv za biljku. Oni su vrsili eksperimente sa ovakvim vidom sadnje oraha i on detaljno objasnjava na koji nacin biljka uzima tu zalihu fosfora u periodu od cak 80 godina. Verovatno postoje i neki radovi na tu temu, a mislim da je rec o alkalnim zemljistima. Korac je preporuciao da se vestacko djubrivo razbaca po dnu jame, dok ovaj insistra da ostane u gomilici upravo da ne bi dolazilo u kontakt sa kalcijumom i kaze da kad su vadili stara stabla, pod korenom su nalazili ostatke nerastvorene gomilice djubriva.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se sto se mesam u pricu, da li znate makar jednu naucnu studiju koja potvrdjuje da fosfor doprinosi razvoju korena. Ako je ima na netu ja bih je rado pogl? Mikorizne gljive zive na korenu, ne razlazuci ga, dok u balegi koja je sastaljena od neraspadnutih organskih materija zive sasvim druge vrste gljiva i bakrterija koje upravo razlazu organske materije. Proces razlaganja traje sve dok se oseca miris. Tek djubre bez mirisa moze da se mesa sa zemljom. E da, sadnice oraha pre kalemljenja i za vreme kalemljenja po nasem sistemu se isto tako umacu u rastvor fungicida. Mikorizne gljive se nalaze u zemljistu gde se voce sadi, ako im nije narusen sistem. Dodavanjem vestackog djubriva se narusava. I samo da se nadovezem na svoj predjasnji post. Jela moze da zivi u simbiozi sa 2000 vrsta gljiva istovremeno. Sto siromasnije tlo mineralnim materijama, to vise mikoriznih gljiva, zato neki cetinari uspevaju da prezive bukvalno u kamenu.

ono sto sam ja citao (mozda ne previse studiozno), fosfor daje imunitet protiv izmrzavanja biljke, a meni je bas nizak nivo fosfora po analizi (0.90), a kalijuma imam koliko hoces. Iz tog razloga su na institutu preporucili da se razbaca 300gk/ha NPK 12:52:0 ,tj MAP-a , a posto to nisam, hocu da pri sadnji malo popravim bar u tom delu.
 
Orah: Pogledaj video o sadnji oraha Nikolaja Kiktenka, moldavskog strucnjaka za orasarstvo.
Marlone:To mi zvuci bas zanimljivo i potpuno je po mojoj logici kad su biljke u pitanju. Ali ne razumem ruski pa samo nagadjam o cemu prica.

Vinca:ono sto sam ja citao (mozda ne previse studiozno), fosfor daje imunitet protiv izmrzavanja biljke, a meni je bas nizak nivo fosfora po analizi (0.90), a kalijuma imam koliko hoces. Iz tog razloga su na institutu preporucili da se razbaca 300gk/ha NPK 12:52:0 ,tj MAP-a , a posto to nisam, hocu da pri sadnji malo popravim bar u tom delu.
Marlone:
Fosfor je jako bitan element za celu biljku, ali ja nisam pristalica da se mladom korenu dodaje ista od vestackog,ali ova ideja Kitkenka je zanimljiva. Ti bi to trebao nekako da uneses posto ga ima malo. A svidja mi se ideja o razbacivanju `zgorelog` stajskog dubriva od recimo druge godine, kao malcha,upravo zbog oseke koje podpomaze razvoj mikroflore zemljista. ali bice tu mnoogo korova koji ce se bez prskanja ili freziranja tesko unistiti. Opet kosenje te trave pa malchiranje dodatno njom mora da bude vrlo cesto da se ne dopusti da jos sazri seme.To je mnogo dosadno i na duze staze zna da nervira. Inace ovi koji su ispitivali kazu da je miner.sast. dubra stajskog 1-1-1. Oni sa instituta savetuju djubrenje vestakom 3*15 od 600kg/ha u jesen i 300kg/ha u prolece.
 
Oni sa instituta savetuju djubrenje vestakom 3*15 od 600kg/ha u jesen i 300kg/ha u prolece.

Ne bih slozio sa institutima koji to savetuju. To je kao kad odes kod lekara i on te ne pogleda, ne salje na bris grla, a prepise ti odmah injekcije penicilina. Mislim da je pogresno djubriti napamet sa 3*15 ili bilo cim drugim, bez analize zemljista ili folijarne analize lista oraha. Orah se djubri mineralnim djubrivima 2-3 puta u sezoni. Prvi put krajem marta, a posledni pocetkom juna. Oko 15 juna se zavrsava formiranje ploda i sta si uradio do tada, uradio si. Dalje djubrenje je besmisleno. Sastav djubriva se odredjuje analizom listova oraha (folijarna analiza) koji se nalaze najblize plodu. Vazno nam je sta plodu nedostaje za pravilni razvoj, tj. sta do njega ne dolazi. U nekim slucajevima, folijarno djubrenje moze da bude efikasnije nego razbacivanje klasicnog granulisanog. Ne treba zaboraviti - fosfor je biogeni element bez koga nema starta i dobrog ukorenjivanja biljke, kao sto bez azota nema rasta i bez kalijuma nema plodonosenja. To znaci da je mladoj biljci najpotrebniji fosfor, pa azot, a onoj u punom rodu kalijum, pa azot.

Kako pomenuh, postoje misljenja da je djubrenje fosfornim djubrivom prostim razbacivanjem potpuno besmisleno, ali mislim da je rec samo o alkalnim zemljistima i da se to resava dodavanjem ferosulfata. Nazalost nemam takve kompetencije da razumem vise od ovoga. Ovde nastupaju inzinjeri tehnolozi.

Sto se tice stajnjaka, on ne sme da se unosi posle 4. godine, jer moze da zarazi plod koji pada na tlo. Ovo sto se unosi, unosi se odmah posle sadnje oko stabla kao malc, koji je najvazniji bas u prvoj godini zivota oraha. Po Kiktenku to ne mora da bude davno pregoreli stajnjak, vec jednogodisnji, izmesan sa slamom. On ce tokom 4 godine da stiti koren biljke i polako da se razgradjuje u humus.
 
Poslednja izmena:
Bravo Panto legendo, istebices ih covece :) Ajde napravi neki uvoz, pa da kupujemo od tebe. Ja sam prva musterija.
 
Bravo Panto legendo, istebices ih covece :) Ajde napravi neki uvoz, pa da kupujemo od tebe. Ja sam prva musterija.
Uvozi ih Agroprotekt iz Sombora i korektan je lik koji to vec radi i sa malom provizijom .Pokusao sam sam pre toga da kontaktiram madjare , oni su mi poslali cenovnik ali sam ih zabrinuo sa malom kolicinom .
Potrazi ga i rezervisi ih za prolece .Radi kao luda
 
evo dve slike sadnica Chendler-a posadjenih juce. Sadnice bi trebalo da su iz Turske (nemam info ko ih je tacno uvezao, uzete su preko nekog posrednika koji nije voljan sve da kaze).
Ovako kao laik, primetio sam drugaciji tip kalema (uporedjujuci sa proslogodisnje 3 sadnice i 18x Rasna iz ove godine), ima "prsten" maltene oko cele podloge. Svih 10 su maltene iste (sem jedne ostecene) po obliku, kalemu, velicini,....
Primecujem i da je podloga nesto duza (izmedju korena i kalema) sto mi je dolavalo olaksavajuce pri sadnji i prilicno se lepo vidi dokle je bila u zemlji.
Voleo bi da prokomentarise neko ko se malo bolje razume, jer bih mozda narucio jos 20-30kom narednih dana (ako ih jos ima)
p.s. i ta rupica na vrhu podloge mi nije jasna, video sam i na proslogodisnjim, jel to treba da se zalije voskom?

hvala i pozdrav

wp20151122011.jpg
[/IMG]
img20151121141946.jpg
[/IMG]
 
Ovo je tipičan način kalemljena u Turskoj.. To je kalemljenje "na pupoljak". Nešto slično sam i sam probao negde pre par meseci, videćemo razultate na proleće.
Da se odmah ogradim, tipično kalemljenje na snimcima koje sam video na YouTube.
Kod nas mislim da niko tako ne kalemi.


I ja sam na svim mojim sadnicama, primetio iste te rupice..

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Ovo je tipičan način kalemljena u Turskoj.. To je kalemljenje "na pupoljak". Nešto slično sam i sam probao negde pre par meseci, videćemo razultate na proleće.
Da se odmah ogradim, tipično kalemljenje na snimcima koje sam video na YouTube.
Kod nas mislim da niko tako ne kalemi.


I ja sam na svim mojim sadnicama, primetio iste te rupice..

Sent from my m2 note using Tapatalk

si tretirao te rupice? nije mi logicno da tako cuce, kao da zovu da neko udje unutra :)
Nije lose za pocetak, to valjda znaci da su stvarno iz Turske, jos da bude stvarno Chendler.
U narednih dan-dva treba da se odlucim za jos sadnica (40-45 kom) , ove koje sam vec dobio i posadio i od drugog lika kome valjda tek stizu iz Turske. Mislim da cu da izmesam od obojice pa koji se pokaze bolje, bice isporucilac za sledecu godinu. Ovaj prvi je skuplji, 12eur
 
I ja sam na svim mojim sadnicama, primetio iste te rupice...
Ivane, zar ti nisi kupovao nase sadnice, kalemljene tzv. "engleskim spajanjem"? Turci kaleme ovako onim nozicem sa duplim secivom.

@vinca: vidi se vec za 1-2 godine da li je Chandler. Ako imas neki orah u blizini da ih oprasi imaces plodove na pojedinim vec sledeceg proleca, a zenske cvetove verovatno na svima.
 
Poslednja izmena:
Ivane, zar ti nisi kupovao nase sadnice, kalemljene tzv. "engleskim spajanjem"? Turci kaleme ovako onim nozicem sa duplim secivom.

@vinca: vidi se vec za 1-2 godine da li je Chandler. Ako imas neki orah u blizini da ih oprasi imaces plodove na pojedinim vec sledeceg proleca, a zenske cvetove verovatno na svima.

Dva Chendler-a koje sam uzeo prosle godine, kalemljeni u Srbiji, isto su imali te rupice, izgleda da to nije situacija samo sa turskim, nisu mi slike pri ruci, ali slikao sam i na njima pre 2 meseca isto to
 
Jesam, kupovao sam naše, nismo se razumeli, i kalemljenje su engleskim spajanjem.
Sve sadnice imaju u tom delu rupice, ja sam to tek na leto primetio, i preko tih rupica bio je sloj nalik na vosak. To me je istripovalo žeće jer sam mislio da je to sluz od kakvih insekata. Imao sam slike toga na starom tel, ako pronađem postaviću ih.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Možeš ih zatvoriti kalemarskim voskom, ili onim Zapi voskom, jako je dobar,ja njega imam.
Primetio sam da pojedini rasadničari koriste za to lepak za drvo - Tutkal. Mislim da je taj lepak prirodno sredstvo.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Dva Chendler-a koje sam uzeo prosle godine, kalemljeni u Srbiji, isto su imali te rupice, izgleda da to nije situacija samo sa turskim, nisu mi slike pri ruci, ali slikao sam i na njima pre 2 meseca isto to

evo ga iz domaceg rasadnika, zasadjen prosle godine, sa istom tom rupicom

2015-10-14-121934.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Gdje bih ja mogao nabaviti 1-2 sadnice da zasadim kod sebe, pa da vidim kako će se ponašati?
pa ja ti mozda mogu organizovati ove sto sam ja uzeo, cena je 12eur plus postarina. Kvalitet i sortu ne mogu da ti garantujem, posto ni za sebe nisam 100% siguran.
Ovaj drugi nas i dalje nesto zavlaci, ali cekam da se zavrsi ta "spanska serija" pa cu napisati malo vise o tome, da ga "izreklamiram"

javi se na PP i ostavi broj telefona ako si zainteresovan
 
Nazad
Vrh