Orah - opšta tema

Sta mislite o ovom problemu? Koren sadnice (rasna) je bio supalj na par mesta. Posto nas je to zateklo u toku sadnje, jedino sto smo umeli je da taj deo odsecemo do "zdravog" dela i tako je posadimo.
Obelezena je gde se nalazi na parceli, tako da i naknadno mozemo da je tretiramo. Jel zna neko sta je ovo i sta je pravilno uraditi ako nam se desi slicno sledeceg vikenda ? Meni deluje kao neki trulez


www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

hvala

- - - - - - - - - -

Sta mislite o ovom problemu? Koren sadnice (rasna) je bio supalj na par mesta. Posto nas je to zateklo u toku sadnje, jedino sto smo umeli je da taj deo odsecemo do "zdravog" dela i tako je posadimo.
Obelezena je gde se nalazi na parceli, tako da i naknadno mozemo da je tretiramo. Jel zna neko sta je ovo i sta je pravilno uraditi ako nam se desi slicno sledeceg vikenda ? Meni deluje kao neki trulez


www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

hvala

sad se valjda vidi i na tapatalk aplikaciji

wp20151121009.jpg
wp20151121011.jpg
 
moze li meni kontakt za candler da narucim par komada, ja sledece godine sadim pa za probu

Imam pitanje, kakvu travu zasaditi izmedju oraha? Sledece godine na jesen sadim orahe, i bice jedan deo za plod ekstezivni zasad a jedan deo za drvo. Znaci 2016 sadim orah pa planiram da posejem travu, ne znam da li na jesen 2016 ili prolece 2017. Kupicu kosacicu ceonu, nasao sam odlicnu novu za oko 1000 evra, a imam vec odlicnu rotacionu,da kosim to, i ostavim da djubri taman. Koliko sam razumeo trava ne da korovu da se siri, i bolje zadrzava vlagu.

Da napomenem da ce se zalivati zasad, za nedelju do dve mi dolazi bager da vadi neke panjeve pa ce taman da mi iskopa rupu za hidrofor, a bunar vec imam.

Planiram tu da zakacim crevo od 50-100 metara, pa da idem i zalivam, kao vid rekreacije.
 
Hvala,

Sta mislite, sadnja da ide 6x8. 6 u redu, i 8 izmedju? Tako je pisao kolega orah. I onda orezivanje od pete godine. E sad kako orezivati, skracivati vrh ili ne, ili samo sa strane, kako proceniti koliko duboko orezivati. Te informacije mi trebaju. Ja cu da sadim 40 ari za plod samo, 30 cu crni orah. Pa cemo posle videti....

Nego gledao sam neke alatke. Ideja je rucno orezivanje, ipak 40 ari nije mnogo. A ja volim rekreaciju. Ima da se kupe makaze sa 4m teleskopom, pa povuces kanap i one iseku. Takodje imam ogromne ekstra dobre merdevine od aluminijuma. Da kupim i testeru sa teleskopom i da orezujem rucno. Ako ovo za 8 godina kako se prica bude pun rod, priblizan ciframa o kojima se prica. Lako cu ja zasaditi jos 3 hektara i udruziti se sa jos nekim i kupiti masine potrebne za orezivanje i tresenje.
 
kolege, svima kojima sam na PP preporucio da se obrate rasadniku "Axxxx" za sadnice Chendler-a, najbolje da zaborave na njih, bar sto se mog iskustva tice. Rezervisano pre 6 meseci, tri puta cvrsto obecavali i nista, nejavljanja na telefon,...da ne gresim dusu, u zadnjoj konverzaciji su rekli da ono sto imaju, sramota ih da posalju,....tako da je moglo i gore, tj. da posalju to sto imaju (ili ipak nemaju).
 
A onaj drugi rasadnik?
Ja planiram na prolece da narucim i mislio sam da avansiram, a sad ne znam ni sa kim imam posla.
 
da pitam nabavio sam plod oraha.znam da kad se posadi da isklija nasleđuje osobine roditelja,dali sad moze dase stavi u zemlju na naklijavanje?a to je orah kad se slomi jatka ima crvenkastu pokozicu a samo jezgro kao i kod ostalih lako se lomi solidan,neznam o kojoj vrsti oraha je reč.
 
Danas u jednom objektu poznatog trgovinskog lanca - cena lesnika (rinfuz) 5879,00 kilogram. Orasi su 890,-. Prosle godine sam se zapanjio od cene ociscenog lesnika od 2400,00/kg, a ovo sad sto videh . . .
 
Sta mislite o ovom problemu? Koren sadnice (rasna) je bio supalj na par mesta. Posto nas je to zateklo u toku sadnje, jedino sto smo umeli je da taj deo odsecemo do "zdravog" dela i tako je posadimo.
Obelezena je gde se nalazi na parceli, tako da i naknadno mozemo da je tretiramo. Jel zna neko sta je ovo i sta je pravilno uraditi ako nam se desi slicno sledeceg vikenda ? Meni deluje kao neki trulez






- - - - - - - - - -

ma bice to dobro..nemoj da brines ako je sada zasadis ima dosta vremena da se pripremi za prolecni start
 
Kolega @ORAH,

hvala za ovaj filmić i link sa ostalim materijalom.Evo mog razmišljanja:
ima logike da se sadnica skrati jer se stvori bolji koren koji će kasnije moći da gura više. Mali nerazvijeni koren će se iscrpljivati pokušavajući da gura veliko stablo. Ovako sa prekraćenom sadnicom koran je 'jači' od nadzemnog dela pa će moći da ga hrani bolje.
Ne sumnjam da je to dobra tehnika i da tako treba. Moja dilema upravo proizilazi iz straha da prekratim sadnicu od dva metara koju bih platio 12 eura.
Ali to su moji strahovi....

Interesantno je da boji sadnicu belom farbom samo ne mogu da razumem (čujem) središnju reč između white and paint.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogledah komentare ispod videa:

''He said latex paint mixed half and half with water''
 
Poslednja izmena:
Pa kakva je ralika koliko si platio sadnicu? Njoj je svejedno. :osmeh: Šalim se, sam čin presađivanja je stres za biljku. Skraćivanjem se vrši istovremeno:

  • stimulacija bržeg razvoja korenovog sistema, jer ce na proleće oko 100 pupoljaka da povuče svu snagu i sokove biljke na razvoj lišća i grana;
  • aklimatizacija biljke na nove zemljišne i mikroklimatske uslove (sem ako je ne presađujes na susednu parcelu). Takva aklimatizacija se radi i za drvo Pulownia, na primer.

Ako u prvoj godini posle prekraćivanja orah ne izraste do visine 2m, onda je sledećeg proleća opet kratiš na visinu 30-40 cm. Samo tako ćeš imati jak i dobro razgranat (znači rodan) orah sledecih 200 godina.

Za ukorenjivanje
u toku ove prve godine je jako važan fosfor kao biogeni element, pa zato dodajemo upravo MAP veštačko đubrivo pri sadnji. Medjutim, fosfor je pasiviziran i u kiselim i baznim zemljištima. Da bi ga aktivirali trebaju nam mikrobiološka đubriva i huminske kiseleine tokom te prve godine, kako bi biljka ojačala.
 
Poslednja izmena:
Kakva je ovo bela tecnost sto premazuje sadnicu?

- - - - - - - - - -

Sta je ova bela tecnost sto premazuje sadnicu posle prakracivanja?
 
Kakva je ovo bela tecnost sto premazuje sadnicu?

To je lateks boja iako u donjem tekstu kažu da nema veze sa lateksom. Iz slobodnog prevoda proizilazi da je to prirodna boja. Pokušaj da pronađeš više informacija. Mislim da nema potrebe da se sadnica maže tom bojom - osim da se vidi u parceli. Ja bih samo premazao presek kalem voskom. Mada orah ispušta tečnost na mestu preseka pa nisam siguran da li bi se vosak zalepio. Ali ako sadiš orah koji je izvađen pretpostavljam da su mu stali sokovi.

Bilo bi dobro da i iskusniji daju svoje komentare....

http://www.dundean.com/tips_what_is_latex_paint.shtml
 
Mislim da je krec u kombinaciji sa plavim kamenom ili sumporom, sasvim provereno sredstvo za dezinfekciju sadnice. Sadnica se premazuje belom bojom zbog dezinfekcije, zbog odbijanja suncevih zraka (Preranog kretanja vegetacije i moguceg izmrzavanja. Krecenjem stabla, vegetacija se pomera za par dana i smanjuje opasnost od izmrzavanja pupoljaka koji su "krenuli") i zbog lakseg uocavanja problema na sadnici ( crv u stablu se lakse primeti na beloj boji, jer iz rupe curi tecnost i proces truljenja je dosta uocljiviji)
Iz mog iskustva, najbolje sredstvo za premazivanje sveze orezanog mesta je drvofix (lepak za drvo, koji se za par minuta stegne i ne dozvoljava sokovima koji su krenuli da ga speru) Najvise ga koristim kada radim rezidbu na zeleno i visoka temperatura ga ne moze rastopiti kao vosak.
Ne razumem zasto bi latex bio bolji od kreca, ali jedino sto mi pada na pamet je verovatno spiranje kisom. Latex je verovatno postojaniji na sadnici. Krecenje ukoliko se odradi na jesen, mora da se ponovi pre kretanja vegetacije, jer se vremenom spere sa sadnice u toku zime.
 
za vikend posadjeno 45 turskih chendler-a, na 10ak komada je uoceno da ima po dva kalema.
Jel zna neko sta bi mogao biti razlog tome?

dvakalema.jpg


hvala

- - - - - - - - - -

za vikend posadjeno 45 turskih chendler-a, na 10ak komada je uoceno da ima po dva kalema.
Jel zna neko sta bi mogao biti razlog tome?

dvakalema.jpg


hvala

sajt dodaj.rs danas prestao da radi , tako da se ne vide slike upload-ovane kod njih

 
na 10ak komada je uoceno da ima po dva kalema.
Jel zna neko sta bi mogao biti razlog tome?

Daj jos neku sliku ako imas, ovaj prvi kalem sto si zaokruzio cudno izgleda. Ovo bi trebao da proceni neki kalemar, a prvo sto mi palo na pamet je da im nije usplelo kalemljenje na njivi,(ili uspelo, poteravali pupoljci pa izumirali izdanci) pa su kad su povadili sve onda su neuspele prepakovali u kese sa zemljom i kalemili ponovo u zimu prostim spajanjem. Verovatno i da na prvom kalemu nema ni jedan zdrav i citav pupoljak. Pitanje je i na koju dubinu se ovakava sadnica sadi.
 
Svaka cast. Napisi tekst o zasadu, ako ti nije tesko. Da sve informacije budu na jednom mestu.
 
Nazad
Vrh