Orah - opšta tema

Ako ne planiras masinsko orezivanje i lateralne sorte koje mogu da se rezu (gde lateralni pupoljci daju 80% i vise roda), onda povecaj rastojanje odmah na 12-15m.

Zamolio bih za malo objašnjenje oko lateralnih sorti: Da li je obavezno rezanje ili je poželjno?
Da li u ekstenzivnom odgajanju - desetak stabala - mora da se reže ili možeš pustiti drvo-orah da raste kako mu je priroda odredila bez ikakvih uticaja ili sa vrlo malim uticajem na početku - formiranje krošnje?
Pozdrav i hvala.
 
Kako najbolje pocistiti od panjeva? (novac nije problem). Niko nece da preore a da mi povadimo panjeve, pa da vadimo usput zile. Moze bager da dodje, ali koliko on to moze da pocisti? Cime? Jedan kaze rovokopacem, a drugi mi kaze tu samo riper dolazi u obzir.

Ja sam panjeve vadio rovokopačem (veliki gusjeničar) i tovario u kamion i odvozio. Ako je dobro odrađeno poslije toga ide duboko oranje ili riglovanje (ripovanje) i onda najdosadniji posao a to je vađenje i skupljanje manjih žila. Bagrem je najgori ali i on se da riješiti.
 
Ja imam problem sto ne mogu da nadjem nekog da mi rigoluje jer niko nema takav plug ovde u okolini. Pitao sam sve koje znam. Maksimalno sto mogu da izvucem jeste oranje na 30cm. Tada cu sigurno i povaditi neke zile.

Kako si vadio i skupljao te male zile?

Vidis ja gledam, evo i opax je pisao o orahu i njegovom korenu, a ja cu par ogromnih oraha poseci. On ide u dubinu metrima, kako ja te zile da povadim? Smesno, nema sanse.
 
@opax, Kako vidis da je zemlja losa? I koje agrotehnicke mere...

To se lako moze videti odokativno, jer sadnice stare 9 godina izgledaju vrlo zakrzljalo. Imas sigurno problema sa sastavom zemljista. Ako je sadjeno samo za drvo, trebace 200 godina da dostignu komercijalnu velicinu.

Zamolio bih za malo objašnjenje oko lateralnih sorti: Da li je obavezno rezanje ili je poželjno?
Da li u ekstenzivnom odgajanju - desetak stabala - mora da se reže ili možeš pustiti drvo-orah da raste kako mu je priroda odredila bez ikakvih uticaja ili sa vrlo malim uticajem na početku - formiranje krošnje?
Pozdrav i hvala.

Lateralne sorte mogu da se rezu ostro masinski pri intenzivnom uzgoju, i to je cak pozeljno za kvalitet ploda, a stimulise i rast bocnih grancica i uvelicava rodnost. Pri spalirnoj sadnji, kruna se formira u toku prve 4 godine kao obicna piramidalna kruna, tj. skracivanjem vrha na 1,8-2,0 m i kasnijim skracivanjem i proredjivanjem bocnih grana. Nakon 4. godine ide samo masinsko rezanje na svake 3 godine.

Iste te lateralne sorte ne moraju da se rezu masinski pri tradicionalnom uzgoju, ali onda moraju da se sade na vecim rastojanjima, od barem 12m i vise. Onda je pozeljno formiranje krune vaze. Rod u takvom slucaju ce biti svakako bolji nego kod terminalnih sorti, jer radjaju ne samo na vrhovima grana, tj. obodu krune, vec i diz grana ka stablu. Chandler, Lara i Tulare imaju i do 80% lateralnog roda, tj. na bocnim granama, dok samo 20% na vrhovima. Rasna ima 40% ili 60% lateralnog roda (oba podatka su iz naucnih radova NS fakulteta, ali nisu uskladjena), dok NS kasni rodni ima vecu lateralnu rodnost od citavih 80%, sto ga cini pogodnijim za spalire i orezivanje, ali ima nesto sitniji plod od drugih sorti. Pored toga, u puni rod stupaju u 7, a ne u 15 godina, ali svakako 50% manji nego pri spalirskom uzgoju. Chandler, Lara i Tulare tako daju oko 3 t/ha, dok u intenzivnom uzgoju daju 4,5-8,0 t/ha zbog veceg broja stabala.

http://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/0546-8264/2014/0546-82641401019C.pdf
 
Iste te lateralne sorte ne moraju da se rezu masinski pri tradicionalnom uzgoju, ali onda moraju da se sade na vecim rastojanjima, od barem 12m i vise. Onda je pozeljno formiranje krune vaze. Rod u takvom slucaju ce biti svakako bolji nego kod terminalnih sorti, jer radjaju ne samo na vrhovima grana, tj. obodu krune, vec i diz grana ka stablu. .


http://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/0546-8264/2014/0546-82641401019C.pdf




Orah, meni si ovako odgovorio pre par nedelja:


"4. Za Chandler ti ne treba vise od 10m u trouglu, ako ne budes orezivao krosnju, ali orezivanje stimulise rodnost i kvalitet ploda kod lateralnih sorti, te bi imao manju rodnost po hektaru "


To je velika razlika u odnosu na post od malopre, jesi li u medjuvremenu saznao nesto novo ili ....? Bitno mi je jer smo isplanirali trougao 10m za Chendler (pogledaj preliminarni plan sadnje dole)
hvala

15x1510x10.jpg






www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Nema nigde podataka o rastojanjima za sadnju lateralnih sorti, ako nisu spaliri u pitanju. I sam sam u nedoumici ovih dana oko sadnje Rasne, da li da je sadim uopste i da li moze da se orezuje. Juce sam istrazujuci net nasao neku americku naucnu studiju u kojoj pise da je Chandler srednje bujno drvo, bujnije od Lare. Zato mislim da bi bolje nilo ici na vece rastojanje ako neces imati masinsku rezidbu. Ranije sam citao da su Tulare sadili na 9,1x9,1 m u USA i imali prinos oko 7 t/ha. Tulare je isto srednje bujna sorta.

S druge strane, preslusao sam oko 20 sati materijala N.Kiktenka i on kategoricki savetuje velika rastojanja u slucaju ekstenzivne sadnje, mada on lobira samo svoje terminalne sorte. Olaksavajuca okolnost je sto se Chandler sigurno orezuje i sto mozes kasnije od nekog usluzno da iznajmis trimer i pri sadnji 10x10 da prosiris redove cak i u 10-toj godini.
 
Ali koliko sam ja shvatio lateralne sorte su manje bujnije od terminalnih? Ili mozda gresim? Ja sam sadio i ostavljao razmak 12x10 u trougao.

-------------------------------
19:27
da bih bio jasniji i precizniji - sadio sam sejanac - nisam sadio lateralne sorte - ali hocu
 
Poslednja izmena:
Nije fakt da su manje bujne sve, ali u glavnom je tako jer nema izrazene apikalne dominacije. Ja sam se juce iznenadio ds je Chandler srednje bujni
 
Zdravo svima,.
Ja sam se bio registrovao na ovaj na sajt sa namerom da saznam vise o proizvodnji i uzgajanju oraha. Tada su me zanimale samo sorte Chandler,Ser,Pedro,Haward i Franquette. Mislio sam da zasadim manju plantazu ... evo jos ih nisam zasadio.
Ovde na sajtu nije bilo iskustava, evo vidim tek sad se pise o sorti Chandler...
Ja sam tada kontaktirao sve ozbiljne institucije pocev od UC Davis, preko Polvdivskog instituta,td.,nekoliko proizvodjaca In Vitro, pa sve do pojedinacnih turskih proizvodjaca.
Hteo sam da saznam da li ta i ostale Kalifornijske sorte mogu najpre da izdrze nase zime, jer nisu predvidjene za nas climatski pojas. Hteo sam dalje da saznam da li postoji makar jedan zasad, da kazem vocnjak oraha na parelelama Vojvodine i vise od toga. Znaci centralna Francuska, Svajcarska, Sever Italije, Slovenija,Severna Hrvatska i Rumunija. Bio sam spreman da se odmah uputim i odem na to mesto da vidim kako to izgleda uzivo. Nisam pronasao ni jedan zasad.
Evo zamolicu Vas koji se interesujete ako znate da negde na paralelama Srbije postoji neki zasad Chandler oraha da me uputite.
Ono sto sam saznao je da cak ni u svim delovima Spanije nije prporucljivo saditi kalemljeni Chandler. Nisam uspeo da saznam da li i u svim delovima Turske ima ovih zasada.Posebno na severoistoku. Gomilu mailova sam poslao rasadnicima u Kaliforniji sa namerom da saznam da li u kontinentalnom delu SAD i severnije prema Kanadi ima zasada Chandlera i kako se ponasa. NIsam dobio odgovore.
Na kraju sam konacno dobio odgovor od najveceg strucnjaka za Orah na Balkanu da sorta Chandler nije odgovarajuca za nase klimatsko podrucje.
Ima li neko od vas neko konkretno iskustvo - recimo da je posadio pre 3 godine ili da je video negde Chandler Orchard?
 
Zdravo svima,.
Ja sam se bio registrovao na ovaj na sajt sa namerom da saznam vise o proizvodnji i uzgajanju oraha. Tada su me zanimale samo sorte Chandler,Ser,Pedro,Haward i Franquette. Mislio sam da zasadim manju plantazu ... evo jos ih nisam zasadio.
Ovde na sajtu nije bilo iskustava, evo vidim tek sad se pise o sorti Chandler...
Ja sam tada kontaktirao sve ozbiljne institucije pocev od UC Davis, preko Polvdivskog instituta,td.,nekoliko proizvodjaca In Vitro, pa sve do pojedinacnih turskih proizvodjaca.
Hteo sam da saznam da li ta i ostale Kalifornijske sorte mogu najpre da izdrze nase zime, jer nisu predvidjene za nas climatski pojas. Hteo sam dalje da saznam da li postoji makar jedan zasad, da kazem vocnjak oraha na parelelama Vojvodine i vise od toga. Znaci centralna Francuska, Svajcarska, Sever Italije, Slovenija,Severna Hrvatska i Rumunija. Bio sam spreman da se odmah uputim i odem na to mesto da vidim kako to izgleda uzivo. Nisam pronasao ni jedan zasad.
Evo zamolicu Vas koji se interesujete ako znate da negde na paralelama Srbije postoji neki zasad Chandler oraha da me uputite.
Ono sto sam saznao je da cak ni u svim delovima Spanije nije prporucljivo saditi kalemljeni Chandler. Nisam uspeo da saznam da li i u svim delovima Turske ima ovih zasada.Posebno na severoistoku. Gomilu mailova sam poslao rasadnicima u Kaliforniji sa namerom da saznam da li u kontinentalnom delu SAD i severnije prema Kanadi ima zasada Chandlera i kako se ponasa. NIsam dobio odgovore.
Na kraju sam konacno dobio odgovor od najveceg strucnjaka za Orah na Balkanu da sorta Chandler nije odgovarajuca za nase klimatsko podrucje.
Ima li neko od vas neko konkretno iskustvo - recimo da je posadio pre 3 godine ili da je video negde Chandler Orchard?

jel nije tajna ko je najveci strucnjak za orah na Balkanu?
Clan foruma "orah" ima informacije da se Chendler uzgaja u Moldaviji, to mu dodje dosta severnije od Srbije
Ja sam zasadio dva prosle godine i primili su se, ali ne mislim da je to relevantno
 
Jubilarni post br.1000!
2iabyj9.jpg
Postovani prijatelji sa foruma!

Proslo je 10 meseci od moje prve inicijative da se organizujemo u profesionalni savez odgajivaca oraha. Grupa na facebook broji vec oko 600 clanova, a mnogi prate pojedine moje postove i na ovom forumu. Organizovali smo razmenu iskustava sa krupnim proizvodjacima u Italiji. Planiramo sledece godine istu takvu posetu kolegama u Moldaviji - liderima u razvoju orasarstva danas u Evropi, a mozda i Turskoj.

Da bi smo efikasno razmenjivali znanja medju sobom, ali i sa proizvodjacima i strucnjacima u inostranstvu, vreme je da se organizujemo. Formirajmo neprofitabilni savez uzgajivaca oraha, koji ce biti efikasan i koristan svojim clanovima, a ne korumpirani kanal prodaje raznih sponzora i lobista. Na takav nacin cemo brzo uciti na tudjim greskma, ostvarivati svoja prava i kao "kartel" proizvodjaca konstrolisati ponudu i cene sadnica i repsormaterijala, ali i ploda oraha.

Pozivamo sve ozbiljne vlasnike plantaza oraha ili one koji ce to tek postati da u subotu 24. oktobra dodju na osnivacku skupstinu Saveza proizvodjaca oraha Srbije. Sastanak ce biti odrzan na Novom Beogradu, ul. Prve pruge br.9 (blokovi Retenzija, kod hotela Jugoslavija) u 12:00.

Zainteresovani neka se jave do 23.10. Milosu Todorovicu ("Toki" na forumu), jer ce trebati da popune anketu za pristup Savezu.
Stranicu inicijativne grupe saveza mozete naci na adresi: www.facebook.com/orah.rs

Ciljevi Saveza su:

Transfer znanja. Moci cemo da posecujemo jedni druge i na licu mesta razmenjujemo iskustva u raznim periodima nege zasada. Takodje mozemo da pozivamo strucnjake iz inostranstva da citavoj grupi zainteresovanih clanova demonstriraju napredne tehnike gajenja oraha, a da troskove podelimo medju sobom i time te zaista neobhodne konsultacije ucinimo prihvatljivim.

Kao respektabilno profesionalo udruzenje pregovaracemo sa Ministarstvom poljoprivrede. Boricemo se za korekciju uslova za dobijanje podsticajnih sredstva za podizanje vocnih zasada i refundiranje cene sadnica, kao i dobijanje povoljnih subvencionisanih kredita za clanove naseg saveza. Sadasnji uslovi su takvi da je neralno podici kvalitetan zasad sa pravilnim rastojanjem sadnica i dobiti refundaciju sredstava, a kredit na 3 godine bez grejs perioda u podizanju zasada oraha je takodje nonsens.

Mi sada prvi put formiramo trziste oraha u Srbiji i uvodimo red. Formiracemo brend "Orah iz Srbije" i promovisacemo ga na sajmovima u zemlji i inostranstvu, kao i u trgovinskim lancima. Uvescemo standarde kvaliteta proizvoda koji odgovaraju svetskim (i evropskim istovremeno). Napravicemo nacionalnu berzu ponude i potraznje. Pregovaracemo o uslovima uvoza oraha iz inostranstva sa Ministarstvom poljoprivrede. Organizovano i udruzeno cemo raditi na izvozu i postizanju boljih cena za Srpski orah.

Na prvom okupljanju cemo:
  • promovisati ciljeve i statut Saveza;
  • promovisati Nacionalnu strategiju proizvodnje oraha;
  • izabrati predsednistvo;
  • dogovoriti operativni plan dejstva u sledecih 6 meseci;
  • cuti detaljni izvestaj sa posete proizvodjacima oraha u Italiji;
  • upoznati se i druziti nekoliko sati.

Srdacno,

Sasa Lukic,
inicijator

Kako je bilo na osnivačkoj skupštini?
Ja sam planirao da dođem ali sam bio sprečen preko vikenda.
Jel dogovoreno nešto?
Pozdrav!
 
To je vrlo rastegljiv pojam izgleda. Dosta zavisi i od kvaliteta zemljista i podloge za kalemljenje.
 
Pozdrav,
U dvorištu imam orah star preko 20 godina. Mislim da ga je deda posejao iz semena.
Rodi dobro, ali svake godine propadne 99% plodova.
Da li će pomoći da ga tretiram sa nečim, ili je to tako pa da ga vadim?


[/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]
 
Da li ima u blizini još neki orah sa sličnim problemima. Ovaku bolest nisam do sada imao prilike da vidim.
 
Ima drugi orah na jedno četrdesetak metara, ali kod njega je plod OK.
Ovo sam fotografisao za vikend. Nisam stručnjak, ali koliko vidim lišće nema pege, deluje mi zdravo.
 
jel nije tajna ko je najveci strucnjak za orah na Balkanu?
Clan foruma "orah" ima informacije da se Chendler uzgaja u Moldaviji, to mu dodje dosta severnije od Srbije
Ja sam zasadio dva prosle godine i primili su se, ali ne mislim da je to relevantno


Gdje ste kupili sadnice Chendlera i ja bih kupio par sadnica da probam?
 
Nazad
Vrh