Orah - opšta tema

Sasa, ja cu se truditi da prisustvujem skupu, i mogu pomoci oko nekih finansijskih stvari jer sam knjigovodja.

Takodje bih zeleo da vam pitam posto sam procitao da planirate zasad 2016 godine, tacnije procitao sam celu FB stranicu i upravo celu ovu temu ovde (ispadose mi oci), kakav zasad planirate? Napisali ste kasni novosadski i rasna. Pola pola i 2 oprasivaca. Na kojoj daljini bi ste ih sadili sa obzirom da je rasna male bujnosti a kasni novosadski umerene? Da li planirate masinsko orezivanje?
 
Moji orasi...

photo0287.jpg


Stabla su stara, ovaj sitniji (inace klasicne velicine) je star preko 50god. Ovaj krupan je oko 30god. Ovaj krupan bih da razmnozim, pa sam hteo da pitam moze li sejancem? Inace je mnogo kvalitetani mekan orah...
 


Evo jedan panoramski snimak dijela moje plantaže u 3. godini. U nastavku se vidi još jedna parcela od oko 50 ari koja je spremna za sadnju. Planiram sadnju još 35 oraha i 80-ak ljeski, tako da bi trebalo sveukupno biti 123 oraha i 134 ljeske na oko 1,2 ha.
 


Evo jedan panoramski snimak dijela moje plantaže u 3. godini. U nastavku se vidi još jedna parcela od oko 50 ari koja je spremna za sadnju. Planiram sadnju još 35 oraha i 80-ak ljeski, tako da bi trebalo sveukupno biti 123 oraha i 134 ljeske na oko 1,2 ha.

jel ne mislis da je to malo pregusta sadnja?

- - - - - - - - - -

iako sa velikim zakasnjenjem, konacno je dosao na red obilazak starijeg zasada oraha (najavio sam to u ranijim postovima).
Lokacija: selo Rasna, okolina Pozege (valjda rodno mesto prof.Koraca, po kom je sorta rasna dobila ime, nisam 100% siguran)
Zasad: 35 stabala, 10mx10m, trougao, preko 30god star (6-7 razlicitih sorti, nazalost nema rasne, nije postojala u vreme sadnje), cak ni ne zna imena svih sorti
vlasnik: dekica od preko 80god., rodjak prof Koraca. Sam skuplja, ljusti (rucno),..odlican lik
prinos: ne pravi statistiku, ali misli da je u proseku 20 i vise kg osusenih (u ljusci). Najzadovoljniji je sa novosadskim kasnim i sejnovo.
obrada: nekad je izmedju imao i druge vocke, pa je kasnije morao da povadi, sad samo kosi, zalije ako je prevelika susa. Prosle god su se osusila 3 oraha, misli da je zbog previse vlage, unutar zasada je neki bunar sa izvorom na 1m dubine, i velike kise su im dosle glave (3 oraha tacno nizvodno od bunara)
orezivanje: u pocetku je orezivao do formiranja krune, posle 7-8god ih vise ne dira

Kaze, ako bi ih sada sadio, ne bi isao ispod 12m rastojanja. Vidi se da je Sejnovo vece od ostalih i da mu fali malo vise vazduha, ali su mu bas krupni plodovi (ima slika sa po par oraha od Sejnova i NS kasnog)
Stavio sam 30ak slika na dropbox, pa koga interesuje, neka ih skine i pogleda (stabla, plodovi na zamlji, skupljeni,...)
https://www.dropbox.com/sh/8zubg5a7seejeuw/AADaXkN-tKPhxgyh4l569kHxa?dl=0
 
RASTOJANJA ZA SADNJU SORTI TERMINALNOG TIPA RODNOSTI

Najpoznatiji moldavski strucnjak za orah Nikolaj Kiktenko, koji se proizvodnjom sadnica i podizanjem zasada bavi vec 50 godina organizuje savetovanja za proizvodjace oraha iz ruskog govornog podrucka. Godisnje proizvodi oko 150.000 kalemova oraha. Moldavija je pored USA jedina zemlja sa zakonom o orahu i Nacionalnim programom razvitka orasarstva, na osnovu koga drzava subvencionira 50-90% troskova. Podslednjih 20 godina su zasadili novih 14.000 ha oraha, a poslednje 3 godine su presli skoro potpuno na uvozne sorte lateralne rodnosti, iako je Moldavija imala vrlo poznate sobstvene terminalne sorte.

Prema iskustvu Nikolaja Kiktenka, kod sorti oraha sa TERMINALNIM tipom rodnosti (takve sorte se ne orezuju masinski, jer radjaju samo na vrhovima grana) stabla pocinju da guse jedan drugog i prestaju da radjaju nakon odredjenog broja godina:
  • rastojanje 6x8m, nakon 10 godina
  • rastojanje 8x8m, nakon 12 godina
  • rastojanje 8x10m, nakon 14 godina
  • rastojanje 10x10m, nakon 18 godina
  • rastojanje 10x12m, nakon 25 godina
  • rastojanje 12x12m, nakon 30 godina
  • rastojanje 10x14m, nakon 40 godina

Prema iskustvu N.Kiktenka, maksimalna rodnost zasada terminalnih sorti od oko 3 t/ha dostize se u starosti zasada od 25 godina, pri sadnji od minimum 10x14m - sto znaci prinos od oko 40 kg po stablu.

Citavo predavanje mozete da pogledate na https://www.youtube.com/watch?v=lhI7rFxSawQ
 
jel ne mislis da je to malo pregusta sadnja?

Kod mene sade 7x7 m u kvadrat ili 7x7x7 m u trougao pa je moje 8x8 m u kvadrat "preveliko rastojanje".
Iako se to na slici ne vidi u pitanju je teren sa nagibom, a sorte su Šampion, G139 i Rasna (koje nisu bujne kao Šejnovo) pa sam iz tih razloga išao 8x8 m.
Takođe, planirao sam poslije 12-15 godina ako bude potrebno izvaditi svaki drugi red pa ću dobiti 16x8 m ili svaku drugu dijagonalu pa ću dobiti 11,3x11,3 m.
Uložio sam 600 € više za sadnice, ali za tih 15 godina 45 sadnica bi trebalo donijeti ukupan rod bar 1300 kg, tj. bar 2.000 € pa ima nekakve računice.
U novom zasadu sam već izbušio rupe na 10x10x10 m u trougao i skoro sve ću saditi Rasnu.
 
Kod mene sade 7x7 m u kvadrat ili 7x7x7 m u trougao pa je moje 8x8 m u kvadrat "preveliko rastojanje".
Iako se to na slici ne vidi u pitanju je teren sa nagibom, a sorte su Šampion, G139 i Rasna (koje nisu bujne kao Šejnovo) pa sam iz tih razloga išao 8x8 m.
Takođe, planirao sam poslije 12-15 godina ako bude potrebno izvaditi svaki drugi red pa ću dobiti 16x8 m ili svaku drugu dijagonalu pa ću dobiti 11,3x11,3 m.
Uložio sam 600 € više za sadnice, ali za tih 15 godina 45 sadnica bi trebalo donijeti ukupan rod bar 1300 kg, tj. bar 2.000 € pa ima nekakve računice.
U novom zasadu sam već izbušio rupe na 10x10x10 m u trougao i skoro sve ću saditi Rasnu.

izgleda da si pesimista za prinose, 1300/45=29kg po stablu do 15te godine :osmeh: , mada si i troskove potcenio (samo sadnice)
 
evo zasad oraha od mog tasta, nekih 25 ari 5x6 sadjeno. Sorta -domaca :sta: iz rasadnika u Krusevcu, posadjeno 2006 na jesen.

Dosta su mu pocupali, jedan red mu je majmun koji je kosio pokosio sa sve travom kada su bili mali itd... pa je ponovo sadio.

Ovo na liscu je neka bolest ili je to sto opadaju sada?

fmnprn.jpg

2ziueir.jpg

am31id.jpg

ruppi8.jpg

2czox10.jpg

2nlxzr4.jpg

xqeryo.jpg

b49sah.jpg
 
5x6 sadjeno. Sorta -domaca :sta: iz rasadnika u Krusevcu, posadjeno 2006 na jesen.

Mislim da je tvoj tast nadrljao po svim parametrima - od izbora rasadnika u prvom redu, "sorte" koju su mu prodali (da se lepse izrazim), do "saveta" o razmaku sadnje koji su mu dali, a kako vidim i sa kvalitetom zemlje je lose prosao i agrotehnickim merama. Po meni najisplativi je je da se ovaj vocnjak unisti, uradi rigolovanje i da se isvadi koren koji ce inace truleti i unistavati sve sto bude sadio tamo dalje. Prinos od 1 m3 bi mu dali 4-5 normalnih oraha.
 
@oktopod

hvala na informaciji, kaze on to opada lisce pa se susi... nece da prska kaze orah se ne prska. U sustini on se dosta cima oko oraha, kosi i to ali nema pojma. Nista nije sadio izmedju, nikakvo prskanje ili djubrivo...

@opax

Kako vidis da je zemlja losa? I koje agrotehnicke mere...

Vidis meni ta parcela uopste nije interesantna, jer treba da se vozi 2km po makadamu, pa onda jedno 100m pesaci po traktorskom putu gde auto ne moze da prodje da bi se stiglo. Nadam se da ce tu nesto ostati za drvo jednog dana, mada je prekasno orezivao niske grane, mislim da ce ostati cvorovi. Tako da je najisplativije da se to nista ne dira. Bar sto se mene tice. Ipak je to samo 25 ari.

Mi smo poceli da cistimo moj salas gde sadimo sledece godine. Izmerio sam i oko 70 ari cemo zasaditi. Od toga jedno 15 ari imam stari vocnjak. Kako najbolje pocistiti od panjeva? (novac nije problem). Niko nece da preore a da mi povadimo panjeve, pa da vadimo usput zile. Moze bager da dodje, ali koliko on to moze da pocisti? Cime? Jedan kaze rovokopacem, a drugi mi kaze tu samo riper dolazi u obzir.

I jos jedno pitanje, koliko vreti orah kao gradja? Jer hoce neki da mi posece neka 2-3 stara oraha i nudi 300 evra po kubiku.
 
RASTOJANJA ZA SADNJU SORTI TERMINALNOG TIPA RODNOSTI

Prema iskustvu Nikolaja Kiktenka, kod sorti oraha sa TERMINALNIM tipom rodnosti (takve sorte se ne orezuju masinski, jer radjaju samo na vrhovima grana) stabla pocinju da guse jedan drugog i prestaju da radjaju nakon odredjenog broja godina:
  • rastojanje 6x8m, nakon 10 godina
  • rastojanje 8x8m, nakon 12 godina
  • rastojanje 8x10m, nakon 14 godina
  • rastojanje 10x10m, nakon 18 godina
  • rastojanje 10x12m, nakon 25 godina
  • rastojanje 12x12m, nakon 30 godina
  • rastojanje 10x14m, nakon 40 godina

Zavisi li nesto od oblika krosnje (vaza, centralna,....)?

- - - - - - - - - -

evo ga jedan Chendler (bar bi trebao da bude :osmeh:) , slikano prosle nedelje, zasadjen prosle godine (ogledno dobro, 2x Chendler, 1xRasna) pre nego sto smo kupili parcelu.
Sadjeno kod mojih (okolina Pozege), na totalno "mrsavoj" zemlji,oko 350m.n.v, pogresno radjeno (nije zaliveno, nije gazena zemlja), rupa 0.6x0.6x0.4m , 60-70lit glistenjaka. Otac zalio i okopao par puta u toku leta, nista nije orezivano , ni dirano
Drugi Chendler je nesto losiji, a Rasna se nije primila (verovatno nasom krivicom)

2015-10-14-121918.jpg
[/IMG]
 
Kod mene sade 7x7 m u kvadrat ili 7x7x7 m u trougao pa je moje 8x8 m u kvadrat "preveliko rastojanje".
Iako se to na slici ne vidi u pitanju je teren sa nagibom, a sorte su Šampion, G139 i Rasna (koje nisu bujne kao Šejnovo) pa sam iz tih razloga išao 8x8 m.
Takođe, planirao sam poslije 12-15 godina ako bude potrebno izvaditi svaki drugi red pa ću dobiti 16x8 m ili svaku drugu dijagonalu pa ću dobiti 11,3x11,3 m.
Uložio sam 600 € više za sadnice, ali za tih 15 godina 45 sadnica bi trebalo donijeti ukupan rod bar 1300 kg, tj. bar 2.000 € pa ima nekakve računice.
U novom zasadu sam već izbušio rupe na 10x10x10 m u trougao i skoro sve ću saditi Rasnu.

Aco, ne bih da te plasim, ali pogledaj predavanje Nikolaja Kiktenka na 28 min. 20 sek. Covek ima 50 godina iskustva u sanji zasda oraha. Treba se uciti ne na svojim, a na tudjim greskama. Kiktenko kaze da je povrsina korenovog sistema oraha oko 50-80% veca od povrsine koju nad zemljom zauzima krosnja. Kada krosnje krenu da se dodiruju, koren je vec dobro isprepletan sa korenjem okolnih stabala. Nadzemni deo stabla 15-godisnjeg oraha tezi oko 600 kg, dok je podzemni deo oko 1000 kg korena i zilica. Kada proredimo zasad i odsecemo deo stabala, tih 100O kg organske mase pocinje da truli i truje toksinima korenje zivih stabala, koja pocinju da boluju i lisce da im zuti, a sa tim i plodnost drasticno opada. Vreme potreno da koren 15-godisnjeg oraha potpuno istruli je 10-12 godina, posle cega tek orasnjak pocinje da se regenerise. Prema tome, greske treba uvideti odmah i ne raditi jalov posao. Ak one planiras masinsko orezivanje i lateralne sorte koje mogu da se rezu (gde lateralni pupoljci daju 80% i vise roda), onda povecaj rastojanje odmah na 12-15m.

Ja sam pre 3 godine isekao citav red sorte Sejnovo, sadjene na 8x8m po savetu instituta za vocarstvo u Cacku i mogu da ti kazem da mi se rodnost ostalih oraha nije poboljsala. Dobro radjaju smao oni sto su i ranije bilo na obodu parcele, jer ne boluju zbog trulezi pod zemljom.

- - - - - - - - - -

Pogledaj novije tekstove koje sam objavio na facebooku, koji se ticu upravo karakteristika korenovog sistema oraha. Tamo objavljujemo mnogo interesantnih tekstova o gajenju oraha, dok ovde na forumu samo caskamo. Pitanje-odgovor.
 
Nazad
Vrh