Orah - opšta tema

Na kom razmaku je preporuka saditi za DRVO a ne plod? I koja sorta od ovih nasih je najbolja za to? Vidim da je americki crni orah bas popularan, ali nisam siguran koliko to uspeva kod nas.
 
2x3m da bi isterao pravo i vitko stablo bez grana do 4m. Crni orah je isplativ ako su blizu podzemne vode, tj. blizu reke, a inace obicni sejanac. Crnom orahu treba oko 40 godina da dodje do precnika 35-40cm.
 
Plus crni orah je invazivna vrsta pa je eticki malo problematican...

Sent from my 2013023 using Tapatalk
 
2x3 znaci 2 metra u redu a 3 izmedju redova? Sada sam gledao na google maps, 1km od moje parcele je velika morava, i tip zemlje je smonica. To je tip zemlje koji odlicno zadrzava vlagu. Zar nije malo 2m izmedju oraha? I da li ste upuceni da li se uopste u nasoj zemlji prodaju sadnice crnog oraha, gledao sad po guglu i ne vidim. A pod sejanac podrazumevate da kupim "domaci" orah u rasadniku dvogodisnje sadnice ili da sam sejem pa da nikne.

U ponedeljak ili utorak mi dolazi jedan da mi posece 4-5 oraha koji smetaju mom buducem zasadu. Imam jedan baaas visok. Nego imam pitanje, kako se to meri zapremina. Uzme se duzina debla puta povrsina preseka, ali onog gore (manja povrsina) ili donjeg (visa) ili aritmeticka sredina. Takodje mi nudi nesto nisku cenu za deblo iznas prve grane, a do druge grane ima dosta. Ima li ko iskustva?

A one tamo nedelje dolazi bager da pocisti i jedan vocnjak. Onda vadim zemlju za uzorak da vidim kakva je. Na prolece orem i djubrim, i pripremam za zasad na jesen. Takodje imam i jednu parcelu 60 ari ali je na dobroj lokaciji, pa je tu skupa zemlja, a zena pored prodaje jos jednu parcelu 60 ari. Parcela je veoma izduzena sto je dobro za orah koji voli svetlost. Tu cu imati verovatno 1.2 hektara i one tamo godine i tu da zasadim. Jos uvek nisam sorte odlucio, ako stavljam sejnovo onda cu na bas veliki razmak da sadim, a ako rasnu onda mozda na 10x10, nece valjda ona da se siri bas jer nije veoma bujna.

- - - - - - - - - -

evo je tabela za obracun kubikaze drveta po kubnom metru po osnovu precnika

http://www.masinskiprirucnik.com/Zapremina%20oble%20gra%C4%91e.html

0.12566 m3 po metru duznom na 40cm precnik. Kazes 4 metara duzine x 0.12566 =pola kubika.

Meni ovaj sto dolazi placa 300 evra po kubiku, on sece, odnosi i sve. Ali moja debla su deblja a time i vrednija, imam ih i po 80cm u obimu.

Ima li negde tekst za crni orah neki dobar? Gde si nasao podatak za 40 godina ovaj obim, bio bih ti veoma zahvalan.

Inace zelim da ti zahvalim na svim ovim tekstovima ovde i na fejsu veoma su dobri, sve sam procitao.
 
Sejanac znaci da si ti sam zasadio seme (plod oraha) u zemlju i on nikao. Znaci samonikli ili nekalemljeni.

Crni orah za seme skupljaju na Staroj planini. Saznao sam nedavno u jednom rasadniku. Ima ga i u gradskim parkovima. Potrazi.

Podatke o crnom orahu uglavnom imas dostupne na engleskom jeziku i prepun ih je internet. Samo googlaj "black walnut".
 
Procitao sam dosta tekstova, dobro znam engleski. Ali nisam uspeo da nadjem obim koji dostigne za koje vreme, uglavnom pise da se sece posle 40-50 godina, ali i da sa 60 godina zasad duplo vise vredi nego posle 40. Inace mu najvise odgovaraju aluvijalna zemljista koja idu uz reku. I trazi duboko zemljiste sto znaci bez podvodnih voda, bar do neke dubine. Veoma ima otrovno lisce i tesko bilo sta raste sa njim, ima par stvari. Nasao sam u nekom rasadniku imaju sadnice za 500 dinara sto je jeftinije od sorti za plod. Mislis li da je bolje da uzmem plodove, i posadim u zemlju (nasao sam uputstvo) i tako zasadim? Hocu neke parcele gde nije isplativo ograditi ih (previse su duguljaste) da zasadim taj orah. Pa ko neko hoce da krade plodove i krcka ih neka izvoli :) Toliko debelu ljusku imaju da to nije normalno.
 
Eto vidis. Sve si pravilno pronasao. Ako se sadi za drvo, kazu da uvek treba saditi plod. Zasto da placas nekome 4 eura, kad mozesxda se sada prosetas Starom planinom i pokupis pun dzak plodova.
 
Imaju neki rasadnici koji prodaju nekalemljene orah za 150 dinara sadnicu, to bih pre uzeo ali moram da pozovem da vidim da li imaju crni orah. Veliko mi je zezanje da ja sam to sadim. Opcija br. 1 je da sadim na njivi direktno, kazu stavlja se 3 po mestu gde zelis da imas orah pa onda odaberes najbolji a druga dva odbacis. Opcija br.2 mi je da kuci zasadim u saksijama pa posle presadim, sto mi je bolje. Ta prva parcela koju bih zasadio jeste nekih 20 ari, 20x100 metara. Na 3x3 to je 10 po aru, 20 ari po 10 po 150 dinara to je 30.000 dinara za sadnice.... nije bas ni malo.

Bas cu da vidim sad ovih dana gde mogu da nadjem neki crni orah da uzmem orahe, stara planina je daleko...

Ako ne uzecu plodove od ovog oraha sto dolaze da mi seku, bas je visok, pravo stablo ima, i malo plodova.
 
jajajaja ja da sam na tvom mestu ne bih kupovao divlji orah za sadnju po 150 dinara,to je vocka od koje je najednostavnije dobiti taj sejanac,ja sam ih dobio oko 30ak,imas na internetu nacin sadnje,cini mi se oko 8 cm dubina i popreko po savu da puca tako da koren ima pravilan rast na dole a ne u stranu,druga stvar jeste da imam neke stare i do 3 godine,skidao sam im sve bocne pupoljke tako da sam dobio visinu vec preko 3 metra,ali da napomenem bez razgranjenja,naravno ici ce ono jos u visinu...jedini problem mi se javlja sto se neko drvo krivi usled vetra pa recimo da za neke treba naslon u pocetnim godinama...pozdrav
 
Ma da nasao sam seme oraha :) 500 din kilo crnog oraha. Uzecu 8 kila verovatno. Uzimam ove koje su najbolje i sadim sledece godine. Hvala na savetima.

Mozes li da slikas te sadnice od 3 metra? To je i meni plan, naravno da pustim u visinu da rastu. Kada planiras da pustis bocne grane? U kojim mesecima mu izlaze pupoljci?

Evo par informacija o sadnji crnog oraha. Ako sadite na 5x5 brze ce rasti, ali ce kvalitet drva biti losiji. Sadi se na 1.5x1.5 do 3x3 i posle 10-15 godina se seku odredjena stabla, kriva, losija slabija itd. I tako se povremeno proredjuju, i na kraju dobija zasad 12x12metara (ovo ne moze egzaktno) gde imate vrhunsko drvo. Amerikanci to zovu veneer. Takodje se prati obim stabala, neko stablo pocne da stagnira na 40-50 cm u obimu, a neko napreduje i dalje.

- - - - - - - - - -

@ vockica

nasao sam ovaj odlican tutorial za crni orah. Po njemu ti gresis sa drzanjem samo osovine, po ovome treba ostaviti 60% za kosnju a 40% za drvo. Pa polako seces grane kako drvo raste, jer drvo slabije raste ako nema lisca da obezbedi hranu za rast. Videces ovde da cak i ostavi neke grane skroz dole, jer su se neke grane gore udebljale pa je morao da ih posece, pa je ostavio te dole da prave hranu, a posle sledece godine, ili za dve ih sece, pre nego sto predju 2 inca u precniku. Do dva inca ako je grana ne pravi probleme za cvor ili bilo kakva ostecenjea.

https://www.youtube.com/watch?v=NpEs1cOOacA&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=YxJIQco_pIo
 
jajajaja slikacu pa cu ti poslati,jasno da ne moze da izgura sa manjkom lista svakako ali cu ti poslati sliku pa ces da pogledas sta i kako izgleda...pazi sad...radio sam experiment,nekima nisam dirao pupoljke uopste iste godine su sadjeni kao ovi od 3 metra,e sad sta mislis koje su visine?????
mnogoooo sumanji,uostalom sacekacemo slike pa ces videti...Inace nisam strucnjak ovo ti je samo moje zapazanje i iskljucivo je kod divljeg oraha..od sledece godine inace necu dirati nista ostavljam ih tako da rastu sa sve bocnih grana,necu skidati,a i poslusacu tvoj savet da se seku kad budu debele,bolje mi je tako inace bi se sve ispovijalo ko loza...apikalna dominacija je kljucna stvar,ja primenjujem samo ono sto znam...i na nekima sam zapazio da mi zbog dela zemlje koja je kao beton dosta slabije rasla,uzeo sam prekracivao(prekracivanje podstice bbujnost) i djhubruio samo azotom,zato sto smonica sama po sebi ima dovoljno P i K....svako iskustvo je vazno zato sam i radim oko voca dok sam mlad da naucim,pa ja sam kalemio orah engleskim spajannjem na poljuuu :haha: ali sta ces pocetnikkk ..pozdrav
 
Hm. Ja mislim da je to onaj fazon, nekada koras napraviti jedan korak unazad da bi napravio 2 unapred.

Mislim da ce ih stici ovi sledece godine zbog vise lisca.

Ne cekaj grane da budu depele vec donji deo stabla cisti a gornji ostavi grane. Naravno moras da cuvas vodilju i kratis konkurente.

Ja ovo samo teorijski. Procitao sam i jednu americku knjigu tamo pise 50-50 da se ostavlja odnos knjoanja stablo.
 

Osnivacka skupstina SAVEZA UZGAJIVACA ORAHA SRBIJE odrzana je 24. oktobra u biznis-centru hotela Slavija Lux u Beogadu. Skupstini je prisustvovalo 20 krupnih proizvodjaca oraha, vlasnika zasada razne starosti, povrsina 1-10 ha.


5etvs1.jpg


Upoznali smo se, druzili 4 sata, razmenjivali korisna iskustva. Svi postojeci zasadi sorti terminalnog tipa rodnosti i na rastojanju 10x10 m daju jako skromne rezultate. Uz najbolje agrotehnicke mere ne postize se rodnost veca od 20 kg/stablu, dok je bez njih ona upola manja (zasad selekcije Rasna na povrsini 1 ha, sadjene na rastojanju 10x10m, stare 12 godina daje oko 1 t/ha bez polivanja). Svi proizvodjaci ce u buduce ici na prosirenje zasada isklucivo intenzivnog tipa (spalirska sadnja) i sa visokorodnim sortama lateralnog tipa rodnosti.


Najvise brige kod prizvodjaca izazvala je cinjenica da su skoro svi bili prevareni pri kupovini sadnica, cak i ako je rec o rasadniku Novosadskog poljoprivredog fakulteta, a da ne govorimo o privatnim rasadnicima koji cesto prodaju takozvane "skolovane" sadnice nekalemljenog oraha (skracene na 15 cm iznad tla, tako da formiraju koleno koje imitira kalem). Na ovakav nacin ne samo da smo bacili novac, vec i izgubili po 7-10 godina dok se ne otkrije prevara. Odluceno je da se radi na uvodjenju reda u ovu sferu i sertifikacije 100% proverenih rasadnika od strane Saveza - detaljne kontrole kalemara tokom kalemljenja, obelezavanje svake sadnice specijalnim plombama i redovne kontrole uzgoja sadnica u rastilu tokom 2 godine. Takvi rasadnici ce imati pravo da nose grb udruzenja, kao dokaz prodjene 2-godisnje sertifikacije i savesnog rada.


2q1ghs6.jpg



Izabrano je predsednistvo, usvojen statut i ciljevi udruzenja:


1. Transfer znanja. Moci cemo da posecujemo jedni druge i na licu mesta razmenjujemo iskustva u raznim periodima nege zasada. Takodje mozemo da pozivamo strucnjake iz inostranstva da citavoj grupi zainteresovanih clanova demonstriraju napredne tehnike gajenja oraha, a da troskove podelimo medju sobom i time te zaista neobhodne konsultacije ucinimo prihvatljivim.


2. Kao respektabilno profesionalo udruzenje otpoceli smo vrlo konstruktivne pregovore sa Ministarstvom poljoprivrede RS. U blizoj buducnosti bice prosiren sortiment savremenim rodnim sortama lateralnog tipa rodnosti, kao i broj sadnica u zasadima intenzivnog tipa, u pravilniku za subvencije.


3. Mi sada prvi put formiramo trziste oraha u Srbiji i uvodimo red. Formiracemo brend "Orah iz Srbije" i promovisacemo ga na sajmovima u zemlji i inostranstvu, kao i u trgovinskim lancima. Uvescemo standarde kvaliteta proizvoda koji odgovaraju svetskim (i evropskim istovremeno). Napravicemo nacionalnu berzu ponude i potraznje. Pregovaracemo o uslovima uvoza oraha iz inostranstva sa Ministarstvom poljoprivrede. Organizovano i udruzeno cemo raditi na izvozu i postizanju boljih cena za Srpski orah.


4. Saradnja sa domacim nucnim insticijama na formiranju specijalizovanog instituta za orasarstvo, koji bi pratio aktuelne svetske trendove i ucestvovao u razemni najnovijih znanja i tehnologija, radio na obrazovanju proizvodjaca, ispitivao nove strane sorte u nasim uslovima, radio na selekciji kvalitetnih domacih sorti lateralnog tipa i proizvodio kvalitetne podloge za kalemljenje vegetativnim razmnozavanjem hibrida.


Svi koji zele da pristupe udruzenju, mogu da se jave na e-mail: office.swga@gmail.com
Dobicete anketu koju treba da popunite i pristupnicu udruzenju.


Clanovi udruzenja ce moci da prisustvuju predavanjima koje organizujemo, da nabavljaju sadnice po povlascenim cenama, da nude orah na zatvorenoj berzi ponude-potraznje koja ce biti organizovana u cilju postizanja vecih cena direktnim izvozom oraha (izbegavanjem posrednika i nakupaca), kao i da komuniciraju i razmenjuju iskustvo na zatvorenom forumu za clanove udruzenja.


 


5etvs1.jpg


Svi postojeci zasadi sorti terminalnog tipa rodnosti i na rastojanju 10x10 m daju jako skromne rezultate. Uz najbolje agrotehnicke mere ne postize se rodnost veca od 20 kg/stablu, dok je bez njih ona upola manja (zasad selekcije Rasna na povrsini 1 ha, sadjene na rastojanju 10x10m, stare 12 godina daje oko 1 t/ha bez polivanja).


Pa dobro, i ne moze stablo da da vise u 12-oj godini zar ne?! Ja sam 2004-te posadio 8 kom. kupljenih u institutu Cacak. Kasnije sam 2008. god. posadio jos 22 komada. Prvi su prorodili znacajnije prosle godine, ove godine sam npr. od njih imao 4 dzaka od stocnog brasna u ljusci. Videcemo koliko ce izaci kad pocnem da krckam. Napominjem da ih ne polivam, niti nesto posebno stitim. Od nekih poslova isticem da s jeseni rasturim vocarsko djubrivo, podrijem onoliko koliko mogu da dohvatim. S proleca kada pocne vegetacija, rasturim KAN i par puta totalom stitim od korova.

Pozz zupa100
 

Osnivacka skupstina SAVEZA UZGAJIVACA ORAHA SRBIJE odrzana je 24. oktobra u biznis-centru hotela Slavija Lux u Beogadu...


Čestitam i želim da imate uspeha i da ostvarite najvažnije zadatke oko kojih ste se okupili. Nadam se da ćemo i mi na ovom forumu ali i svi zainteresovani imati koristi od toga i da ćemo moći da dobijamo i dalje smernice i transfer znanja, savete i iskustva. Ako budete delili tekstove, postove, članke i radove i analize sa oglednih polja na nekoj budućoj internet prezentaciji onda će to biti na korist celog društva. Takav način rada može i da probudi ove uspavane na 'raznoraznim' institutima....
Uostalom videćemo na kojoj osnovi je napravljen ovaj savez...

Najvise brige kod prizvodjaca izazvala je cinjenica da su skoro svi bili prevareni pri kupovini sadnica...

Da li sada možete na napišete koje rasadnike preporučujete ili da zainteresovanim pošaljete na pp (javljam se :osmeh:)? Ili da spretno provučete kroz neki od tekstova nazive rasadnika (tipa... imam prijatelja koji ima zasad koji je naručuio sadnice od tog i tog...) (ovde ili na facebook stranici).
Poznajem ljude koji bi želeli da sade ali imaju loša iskustva. Toliko loša da su došli do toga da im je bolja varijanta da kupe sejanac nego kalemljenu sadnicu....

Pozdrav i hvala....
 
U Cacku ima privatni rasadnik vlasnistvo profesora Milisava Mitrovica koji je doktorirao na orahu a jedno vreme je bio i direktor instituta. Koliko sam cuo vrlo je posten, ne bavi prevarama.
 
Ja sam zainteresovan da kupim nekoliko sadnica sorte Chendler ili neke druge sorte sa lateranim plodonošenjem, da probam prije nego što budem sadio veće površine, ali ne znam gdje ima kvalitetnih i sigurnih sadnica??
 
Nazad
Vrh