Ogrev (ugalj, drvo,...) -- nova tema

Da, ima logike, hrastovina je verovatno i najtvrdja, bukva malo manje.
Jasen znam da je isto tvrd ali je redak pa tako valjda i nije popularan...


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Hrast kuvan u ulju, čini mi se, kod nas su ove godine skinuli staru prugu i sad te pragove vuku ljudi i seku u ogrev, jako neprijatan miris a o štetnosti da ne govorim.
 
Od kog drveta su ti pragovi?
............................................

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
99% su bukovi ( bar u našem kraju )
Ima i hrastovih ali oni se koriste samo na mostovskim konstrukcijama i teže se nalaze polovni .
I jedni i drugi se impegniraju kreozotom . Jbmli ga koja je to hemija , samo znam ( iz sopstvenog iskustva ) da kada se obrađuju i strugotina dodje u dodir sa kožom tu obično jako pocrveni .
Otpadne ljuske gore ko Luc .
 
Bagrem. pripremljen u leto 2022, skoro 7 metara - za 300 E doveženo do kuće. Izgleda da su cene ogrevnog drveta u padu ...
 
Za sledeću sezonu spreman ogrev samo da ga spakujem.
1t briketa bukovog 24000 tona.
Drva 9m Hrast po 7700 sa prevozom i istovarom.
Ali ljudi cepanje i sečenje otišlo na 1200 dinara.
Juče sekli i cepali isti ljudi od prošle godine.
Kad rekoše 1200 ja kadar nevera .
Namerno sam tražio prošarano da ima i oblica
f858a0dd2b8fbceb76f4f93e0acecc4b.jpg


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Купио данас пљеваљски сушени, 20 000 динара тона.
Nisam čuo za taj ugalj,znam da Vreoci imaju pogon za sušenje i popravljanje kalorične vrednosti uglja.Spominje se da to rade i na Kosovu ugalj Obilić,za sušeni Pljevaljski nisam čuo ali bilo bi mi drago da se pojavi još neko sa tim kvalitetom dorade uglja.
 
Pljevlja nemaju pogon za sušenje...
Jedino da se prirodno osušio, sam od sebe....😃
Inače, cena na samom Rudniku Pljevlja je do 90 eura tona, zavisno od separacije....
 
Pljevlja nemaju pogon za sušenje...
Jedino da se prirodno osušio, sam od sebe....😃
Inače, cena na samom Rudniku Pljevlja je do 90 eura tona, zavisno od separacije....
Plus prevoz do banata, verovatno neka taksa za prelaz preko granice cg-srb zarada stovarisa, i ja ga platio 17 200 din tonu....
 
Malo sekao sinoć u ramu, mešana drva, ima bagrema, cera, šljive, bresta... Nije neki kvalitet, ali je iz moje šume, ne košta puno. Jedino ne valja što nema više, sve sam posekao.
e28dba9d5241a6827c663d18fcc7f4cf.jpg


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Malo sekao sinoć u ramu, mešana drva, ima bagrema, cera, šljive, bresta... Nije neki kvalitet, ali je iz moje šume, ne košta puno. Jedino ne valja što nema više, sve sam posekao.
e28dba9d5241a6827c663d18fcc7f4cf.jpg


Послато са DN2103 помоћу Тапатока

Dobro je ako si ti sve posekao...a ne neko drugi.Sto kaze I losije i trulez gorimo da ustedimo i sve iskoristimo a ono dobro ti drugi isece...e to ne valja ako se desi.
 
Biće prva zimska sezona na gas,vidićemo kako je,neki kažu jeftinije od drva, bum videli
Doduše ostavio sam i kazan na čvrsto,za nedajbože
 
Mi isto uvodimo kod sestre gas. Bome nije jeftino uvođenje gasa, a kasnije ćemo videti kolika će biti potrošnja.
 
Nazad
Vrh