Obrada metala

jednosmern napon ima samo negativnu poluperiodu ili pozitivnu poluperiodu tako da nema frekvenciju,e sad oblik napona dali je idealno ispeglan to je vec nesto drugo ali frekvencija je 0
 
Sve zavisi od broja dioda i dali je monofazni ili trofazni. Dali ga peglas sa dve diode , cetiri ili sest.
 
Ovo je malo :off_topic: i nema baš veze sa varenjem , ali malo da se ponovi gradivo nije loše ! :cao:
 
Tamo fali jedno ili (jer nisam bio siguran dali je jednosmerna ili naizmenična),koje sam greškom progutao.... ::sramota:: ::sramota:: ::sramota::
 
sasa22 je napisao(la):
jednosmern napon ima samo negativnu poluperiodu ili pozitivnu poluperiodu tako da nema frekvenciju,e sad oblik napona dali je idealno ispeglan to je vec nesto drugo ali frekvencija je 0

Ovde mi nešto terminološki smeta. Ako nešto ima poluperiodu onda ima i frekvenciju.
 
Prikaz peglanja jednosmerne struje.

2s0y8v9.jpg
2dqowao.jpg
 
dukej je napisao(la):
Ovde mi nešto terminološki smeta. Ako nešto ima poluperiodu onda ima i frekvenciju.
kod petla se lepo vidi,samo sto nije nacrtana sinusoida naizmenicnog napona da se vidi razlika. Poluperioda je tu al nema promene polariteta tako da nema ni frek.
 
sasa22 je napisao(la):
dukej je napisao(la):
Ovde mi nešto terminološki smeta. Ako nešto ima poluperiodu onda ima i frekvenciju.
kod petla se lepo vidi,samo sto nije nacrtana sinusoida naizmenicnog napona da se vidi razlika. Poluperioda je tu al nema promene polariteta tako da nema ni frek.

Izvini, ako se nešto periodično ponavlja onda ima frekvenciju. Gde piše da u tom ponavljanju mora da se menja polaritet?
 
Prvo da definisemo sta je frekvencija.Frekvencija je broj punih oscilacija u jedinici vremena.Kako ovde nema punih oscilacija onda nema ni frekvencije.
 
Ja se ne slažem. Šta ti znači puna oscilacija? Bitno je da se nešto periodično ponavlja a ne kako to ponavljanje izgleda. Svaki oblik signala sa prethodnih slika ima svoju frekvenciju, čak i onaj filtrirani ima u sebi komponentu bruma na određenoj frekvenciji. Da nije tako što bi se ljudi gnjavilii sa filterima?
 
mrezni napon ima sinusoidnu promenu od od +220v pa kroz 0 do -220v broj tih promena u sek je 50 (Hz).Ako eliminisemo negativnih 220v i ostavimo samo +220 nastalo je 0 promena u sek znaci 0 Hz.Oblik napona koji nam je ostao jeste talasast ali je jednosmerno orijentisan filteri sluze da ublaze talas a ne da eliminisu frekvenciju
 
sasa22 je napisao(la):
mrezni napon ima sinusoidnu promenu od od +220v pa kroz 0 do -220v broj tih promena u sek je 50 (Hz).Ako eliminisemo negativnih 220v i ostavimo samo +220 nastalo je 0 promena u sek znaci 0 Hz.Oblik napona koji nam je ostao jeste talasast ali je jednosmerno orijentisan filteri sluze da ublaze talas a ne da eliminisu frekvenciju

Ako eliminišeš negativnu poluperiodu i ostane ti samo pozitivna (jednostrano ispravljanje), ne znači da nema promena. Opet se napon menja od nule preko maksimuma pa opet do nule. Dakle postoji promena koja se periodično ponavlja u jedinici vremena (isto 50Hz). Broj tih ponavljanja je frekvencija i bitno je da ponavljanja postoje i da su jednaka a ne i kakvog su oblika. Ako je dvostrano ispravljanje onda je 100Hz. Kod invertorskih aparata je frekvencija jako velika (i do 100kHz). I još nešto, ne menja se mrežni napon od 220 do -220 već od 310 do -310V jer je to max. vrednost a 220 je efektivna.

Što se tiče filtriranja, ne eliminiše se frekvencija jer je ona karakteristika te talasnosti koja se eliminiše. Nije isti filter za 50Hz i 100kHz.
 
dukej je napisao(la):
Ja se ne slažem. Šta ti znači puna oscilacija? Bitno je da se nešto periodično ponavlja a ne kako to ponavljanje izgleda. Svaki oblik signala sa prethodnih slika ima svoju frekvenciju, čak i onaj filtrirani ima u sebi komponentu bruma na određenoj frekvenciji. Da nije tako što bi se ljudi gnjavilii sa filterima?
Puna oscilacija je sinusoidna kriva od 0 stepeni do 2 pi.E, pa nije bitno bar kod struje i jako je bitno kako izgleda.Nema svaki oblik to je samo talasati oblik napona jednosmerne struje.E ova komponeta bruma je to talasasto kretanje napona koje posle ispravljanj mara da se pegla da bi imao najpriblizniji oblik ravnoj liniji.
dukej je napisao(la):
sasa22 je napisao(la):
mrezni napon ima sinusoidnu promenu od od +220v pa kroz 0 do -220v broj tih promena u sek je 50 (Hz).Ako eliminisemo negativnih 220v i ostavimo samo +220 nastalo je 0 promena u sek znaci 0 Hz.Oblik napona koji nam je ostao jeste talasast ali je jednosmerno orijentisan filteri sluze da ublaze talas a ne da eliminisu frekvenciju

Ako eliminišeš negativnu poluperiodu i ostane ti samo pozitivna (jednostrano ispravljanje), ne znači da nema promena. Opet se napon menja od nule preko maksimuma pa opet do nule. Dakle postoji promena koja se periodično ponavlja u jedinici vremena (isto 50Hz). Broj tih ponavljanja je frekvencija i bitno je da ponavljanja postoje i da su jednaka a ne i kakvog su oblika. Ako je dvostrano ispravljanje onda je 100Hz. Kod invertorskih aparata je frekvencija jako velika (i do 100kHz). I još nešto, ne menja se mrežni napon od 220 do -220 već od 310 do -310V jer je to max. vrednost a 220 je efektivna.

Što se tiče filtriranja, ne eliminiše se frekvencija jer je ona karakteristika te talasnosti koja se eliminiše. Nije isti filter za 50Hz i 100kHz.
Definicija jednosmerne struje:jednosmerna struja je fizicka pojava protoka naelektrisanja od viseg ka nizem potencijau i bez promene smera.Ako eliminisemo negativnu poluperidu nema vise promene smera i to je onda jednosmerna struja.To sto se napon talasasto menja to nije frekvencija.Ako po Vama jeste dajte mi formulu za to frekventno kretanje pa ce te me ubediti.Iz ovog Vaseg izlaganja ja dolazim do zakljucka da struja iz baterije ima najvece frekvencije.
izvinjavam se administratorima i ostalim clanovima foruma zato sto ovo nije tema za ovo mesto.
 
Prilikom ispravljanja na opterećenju nastaje pulzirajući napon koji u sebi sadrži jednosmernu komponentu, osnovni harmonik i više harmoničke komponente (naizm. komp.)- koje imaju svoje frekvencije :cao:
 
@ panonstib

Na kojoj frekvenciji (taktu) radi procesor u tvom kompjuteru? A kakvog je oblika signal clock-a? Da li je sinusoidalan? Toliko o obliku signala i frekvenciji.

Definicija jednosmerne struje:jednosmerna struja je fizicka pojava protoka naelektrisanja od viseg ka nizem potencijau i bez promene smera.

Ako govorimo o fizičkom protoku sruje onda je smer obrnut a ovo je dogovoreni smer.

Iz ovog Vaseg izlaganja ja dolazim do zakljucka da struja iz baterije ima najvece frekvencije.

Ovo ne razumem uopšte, kako si izveo taj zaključak?
 
Nazad
Vrh