Obrada metala

@ biljana&dragan

Koje aparate si gledao?
 
U Wobyhousu u Zagrebačkoj ulici ti trafoi od 6-7000.Jadno mi deluju i suviše mi lagani u ruci za njihovu veličinu - zato i mislim da su motani aluminijumom.
U Karadjordjevoj imaš u Jeep-u invertere Gorenje od 30-tak hiljada pa na više , a pored njih imaš nešto jeftiniju prodavnicu , prodaje iste modele.Ne mogu da se setim kako se zovu , al mislim da je firma iz Indjije , pa možeš da pogledaš.
Inače ovo su informacije od kraja novembra , ne znam kako je sada pošto je euro bio malo nestašan :cao:
 
Ma to su sve hobi alati. Garantni rok izdrze a posle dva dana crknu. CO2 imam Gorenje Varstroj 350A pa otprilike 30 godina nista mu dosar nije falili osim rukohvata sa kablovima sto sam menjao 2 puta. A TIG sam nabavio od 200A Profi 87 ili 88 radi boli glava a i cene su im bile u to vreme boli glava. Gledao sam ove invertorske koje vare i TIg i RER Obicnom elektrodom Ima preklop na neizmenicnu i jednosmernu struju. Lagani za nositi na ramenu i da usput nesto zavaris.
 
Znam prijatelju da je to sve hoby , zato sam i rekao da nije ni za.. Ja sam i dalje veran ručno motanim trafoima i to "seljački mentalitet" - što teži to bolji.Imam dva , al ne iznosim iz radionice.
Što se tiče invertera tuko sam malo Ceborom i ne deluje mi loše na prvi pogled
 
Peglanje rama od prikolice.Prije...
35c184a8.jpg

8ee9a979.jpg

na kraju..
d2cb0571.jpg
 
Nije trafo za pocetnike :nono: ni slucajno!
Neznam variti. Sa invertorskim sam solidno kostur garaze napravio.Trafo mi je ili lepio ili progorevao. (Imam slabu nestabilnu struju)
 
@ ivanhoe

Sve zavisi od trfoa. Ako je regulacija sa prekidacem, ta podela je dosta gruba i neprecizna. Ali ako je regulacija sa takozvanoj spingli tu mozes lepse podesiti amperazu. A i mnogo zavisi od aparata. Cim ga dignes vidis koliko je sati. Za pocetnika je dobar je nije skup i ako ga unisti steta je manja. Oni kostaju 5-6000 a inventorski 50-60000 dinara.
 
Koncarov sa prekidacem i 2 rupe za klesta.
Napravio sam mu ispravljac i sad je nesto bolje
 
@ ivanhoe

Po pravilu koncarevi aparati su dobri samo im treba stabilan prikljucni napon, produzni kabel od 20-30 metara vec ce se odraziti na rad aparata. Izlazni napon na Koncarevim aparatima ide do 45V pa se onda desava da lepi elektroda, a inventorski imaju izlazni napon i do 60V pa se elektroda rede lepi. A i malo prakse treba. Mene su, kada sam ucio zanat majstori kada zalepi elektroda govorili da treba da umocim u razredivac da se opere lepak.(sala)
 
Nije samo u lepljenju :udri: Sa elektroncem cunder sam otpadne, a sa mojim ostaje u varu. Kalkulišem da kupim da ne lovim u firmi kad ga mogu doneti
 
ja sam neki inventorski apart kupio i metrou slucajno bila mu je cena letos oko 11.500 din made in italiya tako pise na njemu mada mislim da je kineski ali sasvim ok vari cak sam vario bazicne elektrode 3.25 koje lepo topi i var je ekstra sutra cu ga slikati pa cu da okacim slike.
 
@topalovicu interesujeme kolikaje potrosnja tog aparata,koliko bi agregat trebao da ga tera,koliko je tezak:haha:
 
Sta tu moze da buge tesko, ni trafoa niceg sem elektronike. Inverterski aparat otvoren.


nmx74h.jpg
 
Nazad
Vrh