Objekti za smeštaj mehanizacije

Stari drveni ovcarnik srusen,pa onda malo produbljen trem (gde su takodje bile ovce) i napravljen plato ispred da bi mogao sa masinama da ulazim..Do prileca ostaje ovako da se malo slegne pa nasipanje.
387499802_7526963477317220_3347883173448888610_n.jpg

363585231_243782915186013_641482860645223564_n.jpg

387494371_1827621594342685_1141473044544563003_n.jpg

387488943_363591179412778_1138823100668164147_n.jpg

368046410_366948382494745_9175149494805599935_n.jpg
 
I sta rekoste za binder poprijeki za supu ? Razmak ulazni izmedju stubova 7m ? Dali bi moglo od 60x40x3mm sa ispunom 40x40 ? Koja visina samog bindera bi bila dovoljna ? Ima li tu pravilo ? Kazu da sto je veca visina da je jaci ? Mislim na slican binder kao na slici od northarmy stranicu dve unazad , samo bi ja ipak isao visi binder?
 
Poslednja izmena:
@MOMOSARIC Naravno sto je vislji to je jaci,kao i betonske grede isto pravilo vazi koliko ja znam.Sto se tice betonskih greda,sad sam malo zaboravio gde sam citao,mislim da bese neko pravilo da greda po profilu mora biti visoka 2 puta od sirine njene ....to mi malo puno ali sta ja znam.Znaci npr ako je greda siroka 25cm ,50cm treba biti visina ...mada to verovatno i zavisi od raspona iste.
 
Citao malo ovu temu,lim sa filcom,jel brze trune lim sa njim ili bez njega ?.Nekoliko clanova je postavilo isto pitanje,jer nekako je i meni logicno ako taj filc duze zadrzava svu tu vlagu na limu,brze ce probiti korozija kroz cinkovani deo i time naceti celicni lim ...A opet bez filca sva vlaga se cedi sa lima,ali se sve nakuplja kod roznjaca,tj stafli,profilne cevi,nebitno,na mestu gde je lim spojen za krov,onda mozda tu brze krene da korodira na tim mestima ?.Jel ima neko supu gde kondezuje duzi niz godina,sta kazu iskustva ?.

Takodje kontam vise kondenzuje u zatvorenim supama zbog razlike u temp ?.Jel bi se to moglo smanjiti kad bi se omogucila cirkulacija vazduha u delu krova.Da vazduh ulazi sa strana a izlazi na vrhu ( 2 vode krov naravno).Znaci da vrh,sleme ili kako se vec zove,ne bude zatvoreno klasicnim limom gde se suoceljavaju 2 strane lima,nego da to bude nekako otvoreno,nije bitno kako ...
 
Svi ti današnji plastelin limovi što se prave teško da će izdržati više od 20-25 godina bez obzira da li ima filc ili nema.... Teško da je bilo koji cinkovan... Samo je ofarban u boju...

Lim bez filca to kada ima ozbiljnijeg kondenza Lije po šupi.... Lim sa filcom.... Posle par godina hoće sa krajeva filc da počne da se "odlepljuje"... To sam video bar na 5-6 mesta, a, objekti nisu stariji od par godina..... Kod mene se na jednom ćošku filc odlepio posle manje od 2 godine....
 
Citao malo ovu temu,lim sa filcom,jel brze trune lim sa njim ili bez njega ?.Nekoliko clanova je postavilo isto pitanje,jer nekako je i meni logicno ako taj filc duze zadrzava svu tu vlagu na limu,brze ce probiti korozija kroz cinkovani deo i time naceti celicni lim ...A opet bez filca sva vlaga se cedi sa lima,ali se sve nakuplja kod roznjaca,tj stafli,profilne cevi,nebitno,na mestu gde je lim spojen za krov,onda mozda tu brze krene da korodira na tim mestima ?.Jel ima neko supu gde kondezuje duzi niz godina,sta kazu iskustva ?.

Takodje kontam vise kondenzuje u zatvorenim supama zbog razlike u temp ?.Jel bi se to moglo smanjiti kad bi se omogucila cirkulacija vazduha u delu krova.Da vazduh ulazi sa strana a izlazi na vrhu ( 2 vode krov naravno).Znaci da vrh,sleme ili kako se vec zove,ne bude zatvoreno klasicnim limom gde se suoceljavaju 2 strane lima,nego da to bude nekako otvoreno,nije bitno kako ...
Video sam kod nas u selu jedan limeni hangar koji na vertikalnim zidovima nema lim skroz do gore već je na poslednjih, neznam tačno, npr. 30-40cm stavljena pletena žica koja služi da ne ulaze ptice ali da kroz tu žicu cirkuliše vazduh. I tako po celom obimu hangara. Cirkulacija vazduha je i zbog kondezacije i zbog otvorenih metalnih silosa koji su u hangaru. Krov je lim sa filcom a bočni zidovi su lim bez filca.
 
Svi ti današnji plastelin limovi što se prave teško da će izdržati više od 20-25 godina bez obzira da li ima filc ili nema.... Teško da je bilo koji cinkovan... Samo je ofarban u boju...

Lim bez filca to kada ima ozbiljnijeg kondenza Lije po šupi.... Lim sa filcom.... Posle par godina hoće sa krajeva filc da počne da se "odlepljuje"... To sam video bar na 5-6 mesta, a, objekti nisu stariji od par godina..... Kod mene se na jednom ćošku filc odlepio posle manje od 2 godine....
Nista cudno , na kraju filca mora biti vlage jer se vraca odozdo
 
0.5mm lim danas je neki standard kod tih trapeznih limova,a gledam po starim drzavnim halama,hangarima gde su bile zadruge pre,to i dan danas stoji bez problema,mora da je lim 1mm debljine na tim trapezima ,i cinkovano deblje.

@dukej Mislim da je kljucno da je i u gornjem delu krova otvoreno,tj tu je i najbitnije po meni.Jel si gledao ovako kod njega jel ima kondenzacija gore ?,mada pretpostavljam da se tesko primeti posto ima filc ...
 
Mislim da u samom krovu nema nikakvih otvora, ni na kosinama ni na zabatima, samo ova traka 30-40 cm sa pletenom žicom okolo celog hangara. Kad sretnem vlasnika pitaću ga ovo oko kondeza, pa ti javim u pp.
 
Ja tu nisam puno razmisljao. Kad sam resio da pravim supu glavni razlog je bio da masine budu suve. Radio sam sa filcom gore pa nek traje dok traje...
 
0.5mm lim danas je neki standard kod tih trapeznih limova,a gledam po starim drzavnim halama,hangarima gde su bile zadruge pre,to i dan danas stoji bez problema,mora da je lim 1mm debljine na tim trapezima ,i cinkovano deblje.
Debljina lima nije odlučujuća za trajnost. Treba biti tolika da zadovolji nosivost na predviđenom razmaku oslonaca i da ne strada od tuče (grada).

Sloj cinka je druga priča. Nažalost, jako je smanjen u odnosu na nekad. Ako je atmosfera malo agresivnija, brzo dolazi do korozije. Vjerojatno i danas postoje limovi s debljim slojem cinka, ali to je moguće nabaviti samo za velike potrebe (težina jedne bale lima iz koje se radi proflirani lim je 5-6 tona). I u tom slučaju treba jako dugo čekati dok se takav lim nabavi, a o cijeni da ne pričamo. :(

Za večinu objekata današnji limovi ipak zadovoljavaju, no ja sam još uvijek skeptičan što se tiče lima s filcom. Vlaga je veliko korozivno opterećenje za lim, a filc zadržava vlagu i lim se sporije suši. Zato jedobrodošlo rješenje s prozračivanjem u gornjoj zoni zidova.
 
Ја сам јесенас за сењак наручио лим 0,45mm, мислим то је објекат другог реда, кад смо почели да изтовармо из камиона возач каже ово нешто тешко ово је дебље. Послали су ми лим 0,65 по цени 0,45. Могу рећи да је то права дебљина, осетно је јачи од 0,5, од сад само такав купујем. Мислим да нису уопште цинковани само офарбани.

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
 
Глупост, добио сам слеме 0,45, а имам лим и од 0,50, мерено микрометром. Једва га шрафови буше.

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh