Objekti za smeštaj mehanizacije

Ne verujem da im se te cevi tako lako zapuse,ipak su to velika ulaganja,ne bi ih postavljali u zemlju da traju par godina samo.
 
@miksan Da li znas koliko treba biti duboko cev da preko nje moze ici kombajn ili prikolica od 8t? Tim sljunkom sam planiram nasuti ovaj dio dvorista gde su masine pa bi mi ove cevi taman legle ispod tog sljunka.
 
Ove cevi su solidno jake.

Brat mi kaze da su na autoputu sada sto se radi kod nas da su stavljali na dubinu 80--100cm negde i 40-50cm.Tu idu mnogo teze masine.

Licno ja bih stavio bar 50cm, mozda moze i plice posto je iznad sljunak.Mozda je najbolje da pustis mail fabrici. Mada rade i sa razlicitim crstocama cevi.

Mislim da su to ove:
https://pestan.net/sr/pe-korugovane-drenazne-od-cevi/


@ Arkadije

Postavi na jednu cev na jednu njivu pa nam javi rezlutate kroz par godina.
Gde ces cevi na ove suse? :D
 
@miksan Sto bi rekli samo razmisljam naglas.Ima jedan deo atara gde je sve sjeb.. po pitanju stajanja vode,tj vodolezja ,kanali za odvod vode iz njive ne znace puno,izvuku vodu ,ali ne ocede zemlju,ostane blatnjava i davi se usev dugo dok se ne prosusi.
Suse su tu nazalost,ali dovoljno je par jacih kisa sa proleca npr odma nakon nicanja i usev kaput.
 
Zar nije bolje da kupis kanalokopac koji kopa kanal dubine od oko 50cm (zavisi od precnika tocka)?
 
Ima kanali na tim parcelama i cevi za odvod vode,to ne znaci nista skoro,ispusti vodu iz njive ali ne isusi zemlju,ne ocedi je,ostane usev u blatu jos dugo nakon toga.
 
  • Like
Reagovanja: SDF
Ako nece otici puno cevi valjalo bi postaviti i probati.
Sad sam se sjetio da sam davnoo gledao kako neka ogromna masina sa gusjenicama postavlja takve cevi pod zemlju ali su bile oblozene necim, rekao bih da je platno ili tako nesto slicno. Sumljam da bi postojala masina samo za tu namenu ako te cijevi ne vrse nikakvu ulogu posle par godina. Ali sto je neko napisao i zemljiste bi trebalo igrati ulogu.
Kod mene na 20-30cm pocinje glina i voda stoji na povrsini kao da si je nasuo u casu.
 
Kod mene je gore smonica posle nekih 40-ak cm ide žuta uljma mešavina gline i krečnjaka,ko nema drenažu na kući zimi vrata na sobi zatvara,leti uvek otvorena :D Može da se armira i da se radi šta mu je volja,bez drenaže sam teren radi.Drenaža prvenstveno reguliše podzemne vode i ono što velike kiše natope u nivou drenaže.Ali bez geotekstila je bačen novac.

Onako na glas razmišljam,odvojiš par dana i na otvore lepiš trake od komarnika,jer je jeftino,a dobiješ kakav takav filter,samo treba biti zaludan pa raditi to.
 
1640885995137.jpg
 
Nazad
Vrh