Objekti za smeštaj mehanizacije

Danasnji radovi na mojoj supi: ::namigivanje::

21kield.jpg
 
@ Milanche lepo odrađeno :D Imam jedno pitanje, zašto si se opredelio za pokrivanje krova crepom, ima dosta jeftinijih varijanti ?
 
Evo ovako, 3,5 metra su rogovi, ima ih 60 komada, 30 glava plus malo prirozaka. Crep je leskovacki, placen 33.5 din. Na svinjcima mi je salonit i na jos nekim objektima i nisam bas zadovoljan. Jes' da kosta al' ne pravim svaki dan, a moja zelja je bila da pokrijem crepom. Hvala svima :cao: :ppozdrav:
 
Iako nisam ni otprilike stručan iz oblasti metalnih konstrukcija, (treba i ja da pravim sličan objekat pa sam malo gleduck'o po netu), jedan detalj na gornjoj slici mi bode oči.

To je spoj rešetkaste grede sa nosećim stubom (kod ovog majstora u crvenoj majici). Po onome što sam našao na netu, poslednji štap u ovoj rešetkastoj ispuni na spoju sa nosećim stubom (sa desne strane majstora u crvenoj majici) bi morao da se završava u gornjoj tački stuba a ne ovako na dole. Baš me zanima da li sam u pravu pa ako je neko stručan iz te oblasti bilo bi lepo da nam to malo pojasni. :D

Ovaj detalj me tera na razmišljanje da li su majstori koji prave ovakve objekte stručni iz potrebnih oblasti (statika, metalne konstrukcije...) ili su samo dobri varioci i bravari a objekte prave prema nekom svom šablonu i logici.

Kao što rekoh, i mene čeka gradnja jedne slične šupe, (samo ne znam kad, ne daju mi komšije sad da radim :D ), pa sam u razgovoru sa jednim majstorom shvatio da on ovakve rešetkaste nosače pravi onako kako mu se najlakše uklopi (ugao ispune bude 45% pa gde se završi, bez obzira na položaj stuba) ali da predimenzioniše materijal (mada je i to otprilike) pa se tako obezbedi.

Zanimaju me vaša iskustva sa mastorima koji grade ovakve objekte, da li ste im sve prepustili, da li su bar imali neki projekat po kom su radili, statički proračun i sl. :ppozdrav:
 
nema projekta a ni proracuna te resetkaste nosace kako si ih nazvao prave dole i to malo duze pa ga gore sece na rastojanje koje stubovi odrede a kosnik gde naidje kod mene na neko mesto hvata i pola stuba resetkasti nosac se inace zove drugacije binder tako ga majstori nazivaju ja znam toliko a ko zna jos neka kaze
:cao:
 
Ne bih vas mnogo opterećivao sa temom proračuna rešetkastih nasača, ali samo da kašem da postoji proračun i to grafičkom metodom koji se naziva Kremonin plan sila tako što rešavamo redom čvor po čvor.Postoji i Riterova metoda kojom se računskim putem izračunava sila u nekom štapu.Još je bitno naglasiti da broj štapova nekog rešetkastog nosača je definisan brojem čvorova.Znači S= 2n-3 gde je S - broj štapova, a n broj čvorova. :cao:
 
Proračun rešetkaste konstrukcije u jednoj ravni i nije neka nauka (naravno statički proračun) , teže je odrediti sile i pravce sila koje deluju na nju . Naravno sile možemo samo predpostaviti iz nekog iskustva . :cao:
 
panonstib je napisao(la):
Ne bih vas mnogo opterećivao sa temom proračuna rešetkastih nasača...

~Kiki~ je napisao(la):
Proračun rešetkaste konstrukcije u jednoj ravni i nije neka nauka (naravno statički proračun)...

Ma ništa vi ne znate! :D Ajd' sad dokažite da grešim, pa proračunajte na brzaka jednu nadstrešnicu za bale sojine slame (za grejanje). :ideja: :cool:

(Ta nadstrešnica treba da bude na 6 nosećih metalnih stubova koji čine osnovu 12x5 metara i gde je ova duža frontalna strana (12m). Visina je 4.5m a krov prema vašem nahođenju (ja sam nekako mislio da je dobro i na jednu vodu). Vremenom bih popunio i stranice pa bi se nadstrešnica pretvorila u hangar.) ::namigivanje:: :cao: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh