Objekti za držanje svinja - svinjci

Kod mene su isto u ukljestenjima od parenja do prasenja,boks je duzine 200cm, sirine 60-70cm a visine 100cm,napred je hranilica i pojilica,nesto najbolje za suprasne krmace,svaka dobije odredjenu kolicinu hrane,nema klanja,manji utrosak hrane nego kad su pustene.
Molio bih da mi neko objasni u vezi ovih pojilica koje su napred.Jesu li to pojilice sa posudom koje manje rasturaju vodu.Posto ja drzim pojilice(siske) u boksu na ulazu znaci na suprotnu stranu od mesta gde hranim bas zbog rasruranja vode i tako bi joj bilo vlazno po celom boksu da su napred.E sada bih postavio napred.Pa kakva su vasa iskustva:koje pojilice?,sa posudom takodje mi krmaca rastura vodu(mada ona mi nije nesto kvalitetno uradjena.Nisam nasao metal panovu).I dali je neko probao pojilice za krave,ona je veca,dublja pa mislim da probam posto vec imam
 
Kod mene je pojilica iznad hranilice tako da ne moze da kvasi pod tj kvasi hranu i bolje je pojede,a te za krave nisam probao,video sam na sajmu pojilice za tovljenike da ne prosipaju vodu,slicno ovim za krave samo drugacijeg oblika.
 
Kod mene je pojilica iznad hranilice tako da ne moze da kvasi pod tj kvasi hranu i bolje je pojede,a te za krave nisam probao,video sam na sajmu pojilice za tovljenike da ne prosipaju vodu,slicno ovim za krave samo drugacijeg oblika.
A jel ti pojilica u vidu siske iznad hranilice?.Ja nemam hranilice, nego mi je sada u tom prostoru gde sam rasturio betonsko jasle prednji deo u vidu parapeta(izdignuto jedno 5cm-sirine 70cm),pa mozda hrana upije vodu i ne prelazi taj deo.Probacu tako posto mi je tu dovod(crevo)vode,a imam pojilicu sa posudom od ranije za svinje.Ako ne, onda kao i do sada na ulazu siske i to funkcionise odlicno,pod uslovom da budu od proizvodjaca Metalpan.
 
Pao je dogovor da ćemo krenut radit svinjac.
Da imamo mjesta za krmaču gdje da se prasi i za 10ak odojaka i 4-5 tovljenika.
Samo bi svinje tu bile ,nikakve druge živine.
Može li mi netko reći onako odokativno kolko bi trebalo bude veliko (širina,dužina) objekt, i prostor gdje su svinje?

Planirali smo i da umjesto deke betonske, gore stavimo kestenove grede i preko njih daske i bale sijena gore.
 
Ako sam dobro razumeo,vi to pravite iz temelja objekat.Ako je tako 5x4m-unutrasnja dimenzija.1m hodnik u sredini i levo i desno 2x4.U jednu stranu za krmacu 2x2 i za prasice (10kom)takodje 2x2 tu ih zaranjujes i tovis do 25-30kg.Na drugu stranu gde imas prostor 2x4 utovis,trazis kupce i the end.To je onako iz prve ruke,mada ima sto varijanti.Sto se tice one daske i sena gore to je ok,dobra izolacija.
 
Moje poštovanje !!!

Želeo bih zatražiti vaše stručno mišljenje i savet. U vezi objekta za držanje prasilja, odnosno prasilište. Naime, ja imam objekat (nekadašnja štala), 8 x 4 m. Sa mogućnošću proširenja, na 12 x 8 m. Sazidan od betonskih blokova (neomalterisan). Sa donjom betonskom pločom (nepatosana). Visina 2 m. Bez gornje ploče (nepokriven). Proširenje bih uradio, takođe od betonskih blokova. Da ceo objekat bude u celini (jedna prostorija). Sa gornjom betonskom pločom. Nad kojom bi se nalazilo podkrovlje. Koje bi služilo kao ostava za hranu. To je individualni, grub plan. Sad me zanima celina objekta. Potreban mi je plan (nacrt), objekta, koji će ispunjavati sve standarde i uslove, za jedno moderno prasilište. Počev od boksova, patosa, izolacije, osvetljenja, klimatskih uslova, ishrane, pojilišta, čistoće i dr. Pošto sam pomenuo, da imam nameru objekat podići sa podkrovljem, ali glavni akcenat i prioritet smatram pod sam objekat za držanje prasilja (prizemni deo), te iz tog razloga i tražim vašu pomoć i moguće savete. Da naglasim samo još ovo: Nisam se nikada bavio, da kažem profesionalno tom delatnošću. Jesam držao svinje. Ali kao i kod većine, to su bili obični seoski uslovi. Bez neke modernizacije i ispunjavanja nekih standarda. Već tipično za većinu drugih domaćinstava, koji rade slično ili isto tako.

Veliko hvala svima i izvinite, na opširnijem postu. Na kojem mi nadam se nećete zameriti.
 
ziko3t.jpg

Ovo su moji objekti dužina je 17.5m sa 11.5 na a širina 6m unutra trenutno ima 12 prasilja i 65 prasadi i par praznih boksova inače boksovi za krmače su2.5 sa 1.9m a za prasad 2.5 sa2.5m pojilice su od kazana od bojlera samo što sam ubaci sisaljke , gore imam potkrovlje za smeštaj hrane kukuruz , detelina i dva ambara za zrno kukuruza i jedan za žitarice kapacitet po 5t
 
Ima svega .. trenutno 50-tak dusa je tu u 100 m2 , tu su i hodnici i kanali
Pa tu negde, te površine bi imao i moj objekat, kad ga proširim, na 12 x 8m, tu 96m2. Ja mislim sasvim solidan prostor...

- - - - - - - - - -

http://i53.tinypic.com/ziko3t.jpg ovo su moji objekti dužina je 17.5m sa 11.5 na a širina 6m unutra trenutno ima 12 prasilja i 65 prasadi i par praznih boksova inače boksovi za krmače su2.5 sa 1.9m a za prasad 2.5 sa2.5m pojilice su od kazana od bojlera samo što sam ubaci sisaljke , gore imam potkrovlje za smeštaj hrane kukuruz , detelina i dva ambara za zrno kukuruza i jedan za žitarice kapacitet po 5t
Sasvim lepi objekti, velike površine i zapremine salaša i ostave za hranu. Veoma praktični, nema šta.
 
pozdrav svima.Interesuje me ima li neko iskustva sa gajenjem/tovom/ svinja na otvoernom a ogradjenom prostoru.kakve ograde koristite ,moze li elektricni pastir zadrzati svinje.hvala unapred!
 
cekalista.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

cekalista2.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

CEKALISTA

- - - - - - - - - -

stala1.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

tovljenici.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]


STALA ZA TOVLJENIKE
 
Ovo je stvarno za primer i svaku pohvalu.Jos samo da drzava zna ceniti takve proizvodjace i da ne dozvoljava ovo sto nam se desava sa svinjarstvom.
 
Ta samo sto jel vidite lokaciju Austrija heeh ,daleko smo mi od ovoga sta i da covek smogne hrabrosti ulozi pare za nesto pribliznog kvaliteta kad vidite sta nam drzava radi evo sad otvoreno klanicari najavljuju cenu od 150 din pa kako covek moze da opstane sa tom cenom sta vredi ulagati .
 
Kada sam renovirao toviliste napravio sam ogromnu gresku nisam uradio resetke, sad na prolece cu morati to da uradim. Zna li neko mozda otprilike cena po m2 kako se krece znaci da se uracuna sve !
 
Nazad
Vrh