Objekti za držanje svinja - svinjci

Vojvodina lek u Novom Sadu.mozda ih je najbolje kontaktirati preko tel.pa videti da li imaju distributivnu mrezu negde blizu vas,a ako nekom treba pomoc da ih pronadje u Novom Sadu neka mi se javi na p.p.rado cu pomoci:ppozdrav:
 
Citao sam neki casopis o svinjarstvu i tamo je bila neka farma u Francuskoj gde svinja drza u boksevima otprilike kao u ukljestenjima.Da li neko ima tako iskustvo ili uzgaja na taj nacin.Meni licno izgleda veoma prakticno.
 
Neznam ja licno nisam da tov ide u tom pravcu,ali ko zna sve se menja .Nekad su ljudi tovili brava godinu i po dana a sad za pet meseci brav gotov ,ali opet stariji ljudi kad kazu da nije to taj ukus da to meso nije sazrelo nema tu slast u ukusu jednostavno o tome se radi sve to moze ali ima svoje posledice.
 
Apsolutno se slazem.Tako je i u zivinarstvu,u stocarstvu uopste.Samo kolicina i sto pre.To je prica za nas.Na zapadu se ceni zrelo i ukusno meso i ima drugu cenu.Samo kod nas je meso na akciji zakon.::lose::Jednostavno los standard i losa informisanost.Neka brza hranjiva,koja se koriste kod nas su cak i zabranjena na zapadu.U Francuskoj npr ide cena piletine i do 16e,ako je sa ispusta.Kod nas se lomi izmedju 1,5 i 2,5,taman da ih drzis ne znam gde i da ih ranis ne znam cim.Izvinjavam se za :off_topic:ali je isti problem u svim granama.Ta svinja iz ukljestenja i mangulica,koja to ne trpi imaju ogromnu razliku u ceni.
 
Ma slazem se i ja da je to nehumano.Niste me najbolje razumeli ne drze svinje u tovu nego prasilje.Ima trista svinja na farmi automatsko hranjenje covek u toj farmi provodi pola sata dnevno.Kod nas kad bi tako neko radio zelene nebi mogo da skines sa vrata a u naprednoj zemlji je ok pa bubi pametan.
 
Zdravo svima

Planiram da renoviram štalu, a svinjac upravo završavam. Kod štale me muči pod, a isto je i kod svinjca. Svinjac je izidan, omalterisan (radi izolacije) još da ubacim vodu i da rešim pitanje poda.
Svinjac je male kvadrature, namenjen je za tov svinja preko cele godine, da i u jesen i u proleće može da se zakolje svinjče, a moja dilema je sledeća:
Da li da betonski pod presvučem nečim sličnim polifimbitolu http://www.fim.co.rs/sr/proizvsr/bim028sr.html s tim da pad bude dovoljno velik i otvor na zidu dovoljno širok da osoka može neometano da odlazi, ili da stavljam drveni pod? Ili savetujete drveni pod u svakom slučaju? I ako presvučem beton polifimbitolom? Pod je urađen tako da ima nagib i kanal koji odvodi osoku kroz otvor na zidu. Koliki nagib savetujete, i da li možda predlažete TOPLI POD, da li je neko ugradio to, koliko to zadovoljstvo košta, pošto imam nameru da držim svinje preko cele godine, i zimi.
Hvala unapred na savetima
 
Ovo sto je cyber S napisao i mene interesuje. Beton je najjednostavnije resenje ali i klizav i hladan. Posto se gaje svinje za svoje potrebe mislim da cena nije presudna, mislim na kvalitetnija i skuplja resenja.
 
Ja sam preko armaturne mreže stavio stiropor od 2 cm ali samo pola boksa gde spavaju i udario beton preko.Po meni ne treba ti pad veći od 2%.
 
Ма два % већ има, али су они отвори за осоку и измет мали, а го бетон, баш и није неко решење. Мислим се да урадим ово што је гаги77 поменуо. Има ли још неко неки предлог? Није урадио топли под?
 
Imam farmu svinja i cele godine se tove svinji (i zimi) i betonski je pod, za 30 godina koliko postoji nasa farma ni jedan tovljenik nije slomio nogu tako da prica o klizavom betonu ne pije vodu. Sto se tice hladnoce, samo kada temperatura ode ispod -20 onda mi zaledi voda i to samo preko noci, ujutru kantu vrele vode na pojilice i sve opet rade. Veci problem je vrucina leti jer i pored prozora i cetvoro velikih vrata i dobre ventilacije temperatura ide i preko 40 i automatski svinje smanjuju unos hrane u organizam. ;)
 
Kako si zastitio cevi? Koje su cevi, okiten creva, plasticne cevi, sa toplotnom izolacijom ili sta vec?

Da li grejes taj objekat?

Ili ima druge krupne stoke?
 
Cevi su samo razvedene i nista nije zasticeno izolacijom. U farmi smo pre par godina napravila tavan i gore napunimo sa slamom (nekoliko stotina bala) i to se koristi za prostiranje ispod svinja i time se podize temperatura. Nema nikakve posebne vrste grejanja i nema ni jedne druge vrste zivotinja u farmi sem svinja.
 
Kod mene će cev ići delimično van objekta i van zemlje, tako da ću morati da je izolujem, a bogami i malo dublje ukopam ako bude zima kao prošla.

Nigde na fotkama nisam video da su cevi izolovane. Ili ne držite zimi ili nemate problema sa time?
 
Tokom cele godine drzim jer imam aktivnu farmu svinja i samim tim dobijam vecu cenu pa zasto onda to da ne iskoristim.
 
Ima li ko iskustva sa drzanjem suprasnih krmaca u cekalistima koja su sa ukljestenjima?
Imam u planu da napravim takvih 8 bokseva,dimenzija 1.10m x 2.20m,gde bi krmace bile od parenja do pred prasenje.Preko dana pustene u ispust od nekih 20-ak ari,grupno pustene,a nocu i po losem vremenu u tim boksevima.
Ili dva boksa 4 x 3,gde bih drzao po 3 krmace zajedno.Koja je bolja varijanta?
 
Nazad
Vrh