Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Dali neko pouzdano zna koja pumpa može da goni 5000 metara trake KPK kapaciteta 10l/m/h, to jest 50 m3 na čas sa pritiskom od 0,7 bari u trakama, dubina bunara je na 6m.
Električna minimalno 5 stepeni oko 5 na više kW,moja 8 stepena 5.5kw gura pritisak5-18m3 u minuti,kako se naredi regulator pritiska.
 
Hvala a ovo sa kuglicom nije uopste losa ideja.
Malo kasnim, jer je glavni majstor iz firme za navodnjavanje bio odsutan.
Glavni majstor kaže, da je ipak sigurniji u rešenje sa elektro ventilom, jer Venturijev injektor dobro radi na potisnoj strani pumpe,.. a na usisnoj ?? ?
Ventil je plastični, ima kućište sa sitom i kuglicu od nekog lakog materijala, koja je (čini mi se) lakša od vode, a teža od vazduha.
Kuglica se vrti i pušta,dok ima tečnosti u posudi sa đubrivom, a kad ostane santim-dva zatvori,.. ali vreme isticanje rastvora se ne može precizno utvrditi. Nekad iscuri za 5 minuta, nekad za pola sata, a nekad da bi krenulo, moram da podignem posudu na veću visinu.
 
Električna minimalno 5 stepeni oko 5 na više kW,moja 8 stepena 5.5kw gura pritisak5-18m3 u minuti,kako se naredi regulator pritiska.

Gura pritisak 5-18 m3 u minuti?! To sa guranjem pritiska mi nešto nije jasno. Verovatno misliš na protok. E ako je to protok zar nije malo mnogo 5 -18 m3/min? Možda treba m3/h?
A koliki pritisak formira ta električna pumpa?

Miladine, ukupan protok koji treba da zadovolji tvoja pumpa je 5000 m x 10 l/m/h= 50 000 l/h odnosno 50 m3/h, odnosno 833,33 l/min. Radni pritisak pri tom protoku treba da je 0,7 bara. Vuces vodu sa dubine od 6 m dakle potrebno ti je i 0,6 bara da povučeš vodu na površinu. Ja se iskreno nadam da si izabrao veća dovodna creva recimo od fi 75 mm i da je bunar relativno blizu navodnjavane površine i da je sve to što navodnjavaš na ravnom. Tu možeš da imaš pad pritiska od recimo 1,5 bar a da ti uopšte toga nisi svestan. Ovo još treba dodatno da objasniš kad budeš zvao firme koje prodaju motorne benzinske ili dizel pumpe.

Znači da sumiram: Protok: 833,33 l/min, pritisak 0,7 bar + 0,6 bar (sa tendencijom poraste usled opadanja nova vode) + 1,5 bara = 2.8 bara i više.

Ja sam ti rekao radnu tačku sistema protok:833 l/min i pritisak: >2,8 bara. Te dve tačke koje sam ti rekao idu zajedno.
Nemoj da te prevare neupućeni prodavci pumpi sa njihovim maksimalnim karakteristikama: max protok i max pritisak jer su te dve vrednosti nespojive! Ne možeš da imaš maksimalni pritisak i maksimalni protok u isto vreme.
 
Poslednja izmena:
Nemam struju u njivi.
pa malo ko ima struju na njivi nemam ni ja al imam agregat i pumpu od1,5kw i jacine 10,6amp i agregat mi trosi 1,2-1,5lit d2 daje nekih 140lit u minuti i guram sa njom oko 3500 metara kpk trake od 5,5lit totije to pa tise racunaj kolko ti treba vode inace ja radim dez regulatora pritiska
 
Ipak ja to moram krenuti redom, prvo bunar 110 između plastenika pa da vidim koliko on može da da vode, ako bunar nema 1000l/min onda sve pada u vodu. Što se tiče prodavaca pumpi oni nemaju pojma koliko pumpa na terenu može da izbaci vode tako da se na njih nemogu osloniti. Da navedem jedan primjer kod mene u blizini čovijek sa kineskom pumpom od 90m3/h (kako piše na pumpi) goni u sistemu KPK 5600 m trake kapaciteta 5l/h, to je 28m3/h sa punim gasom i opet su trake pomekane, tako da od tih 90m3/h nema ništa. Neki dan je taj čovijek kupio još jednu takvu kinesku pumpu sa 4 cola ali sad na njoj piše 65m3/h, ko će im ući u trag pišu na pumpi kako im se kapa nakrivi.
 
Ja sam sa DMB-om dizelom(nadam se da znas na koji agregat mislim)terao 4500m KPK creva duzine oko 115m.Ako bi ti creva bila kraca,recimo 90m jos bolje ali glavno crevotreba da bude min. 2cola.E sad ,KAZU, ja nisam to provetavao da ventilici sa zelenim navrtkama imaju najveci protok sto je isto vrlo bitno.Ako mislis da teras na vecu duzinu vece da valja.Ako te zanima jos nesto konkretno pitaj
 
Kod mene su zeleni ventili, ali to mi nije bitno jer su mi trake duge maksimalno 100m. Trenutno imam dva zaljeva u paprikama a jedan je sa 2100m x 10l = 21m3/h, i to goni kinez od 600 l/min a bunar je fi 63mm, sada planiram da probam da to svedem u jedan zaljev sa većom pumpom ali sve to moram dobro da proračunam da nebih napravio neku grešku jer kad kupim pumpu onda je završeno sijelo.
 
Koliko može vode da izbaci bunar od fi40? Vodan je teren, ako je to upšte bitno, bunar je na 18-19 metara.

Da li vi zalivate te platenike direktno iz bunara? Ili ostavite vodu negde da se greje?
 
,
Ipak ja to moram krenuti redom, prvo bunar 110 između plastenika pa da vidim koliko on može da da vode, ako bunar nema 1000l/min onda sve pada u vodu. Što se tiče prodavaca pumpi oni nemaju pojma koliko pumpa na terenu može da izbaci vode tako da se na njih nemogu osloniti. Da navedem jedan primjer kod mene u blizini čovijek sa kineskom pumpom od 90m3/h (kako piše na pumpi) goni u sistemu KPK 5600 m trake kapaciteta 5l/h, to je 28m3/h sa punim gasom i opet su trake pomekane, tako da od tih 90m3/h nema ništa. Neki dan je taj čovijek kupio još jednu takvu kinesku pumpu sa 4 cola ali sad na njoj piše 65m3/h, ko će im ući u trag pišu na pumpi kako im se kapa nakrivi.
Ma batali kineske pumpe ja sam kupio Taljansku i to sto pise to je to nema tu problema al ako otes nesto jeftino onda od zalivanja nema nista moja pumpa ima japanski motor Sumoto a hidraulika je Sabline taljanska i vec ovo joj je 10god bez ijedne greske i svake god navodnjavam u proseku oko 60ari pa ti vidi al ona moja sad kosta nekih 500-600eu a to sto tebi treba sigurno 800-900eu al mirna glava,evo ti pa malo prelistajhttp://www.pumpe.com/ili ovo,http://www.pumpe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=53
 
To su električne a meni treba dizel, ima kod mene jedna prodavnica Italijanski pumpi sa 1g garancije. Sve su uglavnom 3 cola i 60m3/h, koštaju nešto malo preko 450Eu.
 
To su električne a meni treba dizel, ima kod mene jedna prodavnica Italijanski pumpi sa 1g garancije. Sve su uglavnom 3 cola i 60m3/h, koštaju nešto malo preko 450Eu.
jesi li siguran dasu 3 cola moja je 4 cola i sve su uglavnom 4 cola ili negde oko 96mm i nemogu uci u cev od 100mm zbog kabla ako su od 3 cola daj neki sajt da bas vidim posto trazim nesto od 3 cola
 
Ja sam prezadovoljan Dmb Slap 800 ,kada sam je kupovao bila je mogucnost sa vecim pritiskom i tu sam uzeo 6 bar, 10 ks .Creva su mi fi 20 mm sa ugradnim zelenim kapljacima od 4 lit/h i odjednom gura oko 2500 kapljaca u 60 redova.Potrosnja pumpe 1,2-1,3 lit.diz. /h .
Jedino sam se zeznuo (manjak iskustva pri kupovini) sto nisam kupio na kljuc nego na kanap pa svako paljenje prokukam.
 
Gura pritisak 5-18 m3 u minuti?! To sa guranjem pritiska mi nešto nije jasno. Verovatno misliš na protok. E ako je to protok zar nije malo mnogo 5 -18 m3/min? Možda treba m3/h?
A koliki pritisak formira ta električna pumpa?
Malo-puno sam se zeznuo,hvala na ispravku i meni je kasnije kada sam čitao post malo nelogično,pomješao sam onako malo pojmove bar-na sat-sec:sta: ali ću sada kada sam proanalizirao podatke detaljno.
Protok je 2-3.2 litre u sekundi--- 60-197lit minuti-----3.6m3-11.5m3 na sat.
Tlak je od 4.8-18 bara ovisno o reguliranju protoka i potrebama tlaka jer pumpa je namjenjena i za navodnjavanje i za antifrost sistem koji treba neki optimalni tlak od min 2 bara po mlaznici.
Potrošnja je 5.5kw na sat a to izađe po satu oko 3kn ili oko 0.7km po satu rada,tako da je struja najjeftinija varijanta za zaljevanje,naravno tko je ima u blizini.
 
sa kinezom 6/4 sa cevke 6m guram oko 2000m 10l u min kapaljke bez problema
sa ne nekim jakim gasom
znaci kinez 2 cola moze da izgura oko 3000m + moj je na plinu :)
tako da sa kinezom od 130e radis isto sto i sa hondom ili bilo kojim drugim naravno ako nemas uslova za struju,ako ima struje ima jeftinije resenje
motor minimum 2.2kw trofazni ili 3kw remenica (proracunata brina) nabacis pumpu od kineza 2 cola i miran si :) ili pumpa od DMB slap 500 ili 800 za 800 mora jaci motor
 
Šta koristite protiv algi u rezervoarima za zalivanje?
Meni se baš dosta namnožilo, otkako sam jednom nasuo slavol, ne mogu oprati :|

Da li će pomoći, ako samo ofarbam u crnu neprozirnu boju?

Da li biljkama štete one hemikalije, što se koriste za bazene i fontane protiv algi?
 
Nazad
Vrh