Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Koliko ti je velik taj bazen sa vodom? Jel tu voda iz bunara ili kišnica?

Da li ti dihtuju dobro te slavinice, da pumpa ne vuče falš vazduh, posle trošenja đubriva?
Bazen je 8X4X2,2m i tu nalivam vodu iz bunara i ona mi sluzi kao rezerva leti za zalivanje ...Slavinice dihtuju dobro e sad pumpa hoce da ispusti kad izvuce svu kolicinu djubriva e sad jbg...za to nisam jos nasao resenje...razmisljao sam neku klapnu ili neki preliv sa plovkom videcu jos....
 
@topalovic

Vidi kako to kod mene izgleda!

g0ph.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Ako sam dobro razumeo? Mislis kako da pumpa ne povuce vazduh kada izvuce djubrivo? Kod mene, u gore slici prva slavina vuce djubre , ona u donjem desno uglu, a sa onom gore punim bure u kom mesam djubre. Kad je izvlacenje pri kraju ja zatvorim onu prvu slavinu.
 
Ako sam dobro razumeo? Mislis kako da pumpa ne povuce vazduh kada izvuce djubrivo? Kod mene, u gore slici prva slavina vuce djubre , ona u donjem desno uglu, a sa onom gore punim bure u kom mesam djubre. Kad je izvlacenje pri kraju ja zatvorim onu prvu slavinu.
Da ali onda sam obavezan da budem tu negde da nebi pumpa povukla vazduh,jer desava mi se da pumpa ispusti i motor radi na prazno.....
 
Pa ono što meni prvo pada na pamet, samo ne znam koliko je isplativo. Elektromagnetni ventil plus indikator nivoa (đubriva) :)
Padne nivo, zatvori se ventil i to je to, vrlo jednostavno :)
 
Pumpe koje se gase na struju mogu se same ugasiti pomoću pomoću plovka kad pane nivo đubriva u kaci.
 
Ili izračunaš koliko joj treba da potroši đubrivo i uključiš je preko onog tajmera, a ne direktno u utičnicu. Ovo može biti malo neprecizno, ali meriš nekoliko puta, pa neku najmanju vrednost, da uvek isključi sigurno pre nego povuče vazduh. Ili staviš uvek više đubriva u kombinaciji sa najkraćim vremenom i ne bi trebalo da bude problema :)
 
Za 220v se može gasiti sa mikroprekidačima, ali ja sam mislio za druge pumpe, benzinke i dizele koji se gase na sopstvenu struju.
 
Neznam kako da resim problem ispustanja pumpe kada izvuce svo djubrivo...

He, he, he. Sjajni ste! svaka čast,
eb888038c5b3ad239fe3c6629c9000ae.gif
Nema toga što Švaba nije izmislio a Srbin usavršio,..
Ja imam original Venturijev injektor (ali ga više ne koristim) uz njega se dobija i providno crevo sa ventil-kuglicom na izlazu iz manje posude (sa đubrivim). Ona pušta kad ima tečnosti. Kad nema, zatvara.

Firma, od koje sam to pazario je iz Zrenjanina. Pitaću da li to ima zasebno da se kupi (samo ventil), pa javim-

ps: Ovaj moj ventil poklanjam JuRi,.. :osmeh:
 
Pozdrav svima,
Uveli smo ove godine KPK sistem na našem malom porodičnom vinogradu od 125 čokota. Imamo akomulaciju od 1000 litara koja se nalazi na 2m visine, koju punimo iz bunara a iz nje izvodimo dalje cijevi za navodnjavanje. Isšli smo na sistem gdje se buši crijevo na proizvoljnoj dužini te se u njega ubacuju kapaljke. Uzeli smo one od 2l/h.
Problem imam sa nekolicinom kapaljki koje nece da kapaju - tj bolje reci cudljive su - malo hoce malo nece. Nalaze se otrpilike između sredine i druge trećine reda. Kapaljke prije kao i poslije njih manje više ravnomjerno kapaju ali ove uglavnom ostaju suve. Svašta sam pokušavao ne bi li prokapale - od ozračivanja cijevi za navodnjavanje pa do okretanja u svim smjerovima, produvavanje ali jedini rezultat daje kada ih malo izvucem prema dolje. Tada normalno kapaju, čim pustim kapaljku situacija se vraća na staru.
Da li je neko imao problem sa sličnom stvari?
Da li su kapaljke samo po sebi pokvarene te ih treba zamijeniti ili je nešto drugo po srijedi?
Unaprijed hvala!
 
Pozdrav svima,
Uveli smo ove godine KPK sistem na našem malom porodičnom vinogradu od 125 čokota. Imamo akomulaciju od 1000 litara koja se nalazi na 2m visine, koju punimo iz bunara a iz nje izvodimo dalje cijevi za navodnjavanje. Isšli smo na sistem gdje se buši crijevo na proizvoljnoj dužini te se u njega ubacuju kapaljke. Uzeli smo one od 2l/h.
Problem imam sa nekolicinom kapaljki koje nece da kapaju - tj bolje reci cudljive su - malo hoce malo nece. Nalaze se otrpilike između sredine i druge trećine reda. Kapaljke prije kao i poslije njih manje više ravnomjerno kapaju ali ove uglavnom ostaju suve. Svašta sam pokušavao ne bi li prokapale - od ozračivanja cijevi za navodnjavanje pa do okretanja u svim smjerovima, produvavanje ali jedini rezultat daje kada ih malo izvucem prema dolje. Tada normalno kapaju, čim pustim kapaljku situacija se vraća na staru.
Da li je neko imao problem sa sličnom stvari?
Da li su kapaljke samo po sebi pokvarene te ih treba zamijeniti ili je nešto drugo po srijedi?
Unaprijed hvala!
Problem ti je u tlaku rezeorvar na visini od 2 metra daje ti tlak na izlazu od 0.2 bara a na kraju ga skoro i nema.
Kapaljke zahtjevaju min 0.5bara i više koliki je max dozvoljen,problem je u kapaljkama jer nema dovoljno tlaka pa ni ne kompeziraju kapanje na njima.
 
Problem ti je u tlaku rezeorvar na visini od 2 metra daje ti tlak na izlazu od 0.2 bara a na kraju ga skoro i nema.
Kapaljke zahtjevaju min 0.5bara i više koliki je max dozvoljen,problem je u kapaljkama jer nema dovoljno tlaka pa ni ne kompeziraju kapanje na njima.
Hvala na odgovoru, ali opet mi nije jasno da kapaljke na krajevima reda - najudaljenije od rezervoara - kapaju normalno a ove koje su bliže sredini reda ne kapaju?
 
Mozda postoji fabricka greska na trakama ...cije koristis trake.. i jos nesto pazi kako ih okreces neke trake hocu da podlivaju.....
Koristim crijeva prečnika 16mm u koje sam utisnuo kapaljke. Kapaljke i crijeva su marke eurodrip, mislim da su proizvedeni u Italiji. Ispod kačim sliku kako izgleda moj kpk sistem
r8va.jpg
 
Dali neko pouzdano zna koja pumpa može da goni 5000 metara trake KPK kapaciteta 10l/m/h, to jest 50 m3 na čas sa pritiskom od 0,7 bari u trakama, dubina bunara je na 6m.
 
Nazad
Vrh