Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Ja imam velike koturove za namotavanje i ima na njima rucka jedan mota a drugi drzi crevo i rasporedjuje na kotur

Ja sam motam i upravljam crevo. Mnogo je lakse i brze.

- - - - - - - - - -

ne pametujem, samo ti kazhem da je to za njih smeshna kolichina,a i gospodin Momirovic je opasna trgovac. sve shto sam napisao za k.p.k je apsolutno tachno i iz iskustva.

- - - - - - - - - -

slazhem se. ja koristim neke trake po pet i vishe godina. samo je stvar kako se ophodish prema njima i kako ih namotash. kad bi bacao creva sa 20-30 jutara povrca svake godine, ne bi mi se ispaltilo nishta ni da sejem. svi znamo kakve su nam cene...pozdrav

potpuno si upravu,akk hoces da koristis creva par godina moras se potruditi da ih lepo namotas. a i upravu si za MOmirovica, on je veliki strucnjak.
 
Ово за професора Момировића стварно стоји. Стручњак у тој области за пример.
 
Ne znam koliko ste videli, ali od 3.2. Pokrajina daje kredite za opremu za navodnjavanje (i još neke stvari, al ovo je tema). Ne treba puno papirologije, 9 meseci je grejs period a kamata 1% godišnja (24 meseca rok otplate). Drugim rečima, predaš papire, dobiješ pare, dobijep robu, a plaćaš tek posle berbe. Lično mislim da je ovo jako dobra stvar.
 
na polutku od kardana navarish jednu cev od 1,5m-1,8m. gledash da je u osi, tj centru kardana.sachuvash hilzne od folije i plastichne "tochire" od k.p.k. stegnesh in nekako. ja koristim stege od mashine za postavljanje folije. ubijesh u zemlju dve jake shipke na koje navarish neka dva prstena. ta shipka shto ide u zemlju izgleda, tipa kao stubici kad pechesh prase napolju ... ako me kontash... i jednostavno nakachish na kardan i pustish na leru i motash. to je cale moj napravio pre deset godina dok su creva bila bash skupa i dok je bilo josh malo proizvodjacha. mislim da je i kvalitet bio znatno bolji. verovaop ili ne ja josh imam Queen Gill trake od pre 10-12 godina. koristio sam ih za bostan, jer se manje zaliva nego paprika. nove na papriku,a te na bostan i tako dok mozhe. jbg zachepe se a, i postane dosta kratkih delova i onda ti treba dosta spojnica...

- - - - - - - - - -

i ja vijam to sad. ima ista fora i za plastenike, samo ne znam da li morash da kupish gotov plastenik ili mozhesh da kupish ti materijal i pravish sam?
 
na polutku od kardana navarish jednu cev od 1,5m-1,8m. gledash da je u osi, tj centru kardana.sachuvash hilzne od folije i plastichne "tochire" od k.p.k. stegnesh in nekako. ja koristim stege od mashine za postavljanje folije. ubijesh u zemlju dve jake shipke na koje navarish neka dva prstena. ta shipka shto ide u zemlju izgleda, tipa kao stubici kad pechesh prase napolju ... ako me kontash... i jednostavno nakachish na kardan i pustish na leru i motash. to je cale moj napravio pre deset godina dok su creva bila bash skupa i dok je bilo josh malo proizvodjacha. mislim da je i kvalitet bio znatno bolji. verovaop ili ne ja josh imam Queen Gill trake od pre 10-12 godina. koristio sam ih za bostan, jer se manje zaliva nego paprika. nove na papriku,a te na bostan i tako dok mozhe. jbg zachepe se a, i postane dosta kratkih delova i onda ti treba dosta spojnica...

- - - - - - - - - -

i ja vijam to sad. ima ista fora i za plastenike, samo ne znam da li morash da kupish gotov plastenik ili mozhesh da kupish ti materijal i pravish sam?

Upravo tako i ja radim. Creva koja su starija postavljam u bostan a nova idu na papriku.
 
Au ljudi pa sta je tu komplikovano,vec sam pisao o tom kako sam resio to za skupljanje creva.Digne se jedan tocak u vazduh i na to cak se zavije ova sipka sa slike i stavis kotur ,stavis crevo i samo gas

6fwara.jpg

rs7p1f.jpg
 
Aj probacu ovo ovako da objasnim .
Ova sipka sluzi za namotavanje kap po kap traka.Ovo de su ove rupe se stavlja na zadnju gumu od traktora tj.odviju se dve paralelne matice sa tocka pa se stavi ovo pa se onda zavije.onda se traktor pod tu stranu podigne sa dizalicom tako da tocak bude u vazduhu.ovo sto je na cevi sa ovim siljcima, to sluzi da drzi kalem da se ne bi okretao .Onda se jedan drzac otpusti i skine i stavi se prazan kotur i onda se vrati taj drzac i nabije se u kotor.Kada je to sve uradjeno onda se uzme jedna traka ,a moze i dve u zavistosti koliki je kotur i kolika je duzina creva,to crevo se ili zaveze na kotur ili se samo malo uvije i tada vozac traktora ubaci u brzinu i polako pusti kvacilo .Tada se okrece taj tocak i namotava traku,ali neko mora sa rukavicama da usmerava traku kako bi se bolje i kvalitetnije namotala.
Eto to je to sto se tice ove masine za namotavanje trako sto bi rekli ovi kod mene u selu
 
Jesi li koristio ovo qvin-gil crevo dve godine.Ja imam mnogo bolje kolutove na 4 koluta namotam 3ha.Ovo gore kada se samo razmota na masini bice belaja

Ovo crevo ce sada biti postavljano treci put, tj. treca godina. Jasvami red motam posebno, i mnogo je lakse za ponovno postavljanje. Sa novim crevima ja hektar postavim za nekih 8 do 9 sati, a kad idu creva po drugi put onda ide malo sporije, oko 12 sati.
 
Danas kupio trake za navodnjavanje, pa me iteresuje dali duzina od 80 m zadovoljava krajeve redova, inace kapljaci su na 10 cm a creva irretec placena 4.90.
 
to je sasvim ok duzhina, da kazhem idealna. ja imam njivu duzhine oko 280m i lifelat mi ide na polovini i lagano zalivam na pritisku od 1.5 bara. naravno zavisi sve kolika ti je povrshina, kapacitet bunara (ili odakle vec vuchesh vodu) i naravno bitan ti je kapacitet pumpe.
 
A zasto koristis ta creva? Ja za papriku,bostan i kupus koristim od 200 microna 8 lit. i kapaljke su na 10 cm. sad sam dokupio malo creva i platio 5.90 dinara al preko udruzenja.
 
Ma pogresno si protumacio pitanje,a i ja ga tako postavio. Mislio sam sta zalevas sa tim crevima, zato sam i napisao sta ja sadim i sa kojim crevima zalevam. Znam ja da ima dobra i od 100 microna,ali krace traju. ja ova koristim po 4 godine, o tome sam vec pisao da neponaljam.
 
Nazad
Vrh