Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Meni ce sluziti za papriku, e sad bi red trebao biti 150m ali zbog duzine sam skratio nov sam i nemam jos iskustva.:cool:
 
Ako mozes najbolje bi ti bilo na pola da podelis. Jer po nekom pravilu red treba da bude 70 m, jos pogotovu sto su tvoja creva 10 lit. trebalo bi da ispostujes to, u suprotnom necea imati dobar pritisak bar je to moje misljenje.
 
Ako mozes najbolje bi ti bilo na pola da podelis. Jer po nekom pravilu red treba da bude 70 m, jos pogotovu sto su tvoja creva 10 lit. trebalo bi da ispostujes to, u suprotnom necea imati dobar pritisak bar je to moje misljenje.
pisao sam druze na predhodnoj strani da redove delim na pola, e sad jos nesto mogu zalivati i sa morave a mogu i sa cevke. Sta je bolje???
 
Ako ima 10 kapljaca na duznom metru i za jedan sat izbaci 10l na tom metru, znaci da jedan kapljac za 1h izbaci oko 1l vode bar ja tako razumem.
 
Tako i ja razumem 10 kapljača/m x 1 l/h= 10 l/hm. To sve stoji.

Nego da nije 10,6 l/h u stvari 10cm razmak između kapljača, a 6 l/h protok po dužnom metru. Razdvoji 10,6 na 10 i 6 kao cifre od dva potpuno različita podatka razmaka i protoka. Na to sam mislio. Ako možeš okači sliku sa karakteristika trake pošto ja guglam ne mogu nigde da nađem karakteristike irritec traka :D
 
Poslednja izmena:
Dobar dan želim.Molim osobe stručne i sa iskustvom da mi pomognu u par saveta.....
Imam trenutno voćnjak 1ha,voćke su sadjene na odstojanju 4x3 m.Pošto imam pored voćnjaka još mojih 2ha zemlje planiram u narednih par godina da i to proširim.pa sam jesenas počeo da rešavam problem navodnjavanja.Iskopao sam(mašinski) kanal oko 1000 metara,postavio cev (3/4) i zatrpao.Na izvoru je izlaz vode od 30 litara u minutu,pa sam napravio "prihvat"-akumulaciju-bazen od 15oo litara gde će ići potapajuća pumpa,pa će ona dalje gurati vodu do voćnjaka(1000 metara).Inače visinska razlika(izvor-vrh) je 92 metra.Pošto sam se za sve ovo prilično istrošio sa novcem,prinudjen sam ove godine da nekako improvizujem navodnjavanje,tj.kap po kap...Pošto neću biti u mogućnosti da ove godine instaliram ceo sistem KPK,a takodje neću moći da betoniram veći bazen (iznad voćnjaka) u koji bi dolazila,tj.akumulirao vodu sa izvora...inače imam i metalnu cisternu od 3t....Šta sam zamislio????
......Tu metalnu cisternu(od 3oool) da postavim iznad voćnjaka,nju bi punila voda(20l/minut)....pa sam mislio da ove godine kupim 200-300 metara nekih creva KPK pa da ih pomeram po redovima.Znam da je to veliki posao,ali sam prinudjen zbog svega navedenog...Molim za neki savet,predlog i slično...možda je ideja i "glupa" ali nemam drugo rešenje,bitno mi je da sam doveo vodu do voćnjaka...pa sledeće godine (ako Bog da) ću rešiti sve to bolje....Hvala unapred na pomoći.Sve naj vam želim.
 
Pokusaj ti da pozajmis pare na godinu dana od nekog prijatelja i da zavrsis ceo sistem, mnogo manje cimanja.
 
@AVRAAM

Opet moram da skrenem paznju na to da se prvo projektuje sistem pa tek onda biraju dovodna creva i pumpe. Jel imas neki crtez?
 
Crtež voćnjaka u kom bi mogao da prikažeš recimo: dužinu redova, nagib redova(voćnjaka), razmak između redova koji si naveo je 4 m, pa onda crtež gde prikazuješ visinsku razlike između izvora vode i početka voćnjaka(92 m) ali sa nagibom to jest bolje dužinom nagiba (hipotenuze). Tako se najlakše vidi gde su ti kritične tačke i koliki će pad pritiska i po dužini cevi i po visini podizanja vode da ti bude.
 
http://www.irritec.it/template.asp?...15&IDproduct=34&dsc=iSiplastTape_-_stagionale
Evo za Retlav.
slika0302-1.jpg
 
pozdrav.bavim se jagodama dosad smo zalivali sa gradskog vodovoda.(u dvorisu)sad smo uzeli jedan plac a tamo nema vode.moje pitanje da li da:
1.busimo bunar pa iz bunara hondom da zalivam direktno
2.da dignem cistenu od 1000 litara na tavan vikendice(2.5m) pa slobodnim padom da zalivam
3.da idem od jezera(mrtva tisa) to je nekih 100-120metra od mog vocnjaka zakopam okiten crevo,busim ispod asfalta(3 metara) i to bi bilo to.trebalo bi za sad 5 reda od 100 metara da zalivam(5000)sadnica
pa rekli su za bunar da 6 evra metar.da u ovoj okolini buse oko 30 metara.to je 180 evra.a ovi sto ukopaju okiten i buse ispod asfalta 350 evra...
ja bi najvise voleo slobodnim padom iz cisterne.(to cas posla napunim pumpom i stedim na gorivu.a on nek polako curka)samo neznam dal bi imao dovoljno pritiska...
unapred hvala na odgovoru.

- - - - - - - - - -

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

evo i skice.pa ako neko zna i hoce da mi pomogne...

- - - - - - - - - -

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
Zanima me kako bušite rupe na alkatan crevu za startere? Ja sam probušio tačno 15mm, koliko sam izmerio da je ona gumica, ali kada pustim pod pritisak, piša oko gumice na sve strane. Imam utisak kako je rupa nekako jajasta.
Jel postoji neka posebna metoda bušenja ili nešto ne radim kako treba.
 
pa trebo si izbusiti malko manju rupu ja kad stavljam gumicu ona malo teze ulazi al posle sa spojnicom je malo muka staviti je al podmazem malo uljem i lepo ude i nema da pusta veliku si rupu izbusio nisi trebo meriti precnik gumice nego precnik te spojnice i po tome izbusiti rupu
 
Zanima me kako bušite rupe na alkatan crevu za startere? Ja sam probušio tačno 15mm, koliko sam izmerio da je ona gumica, ali kada pustim pod pritisak, piša oko gumice na sve strane. Imam utisak kako je rupa nekako jajasta.
Jel postoji neka posebna metoda bušenja ili nešto ne radim kako treba.

Ako ti je za utehu, znaj da nisi jedini. :cool: Inače kad bušite crevo formira se jajasta rupa zbog savijenosti i iz tog razloga se isto uzima manji prečnik 13 mm ako je gumica 15 pa onda naguraj na silu kroz gumicu pečurku spojnice (startere) ili slavnice. Na kraju krajeva kad sve to radiš po suncu lakše je milion puta nego po hladnom vremenu.
 
Zanima me kako bušite rupe na alkatan crevu za startere? Ja sam probušio tačno 15mm, koliko sam izmerio da je ona gumica, ali kada pustim pod pritisak, piša oko gumice na sve strane. Imam utisak kako je rupa nekako jajasta.
Jel postoji neka posebna metoda bušenja ili nešto ne radim kako treba.

Ima jedno svrdlo koje izbuši sve kako treba. Samo treba pazit da se ne probuši i druga strana alkatena što se meni dešavalo.

Uzmite ono plosnato svrdlo kojim stolari vade kvrge iz drveta i radi bez greške i ne pravi potpuno okruglu rupu.
 
Uspeo sam izbušim rupe. Bušio sam burgijom za metal, fi13. Teško se ubacuje gumica, a još teže starter :)
Međutim koliko mogu da primetim, izgleda da dihtuje, a priključio sam na pumpu direktno, mislim da može 2bara da nagura, možda i više.

Međutim, imam jedan mali problem. Kada sam pustio pritisak u creva kap po kap, odnosno trake, čuo sam da šišti negde pod najlonom. Zadigao sam najlon i video da pišti voda na malu rupicu. Znači ne kašlje, nego onako, kao da je neko iglom probio kroz traku. Jel može to da se sanira nekako, a da ne moram izvlačiti traku ispod folije, to je sad komplikacija :|
Bojim se da dok kapaljke nakapaju, da će te dve rupice, napraviti poplavu na tom mestu.
 
Nazad
Vrh