Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

@ joker
Pa kapaljka daje 2 l/h, ako su kapaljke na 30 cm onda ispada da ima 3,3 kapaljke po metru t.j. traka daje 6,6 litara po metru na sat
 
Sad je jasno. Ja sam mislio da kazes da je po metru 2l.
Ja cu uzeti na 20cm, a i pored toga cu morati njivu da navodnjavam iz 4 puta.

Ako moze jos jedno pitanje na koje nisam nasao odgovor na temi.
Ovo za kapaljke se odnosi na pritisak od 1 bar. Da li se povecava protok ako je taj pritisak veci ili je to maksimum?
 
Svaki proizvodjač preporučuje optimalni pritisak za svoje trake. Mislim da je za Pluvio 1 bar. Ako povećaš pritisak dobićeš više vode ali neujednačeno zalivanje
 
Taj kapacitet je vezan za kapaljke. Recimo, imaš njihove kapaljke od 2,1l/h. Znači, to nije po metru, nego po kapaljci. Ako ti je rastojanje između kapaljki 20cm, imaš 5 kapaljki na 1m pa ti je protok 10,5l/m/h (5*-2,1l) Ako ti je rastojanje 15cm onda ti je protok oko 14l/m/h. Postoje kapaljke različitog protoka, ne moraju biti te od 2,1l, imaš različite. Doduše, ne znam jel Pluvio ima neke osim tih od 2,1l.

- - - - - - - - - -

Dok sam ja pisao poruku, ono već odgovoreno:)
 
Pluvio osim kapaljki sto daju 2l ima i kapaljke sto daju 1,2l i te trake mogu da se koriste za vece duzine tj. npr. ako su kapljaci udaljeni na 20 cm onda traka gde kapljac daje 2l izbaci 10l po metru duznom i preporucuje se za duzine 80-100 metara a kapljac 1,2l daje 6l po metru i preporucuje se za duzine 180-220 m bar tako pise u katalogu sto sam dobio od njih.
za razlicite tipove zemljista koriste se i razlicite trake tako traka sa razmakom kapljaca 15-20 koristi se na peskovitom zemljistu,na srednje teskom zemljistu koristiti traku 20-30 a ako je zemljiste pod nagibom koristiti traku 30 da se dobije ravnomerni protok vode uz napomenu da traka sa razmakom kapljaca 30cm zahteva sitno izfreziranu zemlju
 
dal postoji mogucnost ukopavanja sistema kpk na dubinu 30 40 cm i da se zaliva vise godina tako?mislim moze li to da funkcionise?itd.

Postoji mogućnost. Traje 15 godina i vrši se obrada samo do 25cm. Kod nas u državi ima na par mesta, al su to ugl voćnjaci. Ne izađe to toliko skupo na toliko godina, posebno kod voćnjaka. Ne zagušuje se, ali ne znam kako se bore protiv štetočina, rekli su mi, al sam zaboravio. Ovo je rešenje ako imaš ograđen voćnjak recimo, ali ako je to negde u polju, moraš imati u vidu da ti neko može ukrasti pumpu i taj ceo agregat što snabdeva vodom, ali postoji i rešenje za to, a to je sistem koji se kači na traktor i samo dođeš, prikačiš i udri.

- - - - - - - - - -

Inače, jedan čovek iz Ruskog Krstura stavlja podzemni sistem na 30 jutara kukuruza. Upravo mu se radi projekat.
 
pumpe, pritisak, pumpe, pritisak...iz vaseg iskustva bi molio savet - moze li se postici nekakav sistem koji bi odradio kap po kap ali bez pumpe, kanister od 1000l bi bio podignut na 1,5m visine i to bi bilo sve od pritiska, a duzina creva/cevi ne bi bila veca od 10m u redu a bilo bi dvadesetak redova... ako postoji ta mogucnost molio bih malo jednostavniji opis takvog sistema kao i materijala koji bi bio upotrebljen..dopunjavanje kanistra vodom reseno
hvala
 
pumpe, pritisak, pumpe, pritisak...iz vaseg iskustva bi molio savet - moze li se postici nekakav sistem koji bi odradio kap po kap ali bez pumpe, kanister od 1000l bi bio podignut na 1,5m visine i to bi bilo sve od pritiska, a duzina creva/cevi ne bi bila veca od 10m u redu a bilo bi dvadesetak redova... ako postoji ta mogucnost molio bih malo jednostavniji opis takvog sistema kao i materijala koji bi bio upotrebljen..dopunjavanje kanistra vodom reseno
hvala
Možeš i 20 m dužnih terat s takvim rezeorvarom,ja upotrebljavam za povrće.
Prvo moraš nabaviti spojnice i filtere za navodnjavanje,pokušat ću ti otprilike objasnit.
Iz rezeorvara ti je plastični izlaz 2" moraš reducirati na 1" ili 3/4",zavisi kakav filter imaš.
-prvo ti ide muf 2" http://www.etazgrejanje.com/katalog.php?prodID=274
-drugo redukcija 1 ili 34 http://www.gamasbn.host56.com/titanred.html
-treće perivi filter za navodnjavanje http://www.skalagreen.com/sadrzaj/117/palaplast-filteri.html
-četvrto priključiš sa tog filtera na alkaten ili gumeno crijevo u trake za navodnjavanje i to je to.
-i peto jako važno oboji ili obljepi plastični rezeorvar crnom bojom,da ti alge se ne nakupljaju u rezeorvaru,jer jako začepljuju filter.
 
Možeš i 20 m dužnih terat s takvim rezeorvarom,ja upotrebljavam za povrće.
Prvo moraš nabaviti spojnice i filtere za navodnjavanje,pokušat ću ti otprilike objasnit.
Iz rezeorvara ti je plastični izlaz 2" moraš reducirati na 1" ili 3/4",zavisi kakav filter imaš.
-prvo ti ide muf 2" http://www.etazgrejanje.com/katalog.php?prodID=274
-drugo redukcija 1 ili 34 http://www.gamasbn.host56.com/titanred.html
-treće perivi filter za navodnjavanje http://www.skalagreen.com/sadrzaj/117/palaplast-filteri.html
-četvrto priključiš sa tog filtera na alkaten ili gumeno crijevo u trake za navodnjavanje i to je to.
-i peto jako važno oboji ili obljepi plastični rezeorvar crnom bojom,da ti alge se ne nakupljaju u rezeorvaru,jer jako začepljuju filter.

Hvala ti Njoko puno, najbitnije da ovakav pasivni sistem funkcionise i to sa potvrdom iz prve ruke ... Za 1, 2 , 3 i 5 mi je savrseno jasno, molim te samo mi pojasni 4.. te trake za navodnjavanje, to su one standarne?? Nije li bas njima potreban veci pritisak vode da prokaplju?
 
Hvala ti Njoko puno, najbitnije da ovakav pasivni sistem funkcionise i to sa potvrdom iz prve ruke ... Za 1, 2 , 3 i 5 mi je savrseno jasno, molim te samo mi pojasni 4.. te trake za navodnjavanje, to su one standarne?? Nije li bas njima potreban veci pritisak vode da prokaplju?
Da standardne kpk najeftinije tkz za jednokratnu uporabu iako se mogu koristiti više godina,ali imaš i drugih.
Evo jedan poučni video,spojnice,ventili idr,tlak iz rezeorvara ti je kada je pun 1bar do 0.3bara kada je skoro prazan,taman za ove t-tape cijevi.

Od rezeorvara tj filtera do glavnog razvoda kao na videu jednostavno poveži s običnim gumenim crijevom za vodu,umjesto 1" možeš koristiti 3/4" alkaten.
 
Poslednja izmena:
Samo da malo "refreshujem" podatke o cenama - metar 5,2din, 4l protok, 150 mikrona, Politape Skalin. Tvrde da 170m može sigurno, ali za 200 već neće da garantuju.
 
Uradio bi sistem za navodnjavanje u vocnjak (kap po kap). Dali je to neko radio?
Ako moze neka pomoc. Interesuje me posto mi je razmak izmedju vocki 2m, da li ima veci razmak izmedju kapaljki (1m-2m) da nebi imao nepotrebne gubitke vode. Posto neznam koliko cu da imam vodu u bunar.
 
Slicnu situaciju i ja imam. Razmak izmedju sadnica je 1,5m, u pitanju je ribizla. Nosim se mislju da sam od plasticnih creva od 3/4 odradim kapilarna creva (koja idu kroz redove) i postalim sam kapaljke, na 20 cm levo i desno od biljke. Da li neko ima savet za nas pocetnike?
 
postoje resenja i kada je u pitanju raspored kapaljki.Raspored se moze naruciti po zelji,i u tom slucaju kapljaci su koncentrisani,grupisani bas tamo gde vam je biljka .Koliko vam treba toga?
 
pozdrav.
Potrebne su mi ugradne kapaljke koje planiram da postavim u okiten crevo od 1/2 cola, i tako da zalivam vocnjak.
Gde ima to da se naruci, dajte neki link posto ja ne mogu da pronadjem?
 
Nazad
Vrh