Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Što bi izvlačio celu traku ako možeš rukama da dohvatiš tu gde je rupica. Ima u poljoapotekama jeftino nastavci za trake ili improvizuješ neku cevčicu (tvrdo plastično crevi ili sl) približnog prečnika, presečeš traku izbaciš 1-2cm gde je rupica, navučeš traku i šelnuješ.
 
Uspeo sam izbušim rupe. Bušio sam burgijom za metal, fi13. Teško se ubacuje gumica, a još teže starter :)
Međutim koliko mogu da primetim, izgleda da dihtuje, a priključio sam na pumpu direktno, mislim da može 2bara da nagura, možda i više.

Međutim, imam jedan mali problem. Kada sam pustio pritisak u creva kap po kap, odnosno trake, čuo sam da šišti negde pod najlonom. Zadigao sam najlon i video da pišti voda na malu rupicu. Znači ne kašlje, nego onako, kao da je neko iglom probio kroz traku. Jel može to da se sanira nekako, a da ne moram izvlačiti traku ispod folije, to je sad komplikacija :|
Bojim se da dok kapaljke nakapaju, da će te dve rupice, napraviti poplavu na tom mestu.
Drugar za te stvari postoje spojnice koje kostaju od 25-35din zavisi ko kolko oce da zaradi samo makazama preseces tu deje poknuti crevo i stavis spojnicu nikakvim budzanjima se nezazaj jerse neisplati evo ti jedan primer tu imas svega tuje cena 23 din http://www.agrounija-zr.co.rs/pdf/cenovnik_mikronavodnjavanja_2013.pdf
 
Poz Nik,taj tvoj problem i nije neki dakle imas u svim malo snabdevenijim radnjama ili ti poljo apotekama nastavak za crevo kpk.Postupak je lak,presečes traku i navuces na nastacak sa obe strane,zavrnes i gotovo.Ako nenadjes imas u n.s. u Unija plastu
Uspeo sam izbušim rupe. Bušio sam burgijom za metal, fi13. Teško se ubacuje gumica, a još teže starter :)
Međutim koliko mogu da primetim, izgleda da dihtuje, a priključio sam na pumpu direktno, mislim da može 2bara da nagura, možda i više.

Međutim, imam jedan mali problem. Kada sam pustio pritisak u creva kap po kap, odnosno trake, čuo sam da šišti negde pod najlonom. Zadigao sam najlon i video da pišti voda na malu rupicu. Znači ne kašlje, nego onako, kao da je neko iglom probio kroz traku. Jel može to da se sanira nekako, a da ne moram izvlačiti traku ispod folije, to je sad komplikacija :|
Bojim se da dok kapaljke nakapaju, da će te dve rupice, napraviti poplavu na tom mestu.

- - - - - - - - - -

nadam se da je ove vrsta pomoći nije off
 
Ma sta ce ti spojnice za to? Ja uzmem izolir traku i par puta omotas ali crevo mora da bude pod pritisko i to je to. Za veliku rupu na crevu koristim spojnicu.
 
Ja ih razvlačim ručno, ali ću morati staviti na neki kotur. Pošto se umrse da poludiš. Mada ja idem na dužinu od ~20m, nije jako strašno.
 
Dragi moji prijatelji, ja bih nešto da Vas priupitam.Povrtarstvom se bavim iz hobija i ove godine bih sve da zalivam sistemom KPK.Povrtnjak mi je površine otprilike 40x30m.Gajio bih od svega po malo.Imam izbušen onaj plastični bunar mislim da je f50mm.pored toga imam i dve El. pumpe:jedna je Sever Subotica i ima oznaku 9,Druga je neka manja Austijska Keno i ima kućište od rosfraja.Pored svega toga posedujem i onu plastičnu cisternu od 1000 lit.Moje pitanje je da li ja mogu da povežem taj moj budući sistem KPK direktno na pumpu,s‚"tim da mi se pritom ne preoptereti pumpa ;tj. da li bi i kako parcijalno morao da zalivam kulturu po kulturu.Ne bih voleo da doživim da zbog leti velikih temperatura i preopterećenosti te moje pumpe eventualno strada el.motor.
 
Evo kako sam ja napravio


Sa 2 ventila 1" biram odakle pumpa uzima vodu (bunar ili cisterna) i sa dva ventila 3/4" biran gde voda ide u cisternu ili u plastenik.
U praksi to izgleda, podesim da se puni cisterna. Voda se ugreje, onda podesim da ide iz cisterne u plastenik. Može i direktno iz bunara u plastenik.
Na ulazu u plastnek posle ventila imam manometar, pa podesim da bude otprilike 1bar. Može pumpa da nagura 2-3 bara, pa da ne preteram.

Do plastenika ide 3/4" crevo, koje se na kolenu nastavlja na 1" crevi. U njemu su izbušene rupe, i stavljeni starteri sa slavinama. Jedan red, jedna traka kpk, jedan starter. Tom slavinom regulišeš koji red hoćeš da zalivaš.
 
Dragi moji prijatelji, ja bih nešto da Vas priupitam.Povrtarstvom se bavim iz hobija i ove godine bih sve da zalivam sistemom KPK.Povrtnjak mi je površine otprilike 40x30m.Gajio bih od svega po malo.Imam izbušen onaj plastični bunar mislim da je f50mm.pored toga imam i dve El. pumpe:jedna je Sever Subotica i ima oznaku 9,Druga je neka manja Austijska Keno i ima kućište od rosfraja.Pored svega toga posedujem i onu plastičnu cisternu od 1000 lit.Moje pitanje je da li ja mogu da povežem taj moj budući sistem KPK direktno na pumpu,s‚"tim da mi se pritom ne preoptereti pumpa ;tj. da li bi i kako parcijalno morao da zalivam kulturu po kulturu.Ne bih voleo da doživim da zbog leti velikih temperatura i preopterećenosti te moje pumpe eventualno strada el.motor.
Imas regulatore pritiska ukoji eliminisu i dovode ga u optimalno stanje tj 1 bar..
 
Pošto su ti regulatori?
Ja sam to regulisao sa manometrom i kugličnim ventilom. Namestio položaj ventila u kojem je 1bar.
 
Nije mi najjasnije gde se postavljaju ti regulatori? I još jedna stvar da li će tad el.motor raditi bez preopterećenje,tj. da li ću sa tim regulatorima sačuvati motor pumpe?
 
Zavisi kakva je pumpa. Ako je centrifugalna pumpa, onda može da radi kako hoćeš. Može da meša vodu, ako je npr. skroz zavrnut ventil, neće joj ništa biti. Ne treba joj regulacija sa te strane, tipa održavaj pritisak i pali gasi.
Takva je kod mene. Zato sam i regulisao pritisak kugličnim ventilom, mislim da mi je tako najjeftinije.
 
Немам среће са бушењем окитен црева. Данас узмем фи 16 сврдло и избушим, ставим славиницу и оно цури. И то ми није први пут.::jako_besan::
 
Meni je gumica fi15, a bušio sam sa fi13 burgijom. I malo se teže nabije to sve unutra, ali kada se stavi, radi dobro. Namažeš malo deterdžentom za suđe, da lakše sklizne.


Nego imam jedno pitanje. Razmišljam da namestim sistem na bunaru tako da imam i česmu na njemu, za tehničku vodu, pranje, polivanje, ... Ali me nervira što već u jesen moram to skinuti zbog mržnjenja. Mislio sam da ukopam to sve ili ozidam neku prostoriju u kojoj bi sve stajalo i ne bi mrzlo. Da ne bih sad preterivao sa izolacijama, da li neko iz ličnog iskustva zna kako da ozidam ili tačnije izolujem to, da ne bi mrzlo? Da li je dovoljno blok ili mora stiropor? Da napravim zidove od slame i dasaka?
To ne bi bila velika prostorija, više nalik na šupu ili neku pomoćnu prostoriju.
 
Imam ovakvu poluspojku koja stoji na onoj cevi što izlazi iz bunara fi40:
http://www.cevovod.com/cevovod/img_big/201480_2.jpg

Izgleda da mi tuda ne dihtuje dobro, onaj deo što naleže na plastičnu cev, jer ona bela plastika koja se useca u alkatan nije podesna izgleda i za plastičnu cev. Da li postoji neko drugo rešenje? Video sam kada su pravili bunar da su cevi nastavljali lepilom nekim, namažu cev i nabiju je u drugu. Svaka je na kraju imala zadebljanje. Bele debelozidne cevi fi40. Nije klasičan šešir kao kod kanalizacionih.
Bilo bi dobro da ima neki nastavak koji se tako zalepi, a na drugom kraju da ima navoj, 5/4" npr.
 
Ja sam takvu spojnicu samo adapter spojnicu (cev na navoj-ravna bez kolena) koristio na belim plastičnim cevima sasvim normalno.
Tu više dihtuje gumica koju taj beli prsten pritisne i gumica se raširi i pritisne cev. Tako ja to kontam. Moguće da gumica nije dobro postavljena ili da se oštetila. Ja prvo gumicu navučem na cev pa cev u crni deo dobro gurnem pa onda belu plastiku preko cevi na gumicu pa poklopac zavrnem preko svega toga.
Rade mi rasprskivači na to i u sistemu je ta spojnica izdržala sigurno pritisak od 5 bara jer imam akumulaciju (bazen) od 60 kubika na 75 metara visine. Ako ti nešto znači poređenje.
 
Nazad
Vrh