Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Ma razumeo sam sistem, i ja sam mozgao slično za motanje, ali se nisam setio da ćeš na proleće ponovo ubacivati u motalicu pa odmotavati. Meni je ovo prva godina sa kap po kap pa se ne setim svega a proletos sam trake razvukao polako odmotavajući rukama rolne kakve sam dobio u prodavnici. Pa je moralo polako jer hoće da spadne sa strane. Zato ti imaš iskustvo :ppozdrav:
 
za markokurjega

Zdravo komšija,
Prikazao si sistem kpk koji si uradio nekoj ženi. Zanima me da li su tu ugrađena samo okiten creva? Da li se ceo sistem ukopa u zemlju (prekrije zemljom)? Da li su rupe na crevu (kapaljke) bušene ručno? Ako jesu, koji je prečnik bušenih rupica?

(Pokušao sam da ti poruku pošaljem na pp, ali nije išlo jer ti je sanduče pretrpano.)
 
Mi smo to jako prosto namestili.Uzeli smo kao parce malo debljeg flaha i na njemu zavarili cev ne znam kolike debljine,na flahu smo izbusili dve rupe i to se posle zasrafi na tocak od traktora.Taj tocak se digne u vazduh i prazan kalem stavimo na tu cev, na cevi ima kao dva da ih nazovem drzaca koji stoje sa obe strane kalema oni nategnu kalem i to je to.malo se namota crevo i samo gas ,za cas posla se namota
 
Колико је оптимална потрошња воде дневно по м2 за пластеничку производњу?
 
To zavisi od zemljišta i stadijuma rasade. Ja u paprikama ili u krastavcu u berbi u ljetnim danima trošim po dužnom metru trake oko 20l vode dnevno, to su maksimalne doze a u proljeće i u jesen doze su mnogo manje.
 
Ja stavljam traku sa rupama na deset cm dužine sto metara a sa rupama dvadeset cm na dvjesto metara iako bi moglo ići i duže.
 
@ slobapatrola

To ti zavisi od više stvari. Prvo od terena t.j. od nagiba i poravnatosti parcele i drugo, od same trake. Što se tiče trake, zavisi od izdašnosti trake po metru dužnom i od kvaliteta same trake t.j. od debljine zida, što opet utiče na radni pritisak trake... Kao što vidiš dosta stvari je u igri ali svaki (ozbiljniji) proizvodjač ima preporuke za najveću dužinu traka pri određenom pritisku pa malo izguglaj. I da, naravno, uzmeš to sa rezervom, pa skratiš redove za jedno 10-20% ako hoćeš da imaš ujednačeno zalivanje.
Evo, recimo, ovako nešto

viewer.php
[/URL][/IMG]
 
Vidi, najbolje da kontaktiraš par distributera i da vidiš šta ti oni preporučuju. Ali opet kazem, sve uzeti sa rezervom. Ti bi morao da uzmeš trake sa debljim zidom (150 mikrona) jer one rade na većem pritisku, ali su i za nijansu skuplje od ovih "jednogodišnjih". Možda bi ti trake sa kapaljkama na 30 cm (2 l/h/kapaljci t.j. 6,6 l/h/m) mogle završiti posao. Recimo, Pluvio ili tome slično. Ili da uzmeš sa kapaljkama na 20 cm ali 1 l/h/kapaljci. Iz mog iskustva su mnogo bolje trake sa kapljačima jer se ne zapušavaju i mogu trajati i više sezona samo je problem skupljanje i skladištenje i ponovno razvlačenje. One obične se zapuše od kamenca dosta brzo
 
Po meni ni 150 mic,nisu nesto ja uzimam 150mic i koristim 1 a retko 2 god a od 200mic, te vec mogu dase koriste duze al dali se isplati zavisi jer moras racunati dace traka biti napadnuta od miseva itd pogotovo leti ako nebude kise vrane rade dzumbus,tako da jedna spojnica kosta 25-30din a ako moras puno krpiti onda je bolje sto jeftinije pa svake god novo jos ako se zadesi i neki povracaj od drzave dosad su davali 30-40% stace ti bolje ,a na duzinu od 200met samo one sto daju 5lit nista vise jer nece moci ravnomerno zaliti
 
Која су црева најбоља за заливање кпк под нагибом размак капаљки 0,5м, за воће бих користио.
 
^^ Koliko hektara mislite pokriti sa tim sistemom navodnjavanja ?
 
imam 160 stabala kajsije. pola sam sadio prosle jeseni a pola pre par dana. ove godine sam zalivao koliko sam mogao i sacuvao sam 90% sadnica. medjutim nikako se nisu razvile. cvrsto sam odlucio da do sledece sezone postavim kap po kap ali nemam pojma sta, kako , koliko ,kome da se obratim za pomoc?! Sadnice su u 5 redova sadjene sa razmakom od 5 metara a razmak u redu je 4 metra. dali je moguce tu povrsinu zalivati iz bureta 2x 1000l, slobodnim padom? bunar nemam, imam kisnicu i vodu iz vodovoda! unapred zahvalan na pomoci
 
Da li se neko raspitivao za cene traka za kpk sa ugradjenim kapacima, posto sam se u okolini kraljeva raspitao i otprilike i znam cene ali me interesuje okolina bgd pa gore ka vojvodini, mozda se neko raspitivao, nije bitno dali je 150 ili 200 mikrona.
 
kako misliš sa ugrađenim kapljačima.
jel to zbog razmaka ili nešto drugo na čega ciljaš?
 
nesto me kopka da ne uzimam busene trake, cinimi se da ove sto meni trebaju imaju ubacenu plasticnu plocicu se teze zapusavaju, bar mislim. a treba mi za papriku i paradajz.
 
Nazad
Vrh