Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Koliko znam, mislim da 200m nijedna traka ne može ravnomerno da navodnjava. Postoje, doduše, trake koje mogu ići 250-340m, ali su dosta skuplje i još ih nema kod nas na tržištu. Neka me ispravi neko ako grešim u prethodnim tvrdnjama.

Tebi bi najbolje bilo da podeliš parcelu na dva dela po 100m i između staviš glavni vod. Viđao sam da ljudi tako rade sa paprikom i zadovoljni su.
 
200 m je za ove naše komercijalne trake puno.
Na početku do prvih 30-40 m imaš poplavu a na krajevima sahara.
što kaže strahinjam 100 m i teraj..
 
Kada bostan zalivamo podelimo njivu na pola tj. 200m i tu stavimo razvodnik i tako zalivamo bez problema ali sa Queen Gil trakama .Nigde nema poplave i ravnomerno se zaliva. A kod paprike posto nju radimo do pola njive,onda tu polovinu podelimo i tu stavimo razvodnik i tako zalivama opet bez problema i to sa starim crevima izvadjenim iz bostana
 
Koji protok i razmak kapljača? One od 4l/h/m kod nas mogu maksimalno 150m, kraj ne bude toliko zaliven. Ne bude suv, al nije kao i ostatak.
 
Ja sam terao 150m i to je zalivalo na krajevima.Kako tako ali je zalivalo tako da mislim da je to bas maksimalna duzina,ali je idealna do 90m.
 
kakve su te trake pluvio?jel ih je neko koristio,i u cemu je razlika na druge?
Ja ih imam pa razlike neke velike nema rade lepo do nekih 80-90 met i na dalje gube dosta u kvalitetu navodnjavanja preko 100-110 net vec nije lepo zalivanje ,dobrog su kvaliteta nezapusavaju tako lako jedino ako se zaliva bas prljavom vodom al sa filterom nema problema a problem je dosta JAKA ili veca cena u odnosu na druge trake ,u visegodisnjim zasadima o.k al ako mora dase skida i opet dogodine postavlja toje robija bolja je varijanta jeftinija traka i na kraj sezone se baca ,uvek je lakse i brze postaviti novu nego se zezati sa postavljanjem i krpljenjem
 
skal koju mi ti onda preporucujes da zalivam 100m posto su ove jako skupe?
njihova cena je 6,5din na tu kolicinu koja mi treba
 
skal koju mi ti onda preporucujes da zalivam 100m posto su ove jako skupe?
njihova cena je 6,5din na tu kolicinu koja mi treba
pre dve gog sam koristio rodrip daju 5lit po metru prosletj ovo god sam koristio nase kupio kod volode i imao nesto iz muzlje neke taljanske al ja uvek kad planiram da koristim samo jednu god uyimam od 150mic one bez problema izdrze 1 god a nekako od svih stosam uzimo najvise sumi odgovarale Rodrip i ove nase iz beocina,samo ako uyimas one sto daju manje vode duze traje zalivanje ali je ujednacenije a ako one sto daju 7-10lit normalno zalivanje ide brze al je i veci pad pritiska ako je veca duzina a koristim trake vec 9 god i isprobo sam svasta ,a stose tice visegodisnjih zasada jagode i slicno tu obavezno od200mic,i gledam da dudu pluvio .totije neko moje misljenje o trakama e koja je njihova cena sad videcu od iduce god obicno do februara drze manju cenu a kadse priblizi sezona dizu malo
 
Ro Drip trake kpk (5 l/h po metru trake) po nekoj nepisanoj klasifikaciji pripadaju jednogodišnjim trakama. Svaki prelazak tog perioda od godinu dana je čist plus. Kapljanje je izvedeno sa sistemima za sprečavanje začepljenja uz pomoć krivina koje usmeravaju vodu tako da se čestice ne zadržavaju već podstiču na kretanje. Ro Drip poseduje kanalčić koji se širi u slučaju začepljenja na pojedinim mestima i time na potpuno drugi način rešavamo problema pri pojavi nečistoća u vodi. Dakle, ima dva nezavisna sistema protiv začepljenja. Jeste da je debljina trake 150 mikrona, ali meni makar te trake deluju nekako žilavije od drugih.

Međutim treba imati u vidu da je preporučena filtracija 110 mikrona i da će sve preko toga najverovatnije izazvati probleme u radu.

slika Vortex flow action kako se sprečava začepljenje

BqO5J.jpg
 
Poslednja izmena:
O.k trake nisu lose ove rodrip samo je jedna stvar u pitanju pre dve god na sajmu i posle njega cena imje bila oko4,4din po metru doksu ostale tog kvaliteta bile oko 5-5,5 sto znaci dosta povoljnije od drugih e sad iz nekog razloga cena imje otisla dosta gore ,po meni cimse malo probile na trzistu odma su poskupele i sad je pitanje koje odabrati ako je cena ista dal one sto daju 5 ili one 10 lit? Jer daje cena 1-2 din manja onda nema dileme al ovako ja prednost dajem traki koja ima ugradene one plasticne kapljace naravno ako je crevo pribliznog kvaliteta. a u zadnje vreme ima ih mnoggooo sto nude trake.@retlav petpostavljam da radite u agrogasu?
 
Meni su se mnogo bolje pokazale trake sa tim ugrađenim plastičnim kapljačima. Pluvio jesu dobre ali sam koristio i još neke italijanske (zaboravio sam kako se zovu, bilo ih u Bestu u Vrbasu) i nisam primetio da zaostaju za Pluviom (ni sa cenom ni sa kvalitetom). Meni u jagodama ipak treba da traju duše vreme, tako da vredi dati dinar-dva više.
Ove godine uzmem ro drip, onaj kotur od 3 km, samo mi nisu poslali račun pa nisam uzeo povraćaj. I zapuše mi se od kamenca, pa ne kaplje nego šprica u tankom mlazu ili se začepi skroz.

A što se dužine redova tiče... svaki proizvođač daje preporuke za dužinu redova za svoje modele traka. A zavisi od radnog pritiska, debljine trake, količine vode po dužnom metru... Ali to sve treba uzeti sa velikom rezervom. Meni su se kleli i za Pluvio i za one trake iz rakovice da mogu 200 m, ali nema šanse. Meni su bili redovi 170 m i bilo je dosta razlike u količini vode na početku i na kraju. I to sa kapaljkama od 2 l/m/h na 30 cm. Tako da je stotinak metara po meni prava mera, pogotovo za trake sa većim protokom.
 
Ja kažem, te izraelske od Netafima, 5,5l je protok, a koštaju 5,8din/m. Imaju plastične laterale, kao što sam spominjao nešto ranije. Imaš pakete od 2600 i 3000m. Što se tiče dužine od 100m, nema problema i baš se teško zapušavaju.
 
posto su lay flat creva?meni treba da budu magistrale za kap po kap mislim da bi mi odgovarao precnik 52,treba mi oko 300m .
 
Ne znam tacno posto su trenutno. Kad sam ja razmisljao o njima bila su 120-130 din sto je bilo na nivou cene okitena, cak i nesto skuplje
 
molim za jedan savet sta mislite za crni luk koje bi trake bile njekonomicnije, duzina njive je oko 180-190m. pritisak je oko 2.5 bara.
 
I to sa kapaljkama od 2 l/m/h na 30 cm
Nebojsa, kako su tebi kapaljke od 2l/m/h? Da li to postoje razlicite kapaljke za isto rastojanje?
Ja sam procitao da pise da je za kapaljke na 30cm, 200 mikrona protok 7l/m/h.
Ako gresim, koliko je onda po m/h za 15 i 20cm. Pricamo o pluvio trakama.
 
Nazad
Vrh