Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

imam 160 stabala kajsije. pola sam sadio prosle jeseni a pola pre par dana. ove godine sam zalivao koliko sam mogao i sacuvao sam 90% sadnica. medjutim nikako se nisu razvile. cvrsto sam odlucio da do sledece sezone postavim kap po kap ali nemam pojma sta, kako , koliko ,kome da se obratim za pomoc?! Sadnice su u 5 redova sadjene sa razmakom od 5 metara a razmak u redu je 4 metra. dali je moguce tu povrsinu zalivati iz bureta 2x 1000l, slobodnim padom? bunar nemam, imam kisnicu i vodu iz vodovoda! unapred zahvalan na pomoci
Sa tim cisternama(buradima) nećeš ništa uraditi ako staviš KPK.Probao sam na jednu baštu od 120-tak stabala i efekat nikakav.Potreban je određeni pritisak da bi sistem KPK normalno funkcionisao.
Pošto ti je razmak veliki lakše ti je da uđeš u red traktorom i tim buradima i jedno colovno crevo ,zalivaš stablo po stablo.Jes primitivno ali veruj za bolje ćeš proći nego da montiraš KPK ,em uložiš pare em curi dobro iz početka pa kako pada nivo tako vdiš da si se zaj**o.
E sada ako planiraš koristiti vodu iz vodovoda ona sasvim zadovoljava rad na tako maloj povšini.Ja sam motirao i funkcioniše besprekorno.Stim ako ne radi kako treba prepoloviš ga jednom slavinom i zalivaš polovinu a potom drugu polovinu.
Opremu imaš po bolje snadbevenim poljoapotekama.I toliko je komplikovana da ga zna sastaviti i dete trećeg razreda. Kupiš creva ,spojnice ,slavine i kapljače vežeš direktno za vodovod i ne brini.
Prelistaj malo temu ima korisnih stvari već postavljenih.
 
gde si kupio uredjaj za ubrizgavanje djubriva i koliko ja kostao i ako znas na kom pritisku moze da radi
 
Taj uredjaj se zove venturi i to je jednostavna spravica i ne kosta puno. Ne znam trenutne cene ali ne bi trebalo da je vise od 2 hiljade i uz malo rada mozes to sam resiti. A trebalo bi toga da bude po malo bolje snabdevenim polj. apotekama
 
@joker

A koje trake koristiš, koliko ti troše litara vode po kapljaču po satu, to jest metru po satu?
 
Mi kada smo pocinjali da radimo sa KPK-om pre dosta godina tada smo kupili sve kao sto treba sto se kaze po Ps-u.Taj razvodnik mi zovemo malo drugacije-venturijum . to smo sklopili i bilo je dugacko oko 1.5m i omao je sat da meri pritisak i imao je namesteno da moze da se pusta hrana,bila je rucka koja se povuce i bilo je crevo sa filterom koje se ubaci u rastopljeno djubre.Sada to radimo malo drugcije.Na koleno sto ide u okiten crevo u zemlji i na koje se kaci motor je stavljena obicna slavina koja kada se otvori motor povuce vazuh,ali u nasem slucaju tada povuce hranu iz bureta i tako sada pustamo hranu za bostan i papriku.Dosta je jeftinije resenje nego da se kupuje ceo venturijum
 
Slikaj Vlado to crevo sa slavinom, pa da vidimo kako si napravio resenje umesto venturi.
 
Evo kako to izgleda ja na to kacim dizel motor,samo nema crevo na slavini,ali nisam mogao da nadjem kako to izgleda za malog Tomosa

2mmsh82.jpg


14e5d92.jpg


A ovako to izgleda kada je original ,stim da fali dosta delova tu
2yklwtc.jpg
 
Ti po onoj šemi imaš 700 m trake, ako se ne varam? Znači da bi se protok u sistemu kretao od 7000 l/h ili 9800 l/h. U zavisnosti od izabranih traka. Zato je najbolje da zalivaš prvo jedan od 300 m trake, pa drugi zasad od 400 m trake, jer obe ove vrednosti protoka zajedno (to jest 7000 ili 9800 l/h) prevelike su za okiten od 1 col. Jel okiten od 1 cola u stvari 32 mm?

Pad pritiska u dovodu od 1 col kad radi prvi deo bi ti bio oko 1,2 bar, a kad zavrneš ventil za prvi deo, a odvrneš za drugi pad bi bio veći od 2,5 bar jer kako vidim da je za 50 m duži dovod. Ovo sam ti rekao za trake od 10 l/h i to je samo pad pritiska u dovodnoj cevi. A što tako kružiš sa dovodom?
 
Hvala sto se trudis da mi pomognes.

Imam 3000 metara traka, a ne 700.
Kruzim sa dovodom jer mi je gore gde je 400 metara podignuto za 10 metara, pa sam razmisljao kasnije da tu napravim neki rezervoar, da pokusam da odatle na prirodni pad spustam vodu do njiva. A pored toga mi tako i odgovara jer su okolo kuce, pa i da njih izbegnem.

A nije mi jasno, jel ima neko pravilo kako se gubi voda po duzini, posto kazes da je za 1,3 bara razlika, zbog 50m duzine? A i kakva je razlika u pritisku u zavisnosti od debljine creva? Da li je meni isplatljivije da stavim deblje crevo za tih cca 250 metara, ili da uzimam jacu pumpu?
 
Pad pritiska u dovodu zavisi od količine vode koju hoćeš da proguraš, od prečnika cevi, materijala cevi, dužine cevi i to se izračunava komplikovanom Hazen Wilijamson formulom- postoje jeftini a postoje i skupi programi za to. Tako da je najbolje da za određeni protok izabereš odgovarajući prečnik cevi kako bi na 100 metara najmanje gubio pritisak. POstoje i tablice za pad pritiska, i to tablice za pad pritiska za svaku cev mogu negde da ti nađem- to bi ti svakako pomoglo posebno za količinu vode za trake od 3000 m. To je skoro 30 kub m/h ako izabereš trake sa potrošnjom od 10 l/hm. Prekjuču sam našao guglajući jednu super tabelu gde sam pronašao padove pritiska i sad ne mogu nigde da nađem. Okačiću da vidiš.

- - - - - - - - - -

Joker i ostali našao sam nešto bolje! Ako hoćete da proverite da li vaš sistem i gde najviše gubi pritisak po dužini cevi koristite sledeći on line kalkulator:

http://www.pressure-drop.com/Online-Calculator/index.html
 
Hvala. Dosta pomaze ovo.
Ne mogu da verujem da je tolika razlika u pritisku, u zavisnosti od creva.
Za moje potrebe (ako izbacuje 8 m3/h), ako je 32mm (1 col) onda na 250m. gubi pritisak od 5,5 bara, a ako je 40mm crevo (5/4) onda pritisak pada za samo 1,89 bara.

Takodje velika je razlika ako je 4,4 m3/h (kao pumpa koju sam planirao), onda je na 1 col crevo pad pritiska od samo 1,89, ako dobro baratam ovim programom :osmeh:
 
Tako je, izračunaš tačno koliko je na svakoj tački u sistemu pritisak. Imaš tu još opcija za krivine, za T račvu, za pad pritiska po visini pogledaj sve opcije pod "Group".
 
Sto se tice Venturi-ja cuo sam da na nekim filterima ima vec ugradjen injektor za prihranu pa me zanima dali je to neko video,ugradio ,ima iskustva sa time...i ako zna kolika mu je cena:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
meni treba 50km trake ,za papriku sta mislite koju cenu mogu da dobijem?

Zavisi šta hoćeš da uzmeš. Al recimo, 5,5l/h/m, 0,15mm debljina zida laterala, sa integrisanim kapljačem, što znači da se mnogo teže začepljuje, izraelske kompanije Netafim (njihov inženjer je 60ih izumeo savremen sistem kap po kap), 5,8din/m. Na 20cm je razmak, odlično rešenje za papriku.
 
Nazad
Vrh