Navigacija u poljoprivredi

Npr ovo je jedna stranica njive, dve tacke
Ali te kordinate su negde u juznoj americi

Neko konvertovanje treba sigurno jer su to geometri razmeravali kompletan atar.



Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk
7beae222d28dc6cec85bc61629a86a07.jpg

Pisao sam prije kako se konvertuju podaci , imas programe a imas i na netu. Kolega ti je odgovorio da je gauss kriger , kod mene je 6 zona kod tebe pretpostavljam 7.
Imas u linku softver , ali ja moram zamjeniti ulazne kordinate x i y onda dobijem pravilno na izlazu WGS84.
Probaj ulaz GK7 , probaj rotirati x i y i izlaz WGS84 Pazi pravi razliku , i . .
https://gauss.svemir.co/#transform
 
A ima na rutrakeru recimo global mapper "besplatno" ;)
 
Imas na rutrakeru brdo GIS softvera i ne cudi kad su rusi najbolji kartografi na planetu. Odma konvertujes kordinate i pravis KML fajlove koje ucitavas u agopengps i samo pozivas koji ti treba kod navigacije , a mozes kml fajlove da pravis i u googlearth.
 
Kod konverzije sa nekim softverom nema vecinom GK zona 7 vec po nekoj americkoj kompaniji za istrazivanje nafte je to oznaka tipa EPSG i neki visecifreni broj , to mu dodje kao svetski standard.
 
Imam global mapper krekovan
Otvorim fajl ali ne znam kako celu mapu da konvertujem.cackao danas malo, ali nisam skontao.
Ona slika ti je is globalmapper-a sto sam okacio.

Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk
 
Preciznost konverzije ti zavisi i od zona koje uzimas , pogledaj na linku , ovdje postoje vec konvertovani podaci iz GK u HTRS96 , treba da su precizniji kod vas je SRB_ETRS89 , pogledaj na linku ima i konvertor kordinata.


 
@daner
Ako je nova komasacija, od 2012 pa na ovamo koordinatni sistem je UTM
Najlakse ćeš proveriti sistem na geosrbiji. MGI Balkan nije bas sjajan za nasu Srpsku gk projekciju
Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
@daner
Ako je nova komasacija, od 2012 pa na ovamo koordinatni sistem je UTM
Najlakse ćeš proveriti sistem na geosrbiji. MGI Balkan nije bas sjajan za nasu Srpsku gk projekciju
Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
Nisam sigaran , mozda ja gresim ali UTM bi bio nesto kao i WGS84 , a gaus kriger (austrougarski sistem) ti je konvertovan u precizniji u Srbiji SRB_ETRS89 i tako je digitalizovano u mapama po katastrima.
A za GPS treba konvertovati gaus kriger ili SRB_ETRS89 u WGS84, ja tako radio i to radi , odnosno kod nas gaus kriger zona 6 ili precizniji geodetski HTRS96 konvertovao u WGS84 i usporedjivao sa starim nepomeranim kamenovima i to je ok.

A inace gaus kriger koristen cak i van austrougarske.
 
Gauskriger je metarski sistem, ne brkaj ga sa stereografskom projekcijom ( austrougarski premer) koji je hvatski sistem. Gauskriger je isto što i UTM, transverzalna merkatorova projekcija, stim sto je zona preslikavanja kod GK duplo manja, i drugacije se racunaju zone u odnosu na UTM koji je univerzalan za ceo svet a GK je takoreću lokalan (balkan i jedan deo evrope). Mi, Srbija, smo prešli na UTM ali samo novi premeri i komasacije se rade u UTM, stari premeri su i dalje u GK, deluju slicno koordinate oba sistema po XY, ali kod GK se ispred Y koordinate dodaje broj zone 5,6 ili 7 za Balkan a u UTM se dodaje broj 34 ispred Y koordinate, jer je 34 North(severna polulopta) oznaka zone. Wgs84 je Geografski koordinatni sistem (geografska sirina i duzina, lat i long) , dakle potpuno nesto drugo u odnosu na UTM i GK. Sve navigacije otkad su nastale su koristile i koriste wgs84, tek sad novije imaju mogucnost i UTM koordinatnog sistema. Iz Gk i UTM sistema se konvertuje u wgs84 i obrnuto. Mi kao geometri imamo i mogucnost konvertovanja izmedju GK i UTM. Ako niste sigurni u Srbiji koji je koordinatni sistem, pronadjite na Geosrbiji svoju parcelu i kako pomerate miša po mapi u donjem levom uglu vidite koordinate i mozete birati koordinatni sistem koji želite da vam prikaže.

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Dali ima nacin da ceo dwg prepakujem ? ko ce jednu po jednu tacku.
Kopam vec dva dana po global mapperu nmg naci.


Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk
 
Ima nacin, iz dwg ekstraktuj (tools/export opcija) spisak koordinata samo od tacaka parcela, ne od linija i drugih entiteta, znaci samo tacke i taj txt fajl mozes konvertovati u drugi sistem kroz neki softver

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Mislio sam u samom dwg da se prepravi.Da kad kliknem na tacku da se vidi prepravljeno.

Znam da ga eksportujem u csv, al tu dobijem tabelu i nemos se snaci koja je od cega tacka.

Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk
 
Ako je file koji imas u tacno odredjenom formatu (svaka linija je ista, ili isti svaki deo fajla izmedju dva znaka - delimetra) i ako postoji pravilo po kome se konvertuje jedna tacka onda je lako napisati program koji ce da uradi konverziju tog fajla..
 
Utm u odnosu na gk ima drugacije skaliranje i malo rotacije. Povrsina iz utm je veca za 8m2 na 1 hektaru u odnosu na gk. Duž od 2km izmedju 2 tačke u utm sistemu je veca za nekih 70cm u odnosu na istu duz u gk sistemu, zato je tesko to uraditi u dwg. Koeficijent skaliranja (projekcija elipsoida na ravnu površ), kako mi kazemo - preslikavanje, u utm sistemu je 0.9996, a u gk je mislim 0.9999, jer utm zona preslikava 3 stepena levo i desno od meridijana , a gk samo po 1.5 stepen od meridijana (nas primer je 21 meridijan - 7 zona i 18 meridijan - 6 zona)
Kad izvozis tacke ukljuci i opciju point number ili point id

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Problemi problemi Njiva mi kad konverujem pobegne za kilometar

Nacrtao sam fizicki gde je njiva, a vidi se x od konvertovane jedne kordinate..

sa gauss.svemir.co
79814060289f1c6aff9ae0abfaad158b.jpg


Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh