Navigacija u poljoprivredi

Radili smo kako smo morali,kad bih ti rekao koliko sam bio oštećen na 99 parcela ,verovatno ne bi verovao.
Interesantno skoro se niko nije bunio.
Žalosno je je što na većini parcela ima neko kamenje,gde su kamenja od komasacije uglavnom su međe dobre.Gde je naša stara zemlja i gde se komšija nije menjao da kažem i komšija i mi radimo od komasacije tu je isto ok.Gde je išla u arendu tu su najveći problemi.Gde su vlasnici preseljeni u neki grad, inostranstvo ili ostala žena sama gde se niko ne vraća tu se otimalo pošteno.Imam i 3 slučaaja gde imam meru ali mi je jedan komšija ušao a drugom sam ja ušao i niko se ne buni jel ima meru.
Zvao me čovek da pita koja sorta suncokreta je da zna kako da prska,ja ga pitam da li je vide da sam ušao 3 reda ,kaže da video je a video je i na drugoj 2 reda i na trećoj 2 reda.Ja ga pitam da li zna koliko me je štetio od kad radim tu zemlju, samo je ćutao i rekao da uđem sada kako treba da nema problema. Smem u život da se kunem da takvi sa namerom to rade.
 
Ovo svugde čujem, mada kod mene nije baš toliko izraženo. Ja konkretno sam od kako radim imao mere svih parcela, a tek sada se lako može doći do njih, i uvek sam nosio pantljiku, a tako i moje kolege komšije, i nikada problem.
Eh sad, kako sam krenuo sa navigacijama, bilo je svakakvih zahteva, pa čak dotle da su neki tražili da im napravim samo deo sa kojim će razmeravati-obeležavati parcele, sa obrazloženjem, da je tamo neki njihov kupio navigaciju, i da su mu se sve parcele povećale od tada 😏. Garant lik malo i proširio parcele i na svoju ruku, a sa izgovorom na navigaciju 😉.
Taj deo što se tiče navigacija, unošenjem iz katastra, puno puta se ne slaže sa stanjem na terenu, pa džabe bacate pare, a i kada se slaže, ko ima puno parcela, bude i to lep trošak. Ručno unošenje tačaka, ili vožnjom oko parcele je po meni za nas možda naj prihvatljivije, i radi posao, normalno, kada znate tačne međe parcele.
I, onaj naj bitniji deo, ne mora uvek da bude tačno to što vas navigacija navede na među, uvek postoji mogućnost da se nešto desi u toj svemirskoj tehnici, pa da bude osdtupana, ovo je jako retko, ali se može desti.
Pojašnjenje ovoga, geometar po pravilu, kada meri GPS-om, plaća signal oko 1000€ godišnje, plus plaća baždarenje instrumenta oko 1000€ godišnje, i naj važniji deo, kada dolazi na parcelu za merenje, prilikom svakog uključivanja instrumenta proverava-resetuje na geodetskom kamenu-referentnoj tačci, pa tek onda kreće u merenje-obeležavanje tačaka.
 
Ne verujem ja u savršenstvo ,verujem da može doći do neke greške ali sigurno je svedeno na minimum.

Komšija i ja setva 20-30 dana razlike nezavisno jedan od drugog svako sa svojim pilotom ,kamen geometarski na mestu.Kad vidiš ovakvu među ne znam da li čovek može reći da ne valja,da je bespotrebno ubacivati kordinate.


Drugi primer,desni komšija ima kamanje na oba kraja,njiva nije puna duž,vlasnik ne radi već sigurno 40-50 g,ni ne živi tu.Ja sam je dobio u zakup od rođaka koji mi je dao svoju zemlju u zakup pa u paketu i taj lanac.Konstruktivna rasprava sa komšijom nije urodila plodom,ja sam obeležio traktorom dok nije sejao,pomerio se da ivica gume obeleži među.Čovek posejao soju.Zvao geometra ,geometar u centimetar obeležio gde i ja.Sad još ostalo da ga tužim.
Levi se nije bunio uopšte,
 
Poslednja izmena:
Meni se do sada pokazala tačnost u centimetar.
Nisam razumeo, kako može da se razlikuje podatak koji je izvađen iz katastra i unet u navigaciju i situacija na terenu ? Naravno ako je katastarska opština digitalizovana.
 
Milion slučajeva, dedovi se nekada međusobno delili, dogovarali, prekrajali van suda, i to bilo do sada dobro, došao baja sa navigacijom i.... Nepravilne parcele, čak i geometri ispravljali uz dogovor komšija, rođaka,... a nije zavedeno, vode vojvodine kopali kanale koje nisu ucrtali...
I, šta tu nije jasno ?
Ona slika gore sa rgz-a, pozadina je sa google, i ako niste do sada primetili, njima odstupa po par metara, ako neverujete, idite na GoogleEarth, i pokrenite opciju vremenskih-starijih snimaka, biće vam jasno.
 
To sa ,,dedama" nema veze sa preciznošću navigacije, to su ljudske neodgovornosti. To moja porodica najbolje zna. Kod mas nema nikakvih problema osim ljudske gluposti i bezobrazluka.
 
Milion slučajeva, dedovi se nekada međusobno delili, dogovarali, prekrajali van suda, i to bilo do sada dobro, došao baja sa navigacijom i.... Nepravilne parcele, čak i geometri ispravljali uz dogovor komšija, rođaka,... a nije zavedeno, vode vojvodine kopali kanale koje nisu ucrtali...
I, šta tu nije jasno ?
Ona slika gore sa rgz-a, pozadina je sa google, i ako niste do sada primetili, njima odstupa po par metara, ako neverujete, idite na GoogleEarth, i pokrenite opciju vremenskih-starijih snimaka, biće vam jasno.

Takva je situacija i kod nas, ima nekih koji namerno zezaju i prave se grbavi, ali uglavnom je problem u povijesti, što je bilo svakakvih djeljenja, usmenih za koje se zna generacijama, pismenih također,a pitaj boga gdje je papir, a najgore kojekakvih zamjena, pa ti daj meni brazdu više, ti meni ovo ono, i sada recimo u katastru prva stvar što su parcele u milion čestica, a ako je jedan u drugome, znači da ih odma stotinu u ovom idućem. E sad nas dvojica trojica sa navigacijom nek objasnimo stotinu ljudi da granice ne štimaju, a oni ovako rade godinama, nejde baš tako...
 
Ja sam imao dimenzije svih mojih njiva, a i komšijinih ali je problem odakle krenuti da meriš. Ako imam potrebnu širinu njive ne znači da nisam ušao u jednog ko.šiju i da drugi komšija nije odorao od moje parcele.
 
Za prvi korak da se dovede u red koliko toliko je ovo odlično.
U selu vidim da se ove g nakupovalo pilota ko da su džabe,za sledeću većina će biti operativna ,idemo ka boljem dosta je bilo kako su stari radili.
Ja sam svakom komšiji reko ko god ima suđnju slobodno da izvade geometra da definitivno utvrdimo među.
 
Na traktoru koji ima navigaciju su trneutno uzane tockovi, sad pred jesenje radove stavljam široke, da li mora da se radi novo podesavanje i kalibracija?

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
 
Pakel Na osnovu čega taj zaključak?
Kod nas je prilično tačan.
Nekima nije jasno da smo uporedo sa ubacivanjem parcela doveli i geometra da utvrdi tačnost tj proveru jel smo došli u nekoj situaciji da ni sam sebi ne verujem.Ne bih dalje u temu.
 
Nazad
Vrh