Navigacija u poljoprivredi

Tako je. Rekli su da može da stoji i na zemlji samo da nema smetnje gore ka nebu.

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Pozdrav svima.

Kao što sam obećao u prethodnom postu na 124. strani, vreme je da podelim sa vama iskustva i neke snimke vezano za AgOpen navigaciju sa hidrauličnim upravljanjem, koju sam montirao na Hattat-a.

Prvi utisak je bio, radi a ne cuje se :D Pošto sam do sada radio sa Cerea navigacijum i Phidgets motom i zupčanikom na volanu, ovo je totalno drugačije. Takođe, isključivanje pilota preko volana funkcionise besprekorno, dovoljno je samo da se naslonis na volan i odma odreaguje.

Druga stvar koja mi je jako smetala kod Ceree, je što kada vrtiš volan na uvratinama, vrtiš i motor, pa volan dosta teže ide. Ne kažem da nije postojao način da se i taj problem prevaziđe, ali ovo je slučaj kod mene. Dok ovde nema nikakvog otpora. Pored toga ostaje fabrički volan i nema nikakve budžotine oko njega, te sve može dosta čistije da se odradi, žice i kablovi bolje da se sakriju po kabini.

Još jedna stvar me oduševila kod AgOpen sistema. To je kako dobro i lako uvodi traktor u AB liniju. Dovoljno je samo da usmeriš traktor prema liniji, uključiš pilota i on će da ga uvede bez greške. Takođe, dosta znači i to što možeš da staneš sa traktorm, pa čak i kreneš u rikverc, a pilot ostane uklčjučen i drži pravac.




https://youtube.com/shorts/VCN6Gm3sC_Q?feature=share


 
Posteno, mnogo bolje izgleda nego sa el. motorom.

Послато са M2002J9G помоћу Тапатока
 
Pozdrav svima.

Kao što sam obećao u prethodnom postu na 124. strani, vreme je da podelim sa vama iskustva i neke snimke vezano za AgOpen navigaciju sa hidrauličnim upravljanjem, koju sam montirao na Hattat-a.

Prvi utisak je bio, radi a ne cuje se :D Pošto sam do sada radio sa Cerea navigacijum i Phidgets motom i zupčanikom na volanu, ovo je totalno drugačije. Takođe, isključivanje pilota preko volana funkcionise besprekorno, dovoljno je samo da se naslonis na volan i odma odreaguje.

Druga stvar koja mi je jako smetala kod Ceree, je što kada vrtiš volan na uvratinama, vrtiš i motor, pa volan dosta teže ide. Ne kažem da nije postojao način da se i taj problem prevaziđe, ali ovo je slučaj kod mene. Dok ovde nema nikakvog otpora. Pored toga ostaje fabrički volan i nema nikakve budžotine oko njega, te sve može dosta čistije da se odradi, žice i kablovi bolje da se sakriju po kabini.

Još jedna stvar me oduševila kod AgOpen sistema. To je kako dobro i lako uvodi traktor u AB liniju. Dovoljno je samo da usmeriš traktor prema liniji, uključiš pilota i on će da ga uvede bez greške. Takođe, dosta znači i to što možeš da staneš sa traktorm, pa čak i kreneš u rikverc, a pilot ostane uklčjučen i drži pravac.




https://youtube.com/shorts/VCN6Gm3sC_Q?feature=share


Koliko moraš da imaš uvratina da nemaš "kiflu" na početku reda?
 
Dovoljno je i 6 brazda ako ima put i ako navedeš traktor gde treba pa da pilot odradi samo korekciju.
@philipsu93 Da li ti AB linija stoji fiksirana ili se pomera levo-desno a to se manifestuje gore u onom žutom kvadratiću?Ne vidi se baš na snimku a interesuje me.
 
Kaže drugar da mu za idealno prav red (bez imalo "kifle" na početku) u uvratinama treba dve mašine po 6 redi plus još tri reda. On prvi put radi sa navigacijom, ali iz iskustva drugih korisnika iz sela (a svi ti koji imaju od ranije imaju Trimble) svi seju tri ili četiri mašine uvratina jer sa manjim uvratinama prilikom paranja sa navigacijom se te male "kifle" na početku reda uvek iseku. Ko seje manje uvratine praktikuje da ručno uvede parač u red pa tek kad zađe u zonu gde je red potpuno prav dalje pušta autopilota...
 
Dovoljno je i 6 brazda ako ima put i ako navedeš traktor gde treba pa da pilot odradi samo korekciju.
@philipsu93 Da li ti AB linija stoji fiksirana ili se pomera levo-desno a to se manifestuje gore u onom žutom kvadratiću?Ne vidi se baš na snimku a interesuje me.
Nije mi bas najjasnije pitanje, da li mozes malo detaljnije da mi objasnis na sta si mislio?
 
Koliko moraš da imaš uvratina da nemaš "kiflu" na početku reda?
Zašto odmah ne bi bio prav red ? Ja idem nspred na A-B miniju, i,ravnam i vratim se 5-7 m nazad i to je to. Jednom od 100 puta może da bude greška do 5cm. Kada se pravilno našeluje nema problema. U pitanju je GFX750. Problem je kada se neko nadobudan uči na tuđem, onda taj tuđin pati
 
Ta linija se pomera svima, da bi bila skoro ne pomicna treba ti idealno ravan teren.
Nemoj porediti sa drugim sistemima jer je agopengps mnogo brzi sa prikazom odstupanja od drugih. (bode oci kad bi prikazivao 3-4cm pikove a oni platili 2.5 cm) pa imaju neki filter verovatno.

Vozio sam i fj dynamics, vidim koliko seta prednji kraj traktora a on prikazuje non stop 0 ... kako da ne...

U prevodu, pravac ce ti zavisiti od toga kako ti je spremljena njiva.To njihanje uvek mozes smanjiti duplim tockovima (zato gazde sa trimble, topcon itd i imaju duple) manje ljulja i odmah pravac bolji.

evo kako to kod mene izgleda



Mora se dobro spremiti njiva da bi pravac bio dobar.


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Sumnjam da mi prednji utovarivač pravi problem ljuljanjem a nisam ga skinuo da probam kako bi išlo bez njega, mea culpa.Juče sam sejao uslužno neke parcele kao da su bombe bacali, kada upadnem u rupu hoću da se prevrnem, na glavi imam čvoruga kao da sam bio u crtaću Tom i Džeri.Na tvrđoj podlozi nema tolikog odstupanja, ide dosta bolje.
 
Zašto odmah ne bi bio prav red ? Ja idem nspred na A-B miniju, i,ravnam i vratim se 5-7 m nazad i to je to. Jednom od 100 puta może da bude greška do 5cm. Kada se pravilno našeluje nema problema. U pitanju je GFX750. Problem je kada se neko nadobudan uči na tuđem, onda taj tuđin pati
Ne razumem poslednju rečenicu.
 
Generalno je problem kod nas od Drugog rata što neko ko je možda gledao kako se nešto radi odmah sebe smatra MAJSTOROM i misli da musli, ... Siguran sam da je svako od nas imao ta iskustva sa nekim ,,majstorom". I kada je neko nadobudan bude i drzak, samouveren.
 
Jel upucen neko sta je problem kod navigacija kad nece da upamti skladnu liniju ili kako da kazem, kad pomeris vodecu liniju posle ne vrati uvek na medju ili kako mi kazemo, sklad? Kad sam pregovarao za fyu dinamic bilo je reci da to sve radi kao i Trimble... kad ono izgleda da nije bas tako.
 
Sto bi je on vratio ako si je ti pomerio?
Pa nemoj je dirati pa ce biti "sklad".



Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Pomeris vodecu liniju za metrazu masine kojom hoces da radis, i odma se pomeri i granicna linija... posle kad hoces da radis nesto drugo sa drugom masinom ukucas opet sirinu masine ne vrati te na medju nego moras sam da trazis sto bi se reklo kolac.
 
Nazad
Vrh