Navigacija u poljoprivredi

Koliko sam video na terenu,kod nas ima isto nekog odsutapanja na relaciji geometar-ubačene kordinate.Realno to su neka zanemarljiva odstupanja ali su odstupanja.
Sve više mislim da je najbolja opcija izvaditi geometra na sve parcela i izvući AB linije.
 
Ma kod nas sam ja imao da mi isprave medju navigacijom, i ja reko dobro ok. Nagodinu isti taj opet ispravlja i opet jos toliko, pa reko jeste normalni??!
 
Znači zato ja nekad pogrešim pa odem u tuđu njivu, atar kod mene nije digitalizovan. Neće meni žena više zvocati i prebacivati, gde sam bio u skitnji i tako to.
 
Koliko sam video na terenu,kod nas ima isto nekog odsutapanja na relaciji geometar-ubačene kordinate.Realno to su neka zanemarljiva odstupanja ali su odstupanja.
Sve više mislim da je najbolja opcija izvaditi geometra na sve parcela i izvući AB linije.
Jel kod vas digitalizovan katastar?
 
Da bi određivanje tačaka bilo precizno geometri preciziraju ili ajd da kežem baždare svoje navigacione uređaje na najbližim trigonometrima, tako barem rade kod nas, što je trigonometar bliži to je bolje, ili barem prenosna tačka ako već trigonometar nema blizu ili je kao što je slučaj kod nas, izvađen.
Tako da sa te tačke gledišta ne bih baš rekao da je signal na traktoru 100% siguran, približno da, ali sa njim određivati među koja nije utvrđena, i reći to je to, ne bih se baš upuštao
 
Da ponovim, neplaća džabe geometar kalibraciju uređaja 1000€ svake godine, i signal još 1000€ godišnje, plus, svaki izlazak na teren treba da proveri uređaj na geodetskom kamenu-referentnoj tački, i onda je merenje kako trrba, a nemože traktorista doći na parcelu posle godinu dana, upaliti navigaciju, i to je to....
Bude to u 99% slučajeva "tu negde" u par cm, ali se može desiti da bude odstupanje i veće, zato treba uvek imati bar jedan kamen-među, odakle se kreće.
I da, ako se menja baza, uvek ima pomeranja !!!
 
To "kurabesanje" sa navigacijom i pomeranje medje po sopstvenom ćefu je najobičniji bezobrazluk.
Tako šta nema niko pravo, pa čak i da mu je navigacija besprekorno precizna.
Takvo ponašanje pokazuje isključivo praznine u glavama i koliko se malo zna, a ističe preterani ego i nadobudnost.
Jedini koji po zakonu može utvrditi graničnu liniju izmedju parcela je ovlašteni geometar sa licencom koji je uredno kupio podatke u kstastru i prijavio rad. Završena priča.
Tome moraju da prisustvuju oba komšije, da podpišu zapisnik čime daju saglasnost na merenje, i da se ukopaju granični kamenovi.

Inače ovo frljanje sa navigacijom nema ama baš nikakvu zakonsku snagu i može biti nezgodno za onog koji misli da može tako da postupa.
Kod navigacije jeste presudan kvalitet korekcionog signala, odnost preciznost kod odredjivanja koordinata bazne stanice, ali takodje može biti problem nepravilno postavljena antena na traktoru odnosno netačno podešen offset, kao i niz drugih kalibracija poput pogrešne širine radnog zahvata i slično..

Imao sam jesenas jednu takvu okolnost.
Ja na svim svojim parcelama imam ukopane medjne kamenove, nestandardnih dimenzija, sa ozbiljnom armaturom.
Naravno, sve to je uradjeno na osnovu preciznih i regularnih geonetarskih merenja.
Parcela gde se desio problem je izmerena pre više od 15-ak godina, menjaju se arendaši, i nikad nije bilo problema.
Ove jeseni prilikom oranja za pšenicu dotični, odnosno njegov vozač, mi je ušao u parcelu preko 1,5m na 500m dužine. Oranje obrtačem na kontra stranu i ostavio mi još i "rupu". Na sve to na jednom kraju izvalio u potpunosti - izvukao kamen 12x12x70 jako armiran koji nije pukao. Orano sa traktorom 300KS.
Kada sam video šta su napravili, zovem gazdu i kažem mu da dodje.
Nisu se nadali da je parcela merena i sa kamenovima.
Kaže po navigaciji je tako.
Ja onda iznesem sve ovo što sam ovde rekao pa je na kraju bilo po mome.
Odorem duplo da "vratim" zemlju, ali sad treba ponovo meriti tačku na tom jednom kraju.
Pomenem položaj antene, radni zahvat..
Kaže on pa nema navigacija antenu.
Toliko o podešenosti i preciznosti i znanju vezano za temu uopšte.
 
Da dodam jos na smiladov post, provajderi gps signala sa bazne stanice moraju imati monitoring stanice i obavestavati vas kad su merenja pogresna zbog uticaja solarnih oluja, verujem da niko od ovih nazovi provajdera vas nikad ne obavesti o tome, ozbiljni licencirani provajderi poput livone, vekoma, agrosa obavestavaju svoje korisnike. A medjna belega će posluziti kao kontrola da li vam ispravno radi navigacija sa unetim granicnim linijama. Većinom svim distributerima navigacija, gde je jelte "digitalizovan" katastar, jedan geometar iz Kule salje podatke o granici, bez obavestenja vas kao kupaca da će izneta granična linija (ab linija) odstupati od medjnog kamenja u nekim slučajevima u zavisnosti koliko je dobar premer u katastarskoj opštini, e zato u većini slučajeva dolazi do odstupanja ab linije od medje koju je geometar obelezio.

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Meni JD navigacija do sad nije gresila sa medjama.Imao sam vise slučajeva ove godine da je navigacija bila u pravu a ne njihovo kamenje.Samo jedan slučaj da je covek rekao da je njegovo kamenje dobro a kad sam ja dosao da sejem morao sam 3 reda u njegovo.Pa on nije verovao da je navigacija dobra pa je zvao geometra i video da njegovo kamenje nije dobro,bilo je tacno po navigaciji.Sad na proleće kad odem na tu njivu provericu navigaciju jel je covek stavio kamenje po geometri.
 
Ja sam imao problem sa komšijom iz susedne opštine,imam geometarsko kamenje ali njegova navigacija je uradila drugačije sad je ostao dogovor da izađe geometar i da ponovo uradi meru.Iskreno toliko sam bio oduševljen sa idejom da sve urade navagicaji i da je sve ok ali svakim danom razočarenje je sve veće.Sačekaću još malo sa nabavkom da vidim kako se odvijaju stvari.
 
Gde može da se vidi da li je katastar digitalizovan?

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Nema tu šta da se ko ubija. Ako komšija ne veruje, izvedete mernika pa ko je ušao taj plati. Ako je ušao ovaj sa navigacijom onda nek vidi šta ne valja na njoj...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Problem je što kod nas to nejde tako. I dok dođe mernik komšija ne mora prihvatiti tu meru sve dok se privatno ne tuži i dok sud ne potvrdi tu meru mernika, do tad može raditi kako hoće ako ne prihvaća, a kod nas stvarno ima svega, a i znamo brzinu sudstva balkanskog...
 
Meni JD navigacija do sad nije gresila sa medjama.Imao sam vise slučajeva ove godine da je navigacija bila u pravu a ne njihovo kamenje.Samo jedan slučaj da je covek rekao da je njegovo kamenje dobro a kad sam ja dosao da sejem morao sam 3 reda u njegovo.Pa on nije verovao da je navigacija dobra pa je zvao geometra i video da njegovo kamenje nije dobro,bilo je tacno po navigaciji.Sad na proleće kad odem na tu njivu provericu navigaciju jel je covek stavio kamenje po geometri.
Ko ti je radio kordinate?
 
Nazad
Vrh