Navigacija u poljoprivredi

Mislim da to nije tacno… geometar koristi isto to cini mi se… jel se u farm navigator logu dodavati parcele i kako se to radi ako moze. Zanima me jer pise da ima pripremu za autopilota i rtk signal.
 
Svi kazu gde nije radjena komasacija i gde nije digitalizovan ktastar da mere nisu precizne kao geometar i tu dolazi do problema.
Ti svi mislim da nisu geometri. Geometrija je egzaktna nauka. Koordinate tačaka su upisane u RGZ i tu ne može biti preklapanja, jer uvek dve susedne parcele na jednom planu moraju deliti najmanje dve zajedničke tačke. Ako smo komšije ne može moja parcela imati jedne tačke A i B, a tvoja druge. Na terenu se te tačke nalaze u odnosu na referentne tačke uz utvrđenu proceduru. Nije moguće da dva geometra istu tačku ubodu na dva mesta.
 
Ima. BMM je sad posejao žito i sve njive su pomerili za 1 metar u jednu stranu. Tek posle kad je niklo žito izveli mernika do jednog komšije koji koristi livonin signal i onda su skontali to. Kako sam čuo koristili su signal od onog lika što je radio u titanu, neki kosijaner, on sad radi navigacije i uzeli su njegov signal...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Ima. BMM je sad posejao žito i sve njive su pomerili za 1 metar u jednu stranu. Tek posle kad je niklo žito izveli mernika do jednog komšije koji koristi livonin signal i onda su skontali to. Kako sam čuo koristili su signal od onog lika što je radio u titanu, neki kosijaner, on sad radi navigacije i uzeli su njegov signal...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
Znači, ipak se nešto razumem 🤔
 
Drugar ima trimble, livonin signal... posto radi u vise atara oko svog sela, u jedan atar ne radi dobro i livona kaze da je problem sto katastar nije digitalizovan.
 
Zavisi i koliko si daleko od bazne stanice i da li je bazna referencirana na nasu Srpsku SREF mrezu

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Ja tu i dalje ništa ne razumem. Imam njivu gde je geometar odredio gde idu karovi, i oni su precizno ukopani. I onda komšija sa navigacijom pređe kod mene i kaže tvoj kamen ne valja ovo je navigacija posejala. Srećom nije velika greška pa nema velike štete, al' ko je u pravu? I to u slučaju kad su karovi iz vremena kad su geometri optikom nalazili međe parcela, i u sadašnjem vremenu gde sa antenom nalaze potrebne međe?
 
Nazad
Vrh