Naftaši u vašim njivama

Kod nas su gazili u aprilu i maju prosle godine. I nama obecano da nece ici po vlaznom ali to nisu ispunili. Radili su i po kisi i po suvom. Sa podrivanjem se oprostite. To nije podrivanje, to nije cak ni gruberisanje. A i svi vlasnici koji su na trasi moraju da pristanu na ''podrivanje'' da bi se ta trasa podrila. Takodje ko ne dozvoli da se gazi preko njegovog onda komsijske njive naj..u. Tu se gazi duplo + okretanje 3 vozila i to lici kao da je asfaltirano ili ako je blato to su krateri od preko 1m dubine. Ne kazem da nisu platili, ali su i napravili haos. Cak se vidi i na Google Earth kuda su prolazili. Toliko.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ja im jednoistavno nisam dao i nisam hteo pristati na tu cenu.Svaku njivu su preskocili i nisu gazili.Svi oni koji su trljali ruke za te sitne pare ove godine kukaju kako ima toliko trave u tim tragovima da ne znaju sta ce i da tu nece biti valjanog roda.
 
Ja znam da su pre desetak godina gazili kad Su lupali onim čudima i podrili su ali se to poznavalo još 3-4 a možda i pet godina. Bilo je tvrdo kao beton. I nisu tražili pristanak, uhvatili svoju trasu i gazili. Sve je bilo ukoso, sever jug pravac
 
Kod nas u ataru evo vec 10 dana gaze i tresu sa onim kamionima isli smo svi na dobrovoljni dogovor uz prisilu da potpisem da se slazemo sa tim da nam tabanaju useve uz novcanu nadoknadu koju oni odrede!
 
Ja im nisam odobrio a niste ni vi morali a i većina u Turiji pošto smo već imali tu igranku u ataru a o pucanju starih kuća ćete tek videti.
 
Ja im jednoistavno nisam dao i nisam hteo pristati na tu cenu.Svaku njivu su preskocili i nisu gazili.Svi oni koji su trljali ruke za te sitne pare ove godine kukaju kako ima toliko trave u tim tragovima da ne znaju sta ce i da tu nece biti valjanog roda.

Al su ti zato gazili komsije duplo. Mora da su te psovali. :) Ja sam na 5 mesta imao komsije koje nisu dozvolile prelaz preko njihovih njiva pa su isli preko mojih. Tu je bio haos. Te pare su dosta male u odnosu na pricinjenu stetu (dugorocno gledano).

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
I ja sam danas bio u MZ da kažem da ne pristajem da mi prelaze preko njiva. Moje njive stoje Sever - Jug a oni idu Istok - Zapad, tako da mi preko svake njive poprečno prelaze dva puta, a na jednoj njivi tri puta. Da je uzduž pa da i pristanem, taj jedan ili dva prohoda bi istrpeo da prelazim preko prepreke, ali kad mi poprečno pređu preko njive onda u SVAKOM prohodu nailazim na prepreku, i to ne jednom već dva puta.
Ove godine su mi iz Elektrovojvodine gazili njivu popreko i to je posle bio sex od posla na toj njivi. Drljačom nisam uspeo da zatvorim te tragove (a gazio sam pet puta), onda mi je tu bar dva džaka veštaka ispalo iz ciklona prilikom prelaska preko tih tragova, da bih tek setvospremačem (iz mnogo pokušaja) uspeo da koliko toliko poravnam taj put u njivi. Ali samo prividno, posle setve i nicanja useva lepo se vidi ta trasa jer tu usev nije nikao. Tako da su mi posledice poprečne trase preko njive potpuno poznate...
 
Ja im nisam odobrio a niste ni vi morali a i većina u Turiji pošto smo već imali tu igranku u ataru a o pucanju starih kuća ćete tek videti.
Kod nas su dolazili i kuci i njihovo je bilo mi gazimo pa gazimo,a vi nas posle tuzite tako da su vrsili jako veliki pritisak i svi su sem mene bili potpisali ja sam zadnji bio na mom ataru koji im je potpisao.Jedino se tesim time sto su moje njive gazili po suvoma pa se nadam da su manje ih ugazili nego da je po blatu gazeno!Inace cene su im ovakve :
kukuruz 12000kg/ha 22din/kg
soja 4500kg/ha 45din
suncokret 4500kg/ha 45din
zito 7000kg/ha 24din
secernu repu preskacu
i steta od gazenja 3 din po metru kvadratnome!
 
Poslednja izmena:
Evo jedna slika prolaska naftaša u mom ataru.
img20150805094623.jpg
[/IMG]
 
U delu atara gde su moje njive(Razlevi) naftaši su prvo bili postavili geofone, pa su ih onda posle nekoliko dana pokupili, a nisu prolazili sa kamionima. Prvo sam mislio da se možda geofoni postavljaju dosta daleko od trase kretanja kamiona, ali sam posle u drugim delovima atara (Kipovo i Jaroš) video da su geofoni u neposrednoj blizini trase prolaska kamiona. Ne verujem da im je organizacija manjkava i da su greškom postavili geofone, sve se nadam da su odustali od prolaska kamionima u tom delu atara...
 
U delu atara gde su moje njive(Razlevi) naftaši su prvo bili postavili geofone, pa su ih onda posle nekoliko dana pokupili, a nisu prolazili sa kamionima. Prvo sam mislio da se možda geofoni postavljaju dosta daleko od trase kretanja kamiona, ali sam posle u drugim delovima atara (Kipovo i Jaroš) video da su geofoni u neposrednoj blizini trase prolaska kamiona. Ne verujem da im je organizacija manjkava i da su greškom postavili geofone, sve se nadam da su odustali od prolaska kamionima u tom delu atara...
Mene su bili rekli da ti geofoni idu i do 2-3km od zadnje trase jer su jako osetljivi i hvataju vibracije i na tom rastojanju jer i kod mene ih je bilo u nekim njivama,a da toda uopste nisu prolazili!
 
Da ih pohvalim malo:isplatili su nacinjenu stetu u roku od 4 dana od sacinjavanja zapisnika o steti.

Sent from my Gigaset QV830 using Tapatalk
 
Sad gaze u delu atara gde su moje njive. Iznenađujuće je da tragovi nisu duboki posle ove kiše, po slobodnoj proceni oko 10cm. Ja nisam dao dozvolu da gaze preko mojih njiva, najviše zato što stoje poprečno u odnosu na njihovu putanju, pa bi mi pravili dva, a negde i tri traga po njivi. Videću da li će ispoštovati to, ili će po principu jačeg ipak preći preko njiva...
 
U našem ataru ko im nije dao dozvolu da gaze oni su obilazili ispoštovali su ali su zato komšijske njive uništene gde su okretali.
 
Koliko čujem kod nas u ataru i ako im ne dozvoliš oni opet prelaze i gaze,posle te nazovu da ti kažu i da plate štetu.
 
Mene su danas zvali da dodjem u ponedeljak u mesnu zajednicu da se izjasnim da li dajem pristanak da prodju preko 4 parcele. Od te 4 parcele na 2 je detelina a na 2 je bila soja. Idem u ponedeljak da im kazem da ne dajem saglasnost. Zanima me samo kako placaju detelinu?
 
Kako ste prosli sa gazenjem od strane naftasa? Kod nas nisu bili naftasi, nego NISovci sa 5 Tamova 190 i jos neka firma iz BG. Uglavnom su radili nasi ljudi skoro 3 meseca bez prestanka, a i plate su im bile dobre. Radili geofiziku. Celo polje istabali i izbusili, pa na kraju i minirali ali kako su radili za rudarskog giganta, sve je placeno vise nego dobro. Kako nije bilo kise, nije bilo propadanja, nego je samo utabano kuda su prosli kamioni. Kod nas su gazili u svim parcelama i nisu napravili neku veliku stetu, a u kukuruzu samo kuda su prosle gusenice kukuruz se nije oporavio. Bio je slomijen, ali se izdigao bas lepo. NIS trenutno radi u Vrbasu isto sto i kod nas, a da li ima onih belih dzinovskih masina, ne znam:osmeh:
 
Meni su nudili za ječam da pogaze i to su računali prinos 7t po ha, cena 24din + 3din po kvadratnom metru za otežanu obradu. Taman počeo da recituje mantru al sam ga prekinuo sa pitanjem "A gde se to potpisuje da nisam saglasan da se gazi?".
Odbio sam na njihovo veliko čuđenje. Odbio sam čak i da prelaze peške po njivi (džipovima).
Na drugoj parceli za koju me nisu ni pitali su zaboli neki štap sa žutom trakom na vrhu. Tanjirača ga je tako lepo isekla.
Sve to prođe a meni ostaje kamen da ga ja prevrćem. Neka hvala!
 
Nazad
Vrh