Motorne pumpe za vodu

Sretnem komsiju, na placu do mog, koji sa potoka naliva bastu sa TOMOS pumpom iz 1978. godine. Kaze nista ispod HONDE ili TOMOS. Ostalo je, bacanje para i nista ne vrijedi.
Nisam uspio naci nikakve karakteristike za ovu pumpu. Zna li se mozda koja bi bila okvirna potrosnja ove pumpe na sat vremena rada i koja je potrosnja kod TOMOSA? Duzina od potoka do placa je nekih 100m a visineka razlika neka bude 5-10m.
 
Poslednja izmena:
Računaj da te male pumpe troše oko litar na sat.
Ja od lani imam ovakvu četvorotaktnu. Motorić ohv 80cm3.
Bez problema vuče sa dubine od 8m.

ce8094297fa391adb6505b5c7f3c23c8.jpg
9321e56262213a00d67e9c9d84b5262d.jpg
41ec53b7e70f0031656aec056fcf6514.jpg
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: Mne
Uh, ta je bas mobilna, lagana za nositi. Ova sto ja gledam je gabaritna i teska oko 35kg sto mi se nimalo ne svidja.
Inace, plac mi je uz rijeku a malo dalje je potok sa cistom vodom. Sadim za kuce, sto bi se reklo, i ako sto pretekne za prodaju. Plac je nekih 1600m2 ali nije sve obradjeno. Trebao sam napraviti kalkulaciju pa tek onda kupovati pumpu ali svakako nemam neku ponudu ovdje u CG. Tomos mi se svidja sto je mala pumpa i lako je prenositi.
Evo pogleda sa mog placa na rijeku https://www.instagram.com/tv/Cd3OSFag1RZcHR3R_Njp7Y7MzoYTuSZ-hFqTus0/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
 
nije losa ta saukorpa. Zasto ne vidis da kupis viladzerovu pumpu, ja je imam 4 godine. Tvrdim da u tom rangu nema bolje!
 
Willager wp36p je oko 250€ a ova Wurth je trenutno na popustu 160€. Ne vjerujem da je neka razlika u kvalitetu a Wurth ima svoju kompaniju u CG tako da moze ici ovako nisko sa cijenama.
Pokusavao sam naci neku polovnu Hondu pa makar da znam sta kupujem, ali niko ne prodaje neku da valja. Nesto sto ima po oglasa je uglavnom u jako losem stanju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
TOMOS uzeta i probana danas, plava iz 1980 god. Nisam jos uzeo svoje usisno crijevo vec sam pozajmio od komsije staro armirano, tesko ko da je od olova. Malo bilo problema dok je korpa uhvatila vodu i cim smo nalili i ozracili odmah je povuklo vodu i radilo dok je bilo benzina, nekih pola sata, na pola gasa.
E sad bih volio stvarno par savjeta ali onako sto jasnije ako je moguce jer sam tek nov u ovome. Inace sam tip koji voli da iscita uputstvo i pratim preporuke proizvodjaca ali iskustvo je cudo i volim saslusati iskusne ljude.
1. Paljene. Da li da radim onako kao po knjizi: odvrnes slavinu za gor, gas na 1/3 ili malo jace, i zatvorim dovod vazduha (dok ne upali). Komsija nesto svoje, te otvori dovod vazduha pa potegne, pa zatvori pa opet potegne. Izgleda nije siguran u kom je polozaju otvoren a u kom zatvoren pa dok ubode. I jos jedna stvar kod karburatora fali drukalica za gorivo, evo fotke:
3846a0b263e7fd511f31b9ba054452aa.jpg

Ova rupica sto se vidi odozgo. Momak koji mi je prodao rece da mora potraziti novi karburator i da cemo to rijesiti. Da li je to bitno? Veceras smo morali vise puta da potezemo starter da bi upalila…
EDIT: sad vidim da je u pitanji BING karburator 10/14/105 koji nema taj dio za dovod goriva. I opet famozni komsija kaze da u ovu rupicu ide neka iglica za to drukanje…
2. Kod kratkog gasenja da se pridrzavam onako kako pise ili…isto i kod duzeg gasenja( ili da zavrnem slavinu pa ce sama stati dok potrosi gorivo).
3. Da li mora na izlazu pumpe dobro da dihtuje da ne vuce vazduh? (Kraj crijeva je i onako otvoren tako da ne vidim tu neku logiku-opet komsija kaze da mora )Znam da na usis to mora i tu nema price. Inace sam one gumice na spojkama izvadio i premzao sve sa onim voskom za zastitu kedera kod auta,SONAX. Cuva gumu i daje joj elasticnost…
4. Sta znaci tacno da pumpa ne smije da radi bez vode? Mi smo veceras upalili pumpu dok je bila voda u korpi nalivena i u pužu, naravno, ali nije bilo stavljeno usisno crijevo i tako je radila dok smo nalili usisno crijevo i prikopcali te opet odozgo nalivali korpu i ozracili. Buni me komsija brate sa njegovim egzibicijama. Te cas odvrce onaj lijevak za ozracivanje i onda zavrce. Ne volim nista napamet i ako proradi, proradi sistem…ako me razumijete.
Shvatam sta se desava kada nalijem usisno crijevo i korpu ali nisam siguran sta da radim i na sta da obratim paznju sa onim lijevkom za ozracivanje. Svak ima svoju verziju price a cini mi se malo ko zna princip kako sta radi.

Sad, ako ima neko volje da pojasni sve ovo, a i vremena bilo bi lijepo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Treba mi savet i vase misljenje.Radi se o traktorskoj pumpi cadoppy.greje se reduktor dosta puno,posle jednog vremena pocne polako da izbacuje ulje iz reduktora ima odusak od gore i tu gura napolje ulje,pregreje se ulje pa pocne da se siri,da peni.Cim pustim malo hladne bode na reduktor da hladi tada ne izbacuje.U reduktor sipao obican sae 90 ulje.Ja mislim da ulje nije za te obrtaje i opterecenje.Koje ulje naj bolje u reduktor da se sipa,da izdrzi tu temperaturu i opterecenje?
 
Ima li veze sto za usisino crijevo koristim rebrasto? Spirala je PVC a onaj dio dio izmedju je neka guma-silikon i dosta mekano. Pumpa valjda ima jaku usisnu snagu pa da joj to mozda ne stvara opterecenje ako nije kruto crijevo. Nisam primjetio da se sljepljuje ili deformise prilikom rada.

Zna li se cemu sluzi ovaj otvor na izlaznoj cijevi?
d88e064276bdb913a1ffeca4bf91ea17.jpg

Cak je gumena mebrana ispod korpe za vodu na ovom mjestu probijena. Da ne sluzi za kakvu cirkulaciju vode za neko hladjenje ili slicno? Kada bih okrenuo cijev ovaj dio bi bio zatvoren.
1b13d6cd69e8e39840a5d0a94b56f355.jpg


Mislio sam da okrenem ovaj izlaznio dio jer mi ne odgovara za crijevo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sto se tice ovog otvora nasao sam informaciju da sluzi kao odusak sistem tj. da se usisna cijev u potpunosti ispuni vodom cime se dobije dobar podpritisak za povlacenje vode u radnom kolu. Znaci ne preporucije se okretanje izlazne cijevi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kod mene je okrrenuta kontra već 20 godina jer mi tako odgovara smer pa nikad nikakvih problema nije bilo, doduše stoji na jednom mestu i nepomera se od proleća do mrazeva.
 
Govorim ono sto je fabricka namjena samog sistema i o preporukama. Sad, svako je slobodan da radi onako kako zeli. Kad znamo kako nesto funkcionise onda mozemo i da eksperimentisemo a raditi nesto napamet, makar nije moj nacin rada.
Svakako je dobro imati i te informacije iz kojih se moze zakljuciti da , valjda, ne utice bitno na rad i performanse. To je kao sto se neko ne pridrzava preporuke za mjesavinu 1:40 vec koristi 1:50 itd.
Cilj mi je da podijelim informacije i time nekome pomognem kao sto i sam trazim informacije i pomoc ovdje na forumu.


Uzgred, da pokusam da odgovorim na jedno od mojih pitanja gore vezano za prvi start motora:
Procedura koja je u uputstvu nije sasvim jasna a trazeci po internetu sam naisao na neke koji ne mogu upaliti motor na ovaj nacin. Neka neko potvrdi ali valjda je stvar u tome da ne dodje do suvog starta motora.
Ovdrnuti slavinu goriva, zatvoriti dovod vazduha( saug) i vuci starter dok se motor ne “javi”. Tada se stvara kompresija koja uvlaci gorivo ( i ulje koje je bitno za podmazivanje) i tek onda podici saug negdje do pola i motor ce se startovati.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pozdrav ,treba mi pomoc oko odabira motorne pumpe. Imam bunar fi50, sistem kpk 5000 l/sat.
kolikog protoka treba da bude pumpa ?
da li pumpa od 20000 l/sat moze da radi na malom gasu da daje kolicinu vode koja mi treba?
Da li pumpa koja ima usis od 2" moze da radi normalno ,ako joj redukujem usis na 1" ili 5/4" ?

Nemam iskustva sa ovom , pa ako neko moze da mi pojasni , hvala
 
Pozdrav. Treba mi pomoc. Tomos slap500 nece da povuce vodu. U cemu moze da bude problem. I ako znate nekog majstora za ovu pumpu da je popravi ako je ne mogu sam popraviti a da je u blizini Bogatica.
 
Pozdrav. Treba mi pomoc. Tomos slap500 nece da povuce vodu. U cemu moze da bude problem. I ako znate nekog majstora za ovu pumpu da je popravi ako je ne mogu sam popraviti a da je u blizini Bogatica.
Moje iskustvo: ako TOMOS ne vuče vodu pregledaj vakuum dihtovanje. Ako opet ne vuče vuče pregledaj vakuum dihtovanje i tako jedno 5 puta. Posle toga traži drugu grešku.
 
Nazad
Vrh